Úvod > Aktuality > Prachatice ožijí Slavnostmi Zlaté solné stezky
Slavnosti zlaté solné stezky, Prachatice, Kudy z nudy
"> Slavnosti zlaté solné stezky, Prachatice, Kudy z nudy "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Prachatice ožijí Slavnostmi Zlaté solné stezky

  • Vydáno22. června 2022
Tradiční renesanční městské slavnosti připomínají význam středověké obchodní stezky pro město Prachatice. Centrum města se poslední červnový víkend 25. a 26. 6. 2022 stane historickým tržištěm a ožije průvody v kostýmech, renesanční hudbou, divadlem, produkcemi šermířů i kejklířů a vystoupeními zahraničních souborů z partnerských měst. Velkolepé historické slavnosti, laděné v renesančním stylu, vás o víkendu zkrátka na dva dny přenesou do atmosféry minulých staletí.

Slavnosti solné stezky PrachaticeNejvětší kulturní událost ve městě plná průvodů, hudby i tance, která 25. a 26. června zahájí letní sezónu v jižních Čechác, to jsou Slavností solné Zlaté stezky, bez kterých si Prachatičtí umí začátek léta jen těžko představit. Leto se po dvouleté koronavirové pauze slavnosti vrací v plné síle. Navíc si velkolepé oslavy dob, kdy přes město vedla důležitá obchodní stezka, Prachatice připomenou již po třicáté. Městem projede karavana naložená solí a centrum se promění v jedno velké renesanční tržiště plné řemeslníků i krásných dam.

slavnosti solné stezkyV rámci 30. ročníku Slavností solné Zlaté stezky se v areálu na Parkáně můžete těšit např. na šermíře Fedrfechtýře, taneční skupinu Fioretto s ukázkou šlechtických i prostých tanců středověku, ohňovou show, středověkou hudbu, partnerská města a další. Velké náměstí pak bude patřit současnosti – vystoupí například Olga Lounová, Trautenberk, Second Hand Kabát revival, Tereza Kerndlová, Dorian, Wildsticks & The Brass Band anebo Kristián Šebek a orchestr „Pocta Karlu Gottovi“. Mimo to se zde v pátek v 17:00 hodin uskuteční slavností zahájení slavností a příjezd karavany soumarů. Poštovní ulicí bude v sobotu znít středověká hudba – největší hity gotiky a renesance, bujaré písně středověku a nebude chybět ani ukázka útrpného práva a trestání nepoctivých kupců. Hradební ulice potěší všechny milovníky dechovky. Během víkendu zde vystoupí Doubravanka, Babouci, A je to!, Šumavská osmička, Šumavanka i Netolička. Hospicový park pak bude rezervován našim nejmenším návštěvníkům.
 

Výlet do Prachatic

PrachaticeSlavnosti Zlaté stezky se sice konají jen jednou za rok, ale Prachatice tu jsou stále. Pohostinné a příjemné město je přímo stvořené pro víkendový výlet. Alespoň tak budete mít čas na prohlídku jeho historického jádra s gotickým kostelem sv. Jakuba a řadou bohatě zdobených domů, staré hradební zdi s branami a zdejší muzea. S dětmi navštivte Muzeum české loutky a cirkusu, kde mají báječnou divadelní hernu, milovníci ručních prací by si neměli nechat ujít prohlídku Muzea krajky. V horkých letních dnech se nechte zlákat k návštěvě prachatického koupaliště. A když už byla řeč o Libínu (1 096 m), tam kromě rozhledny objevíte lanový park.
 

Zlatá solná stezka aneb když je sůl nad zlato

Slavnosti stezkySolná stezka není jen zaprášená vzpomínka, na kterou si dnes už nikdo nepamatuje. Její historii mapuje prachatické Muzeum Zlaté stezky a na výlet se po ní můžete vydat i dnes. První zastavení značené trasy je v prachatickém Štěpánčině parku, odkud stezka pokračuje přes Volary do Českých Žlebů. Osada hluboko v lesích odedávna sloužila jako místo prvního odpočinku unavených soumarů po překročení hlavního hřebene Šumavy. Kromě soli se po této stezce do Čech přiváželo víno a plátno, vyvážely se ryby, slad, máslo a med.

Hradební systém města Prachatice

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Muzeum Zlaté stezky v Prachaticích

Muzeum Zlaté stezky v Prachaticích

Přijďte si prohlédnout historii slavné Zlaté stezky do zajímavé expozice prachatického muzea a pochopíte pravý smysl pohádky "Sůl nad zlato". Právě tady ožívá dávný příběh této dávné solné stezky.