!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě
Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.
Kamenné moře stojí na pěší zelené turistické trase uprostřed Kamenného moře, kam je možné vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Tvoří jej mohutné balvany pleckenštejnské žuly na rozloze 6 ha. Je porostlé borovicí klečí, která tu roste pro ni v neobvykle nízké nadmořské výšce a také zřídka se objevující borovicí lesní, která tu naopak dosahuje výškového maxima svého výskytu na Šumavě. Uvidíte odtud Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem (1 236 metrů), které se vypínají za širokou Vltavickou brázdou a je možné odtud vidět i horní část Lipna, jež začíná u Nové Pece.

Kamenné moře se nachází asi 200 m od hráze jezera. Tvoří jej mohutné balvany pleckenštejnské žuly na rozloze 6 ha. Je porostlé borovicí klečí, která tu roste pro ni v neobvykle nízké nadmořské výšce a také zřídka se objevující borovicí lesní, která tu naopak dosahuje výškového maxima svého výskytu na Šumavě. Za dob ranné turistiky (roku 1911) zde stávala turistická chata, později kasárna pohraniční stráže. Objekt byl v roce 1989 demoličně odstraněn.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
24.4.
25.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp u Kukačků

Kemp u Kukačků

Horní Planá, Jižní Čechy
Apartmány Knížecí cesta Lipno

Apartmány Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jižní Čechy
Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jižní Čechy