Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Křečovice aneb Vesničko má, středisková

Křečovice aneb Vesničko má, středisková

Nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film má na kontě komedie Vesničko má středisková. Víte však, kde Jiří Menzel další ze svých populárních mistrovských děl natáčel? Náš výlet vás zavede do Středního Povltaví, do střediskové vísky Křečovice. Trasu můžete zdolat pěšky nebo na kole.
Zasněný doktor Skružný, žárlivec Turek, svérázný řidič náklaďáku Pávek i mentálně zaostalý Otík, který mu nechtěně připravoval jednu horkou chvilku za druhou, žili v Křečovicích na Sedlčansku. Projděte si místa, kde se odehrály legendární scénky.

Nejdřív k vesnické dominantě – kostelu se hřbitovem, u něhož bydleli Pávkovi. V domě čp. 26 pro změnu najdete chalupu Oty Rákosníka. Příliš se nezměnila, chybí jen slavný holubník. Na dvoře družstva, čp. 9, Otík smutnil poté, co mu Pávek pohrozil, že „po žních půjde jezdit k Turkovi.“ Tady byla zároveň kancelář předsedy družstva, dnes tu sedává sám starosta. Odsud si to namiřte přímo k Pávkovým. Jejich dům je totiž až ten s čp. 17.

KřečoviceNejspíš si všimnete pomníku, u kterého se ptal umělec v podání Zdeňka Svěráka tety Otíka na nocleh. Malíř Svěrák přišel do vísky po silnici od Skrýšova. A teď hajdy ze vsi! Kam? Na vyhlídku, kde pana doktora málem přejelo jeho vlastní auto. Rudolf Hrušínský se kromě jiných míst nebezpečně kochal také cestou z Křečovic do Osečan.

Na závěr taková drobná pikanterie. U Panského rybníka v Neveklově sváděl Turkovu manželku inženýr Kašpar a z Křečovic je toto inkriminované místo vzdálené zhruba deset kilometrů. Vesnička je ideálním cílem pro odpolední výlet. Z Prahy sem autem dojedete za necelou hodinku. Vísku i okolí si pohodově projděte po svých, ostatně k občerstvení poslouží filmový hostinec.