Úvod > Aktuality > Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí
"> "> ">
Příroda

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

  • Vydáno10. srpna 2019
V Podtroseckém údolí v Českém ráji jsou kromě menší vodních ploch k dispozici tři krásné rybníky: kromě Věžáku a Vidláku, kam vás chceme pozvat na "filmový" výlet, je zde také Nebák – malebný sedmihektarový rekreační rybník se samotami v údolí Žehrovky, kterému se také říká "osada Nebákov".
TroskyAsi 2,5 km od Trosek, pod hrází rybníka, stojí Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1455 a přestavěný v 1. polovině 18. století, později zmodernizovaný na ubytovací zařízení. Na strmém a úzkém pískovcovém ostrohu nad rybníkem stával skalní hrad Nebákov z 1. poloviny 14. století. Ten koncem 15. století vyhořel a nebyl obnoven. Při pozorném pátrání v terénu ale objevíte mj. i  kruhové místo po obytné, zřejmě hrázděné věži, zbytky dvou skalních místností a šíjový příkop.

Od Nebáku vedou  značené turistické trasy např. na Trosky nebo k dalším dvěma pozoruhodným vodním plochám. Nedaleko Nebáku se nachází půvabné Věžické údolí protékané Želejovským  potokem a obklopené pískovcovými skalami a lesy. Najdete ho asi 2,5 až 3 km jižně od Hrubé Skály. U devítihektarového rybníku Věžák je informační středisko Chráněné krajinné oblasti Česká ráj (v hlavní turistické sezóně otevřené) a také studánka Prdlavka, kde se můžete osvěžit.
 

Romantické scenérie Českého ráje s pískovcovými skalami

rybník věžákV Želejovském údolí je i rekreační rybník Vidlák známý svou výletní restaurací a tábořištěm, můžete si zde postavit stan nebo se jen občerstvit před dalším výšlapem. Poblíž rybníku se nachází i přírodní rezervace "Rašeliniště Vidlák" – louky slatinného charakteru, kde se vyskytují chráněné druhy rostlin. K Vidláku můžete přijít i od obce Borek pod Troskami, kde je také železniční zastávka.

Romantické scenérie Českého ráje s pískovcovými skalami inspirovaly mnohé filmaře. Právě kolem zmíněných rybníků se natáčela i převážná část dnes už kultovního  televizního filmu "Jak dostat tatínka do polepšovny" z roku 1978, v režii Marie Poledňákové. Nejvíc si ve filmu „zahrálo“ právě Želejovské údolí s rybníky Věžák a Vidlák, ale i  okolní skalní věže, kde se malý Vašek poprvé učil horolezeckou "latinu".
Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Zřícenina hradu Nebákov pod Troskami

Zřícenina hradu Nebákov pod Troskami

Terénní pozůstatky po malém hradu Nebákov najdete na ostrohu nad Nebákovským rybníkem, blízko hradu Trosky. Podle archeologického průzkumu vznikl zřejmě už koncem 13. stol., poprvé se připomíná až roku 1455, avšak již v roce 1538 se uvádí jako pustý.

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště Vidlák je jedno z nejcennějších a z nejrozsáhlejších rašelinných stanovišť v Českém ráji. Lokalita se nachází mezi rybníkem Vidlák a rybníkem Hrudka. Na rašelinných a slatinných loukách se vyskytují ohrožené a chráněné druhy rostlin a zejména travin ostřic.

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Rybníky v Podtroseckém údolí

Rybníky v Podtroseckém údolí

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Břehy těchto rybníků jsou většinou tvořeny z romantických pískovcových skál.

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Další aktuality