Úvod > Aktuality > Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí
Příroda

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

  • Vydáno28. září 2022
V Podtroseckém údolí v Českém ráji jsou kromě menší vodních ploch k dispozici tři krásné rybníky: kromě Věžáku a Vidláku, kam vás chceme pozvat na filmový výlet, je zde také Nebák – malebný sedmihektarový rekreační rybník se samotami v údolí Žehrovky, kterému se také říká osada Nebákov.
TroskyAsi 2,5 km od Trosek, pod hrází rybníka, stojí Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1455 a přestavěný v 1. polovině 18. století, později zmodernizovaný na ubytovací zařízení. Na strmém a úzkém pískovcovém ostrohu nad rybníkem stával skalní hrad Nebákov z 1. poloviny 14. století. Ten koncem 15. století vyhořel a nebyl obnoven. Při pozorném pátrání v terénu ale objevíte mj. i  kruhové místo po obytné, zřejmě hrázděné věži, zbytky dvou skalních místností a šíjový příkop.

Od Nebáku vedou  značené turistické trasy např. na Trosky nebo k dalším dvěma pozoruhodným vodním plochám. Nedaleko Nebáku se nachází půvabné Věžické údolí protékané Želejovským  potokem a obklopené pískovcovými skalami a lesy. Najdete ho asi 2,5 až 3 km jižně od Hrubé Skály. U devítihektarového rybníku Věžák je informační středisko Chráněné krajinné oblasti Česká ráj (v hlavní turistické sezóně otevřené) a také studánka Prdlavka, kde se můžete osvěžit.
 

Romantické scenérie Českého ráje s pískovcovými skalami

rybník věžákV Želejovském údolí je i rekreační rybník Vidlák známý svou výletní restaurací a tábořištěm, můžete si zde postavit stan nebo se jen občerstvit před dalším výšlapem. Poblíž rybníku se nachází i přírodní rezervace "Rašeliniště Vidlák" – louky slatinného charakteru, kde se vyskytují chráněné druhy rostlin. K Vidláku můžete přijít i od obce Borek pod Troskami, kde je také železniční zastávka.

Romantické scenérie Českého ráje s pískovcovými skalami inspirovaly mnohé filmaře. Právě kolem zmíněných rybníků se natáčela i převážná část dnes už kultovního  televizního filmu "Jak dostat tatínka do polepšovny" z roku 1978, v režii Marie Poledňákové. Nejvíc si ve filmu „zahrálo“ právě Želejovské údolí s rybníky Věžák a Vidlák, ale i  okolní skalní věže, kde se malý Vašek poprvé učil horolezeckou "latinu".
Hrubá Skála

Hrubá Skála

Hrubou Skálu nedaleko Turnova zřejmě znáte jako romantický zámek ve skalách. Pod ní se nachází stejnojmenná obec, nedaleko pak objevíte řadu ikonických míst Českého ráje – skalní hrady Trosky a Valdštejn, Hruboskalské skalní město, Prachovské skály nebo zábavní park Šťastná země.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Jedná se o nejrozsáhlejší souvislý komplex mokřadů v Českém ráji. Nachází se zde chráněné druhy rostlin a živočichů, například pryskyřník velký, bledule jarní, rosnatka okrouhlolistá či tolije bahenní. Žije zde ledňáček říční, čírka obecná, rákosník velký či strnad rákosní.

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.

Rok 2021 je rokem vážek – poznejte život létajících drahokamů

Rok 2021 je rokem vážek – poznejte život létajících drahokamů

Příroda se pozvolna mění v rozkvetlou zahradu, a kromě ptačího zpěvu, čapích nebo žabích námluv bychom neměli zapomínat ani na drobnější živočichy, například z řádu hmyzu. Možná jste si jich doteď příliš nevšímali, a přeci tu s námi jsou – ve svém biotopu majestátní, krásně barevné a užitečné vážky. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil letošní rok 2021 Rokem vážek. Chce tak upozornit na mizející mokřady, které jsou pro vážky nepostradatelné. Poznejte s námi jejich zajímavý život a připravte jim nový domov na vaší zahrádce! Odvděčí se vám lovením komárů a dalšího obtížného hmyzu…

Zřícenina hradu Nebákov pod Troskami

Zřícenina hradu Nebákov pod Troskami

Terénní pozůstatky po malém hradu Nebákov najdete na ostrohu nad Nebákovským rybníkem, blízko hradu Trosky. Podle archeologického průzkumu vznikl zřejmě už koncem 13. stol., poprvé se připomíná až roku 1455, avšak již v roce 1538 se uvádí jako pustý.

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště Vidlák je jedno z nejcennějších a z nejrozsáhlejších rašelinných stanovišť v Českém ráji. Lokalita se nachází mezi rybníkem Vidlák a rybníkem Hrudka. Na rašelinných a slatinných loukách se vyskytují ohrožené a chráněné druhy rostlin a zejména travin ostřic.

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Rybníky v Podtroseckém údolí

Rybníky v Podtroseckém údolí

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Břehy těchto rybníků jsou většinou tvořeny z romantických pískovcových skál.

Další aktuality

Tipy na výlety na kole i pěšky do Českého ráje

Přívětivý kraj, nádherná příroda skalních měst, malebných údolí, starobylých hradů i dalších památek, a v neposlední řadě řada krásných výhledů do kraje – co jiného byste čekali od Českého ráje, zejména pokud je to současně i ráj turistů, horolezců a milovníků přírody i historie? Vyberte si z nabídky tipů na výlet, které vás nezklamou, ať je jakékoliv počasí!
Liberecký kraj | Příroda

Na Svatováclavských slavnostech ve Svijanech vás čeká program pro celou rodinu

Zámek Svijany neláká jen na zámeckou kapli s restaurovanými freskami či interaktivní výstavu archeologických nálezů E. Štorcha, ale i na řadu zajímavých akcí pro celou rodinu. Jejich zářijovým vrcholem jsou vždy oslavy svátku patrona české země a také českého piva – svatého Václava. I letos čeká všechny návštěvníky zámku při tradičních Svatováclavských slavnostech ve čtvrtek 28. září tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami, bohatý dobový program a také prohlídky sousedního Pivovaru Svijany.
Liberecký kraj | Památky

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura