Úvod > Aktuality > Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci
Zážitky

Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci

  • Vydáno29. listopadu 2022
Slavné české průmyslníky spojují známé značky, rozsáhlé průmyslové areály a neobvyklé nápady, jimiž často předběhli dobu. Někde se podnikání v rodině předávalo z generace na generaci, jinde se uplatňovaly originální metody řízení, výroby a obchodu. Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků vám představíme na Kudy z nudy.
Dobré jméno československých výrobků do celého světa šířil zlínský rodák a zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa (1876–1932). Skvěle si vedli i nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce František Křižík (1847–1941), Jindřich Waldes (1876–1941), majitel pražské firmy Koh–i–noor, i Václav Laurin (1865–1930) a Václav Klement (1868–1938), zakladatelé slavné tuzemské automobilky Škoda. Každý zná jméno Emila Kolbena (1862–1943), zakladatele ČKD aneb Českomoravská-Kolben-Daněk, největší strojírny v předválečném Československu. Legendární je i ohýbaný nábytek a thonetky z továren Michaela Thoneta (1796–1871), motocykly značky Jawa Františka Janečka (1878–1941), výrobce čerpací techniky a zakladatel úspěšného průmyslového podniku Sigma Ludvík Sigmund (1836–1899), tvůrce elegantních karoserií Josef Sodomka (1904–1965) či šest generací Ringhofferů, průmyslnické rodiny, která k nepoznání proměnila pražský Smíchov. Seznamte se, prosím!
Ringhofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov

Ringhofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov

Největší továrna na vagony v rakouské monarchii, která kromě tramvají vyráběla salonní vlaky pro rakouského císaře, rumunského krále, tureckého pašu i pro císařovnu Alžbětu: to byl hlavní obor podnikání rodiny Ringhofferů. Ve vedení podniků se postupně vystřídalo šest generací.

Ludvík Sigmund – zakladatel úspěšného průmyslového podniku Sigma

Ludvík Sigmund – zakladatel úspěšného průmyslového podniku Sigma

Strojírenská firma Sigma Group je nejvýznamnějším výrobcem čerpací techniky v České republice. V roce 1868 ji v Lutíně založil Ludvík Sigmund (1836–1899). Podobně jako jiní úspěšní průmyslníci začínal na koleně v malé domácí dílně.

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Vysoké Mýto je město s bohatou karosářskou historií. Jejím hlavním představitelem se stal Josef Sodomka (7. června 1904, Vysoké Mýto – 9. února 1965, Vysoké Mýto), podnikatel a designér. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií.

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

Konstruktér a vynálezce František Janeček (23. ledna 1878, Klášter nad Dědinou – 4. června 1941, Praha) měl na kontě desítky patentů a vynálezů, světovou slávu jeho podniku ale přinesly až motorky značky JAWA. První motocykl této značky představil v roce 1929 na Mezinárodním autosalonu v Praze.

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Dalo by se říci, že Technická univerzita v Liberci je Mekkou nanotechnologií. Jednou z hlavních osobností, díky kterým své pozice na poli nanovláken nebo nanočástic dosáhla, je profesor Oldřich Jirsák. Ten se svým týmem roku 2003 objevil způsob, jak vyrábět nanovlákna ve velkém, průmyslovou cestou.

Emil Kolben – jeden z nejvýznamnějších podnikatelů první republiky

Emil Kolben – jeden z nejvýznamnějších podnikatelů první republiky

Český technik, vynálezce, iniciátor rozvoje elektrotechnického průmyslu v českých zemích a jeden ze zakladatelů ČKD: to byl Emil Kolben (1. listopadu 1862, Strančice – 3. července 1943, Terezín). Jméno legendy tuzemského strojírenství nesl i slavný industriální podnik ČKD, Českomoravská-Kolben-Daněk, největší strojírna v předválečném Československu.

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

Vojtěch Adalbert Lanna – průmyslník, stavitel a největší sběratel umění 19. století

Vojtěch Adalbert Lanna – průmyslník, stavitel a největší sběratel umění 19. století

Spoluzakladatel Uměleckoprůmyslového musea v Praze a jedné z největších sběratelských osobností 19. století Vojtěch Lanna (29. květen 1836, Praha – 31. prosince 1909, Merano) byl nejen vášnivým sběratelem, ale i štědrým dárcem a mecenášem. Podporoval například Josefa Mánesa do konce jeho života, stejně jako mladého Františka Bílka. O věhlas Uměleckoprůmyslového musea v Praze se zasloužil v roce 1906, kdy mu věnoval podstatnou část své sbírky evropského a českého skla.

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

V září 1815 se v pražské Stromovce odehrálo úžasné představení prvního vozu poháněného parním strojem. Pražanům ho předvedl známý mechanik a vynálezce Josef Božek (28. února 1782 Běry, Polsko – 21. října 1835 Praha). Po samohybu Francouze Cugnota šlo teprve o druhý exemplář na evropské pevnině. Sestrojením parovozu Božek položil základní kámen rozvoje motorismu v českých zemích.

Auto Škoda – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Auto Škoda – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Jedna z mála evropských automobilek s rostoucími prodeji vozů má v Čechách více než stoletou tradicí. Továrnu založili dva nadšení průkopníci cyklistiky Laurin & Klement. Od opravy a výroby velocipedů přešli na motocykly a jejich slavný vůz Voiturette A znamenal v roce 1905 počátek automobilismu v Čechách. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.

Patentka a Miss KIN, dívka s patentkou – český zlepšovák používá celý svět

Patentka a Miss KIN, dívka s patentkou – český zlepšovák používá celý svět

Podobně jako samotná patentka je známý obraz Dívka s patentkou. Pro svého přítele a dlouholetého mecenáše Jindřicha Waldese (2. července 1876 – květen 1941), majitele pražské firmy Koh–i–noor, jej v roce 1912 namaloval známý malíř František Kupka. Obraz stále visí ve vršovické kanceláři ředitele firmy, která patentky, špendlíky a další kovovou galanterii vyrábí dodnes.

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

Šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů: když je složíte dohromady, vznikne ikonická thonetka aneb židle číslo 14, nejprodávanější židle historie. Ohýbaný nábytek z továren Michaela Thoneta se poprvé představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět. Jen slavných čtrnáctek bylo v letech 1860 až 1930 po celém světě prodáno více než 50 milionů.

Jan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů

Jan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů

Jan Tatoušek (1929-2021) představoval pozoruhodnou osobnost naší silné průkopnické generace průmyslových designérů. Designérská tvorba Jana Tatouška se vyznačovala mimořádně širokým záběrem od obráběcích strojů a drobnějších prácí pro strojírenský a elektrotechnický průmysl přes dopravní prostředky a audiotechniku až po pianina Petrof, a konečně i práce na pomezí designu, užitého umění a architektury.

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Světové obuvnické impérium má původ v moravském městě Zlíně, kde se počátkem 20. století pustila jedna ševcovská rodina do šití plstěných papučí. Zakladatel Tomáš Baťa se záhy stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale i reklamy, marketingu a péči o zaměstnance.

Další aktuality

Kde děti odmění za vysvědčení?

Řada zoologických zahrad, koupališť, památek a dalších zajímavých míst připravila pro děti zajímavé nabídky v polovině školního roku. Za hezké známky mohou získat vstup zdarma nebo zajímavou slevu, případně bude pro školáky na pololetní prázdniny, které připadají na pátek 3. února připraven zajímavý program.
Zážitky

Novinky turistické sezony 2023 – přehled očekávaných novinek

Co přinese turistická sezona 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled očekávaných novinek pro nadcházející sezonu, které by vám neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!
Zážitky

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Když v roce 1918 vzniklo Československo, v čele nového státu stanul Tomáš Garrigue Masaryk, výrazná osobnost boje za národní sebeurčení. Kolik prezidentů se od té doby vystřídalo v čele naší země, jaké osudy a příběhy je provázejí?
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 28. a 29. leden 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky