Úvod > Aktuality > České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky
Životní styl

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

  • Vydáno4. listopadu 2021
Šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů: když je složíte dohromady, vznikne ikonická thonetka aneb židle číslo 14, nejprodávanější židle historie. Ohýbaný nábytek z továren Michaela Thoneta se poprvé představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět. Jen slavných čtrnáctek bylo v letech 1860 až 1930 po celém světě prodáno více než 50 milionů.
Legendární thonetky se dodnes vyrábí v Bystřici pod Hostýnem: ostatně rodina Thonetů znamenala v 19. století pro město totéž jako o několik desítek let později Tomáš Baťa pro Zlín. Pro továrnu i pro obec nechali Thonetové vybudovat vodovod a kanalizaci, pro perspektivní zaměstnance stavěli dělnické domy, zaplatili železnici z Hulína do Bystřice včetně vlečky do továrního areálu, postavili nemocnici a založili tovární školu, kde se vyučovala technologie, fyzika, chemie, ekonomie i lesní hospodářství. Díky nim se Bystřice během několika málo let proměnila doslova před očima a už v roce 1864 byla povýšena na město.
 

Stará klasika, moderní design

thonetkami se setkáte doslova po celém světě. Sedí se na nich ve společnostech Microsoft a Google, popíjí káva ve Starbucks, uvidíte je v kanceláři PreciosySingapuru stejně jako v 8mičce v Humpolci, v restaurantu La Villa ve Zlíně nebo v pražské cukrárně Myšák.

Nadčasovou klasiku z TONu uznávají i dnešní tvůrci. V nabídce společnosti dnes je 250 modelů ve 40 tisících modifikacích, a ačkoli třetina patří klasickým thonetkám, najdete mezi nimi i ryze moderní kousky – například od Toma Kelleyho, prvního zahraničního designéra v novodobé historii TONu. Práci ohýbačů, kteří pracují úplně stejným způsobem a s podobným fortelem jako jejich předchůdci před 160 lety, si do Bystřice pod Hostýnem jezdí zkoušet výtvarníci, architekti i renomovaní designéři. Thonetky už dávno miluje celý svět, nové úspěchy sklízí především novinky: například židle Merano – na rozdíl od thonetek s rovnýma nohama – před několika lety získala nejvyšší ocenění ve světě designu Red Dot Design Award, ocenění se dočkal i věšák Petalo či barová židle Rioja.
 

Na návštěvu do společnosti TON

Dnes na zámku v Bystřici pod Hostýnem najdete stálou expozici, která vás provede tím nejzajímavějším z dlouhé historie od zakladatele Michaela Thoneta (1796–1871) až po současnou produkci TON. Bývalá Thonetova vila se proměnila v showroom, kde společnost představuje jak současnou produkci, tak historické kusy, jimiž se kdysi Michael Thonet proslavil.

Společnost se má čím chlubit: pověstnou čtrnáctku, ale také osmnáctku z roku 1867 anebo houpací křesla zvěčnili na svých obrazech Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir nebo Salvador Dalí, v pracovně je měl Lev Nikolajevič Tolstoj. Ve svých interiérech je používal i Le Corbusier, s nímž firma Thonet spolupracovala, jejich kvality uznávali i architekti Adolf Loos, Miese van der Rohe a také ti, kteří ve dvacátých a třicátých letech 20. století „objevili“ nábytek, jehož kostru místo dřeva tvořily ohýbané kovové trubky.
 

Tonetky nebo thonetky?

Truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet pocházel z Boppardu v Porýní. Ohýbaný nábytek poprvé představil roku 1841 na průmyslové výstavě v Koblenzi; tu si přijel prohlédnout i rakouský kancléř Metternich a právě na jeho doporučení přesídlil Thonet v následujícím roce do Vídně a později na Moravu. Důvod byl zřejmý: bukové lesy s bohatými zásobami dřeva byly tak blízko, že Thonetové ušetřili obrovské náklady na materiál i jeho přepravu. Přírodě ale zároveň mnohé vraceli: těžba dřeva, svoz a dokonce i ochrana ptactva v lesích, kde se dřevo těžilo, se řídily přísnými zásadami.

První TON, továrnu na ohýbaný nábytek, založil Michael Thonet v roce 1856 v Koryčanech (a právě tam vznikla v roce 1859 proslulá „čtrnáctka“), v roce 1861 pak zřídil pobočky v Bystřici pod Hostýnem a ve Vsetíně. Tady je také odpověď na otázku, zda je správně výraz thonetka nebo tonetka. Ani v jednom případě neuděláte chybu: v prvním případě je odvozená od jména zakladatele, v druhém od názvu závodu.
 

Víte, že?

  • Thonetka číslo 14 se do historie nábytkářství zapsala jako první židle navržená pro tovární výrobu. Pro nízkou hmotnost, dobrou cenu a pověstnou pevnost si rychle našla své místo ve vídeňských kavárnách, od čehož získala přídomek „kavárenská židle“.
  • Čtrnáctka není jen nadčasová a elegantní, ale také téměř nezničitelná. Protože dřevo nemá přeřezaná vlákna, nelze ji rozbít ani přerazit. Traduje se historka, jak Michael Thonet využil její nezničitelnost v reklamě: během Světové výstavy v Paříži prý židli házeli z Eiffelovy věže. Tehdy získala zlatou medaili, možná i za svou odolnost.
  • Jiná verze stejné historky mluví jen o tom, že ji Thonet pouze vyhodil z okna kanceláře, ale každopádně hod thonetkou vstoupil do dějin. Jako vrhací zbraň ji používali komici Laurel a Hardy, nábytek z TONu si zamiloval i Charlie Chaplin.
Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Ochutnáte raději slivovici, pivo a víno anebo léčivou vodu ze zdejších pramenů? Východní Morava nabízí od všeho kousek: hrady a zámky, rozhledny, kopce a hřebeny s dalekými výhledy, poutní stezky i lidovou architekturu. Která místa patří k nejoblíbenějším?

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Nejznámějšími majiteli byl rod Laudonů, kteří zámek vlastnili 106 let. Socha známého vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámek dodnes. Roku 1897 pobýval na zámku sám císař František Josef I.

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Český design nabízí v mnoha oborech vysoký standard a originalitu. Mladí čeští designéři zaznamenávají úspěchy po celém světě a v jejich kvalitních a přitom dostupných, výrobcích s osobitým stylem nechybí pořádná dávka humoru či fantazie. Hledáte-li nový nápaditý styl, nechte se přesvědčit, že současný český design má co nabídnout – k zajímavým designovým kouskům patří elegantní a přitom technicky dokonalé vázy z varného skla studia Ogloj Chorchoj nebo výrobky Ronyho Plesla ze světélkujícího uranového skla. Úsměv na tváři vyvolají výrobky Maxima Velčovského, mezi které patří například popelník ve tvaru České republiky.

Podívejte se, kde se narodila slavná „thonetka“

Podívejte se, kde se narodila slavná „thonetka“

Nadčasová elegantní židle, která se řadí mezi ikony designu, to je slavná „thonetka“. Obdivovali ji architekti Le Corbusier, Adolf Loos i Miese van der Rohe. Její původ musíte ale hledat v Bystřici pod Hostýnem, kde roku 1861 Michael Thonet založil tehdy ve světě ojedinělou továrnu na ohýbaný nábytek.

Expozice ohýbaného nábytku na zámku Slezské Rudoltice

Expozice ohýbaného nábytku na zámku Slezské Rudoltice

Přehlídku nábytku z ohýbaného dřeva najdete na zámku Slezské Rudoltice. Produkci firem a nejlepší kusy nábytku z přelomu 19. a 20. století zastupují firmy Gebruder Thonet, Jacob a Josef Kohn, D.G. Fischel, Mundus, L.A. Bernkop.

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Továrnu na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem založil v roce 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.

Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně

Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně

Unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925 stojí v Jezuitské ulici v Brně. Původní jedinečná stavba byla zbořena v roce 1964, replika Zemanovy kavárny pak byla slavnostně otevřena 24. března 1995, v den 100. výročí Fuchsova narození.

Další aktuality

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
Zlínský kraj | Životní styl

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 54 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
Zlínský kraj | Kultura