Úvod > Aktuality > České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky
České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky
"> "> "> "> ">
Životní styl

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

  • Vydáno4. listopadu 2021
Šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů: když je složíte dohromady, vznikne ikonická thonetka aneb židle číslo 14, nejprodávanější židle historie. Ohýbaný nábytek z továren Michaela Thoneta se poprvé představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět. Jen slavných čtrnáctek bylo v letech 1860 až 1930 po celém světě prodáno více než 50 milionů.
Legendární thonetky se dodnes vyrábí v Bystřici pod Hostýnem: ostatně rodina Thonetů znamenala v 19. století pro město totéž jako o několik desítek let později Tomáš Baťa pro Zlín. Pro továrnu i pro obec nechali Thonetové vybudovat vodovod a kanalizaci, pro perspektivní zaměstnance stavěli dělnické domy, zaplatili železnici z Hulína do Bystřice včetně vlečky do továrního areálu, postavili nemocnici a založili tovární školu, kde se vyučovala technologie, fyzika, chemie, ekonomie i lesní hospodářství. Díky nim se Bystřice během několika málo let proměnila doslova před očima a už v roce 1864 byla povýšena na město.
 

Stará klasika, moderní design

thonetkami se setkáte doslova po celém světě. Sedí se na nich ve společnostech Microsoft a Google, popíjí káva ve Starbucks, uvidíte je v kanceláři Preciosy v Singapuru stejně jako v 8mičce v Humpolci, v restaurantu La Villa ve Zlíně nebo v pražské cukrárně Myšák.

Nadčasovou klasiku z TONu uznávají i dnešní tvůrci. V nabídce společnosti dnes je 250 modelů ve 40 tisících modifikacích, a ačkoli třetina patří klasickým thonetkám, najdete mezi nimi i ryze moderní kousky – například od Toma Kelleyho, prvního zahraničního designéra v novodobé historii TONu. Práci ohýbačů, kteří pracují úplně stejným způsobem a s podobným fortelem jako jejich předchůdci před 160 lety, si do Bystřice pod Hostýnem jezdí zkoušet výtvarníci, architekti i renomovaní designéři. Thonetky už dávno miluje celý svět, nové úspěchy sklízí především novinky: například židle Merano – na rozdíl od thonetek s rovnýma nohama – před několika lety získala nejvyšší ocenění ve světě designu Red Dot Design Award, ocenění se dočkal i věšák Petalo či barová židle Rioja.
 

Na návštěvu do společnosti TON

Dnes na zámku v Bystřici pod Hostýnem najdete stálou expozici, která vás provede tím nejzajímavějším z dlouhé historie od zakladatele Michaela Thoneta (1796–1871) až po současnou produkci TON. Bývalá Thonetova vila se proměnila v showroom, kde společnost představuje jak současnou produkci, tak historické kusy, jimiž se kdysi Michael Thonet proslavil.

Společnost se má čím chlubit: pověstnou čtrnáctku, ale také osmnáctku z roku 1867 anebo houpací křesla zvěčnili na svých obrazech Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir nebo Salvador Dalí, v pracovně je měl Lev Nikolajevič Tolstoj. Ve svých interiérech je používal i Le Corbusier, s nímž firma Thonet spolupracovala, jejich kvality uznávali i architekti Adolf Loos, Miese van der Rohe a také ti, kteří ve dvacátých a třicátých letech 20. století „objevili“ nábytek, jehož kostru místo dřeva tvořily ohýbané kovové trubky.
 

Tonetky nebo thonetky?

Truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet pocházel z Boppardu v Porýní. Ohýbaný nábytek poprvé představil roku 1841 na průmyslové výstavě v Koblenzi; tu si přijel prohlédnout i rakouský kancléř Metternich a právě na jeho doporučení přesídlil Thonet v následujícím roce do Vídně a později na Moravu. Důvod byl zřejmý: bukové lesy s bohatými zásobami dřeva byly tak blízko, že Thonetové ušetřili obrovské náklady na materiál i jeho přepravu. Přírodě ale zároveň mnohé vraceli: těžba dřeva, svoz a dokonce i ochrana ptactva v lesích, kde se dřevo těžilo, se řídily přísnými zásadami.

První TON, továrnu na ohýbaný nábytek, založil Michael Thonet v roce 1856 v Koryčanech (a právě tam vznikla v roce 1859 proslulá „čtrnáctka“), v roce 1861 pak zřídil pobočky v Bystřici pod Hostýnem a ve Vsetíně. Tady je také odpověď na otázku, zda je správně výraz thonetka nebo tonetka. Ani v jednom případě neuděláte chybu: v prvním případě je odvozená od jména zakladatele, v druhém od názvu závodu.
 

Víte, že?

  • Thonetka číslo 14 se do historie nábytkářství zapsala jako první židle navržená pro tovární výrobu. Pro nízkou hmotnost, dobrou cenu a pověstnou pevnost si rychle našla své místo ve vídeňských kavárnách, od čehož získala přídomek „kavárenská židle“.
  • Čtrnáctka není jen nadčasová a elegantní, ale také téměř nezničitelná. Protože dřevo nemá přeřezaná vlákna, nelze ji rozbít ani přerazit. Traduje se historka, jak Michael Thonet využil její nezničitelnost v reklamě: během Světové výstavy v Paříži prý židli házeli z Eiffelovy věže. Tehdy získala zlatou medaili, možná i za svou odolnost.
  • Jiná verze stejné historky mluví jen o tom, že ji Thonet pouze vyhodil z okna kanceláře, ale každopádně hod thonetkou vstoupil do dějin. Jako vrhací zbraň ji používali komici Laurel a Hardy, nábytek z TONu si zamiloval i Charlie Chaplin.
Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Český design nabízí v mnoha oborech vysoký standard a originalitu. Mladí čeští designéři zaznamenávají úspěchy v celém světě. V jejich kvalitních a přitom dostupných výrobcích s osobitým stylem nechybí pořádná dávka humoru i fantazie. Hledáte-li nový nápaditý styl, nechte se přesvědčit, že současný český design má co nabídnout – k zajímavým designován kouskům patří elegantní a přitom technicky dokonalé vázy z varného skla studia Ogloj Chorchoj nebo výrobky Ronyho Plesla ze světélkujícího uranového skla. Úsměv na tváři vyvolají výrobky Maxima Velčovského, mezi které patří například popelník ve tvaru České republiky.

Podívejte se, kde se narodila slavná „thonetka“

Podívejte se, kde se narodila slavná „thonetka“

Nadčasová elegantní židle, která se řadí mezi ikony designu, to je slavná „thonetka“. Obdivovali ji architekti Le Corbusier, Adolf Loos i Miese van der Rohe. Její původ musíte ale hledat v Bystřici pod Hostýnem, kde roku 1861 Michael Thonet založil tehdy ve světě ojedinělou továrnu na ohýbaný nábytek.

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Ochutnáte raději slivovici, pivo a víno anebo léčivou vodu ze zdejších pramenů? Východní Morava nabízí od všeho kousek: hrady a zámky, rozhledny, kopce a hřebeny s dalekými výhledy, poutní stezky i lidovou architekturu. Která místa patří k nejoblíbenějším?

Expozice ohýbaného nábytku na zámku Slezské Rudoltice

Expozice ohýbaného nábytku na zámku Slezské Rudoltice

Přehlídku nábytku z ohýbaného dřeva najdete na zámku Slezské Rudoltice. Produkci firem a nejlepší kusy nábytku z přelomu 19. a 20. století zastupují firmy Gebruder Thonet, Jacob a Josef Kohn, D.G. Fischel, Mundus, L.A. Bernkop.

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Továrnu na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem založil v roce 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna, to je unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů.

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Nejznámějšími majiteli byl rod Laudonů, kteří zámek vlastnili 106 let. Socha známého vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámek dodnes. Roku 1897 pobýval na zámku sám císař František Josef I.

Další aktuality

13.5.
2022
Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zlínský kraj | Příroda
4.5.
2022
10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

Zlínský kraj | Letní sporty