Úvod > Aktuality > Rádi si pochutnáte? Vybírejte z březnových gastronomických akcí
Rádi si pochutnáte? Vybírejte z březnových gastronomických akcí
"> "> "> "> "> "> ">

Rádi si pochutnáte? Vybírejte z březnových gastronomických akcí

Vydáno 6. března 2020 Gurmánská turistika
Zvěřinové hody, přehlídka steaků, výstavy vína, festival polévek anebo unikátní setkání restaurací na čtyřech kolech – to je jen výběr z řady gastronomických akcí, které Česko zažije během následujících týdnů. Portál Kudy z nudy tentokrát zve na výlet všechny mlsné jazýčky!

Polévka je grunt!

polévkaMáte rádi polévky a je vám jedno, zda jsou typicky české nebo z jiných zemí? Rádi zkoušíte nové recepty? Pak si rozhodně nenechte ujít festival Polévkování. Akce se bude konat na Smíchovské náplavce - Hořejším nábřeží v sobotu 7. března.

I v letošním roce vás zahřejí jak polévky tuzemské jako bramboračka, poctivý vývar, kulajda či dršťková, tak polévky z celého světa jako srbská čorba, mexické chipotle, malajská laksa, francouzská bouillabaisse, italské gazpacho, vietnamské pho, marocká harira nebo indonéská kuřecí polévka soto ayam. Vegetariány a vegany určitě uspokojí pestrý výběr zeleninových krémů a luštěninových polévek. Zajídat se bude křupavými rohlíčky, čerstvým domácím chlebem a jinými druhy slaného pečiva.
 

Hlavní chod: březnové vepřové hody

zabijačkaUžijte si svělý den v krásném prostředí na statku Bernard v Královském Poříčí nedaleko Sokolova. V sobotu 7. března 2020 se na statku bude konat pravý staročeský masopust se zabijačkou a rejem masek. Starobylý masopustní jarmark, který je pojmut jako velká oslava jídla, bude nabízet zabijačkové pochoutky, vybrané uzeniny, sýry, perníky, pražené oříšky, trdelníky a spoustu dalších dobrot!

ŽebraVeselá nálada a voňavé dobroty vás čekají v sobotu 14. března na Vepřových hodech v Pivovaru Velké Popovice, které jsou jako vystřižené z obrázků Josefa Lady. Sami si budete moci vyzkoušet, jak se připravují jitrnice, tlačenky, jelítka, ovary, guláše a další dobroty a zároveň si můžete kompletní sortiment zabijačkových i dalších pochoutek odnést s sebou domů. Zruční řezníci připraví jitrnice, prejty, polévky, tlačenku, guláš, škvarky a další nejen zabijačkové dobroty, které budou k ochutnání na místě i k zakoupení s sebou domů. O dobrou náladu se postará živá muzika a na čepu bude samozřejmě čerstvé poctivé velkopopovické pivo. Každou půlhodinu bude možné vyrazit na prohlídkovou trasu velkopopovického pivovaru doplněnou o malé občerstvení a školu čepování piva.

Bylinky kořeníV Praze si nenechte ujít také Festival delikátních chutí na Novoměstské radnici. Koná se v sobotu 21. března a nabídne tradiční i netradiční pokrmy z několika kontinentů. Milovníci sladkého se mohou těšit na poke, buddha bowls, dim sum knedlíčky, speciality z avokáda, čerstvé kozí sýry, mořské plody, první jarní bylinky, výběrovou kávu i řemeslné pivní speciály.
 

Sladké na závěr: čokoláda i sladké pokušení z celého světa

PralinkyI v březnu pokračuje putovní festival čokolády. Cílem festivalu je ukázat, že čokoládová není pouze tabulka, kterou koupíme v supermarketu, ale že existuje spousta dalších čokoládových výrobků, jako jsou čokoládové pralinky, pivo, palačinky nebo vafle s čokoládou anebo například i kosmetika. Těšit se můžete na workshopy, degustace, vaření s čokoládou, stánkový prodej, výstavu historie čokolády a mnoho dalšího.

První z festivalů se koná v Kutné Hoře 6. a 8. března, dalším z nich je od 13. do 15. března čokoládový festival ve Znojmě a nakonec dorazí čokoláda do Turnova, kde bude festival pokračovat od 27. do 29. března 2020.
 

Čím to zapijete? Vínem nebo pivem?

vínoK tradičním vinařským akcím patří Výstava vín v Čejkovicích se soutěžní přehlídkou vín. Výstava se koná 14. 3. 2020 v sále KD Zemědělská a.s. v Čejkovicích, zahájení bude v 10:00 hodin. Můžete se těšit na široké spektrum vín a posezení v příjemném prostředí. Výstava bude probíhat v tradičním duchu, prezentovaná vína budou z produkcí od malo i velkoproducentů vín ze všech vinařských regionů vinařské oblasti Morava a rovněž i ze Slovenska.

Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Město Hustopeče chystá na sobotu 28. března Slavnosti mandloní a vína 2020. Těšit se můžete na bohatý program na Dukelském náměstí, v renesančním domě U Synků i přímo v mandloňových sadech, a to od 9:00 do 17:00 hodin. Vyrazit můžete i na vycházku "Mandloňovou stezkou na rozhlednu", na stanovištích plnit úkoly a sbírat razítka, za která na konci Vaší cesty obdržíte drobnou pozornost. Otevřena bude Stálá vinařská expozice i sklepy v ulici Na Hradbách a stánky vinařů na nádvoří domu U Synků, kde bude možné ochutnat vína místní produkce.

PivoPokud máte raději pivo, nenechte si ujít pivní festivaly a slavnosti. V sobotu 14. března slaví Černokostelecký pivovár v Kostelci nad Černými lesy 20. výročí otevření, se kterým je spojený již tradiční Den otevřených dveří. Kromě piva a prohlídek jsou nachystány pivní speciály, masové a výroční pochoutky i pivní čokoládový dort.

Na samém sklonku března 26. - 28. 3. 2020 se pak v jihočeském Táboře v hotelu Palcát uskuteční již tradiční mezinárodní přehlídka pivovarů v podobě Pivních slavností.