Úvod > Aktuality > Tři výlety k hornickým památkám: Karvinské moře, důl Pepř a Kutná Hora
Památky

Tři výlety k hornickým památkám: Karvinské moře, důl Pepř a Kutná Hora

  • Vydáno30. září 2022
Víte, že i technické památky se každý rok utkávají v soutěžích o nejrůznější ocenění? Jedním z nich je cena Český permon, která se uděluje institucím, které se významně zasloužily o rozvoj hornických tradic. Mezi vítězi najdete jak místa, která určitě znáte, tak místa téměř neznámá, opředená zajímavými příběhy. Na výlet k několika technickým památkám, které se dočkaly toho ocenění letos i v letech minulých, vás zve portál Kudy z nudy.

Permon 2022 získalo Hornictví na Karvinsku

Karvinské mořeCenu Český permon letos obdržela obec Stonava za výstavu pojmenovanou "Hornictví na Karvinsku v proměnách času". V současnosti je k vidění za zámku FryštátKarviné, stěhovat se ale bude i na další místa. Ukazuje proměny regionu v kontextu dobývání uhlí, rozvoje technologií či největších tragédií, ale také hornické zvyky propojené s folklorem, stejně jako vyrovnávání se s kdysi nešetrnou těžbou. Tipem na výlet ale není jen výstava na zámku, v Karviné vzniká rekreační oblast Karvinské moře. V části Darkov přímo pod těžními věžemi bylo zájemcům zpřístupněno jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů. Jezero vzniklo, když se poddolovaná zem dostala až pod úroveň spodní vody, která díru v zemi zalila. Na koupání už to sice letos nebude, ale můžete si zde zasportovat – projet se na in-linech nebo kole po novém tříkilometrovém okruhu kolem vody. A nedaleko Stonavy najdete další revitalizovaný těžební prostor – důl Gabriela, kde pomalu vzniká Poho Park zaměřený na historii hornictví v regionu.


Permon 2021 za zpřístupnění zlatodolu Pepř v Jílovém

důl na pepřiSpolek Montanika získal Perona 2021 za zpřístupnění historického zlatodolu Pepř v Jílovém u Prahy. Jednotlivé báňské expozice jsou v terénu spojeny do uceleného řetězce, který dává návštěvníkům nahlédnout do historie a problematiky dolování na Jílovsku. Důl je unikátní v tom, že se nejedná o pouhé muzeum v podzemí, ale byl zde zachován prakticky zcela funkční důl včetně pomocných provozů. Rekonstrukce je provedena v takovém rozsahu a tak autenticky, že poskytuje naprosto dokonalou představu o fungování dolu od středověku až do 20. století. Dolem se můžete projít po objednání, provádí se skupiny od 10 do 24 osob. Pokud nemáte možnost vytvořit tak početnou skupinu, doporučujeme vám návštěvu zlatých dolů v blízkosti Jílového, kde jsou dostupné prohlídky i pro jednotlivce – jedná se o štolu Halíře a Štolu svatého Josefa.
 

Permon 2020 a unikátní nález v podzemí Kutné Hory

Šachta BylankaV roce 2020 získal ocenění Permon Hornický spolek Barbora, a to za záchranu a vyzdvižení dřevěného větracího zařízení z dolu Bylanka IV. Hornický spolek Barbora, společně se svými kamarády a podporovateli, které spojuje vášeň pro montánní podzemí, pracuje více než 14 let na obnově historického důlního díla Bylanka IV. Práce vyvrcholily v roce 2019 záchranou a vyzdvižením zachovalého dřevěného středověkého větracího stroje z roku 1522. Zařízení, které středověkým havířům zajišťovalo přísun čerstvého vzduchu do šachty, je podle vyjádření archeologů v Evropě výjimečné. Lopatkové větráky jsou znázorněny na historických iluminacích znázorňujících těžbu stříbra, avšak dosud se fyzicky žádné nedochovaly. Středověké zařízení bylo vyzdviženo ze zatopené šachty, v hloubce 38 metrů pod zemí! Členové spolku provádí průzkum a zajištění hornických důlních děl na území Kutné Hory, jelikož rozsáhlé podzemí pod městem není v mapách a starých dokumentech dostatečně zaznamenáno. Důl Bylanka bude (možná již příští rok) přístupný formou zážitkové turistiky. Za svitu hornických kahanů a s hornickým vybavením bude vstup umožněn těm, kteří se nebojí nepohody. Čeká je lezení po žebřících, místy i po kolenou a brodění vodou. Než se prohlídková trasa plně otevře, lze v Kutné Hoře navštívit stříbrný důl Českého muzea stříbra.
Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací školy Bylanka IV.

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

Projekt POHO Park usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny, které nabídne zázemí nejen návštěvníkům dolu Gabriela, ale také přilehlého kostela sv. Petra z Alkantary. Vzniknout by měl do roku 2026.

Štola Halíře u Jílového

Štola Halíře u Jílového

Halíře jsou průzkumné důlní dílo z poloviny 20. století, které má unikátní kosočtvercový profil. Jako jedno z mála důlních děl je štola bezbariérová a lze si ji tak prohlédnout na vozíku nebo s kočárkem.

Štola sv. Josefa u Jílového

Štola sv. Josefa u Jílového

Pravděpodobně již v předhusitské době se ve štole sv. Josefa těžila zlatá ruda, později byla těžba obnovena v 18. století. V současnosti je zde zpřístupněno 200 m chodeb s expozicí o těžbě zlata v okolí, v tzv. Kocourském žilném pásmu.

Jílovské zlaté doly: Důl Pepř – štola Václav

Jílovské zlaté doly: Důl Pepř – štola Václav

Společnost Montanika zajišťuje exkurze do podzemí po předchozí domluvě. Věnuje se výstavbě hornického skanzenu v prostorách dolu Pepř. Celková trasa má délku 4 km zahrnující i jízdu vláčkem, trvá zhruba 2,5 hodiny. V podzemí uvidíte funkční hornické stroje i rudní žílu se zlatem.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

V části Darkov přímo pod těžními věžemi zpřístupnilo město Karviná lidem jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů.

Další aktuality

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.
Památky

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

Zimní dovolená na horách – existuje něco lepšího? Na portálu Kudy z nudy najdete přehled lyžařských středisek, sněhové zpravodajství, osvědčené lyžařské školy pro děti i dospělé i tipy, jak ušetřit a jak si užít co nejvíc zábavy za co nejméně peněz. Utajeným pokladem však zůstávají krásná horská městečka s poklidnou atmosférou, a přitom plná útulných kaváren a dalších zajímavostí.
Památky

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...
Památky

Nový život starých sladoven: výlety za vůní sladu, do muzea, restaurací nebo galerie

Když přijde řeč na sladovny, kdekdo si představí tu v Písku: velkou budovu v centru města, kam se chodí hlavně na výstavy. Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy zdejší novinky a vydejte se také do jiných sladoven. Některé slouží jako restaurace, jiné jako galerie nebo hotely. Podíváme se ale i tam, kde se dodnes vyrábí pravý slad!
Památky

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.
Památky

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky