ÚvodAktualityČesko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku
Zážitky

Česko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte nejlepší válečné filmy, které se natáčely v Česku? Nejsou to jen středověké řeže, Jan Žižka, rytíři v brnění a lesklá zbroj, ale také novodobé válečné filmy z časů první a druhé světové války. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, kudy filmové štáby prohnaly své bojující armády!
U nás na Kudy z nudy filmy milujeme! V seriálu Česko ve filmu vám představíme nejenom válečná komorní dramata, ale hlavně velkolepé historické bitvy. A začneme rovnou tím nejslavnějším válečným filmem, který se v Česku natáčel: jedeme se podívat do Davle na slavný Most u Remagenu!
 

Most u Remagenu stojí v Davli

Bývalý silniční most spojující Davli a Jílové u Prahy se od března do srpna 1968 proměnil ve slavný most u Remagenu. Ve stejnojmenném válečném filmu se most, který nyní slouží jako lávka pro pěší, proměnil v Ludendorffův most u Remagenu. V roce 1945 to byl poslední velký most na Rýně, po kterém se Spojenci mohli probít do středu německé říše. Americké jednotky dostaly rozkaz most dobýt, a to neporušený. Němečtí vojáci naopak měli rozkaz most udržet co nejdéle a poté ho vyhodit do vzduchu. Nakonec ale zaváhali, most nestačili včas zničit, a tak ho 7. března 1945 Američané úspěšně obsadili.Válečný film Most u Remagenu se natáčel v roce 1868 převážně v Československu proto, že tehdejší západoněmecké úřady kvůli lodní dopravě po Rýnu nepovolily natáčení přímo v místě událostí. Barrandov tehdy dostal od amerických filmařů 750 000 dolarů, za něž získali přístup k lokacím a možnost využít při natáčení i československé komparsisty; jedním z nich byl režisér Vít Olmer. K napodobení bombardování byly použity záběry ze starého Mostu, ve filmu se dokonce mihne i přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Hlavní roli si ale zahrál most v Davli, stojící poblíž soutoku se Sázavou. Téměř 150 metrů dlouhý most byl kvůli natáčení nadzdvižen přibližně o tři metry; bylo to už podruhé, co se musel zvednout, první zvýšení o 1,5 metru bylo nutné už před napuštěním nádrže Vrané nad Vltavou. Filmaři také rozebrali starý mýtný domek, nakašírovali robustní obranné věže a na levém břehu postavili maketu románského kostela i se hřbitovem a vysokými domy.

Nápad amerických filmařů, kteří původně chtěli při natáčení most vyhodit do povětří a postavit místo něj nový, naštěstí neprošel (most, který ve filmu vyletí do povětří, je jen kousek od Davle, jde ale o železniční most u Skochovic). Na druhou stranu natáčení probíhalo v pohnuté době Pražského jara 1968 a kameramani „spřátelených armád“ po jejich okupaci Československa 21. srpna 1968 použili záběry s americkými tanky jako důkaz, že naše země potřebuje vojenskou „pomoc“.

Film, který má na ČSFD hodnocení 78 %, má podle vojenských historiků řadu chyb – a to, že filmový Remagen stojí mezi kopci, kdežto ten opravdový v nížině, je jen drobnost. Příklady? Některé scény filmaři natočili jen kvůli efektu a ve skutečnosti se vůbec neodehrály, naopak jiné ve filmu chybí, Němci nosí uniformy, které se během druhé světové války už nepoužívaly, a kulomet MG 42 vydává špatný zvuk. To ovšem nic nemění na tom, že je to skvělý starý film a že starý most v Davli můžete využít jako hezký cíl výletu do Posázaví.
 

Starý Most ve filmu: Na západní frontě klid, Jatka č. 5 a Boj o Moskvu

Málokde měli filmaři unikátní možnost rozstřílet a vyhodit do vzduchu prakticky všechno, co šlo – výjimkou byl právě starý Most v době, kdy probíhala jeho demolice kvůli těžbě hnědého uhlí. Bourání jednoho z nejcennějších a nejkrásnějších měst v zemi začalo v roce 1967, poslední domy padly o dvacet let později. Ve zničených ulicích se vystřídala řada filmových štábů a záběry poničeného města uvidíte v celé řadě válečných filmů. Most si tak „zahrál“ například v Mostu u Remagenu, ve filmu Jurije Ozerova Boj o Moskvu (1985), ve filmu Na západní frontě klid, natočeném roku 1979 v koprodukci USA a Velké Británie, anebo v adaptaci slavného díla spisovatele Kurta Vonneguta Jatka č. 5 (1972). V něm se kromě českých lokací do filmu promítlo také umění kameramana Miroslava Ondříčka, kterého si pro natáčení vybral oscarový režisér George Roy Hill.Na území starého Mostu a v okolí, kde opuštěné a rozbořené domy byly využity jako kulisy válkou zpustošené krajiny, natočil také režisér Martin Hollý film z dob první světové války Signum laudis (1980), v němž hlavní roli hrál Vlado Müller. Ještě v roce 1993 využil domy ve staré části Mostu, které v době natáčení procházely demolicí, pro ztvárnění slavné bitvy o město Stalingrad režisér Joseph Vilsmaier. Film Stalingrad (1993) se natáčel také na bývalém letišti Hradčany a v areálu Poldi Kladno, a protože v době natáčení nebyl ve střední Evropě sníh, pro zimní scény si filmaři museli doletět do Finska. Do severské země se musela přesunout i veškerá technika, a kvůli přesunu těžkých tanků T-34 byly dokonce vybudovány speciální dřevěné nakládací rampy, aby se nepotrhal asfalt letiště Ruzyně.
 

Jan Žižka anebo české Statečné srdce

Národní hrdina bez bázně a hany anebo lapka v čele vzbouřenců? Ať už si o Janu Žižkovi myslíte cokoliv, filmaři si ho oblíbili a jeho příběh si tak můžete připomenout ve dvou zcela odlišných zpracováních. Novější snímek Jan Žižka od Petra Jákla se stal nejdražším filmem tuzemské kinematografie. „Zajímal mě zrod bojovníka,“ říká Jákl o Janu Žižkovi, a v rozhovorech ho přirovnával ke Statečnému srdci s českým příběhem.

Film také označil za prequel (umělecké dílo, jehož děj předchází v dějové lince dříve uveřejněnému příběhu) Vávrovy trilogie. Odehrává se přibližně deset let před událostmi prvního ze tří snímků husitské trilogie Otakara Vávry (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem).Zatímco Jáklův film mapuje jen pár měsíců Žižkova života v roce 1402 a velké bojové scény v něm nenajdete, Vávrova trilogie mapuje delší časové období a bitev nabízí hned několik. Filmařskou legendou se stala bitva u Sudoměře, natáčená na autentickém místě bývalého bojiště. Režisér dokonce nechal vypustit rybník Škaredý, aby byla situace stejná jako 25. března 1420, a pyrotechnici hustými dýmovými clonami zakrývali výhled na železnici nebo mohylu Jana Žižky od Emanuela Kodeta.
 

Co možná nevíte o válečných filmech a bojových scénách

  • Velkolepá bitva s deseti tisíci komparsisty se natáčela na Slezské Hartě roku 1998, když tu Luc Besson natáčel velkofilm Johanka z Arku. V okolí jezera vyrostly kulisy středověkého města Orléans, na vodě stál hrad s vodním příkopem. V době natáčení se uvažovalo o jeho turistickém využití, ale překvapivě se nenašel nikdo, kdo by jej udržoval. Lidé a firmy kulisu později rozebrali na otop.
  • Ani ne filmovým bojištěm jako spíš vděčným zázemím pro filmaře je Muzeum na demarkační linii v Rokycanech. Jeho perfektně udržované a provzuschopné stroje jste mohli vidět třeba ve filmech Kolja, Tobruk, Obecná škola, Zdivočelá země, Vyprávěj, Lidice a v dalších.
  • V bývalém vojenském prostoru Milovice a dalších místech natáčel režisér Gregory Hoblit film Hartova válka (2002) s Brucem Willisem a Colinem Farrellem. Ve filmu, který se odehrává za druhé světové války, si zahrála také československá technika, jmenovitě trojice parních lokomotiv s přezdívkami Sedma, Velký Bejček a Ušatá.
  • Mezi filmy bez velkých bojových scén se řadí válečná komedie Králíček Jojo (2019) a Úkryt v zoo (2017), americko-britské drama režisérky Niki Caro. Natáčel se na pražském Výstavišti, které se proměnilo ve varšavskou zoologickou zahradu, v Josefově, který si zahrál židovské ghetto, a také na náměstí v Žatci, které mělo představovat náměstí ve Varšavě.
  • Z dalších válečných filmů natáčených u nás byste měli znát také film Legenda jménem T-34 (2018), Anthropoid (2016), tedy film o atentátu na Reinharda Heydricha, a Napola: Hitlerova elita (2014). Ve filmu si zahrála například část Karlína nedaleko Negrelliho viaduktu, hrad Napola ztvárnil hrad Bouzov.
Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.

Paměť národa na Strahově 2024

1. 5.30. 9.
Paměť národa na Strahově 2024

Od května do září pořádá nezisková organizace Post Bellum v rámci Institutu Paměti národa v Praze nevšední program na Strahově. Na jižní tribuně tohoto unikátního stadionu se konají filmové projekce, debaty, tematické večírky s hudbou a procházky s průvodcem.

Muzeum Dobčická tvrz 1945 Kultura

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.

Jan Žižka 600 let

26. 4.11. 5.
Jan Žižka 600 let

Hrdina a boží bojovník nebo padouch, mordýř a násilník? V Galerii Stará radnice v Táboře bude k 600. výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky otevřena výstava Jan Žižka 600 let. Výstava potrvá od 26. 4. 2024 do 11. 5. 2025.

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Vydejte se s Kudy z nudy na cesty ve stylu noir, tedy temné turistiky. Nejsou to zážitky pro každého, mnozí se místům spojeným se smrtí, bolestí a utrpením záměrně vyhýbají. Jiní je naopak vyhledávají – a právě takové cestovatele zveme na válečná bojiště, do míst spojených s hrůzami druhé světové války a holokaustu, do míst, kde se odehrály děsivé čarodějnické procesy anebo do komunistických pracovních lágrů.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Česko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři

Česko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři

Období studené války, plné špionů, temnoty a strachu, inspirovalo filmaře ke spoustě skvělých snímků. Jeden z největších tuzemských příběhů studené války vypráví drama Bratři režiséra Tomáše Mašína. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem rodiny Mašínových, Tří králů a bratrů, kteří se rozhodli opustit komunistické Československo se zbraní v ruce.

Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

10. 10.13. 10.
Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

V Betlémské kapli v Praze si můžete připomenout 600. výročí úmrtí Jana Žižky.

Otakar Vávra – filmový režisér, autor více než 80 scénářů a 50 filmů

Otakar Vávra – filmový režisér, autor více než 80 scénářů a 50 filmů

Otakar Vávra (28. února 1911, Hradec Králové – 15. září 2011, Praha) byl český filmový režisér, scenárista a pedagog. Na pražské FAMU založil katedru filmové a televizní režie, a vychoval plejádu skvělých režisérů včetně tvůrců takzvané československé nové vlny. Mezi jeho nejznámější filmy patří husitská trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem (1954–1956), Romance pro křídlovku (1966) a Kladivo na čarodějnice (1969).

Žižkův víkend v Táboře

10. 10.12. 10.
Žižkův víkend v Táboře

Akce při příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách Památky

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.

Emil Boček – válečný veterán a poslední český stíhací pilot z britského Královského letectva

Emil Boček – válečný veterán a poslední český stíhací pilot z britského Královského letectva

„Válku přežil ten, kdo měl štěstí. A já ho tedy asi měl,“ říká Emil Boček (25. únor 1923, Brno-Tuřany -25. březen 2023, Brno), válečný veterán, příslušník československého letectva ve Velké Británii za druhé světové války. Je držitelem vysokých českých a britských válečných vyznamenání a nositelem Řádu Bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice Kultura

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Kruhový pavilon v dolní části areálu Výstaviště skrývá pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda z let 1897–1898. Jedná se již o druhou kruhovou stavbu v areálu Výstaviště, která vznikla pro Výstavu architektury a inženýrství po vzoru předešlého Pavilonu českých turistů.

Davle

Davle

Davle leží jižně od Prahy na soutoku Vltavy a Sázavy. Je to místo, které byste kousek od rušného hlavního města nečekali, obklopené vodou, lesy a skalami. Atmosféru podtrhuje tajemný ostrov, kam se nedostanete jinak než na lodi, se základy historicky prvního mužského kláštera v českých zemích.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

Železný most v Davli – kulisa k filmu Most u Remagenu Památky

Železný most v Davli – kulisa k filmu Most u Remagenu

Bývalý silniční most spojující Davli a Jílové u Prahy se proslavil natáčením válečného filmu Most u Remagenu. Příhradová ocelová konstrukce o třech polích a o celkové délce 141 m spočívá na třech kamenných pilířích, které byly před napuštěním Vranské nádrže zvýšeny o 1,5 metru.

Další aktuality

O prázdninách ožívají hrady a zámky i v noci

Červenec a srpen je k zasvěcen nočním prohlídkám. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si památky v netradičním čase a okusit specifickou atmosféru nočních prohlídek. Noční prohlídky bývají navíc často doplněné speciálním programem. Kde zažijete jedinečnou atmosféru nočního hradu či zámku? To už vám poradí Kudy z nudy.
19. červenec 2024 12:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark, Keltská noc 2024 v Plumlově, Zátopkův zlatý týden 2024, Za pohádkou na Zubačku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:00
Zážitky

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky