Úvod > Aktuality > Prohlédněte si historická sídla ve večerních hodinách
Památky

Prohlédněte si historická sídla ve večerních hodinách

  • Vydáno27. července 2023
Pro dospělé zábava a romantika, pro děti pohádky, strašidla a hlavně příležitost zůstat dlouho vzhůru, takové jsou noční prohlídky hradů, zámků a klášterů. Někde oprášili loňské scénáře, jinde na návštěvníky čekají novinky. Do nočních komnat hradů a zámků vás zve portál Kudy z nudy.

Pro každého máme něco: strašidla i důstojné prohlídky bez strašení, šermíře i romantické příběhy o mušketýrech. Někde při nočních prohlídkách potkáte krále a královny s dvořany, jinde zas nefalšované bubáky, kterých se zaručeně budete bát. Vždy však platí, že je nutná anebo doporučená rezervace!
 

Noční prohlídky hradu Helfštýn

HelfštýnHrad Helfštýn připravil na letní sezónu 2023 pro návštěvníky speciální noční prohlídky s doprovodným programem. Jedna se koná 27. července (Palác žije zrakem) a poslední pak 16. 9. (Palác žije hmatem). Sobotní exkluzivní noční prohlídky Helfštýna zakončené videomappingem (promítáním) na stěny opraveného paláce probíhají vůbec poprvé bez rezervací, kapacita akce není omezena! Vstupenky zakoupíte v den akce na pokladně hradu. Na prohlídce Palác žije hmatem, pro příchozí bude připraven zábavný program. Můžete se těšit například na řadu dílen, ve kterých si vyzkoušíte různá řemesla.


Momenty ze života broumovských mnichů

Broumovský klášterZvláštní věci se budou dít i v Broumovském klášteře. Každou srpnovou středu večer si mohou příchozí prohlédnout opatský kostel sv. Vojtěcha, vzácnou kopii Turínského plátna z roku 1651, knihovnu se starým zákonem psaným v sedmi jazycích, podzemí nebo zahradu! Prohlídky jsou tematicky zaměřené na momenty života v klášteře a zavádějí návštěvníky do nejkrásnějších historických interiérů kláštera. Začíná se ve 20:30 hodin a jedinečná atmosféra prohlídky za světla svíček a baterek bude určitě stát za to. Prohlídky se konají 2., 9., 16., 23. a 30. 8. ve 20:30 až 22:30 hodin.
 

Historie Lipnice nad Sázavou

Noční LipniceDivadelně zpracované noční prohlídky si vychutnáte na hradě Lipnice nad Sázavou. Letos dostaly pojmenování "Lipnické noční prohlídky aneb, když Hašek prováděl”. Opět se setkáte s majiteli hradu a panství, ale hlavně s Jaroslavem Haškem, který má letos velké výročí a který se ujal role průvodce, výrazem a způsobem sobě vlastním vypráví dějiny místa, kde dopsal své nejzásadnější dílo. Tušíte správně. Noční prohlídku navštíví sám Josef Švejk. Spatříte ale i Rajmunda z Lichtemburka, Kateřinu z Landštejna, Trčky z Lípy, vojáky války třicetileté, lipnické pověsti – třeba tu o "Černém muži", ale také budete svědky události, která se odehrála 25. února 1634 na chebském hradě a s Lipnicí má nemalou souvislost. Můžete si také ověřit své historické znalosti, které budou, pro nejlepšího z vás, oceněny originální a jedinečnou medailí za zásluhy. Užijte si 90 minut plných divadla, šermu, tance, hudby v neopakovatelné atmosféře tajmného lipnického hradu. Prohlídka se koná 19. 8. 2023 ve 20:00 a v 22:30 a trvá cca 90 min. Prohlídku nutno rezervovat na tel. 606 480 708 nebo emailem zdenek@sigri.cz.
 

Tajemství sedlecké katerdály za svitu svíček

Barokní manekýnNoční prohlídka sedlecké katedrály UNESCO Chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele začíná působivým zpěvem „Cisterciáka“. Pak vás kostýmovaný průvodce provede všemi unikátními místy katedrály a ukáže vám za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu a varhanní hudby všechny její taje a zákoutí. Čekají na vás kosti zavražděných mnichů – mučedníků zazděné do zdi, relikvie svatých, chrámová klenotnice s originálem nejstarší dochované monstrance na světě i návštěvna kostelního kina. Objevíte zde i "barokního manekýna" – postavu oděnou do šatů, s voskovým obličejem, do které jsou uloženy ostatky světce. Jedná se o jakousi barokní figurínu, která napodobuje postavu tohoto mučedníka. Leží v prosklené rakvi a v rukou s rukavičkami třímá vycházkovou hůl. Prohlídky probíhají každé pondělí do 28. srpna 2023, vždy od 20:00 do 22:00 hodin.
 

Zlo na zámku Blatná

zámek BlatnáNa zámku Blatná se vrátíte do dávných dob, kdy zámek patřil pánům z Rozdražova a kdy mnoho lidí věřilo, že za neštěstí či nemoci mohou čarodějnice. Jedna taková údajně působila i ve zdejším kraji a lidé se jí báli. Povolali proto inkvizitora, který měl s čarodějnicí zatočit. Jak to ale bylo doopravdy? Skrývala zlo dívka Doubravka nebo byl zlotřilec někdo úplně jiný? Navštivte noční prohlídky a vše se dozvíte. Oživené noční prohlídky se konají 5., 12., 18., 19., 25. a 26. srpna, začínají vždy ve 20:00, 20:30, 21:00, 21:30 a 22:00 hodin.
 

Svit světel a svící na Vranově

nojční vranovZámek Vranov nad Dyjí zve všechny zájemce v neděli 13. srpna do zámeckých interiérů zahalených do tmy, kterou osvětlí jen lampičky, svíce a malé svíčky tak, jak tomu bývalo na přelomu 19. a 20. století. Čas strávený v zámeckých interiérech je individuální a záleží zcela na vás, jak jej využijete. Během zámecké noci si budete moci samostatně projít nejen soukromé pokoje polských hraběcích rodin Mniszků a Stadnických, ale i zámeckou kapli. Patřičnou pozornost a několik minut si zaslouží rovněž sál předků, kde vám náladu zpříjemní živá hudba. Atmosférou rodinného života vás provedou dámské i pánské pokoje až do společenského salónu a knihovny. Pokladna bude otevřená od 20:30 do 23:00. Vstupenky jsou k dispozici na místě.

Další aktuality

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkuste s Kudy z nudy poodhalit zednářské stopy v České republice a seznámit se nejenom s místy, která jsou se zednáři úzce spojená, ale i s Řádem svobodných zednářů.
Památky

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.
Památky

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.
Památky

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.
Památky

Znáte naše městské památkové rezervace?

V České republice najdete v současné době 39 městských památkových rezervací. Jedná se o nejcennější uceleně dochovaná území s řadou kulturních památek, která u nás můžeme najít. Všechna vybraná města mají nenarušený původní historický půdorys a zástavbu včetně dochovaných náměstí, ulic a fasád většiny historických staveb. K největším rezervacím (v ČR i na světě) patří Městská památková rezervace Praha, dalšími našimi velikány jsou MPR Olomouc a Brno.
Památky

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Památky

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky