ÚvodAktualityProhlédněte si historická sídla ve večerních hodinách
Památky

Prohlédněte si historická sídla ve večerních hodinách

  • 27. července 2023
Pro dospělé zábava a romantika, pro děti pohádky, strašidla a hlavně příležitost zůstat dlouho vzhůru, takové jsou noční prohlídky hradů, zámků a klášterů. Někde oprášili loňské scénáře, jinde na návštěvníky čekají novinky. Do nočních komnat hradů a zámků vás zve portál Kudy z nudy.

Pro každého máme něco: strašidla i důstojné prohlídky bez strašení, šermíře i romantické příběhy o mušketýrech. Někde při nočních prohlídkách potkáte krále a královny s dvořany, jinde zas nefalšované bubáky, kterých se zaručeně budete bát. Vždy však platí, že je nutná anebo doporučená rezervace!
 

Noční prohlídky hradu Helfštýn

HelfštýnHrad Helfštýn připravil na letní sezónu 2023 pro návštěvníky speciální noční prohlídky s doprovodným programem. Jedna se koná 27. července (Palác žije zrakem) a poslední pak 16. 9. (Palác žije hmatem). Sobotní exkluzivní noční prohlídky Helfštýna zakončené videomappingem (promítáním) na stěny opraveného paláce probíhají vůbec poprvé bez rezervací, kapacita akce není omezena! Vstupenky zakoupíte v den akce na pokladně hradu. Na prohlídce Palác žije hmatem, pro příchozí bude připraven zábavný program. Můžete se těšit například na řadu dílen, ve kterých si vyzkoušíte různá řemesla.


Momenty ze života broumovských mnichů

Broumovský klášterZvláštní věci se budou dít i v Broumovském klášteře. Každou srpnovou středu večer si mohou příchozí prohlédnout opatský kostel sv. Vojtěcha, vzácnou kopii Turínského plátna z roku 1651, knihovnu se starým zákonem psaným v sedmi jazycích, podzemí nebo zahradu! Prohlídky jsou tematicky zaměřené na momenty života v klášteře a zavádějí návštěvníky do nejkrásnějších historických interiérů kláštera. Začíná se ve 20:30 hodin a jedinečná atmosféra prohlídky za světla svíček a baterek bude určitě stát za to. Prohlídky se konají 2., 9., 16., 23. a 30. 8. ve 20:30 až 22:30 hodin.
 

Historie Lipnice nad Sázavou

Noční LipniceDivadelně zpracované noční prohlídky si vychutnáte na hradě Lipnice nad Sázavou. Letos dostaly pojmenování "Lipnické noční prohlídky aneb, když Hašek prováděl”. Opět se setkáte s majiteli hradu a panství, ale hlavně s Jaroslavem Haškem, který má letos velké výročí a který se ujal role průvodce, výrazem a způsobem sobě vlastním vypráví dějiny místa, kde dopsal své nejzásadnější dílo. Tušíte správně. Noční prohlídku navštíví sám Josef Švejk. Spatříte ale i Rajmunda z Lichtemburka, Kateřinu z Landštejna, Trčky z Lípy, vojáky války třicetileté, lipnické pověsti – třeba tu o "Černém muži", ale také budete svědky události, která se odehrála 25. února 1634 na chebském hradě a s Lipnicí má nemalou souvislost. Můžete si také ověřit své historické znalosti, které budou, pro nejlepšího z vás, oceněny originální a jedinečnou medailí za zásluhy. Užijte si 90 minut plných divadla, šermu, tance, hudby v neopakovatelné atmosféře tajmného lipnického hradu. Prohlídka se koná 19. 8. 2023 ve 20:00 a v 22:30 a trvá cca 90 min. Prohlídku nutno rezervovat na tel. 606 480 708 nebo emailem zdenek@sigri.cz.
 

Tajemství sedlecké katerdály za svitu svíček

Barokní manekýnNoční prohlídka sedlecké katedrály UNESCO Chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele začíná působivým zpěvem „Cisterciáka“. Pak vás kostýmovaný průvodce provede všemi unikátními místy katedrály a ukáže vám za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu a varhanní hudby všechny její taje a zákoutí. Čekají na vás kosti zavražděných mnichů – mučedníků zazděné do zdi, relikvie svatých, chrámová klenotnice s originálem nejstarší dochované monstrance na světě i návštěvna kostelního kina. Objevíte zde i "barokního manekýna" – postavu oděnou do šatů, s voskovým obličejem, do které jsou uloženy ostatky světce. Jedná se o jakousi barokní figurínu, která napodobuje postavu tohoto mučedníka. Leží v prosklené rakvi a v rukou s rukavičkami třímá vycházkovou hůl. Prohlídky probíhají každé pondělí do 28. srpna 2023, vždy od 20:00 do 22:00 hodin.
 

Zlo na zámku Blatná

zámek BlatnáNa zámku Blatná se vrátíte do dávných dob, kdy zámek patřil pánům z Rozdražova a kdy mnoho lidí věřilo, že za neštěstí či nemoci mohou čarodějnice. Jedna taková údajně působila i ve zdejším kraji a lidé se jí báli. Povolali proto inkvizitora, který měl s čarodějnicí zatočit. Jak to ale bylo doopravdy? Skrývala zlo dívka Doubravka nebo byl zlotřilec někdo úplně jiný? Navštivte noční prohlídky a vše se dozvíte. Oživené noční prohlídky se konají 5., 12., 18., 19., 25. a 26. srpna, začínají vždy ve 20:00, 20:30, 21:00, 21:30 a 22:00 hodin.
 

Svit světel a svící na Vranově

nojční vranovZámek Vranov nad Dyjí zve všechny zájemce v neděli 13. srpna do zámeckých interiérů zahalených do tmy, kterou osvětlí jen lampičky, svíce a malé svíčky tak, jak tomu bývalo na přelomu 19. a 20. století. Čas strávený v zámeckých interiérech je individuální a záleží zcela na vás, jak jej využijete. Během zámecké noci si budete moci samostatně projít nejen soukromé pokoje polských hraběcích rodin Mniszků a Stadnických, ale i zámeckou kapli. Patřičnou pozornost a několik minut si zaslouží rovněž sál předků, kde vám náladu zpříjemní živá hudba. Atmosférou rodinného života vás provedou dámské i pánské pokoje až do společenského salónu a knihovny. Pokladna bude otevřená od 20:30 do 23:00. Vstupenky jsou k dispozici na místě.
Noční prohlídky hradu Lipnice

26. 7.27. 7.
Noční prohlídky hradu Lipnice

Divadelně zpracované noční prohlídky, přímo“ušité“ pro hrad Lipnici. Chronologicky vás zavedou do bohaté historie tohoto místa. Letos s názvem "Lipnické noční prohlídky aneb, když Hašek prováděl".

Noční prohlídka sedlecké kostnice a katedrály

26. 7.
Noční prohlídka sedlecké kostnice a katedrály

Program plný nezapomenutelných zážitků začíná v horní kapli hřbitovního kostela Všech svatých, kde vás kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra seznámí s pohnutou historií nejen Sedlce, ale celé Kutné Hory.

Noční prohlídka chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře

24. 7.25. 7.
Noční prohlídka chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře

Chrám svaté Barbory vás zve i o letošních prázdninách pod své klenby, kde budete moci zažít jedinečnou atmosféru večera provoněného kadidlem a osvětleného svíčkami.

Noční prohlídky sedlecké katedrály

29. 7.
Noční prohlídky sedlecké katedrály

Noční prohlídkou sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele vás provede kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

Kdyby existovalo české království, vídali bychom korunovační klenoty častěji. Jenže krále ani královnu nemáme, a tak Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i korunovační plášť odpočívají téměř trvale tam, kde je nikdo nevidí: hluboko ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Kdo to rozhodl a jak složité je české korunovační klenoty dostat na denní světlo? A jak to mají zařízeno v jiných zemích?
24. červenec 2024 18:55
Památky

Seznamte se: železniční rekordy a kuriozity České republiky

Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na rekordy a kuriozity, které objevíte na 9500 kilometrech našich kolejí a na bezmála třech tisících stanic a zastávek. Zajímavostí je opravdu hodně, ostatně podle statistik máme nejhustší železniční síť v Evropě. Zajímají vás další dopravní nej? Jejich přehled najdete u nás na Kudy z nudy!
23. červenec 2024 15:59
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
23. červenec 2024 15:45
Památky

Hradozámecká noc 2024 láká k návštěvě hradů a zámků – velký přehled tipů z celého Česka

Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 24. srpna na neděli 25. srpna 2024. Hlavním centrem dění bude letos zámek Konopiště, kde se bude v rámci programu vzpomínat na rod Habsburků. Těšit se můžete na volné prohlídky reprezentačních pokojů, kostýmovaní průvodci v soukromých apartmánech rodiny, hostinské pokoje, doprovodný kulturní program a mnoho dalšího. Tradiční akce ale představí i další památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.
23. červenec 2024 14:54
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
22. červenec 2024 10:30
Památky

10 tipů na stříbrné doly, skanzeny, hřbety, stěny, rybníky a jezera aneb ve stínu a na výsluní

Stříbro a Stříbrná Skalice, Stříbrné Hory nebo Stříbrnice, Stříbrná ulice, studánka anebo stezka, to je jen malé nahlédnutí do míst, která se lesknou a zvoní stříbrem. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která se jmenují podle vzácného kovu, třeba do stříbrného dolu, na Stříbrný rybník i na Stříbrné jezero nebo ke Stříbrným stěnám.
22. červenec 2024 10:14
Památky

Vypravte se na výlet za starými řemesly Čech, Moravy a Slezska

Poznejte dřívější život a práci řemeslníků. Víte, jak se v minulosti vyráběla kola nebo jak se dříve vařilo pivo? Odpovědi na své otázky naleznete na místech, která vám přinášíme v dnešních tipech. Mimoto se dozvíte, jak se vyrábí ruční papír, co obnášela práce kováře anebo uvidíte, jak se pekl chleba v peci!
21. červenec 2024 9:00
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
18. červenec 2024 11:35
Památky