Úvod > Aktuality > Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem, čarodějnicí nebo černou paní
Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem, čarodějnicí nebo černou paní
"> "> "> Na Bouzove provede deti Ohnivec "> Grabštejnem provází svatá Barbora "> Také majestátní zámek Sychrov nabízí denne v každou celou hodinu detem prohlídky s princeznou

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem, čarodějnicí nebo černou paní

Vydáno 7. srpna 2020 Památky
Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Litomyšli.

Zámkem Zákupy s princeznou a pohádkami ČT

ZákupyNa státním zámku Zákupy děti určitě zaujme Prohlídka s princeznou. Jedná se o zkrácenou trasu zámkem určenou dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně oblečená v kostýmu princezny si s dětmi během této prohlídky poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech. Zákupské prohlídky s princeznou jsou realizovány denně mimo pondělí od 10:15 do 14:15 hodin. Vstupné na princeznovskou prohlídku je 50 Kč pro děti a 140 Kč pro dospělého.

Mimo to zámek Zákupy nabízí výstavu kostýmů z pohádek České televize. Dětská trasa nabízí kostýmy a rekvizity z vánočních pohádek České televize, jako jsou Svatojánský věneček, Kouzelník Žito nebo Pravý rytíř. Prohlídka čtyř místností s historickým mobiliářem je bez výkladu průvodce a je vhodná zejména pro rodiny s dětmi. Vstupné pro děti je 40 Kč, pro dospělé 50 Kč.
 

Čarodějnice Agáta z Kynžvartu

dětská prohlídka KynžvartKaždou sobotu proběhnou na zámku Kynžvart prohlídky nejen pro nejmenší. Děti navštíví zámek jako princové a princezny a společně s čarodějnicí Agátou během 30 min. procházejí zámeckými interiéry. Formou hry se dozvídají základní informce o zámku, jeho majitelích a činnostech, které na zámku dělali.

Děti neprovází pouze čarodějnice Agáta, ale i princezna Markéta a bílá paní, které jim poví i o dalších bytostech obývající zámecké prostory. V srpnu se prohlídku konají ve dnech 15. a 29. 8. 2020. Začátky jsou vždy ve 14:30 a v 15:30 hodin. Na prohlídku je nutné rezervace na telefonu 354 691 269 nebo emailu kynzvart@npu.cz.
 

Dětské prohlídky Grabštejnem

GrabštejnPo státním hradě Grabštejn provede malé návštěvníky průvodce speciální zkrácenou trasou, kde si děti sami vyzkouší, jak se na hradě dříve žilo, jak se panstvo oblékalo či jak stolovalo.

Prohlídky vedené s důrazem na zážitek jsou určeny především dětem (a jejich rodičům) od 3 do 8 let. Zkrácená prohlídka pro děti se koná v 9:15, 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15 a 16:15 od úterý do neděle. Od září je pak dostupná pouze i víkendu.
 

Zkrácené prohlídky Litomyšle pro děti i dospělé

LitomyšlZámek Litomyšl vychází v srpnu vstříc všem, kteří si nechtějí prohlédnout zámecké interiéry v klasických, minimálně hodinových prohlídkách. Pro takové návštěvníky pořádají průvodci třikrát denně zkrácené prohlídky,  a to do konce prázdnin 30. 8. 2020, se začátky vždy v 10:35 a v 13:35. Prohlídka Letní pozastavení stojí 90 Kč na osobu, bez rozdílu mezi dětmi, studenty, dospělými a seniory.

Během volné procházky se dozvíte základní data historická, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budete upozorněni na nejkrásnější exponáty. Prohlídka je zvláště vhodná pro návštěvníky, kteří pospíchají, anebo rodiny s dětmi, pro které je klasická prohlídka náročná. Součástí však není z časových důvodů návštěva historického divadla.
 

Černá paní a vévoda Biron v Náchodě

Zámek NáchodPrázdninové prohlídky pro děti nabízí také zámek Náchod v expozici „Na dvoře vévodském“. Průvodcem malých návštěvníků bude sám vévoda Petr Biron nebo jeho dcera Kateřina Vilemína. Děti se od vévody nebo vévodkyně dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku.

Na závěr budou mít možnost vyfotografovat se přímo v interiéru expozice. Prohlídky se konají v srpnu od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin, délka trasy je 25 minut. Vstupné stojí 80 Kč pro dospělého a 60 Kč pro děti.
 

S Ohnivcem po Bouzově

Hrad BouzovTaké hrad Bouzov připravil pro děti zajímavé prohlídky. Nejen, že si prohlédnou hrad, ale splní i plno úkolů a hádanek. Dětská trasa s Ohnivcem je přizpůsobená dětem, které na konci prohlídky získají glejt rytířství. Postava Ohnivce je známá z místní pověsti – podle ní se jednalo o zlého správce hradu. Ohnivec před děti předstoupí již jako kající se hříšník. V minulosti totiž chtěl obelstít bouzovské sedláky a přemístil jim hraniční kámen, aby získal jejich pozemky. Za to byl potrestán a musel chodit s hořícím hraničním kamenem na rameni a strašit pocestné.

Ochuzeni o informace ale nezůstanou ani dospělí. Ohnivec jim prozradí zajímavosti vztahující se k historii hradu, vybavení místností a podobně. Okruh je zpřístupněn v srpnu každý den v 11:30, 13:30 a 15:00 hodin. Za vstupné zaplatíte 170 korun, pro děti je vstupné za 120 Kč.

Dětská prohlídka hradu Grabštejn - speciální zkrácené prohlídky

3.8.
27.10.
Dětská prohlídka hradu Grabštejn - speciální zkrácené prohlídky

Pro naše malé návštěvníky nabízíme speciální zkrácené prohlídky hradu, kde si sami budou moci ozkoušet, jak se tu dříve žilo, jak se panstvo oblékalo či jak stolovalo.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

1.5.
28.10.
Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

Prohlídka i pro ty nejmenší na státním hradu a zámku ve Frýdlantě nabízí několik místností, kde mohou děti vidět, jak se dříve žilo a hospodařilo. Sednou si na královské křeslo, vezmou si do ruky meč a na cestu si namalují obrázek.

Dětská prohlídka - Objevování Lobkowiczkých sbírek

26.5.
31.10.
Dětská prohlídka - Objevování Lobkowiczkých sbírek

Zveme vás na novou prohlídku pro děti a rodiče na zámku Nelahozeves.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse.

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.