ÚvodAktualityPřipomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze
Památky

Připomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze

  • 10. listopadu 2016
V polovině listopadu to bude právě sto let, kdy v Praze zemřel malíř František Ženíšek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.
Právě Národní divadloPraze se Ženíškovi stalo osudem. Na jeho stavbě se podílela řada umělců, kteří byli později společně označováni jako Generace Národního divadla. Vedle Ženíška do ní patřili například architekti Josef Hlávka a Josef Zítek, sochař Josef Václav Myslbek či malíř Mikoláš Aleš.
 

Opona, která neprošla

Národní divadloFrantišek Ženíšek se narodil 25. května 1849 v Praze ve Štěpánské ulici, v domě, kde měl jeho otec kupecký krám. Jeho nadání se projevilo velmi záhy a již během studií na Akademii výtvarných umění převyšoval spolužáky a vrstevníky v ateliéru přirozeným talentem. Nebylo mu ještě ani třicet let, když se společně s Mikolášem Alšem podílel na výzdobě foyer Národního divadla.

Tím však jeho podíl na výzdobě slavné budovy neskončil: byla mu svěřena také výzdoba stropu hlediště s alegoriemi osmi múz a zvítězil rovněž v soutěži na umělecký návrh hlavní opony, která však shořela při požáru roku 1881. Podruhé se už Ženíšek do soutěže nezapojil, měl spoustu jiné práce a druhou oponu vytvořil malíř Vojtěch Hynais. Mimochodem ač návrh vítězný, komisi se výsledek nelíbil – svou roli prý sehrály i "neslovansky" štíhlé postavy – a novou oponu nikdy oficiálně neschválila.
 

Hvězda salonního nebe a kníže Oldřich

Ženíšek Oldřich a BoženaO Ženíškovy malby byla taková poptávka, že se záhy stal úspěšným portrétistou. Dalším oblíbeným tématem byla historie; z této řady je nejznámější obraz setkání Oldřicha s Boženou, který můžete vidět v Národní galeriiPraze.

Všimněte si zejména knížete Oldřicha, pro něhož stál Ženíškovi modelem Josef Šebestián Daubek, majitel velkostatku Liteň a Brněnec a mecenáš řady českých umělců. Ženíška by měli znát i milovníci železnic a rozmanitých kuriozit: portrét císaře Františka Josefa pro Akademii věd a umění ho dovedl k další zakázce, a to výzdobě stropu železničního jídelního vozu, zhotovenému přímo na zakázku vídeňského dvora.
 

Cesty za díly Františka Ženíška

Smetanovo muzeumNa Ženíškova díla narazíte na  řadě míst po celé Praze. Podílel se na výzdobě novorenesanční budovy někdejší pražské vodárny, nyní Smetanova muzea na Novotného lávce, interiérů Obecního domu a Národního muzea, vytvořil také malby pro okna karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje. S jeho tvorbou se setkáte i mimo hlavní město, například v Ostravě, kde je na oltáři novogotického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie Ženíškův obraz se stejným námětem.

František Ženíšek je pochován společně s manželkou Barborou a synem Františkem, který byl také malířem, v rodinném hrobě na Olšanských hřbitovechPraze. Poznáte jej snadno, náhrobek zdobí umělcova busta od Ladislava Kofránka.
Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha