Úvod > Aktuality > Poslední dny druhé světové války ukáže Památník Vítězství na Slivici u Milína
Poslední dny druhé světové války ukáže Památník Vítězství na Slivici u Milína
"> "> "> ">
Památky

Poslední dny druhé světové války ukáže Památník Vítězství na Slivici u Milína

  • Vydáno10. května 2019
V sobotu 11. 5. 2019 se odehraje každoročně pořádaná populární akce v areálu Památníku Vítězství na Slivici u Milína, který byl před 74 lety dějištěm poslední bitvy 2. světové války v Evropě: právě zde 11. 5. – 12. 5. 1945 padly poslední výstřely.
VojáciČlenové klubů vojenské historie chystají na sobotu 11. května 2019 ukázku poslední bitvy druhé světové války v Evropě, která proběhne u památníku Slivice nedaleko Milína na Příbramsku. Kromě historických válečných vozidel si návštěvníci prohlédnou současné vybavení armády, policie a hasičů.

Od 10 hodin čeká všechny příznivce válečné historie a vojenství výstava techniky a výzbroje Armády ČR, klubů vojenské historie a rovněž ukázka techniky a vybavení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie ČR. Ve 12 hodin bude následovat pietní akt zahájený fanfárami Souboru svatohorských trubačů, při němž zástupci organizátorů spolu s dosud žijícími veterány války vzdají hold padlým. Pomyslným zlatým hřebem programu bude připomínka bitvy, která začíná ve 13 hodin. Její součástí a nepochybně velkým lákadlem budou ukázky bojů, které se odehrály v tomto regionu z 11. na 12. května 1945 a zapsaly se do dějin vojenství jako poslední bitva 2. světové války v Evropě.

Voják NěmeckaMezi prezentovanou technikou na straně někdejšího nepřítele, hitlerovského Německa, se objeví například samohybné dělo SdKfz 11, obrněná vozidla SdKfz 247 a 221, terénní vozidla KdF či motocykly BMW a DKW. Na straně vítězů nebude chybět sovětské samohybné dělo SU-85, obrněné vozidlo BA-64, terénní automobily, řada vojenských motocyklů K-750, M-72, BMW, R-71, u americké armády nákladní vozy GMC, Dodge a samozřejmě plejáda Jeepů. Následovat budou dynamické ukázky činnosti 13. dělostřeleckého pluku Jince s prezentací samohybné kanónové houfnice Dana a další techniky.

Další aktuality