Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Zajímá vás, kam se vypravit za zajímavou městskou architekturou? Vyberte si z naší vyčerpávající nabídky. Městská architektura zahrnuje stavby více i méně známých architektů jako Josefa Pleskota, Ladislava Lábuse nebo Petra Stolína. Patří k ní také sochy významných osobností, panovníků a státníků, historická centra měst nebo třeba budova Senátu v Praze. Objevujte krásná a tajemná zákoutí měst, historické kašny, obydlí známých osobností, zapomenuté hřbitovy, městské hradby, věže, rozhledny a další unikáty, které městská architektura nabízí. Mnohé budovy jsou během roku veřejnosti nepřístupné a otevírají se pouze několikrát do roka nebo při významných příležitostech. Nenechte si proto ujít tento jedinečný zážitek.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nemusí být jen uměleckým zážitkem, ale i místem odpočinku. Za hezkého počasí se můžete v její zahradě posadit na unikátní betonové sedící objekty nebo využít komfortní muzejní lehátka a prožít jedinečnou atmosféru této funkcionalistické vily patřící na seznam světového dědictví UNESCO.
Jihomoravský kraj | Památky

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Památné obléhání Brna Švédy v roce 1645 se letos dočká třídenní oslavy. Od 12. do 14. srpna 2022 město zajistí ozbrojenci a opět se rozhoří náboženská válka o svobodu vyznání, Brno, volný přístup k dobytí Vídně a vládu nad celou Moravou. V letošním roce se bude opět konat tradiční historická bitva, diváci se mohou těšit i na historický průvod v centru města, ve kterých nebudou chybět vojáci a koně. Další oblíbená akce se odehraje v Brněnském podzemí: Labyrint pod Zelným trhem nabídne prohlídky s názvem Černá koule pro generála Torstensona. Nově se akce rozšíří i na hrad Špilberk.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejnavštěvovanější místa Jihomoravského kraje: Aqualand, Mikulov a zoo Brno

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další dvě místa patří svatému kopečku v Mikulově a zoologické zahradě v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 28. a 29. května 2022 se uskuteční pátý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. Návštěvníci se mohou těšit například na zákulisí pěti ikonických brněnských hotelů, cyklo prohlídku překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným, tři pohledy, jak se architektura potkává s hudebním uměním, i koncert.
Jihomoravský kraj | Památky

Historickým městem roku se staly Boskovice

Historickým městem roku 2021 se staly jihomoravské Boskovice. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 14. dubna 2022 na pražském Žofíně. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Shodou okolností letos Boskovice oslaví 800 let od první písemné zmínky.
Jihomoravský kraj | Památky

Brány památek dokořán otevřou nové Centrum Louka ve Znojmě

Od letošní sezóny naleznou turisté ve Znojmě nově opravenou památku. Stala se jí tzv. Stará škola, která je součástí rozlehlého kláštera Louka. V jedné z nejstarších částí bývalého premonstrátského sídla se nachází infocentrum, lapidárium a sál určený pro konání kongresů. Nechybí ani prostory pro prezentaci starých řemesel. Návštěvníkům se poprvé otevře v sobotu 9. dubna 2022 v rámci akce Brány památek dokořán.
Jihomoravský kraj | Památky

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj anebo Edisonovy žárovky. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky

Brno pro mladé: 10 tipů na nejfotogeničtější místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích, kteří vyhledávají bizarní motivy k fotografování. Na sociálních sítích se pak objevují pikantní záběry i selfie fotografie ze zvláštních úhlů, které dávají brněnským sochám zcela jiný význam. Mimo markraběte Jošta nebo žulového časostroje je osvědčeným tipem i focení na přehradě, neslušný mužíček z Petrova, detaily Staré radnice nebo kašny Parnas. Udělejte si i vy originální brněnskou fotku!
Jihomoravský kraj | Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Mikulov, to je láska na první pohled. Krásné město kousek od rakouských hranic nabízí spousty malebných zákoutí, za vidění ale stojí i rozmanitá příroda v okolí: bílé skály, vinohrady, rozlehlé vodní plochy, vinice a lužní lesy. Čas tu plyne pomaleji, víno chutná lépe a cesta k sousedům na rakouskou stranu slibuje další zajímavá potěšení.
Jihomoravský kraj | Památky

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

Mikulov nikdy nezklame a je spolehlivým a skvělým tipem na výlet v každém ročním období. Nevypadá totiž jako pohádkové město jen na fotografiích, ale i při pohledu zblízka. Mají ho rádi milovníci vína, památek i krásných panoramat: stačí vyšplhat k zámku anebo na některý z okolních pahorků a rozhlédnout se kolem sebe.
Jihomoravský kraj | Památky

Hotely, horské chaty, kavárny, banky, vily a koupaliště: nejkrásnější stavby architekta Fuchse

Špička evropské avantgardní architektury, ve světě jeden z nejznámějších českých architektů 20. století a také muž, bez něhož by Brno i funkcionalismus vypadaly úplně jinak: to je Bohuslav Fuchs, od jehož narození by letos uplynulo 126 let. Znáte jeho nejslavnější stavby?
Jihomoravský kraj | Památky

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.
Jihomoravský kraj | Památky