Úvod > Aktuality > Objevte předjarní půvab města Znojma!

Objevte předjarní půvab města Znojma!

Vydáno 19. února 2019 Památky
Už jste někdy byli ve Znojmě na sklonku zimy a jara? Pokud ne, zkuste to! Ve městě nad řekou Dyjí totiž sezóna nikdy nekončí. Mnohé památky mají otevřeno celoročně a víno se dá přeci popíjet v kterékoliv době a jakékoliv podobě. Romantické uličky starobylého Znojma vás nikdy nezklamou.
ZnojmoZájemci o prohlídku Znojma mají na výběr – mohou si v Turistickém informačním centru zapůjčit audioprůvodce. Uživatelé "chytrých" telefonů pak ocení prohlídku města Znojmo-audia tour u svého operátora. Po prohlídce můžete navštívit některé z otevřených památek.

Dostupná je například vyhlídka u rotundy sv. Kateřiny v areálu znojemského hradu s překrásnými výhledy do okolí. K prohlídce také láká tajemné znojemské podzemí – labyrint podzemních chodeb rozprostírajících se pod celým středověkým městem, který patří k největším ve střední Evropě. Do podzemí se můžete vypravit každý den od 10 do 17 hodin, v neděli od 13 do 16 hodin.

Znojmo podzemíJedním ze symbolů města je také radniční věž. Z ochozu osmdesát metrů vysoké gotické věže dohlédnete nejen na Pálavu, ale až na výběžky dolnorakouských Alp. Otevřeno je zde denně mimo neděli od 10 do 16 hodin. Dům umění je jedním z nejkrásnějších měšťanských domů ve městě. V jeho prostorách se nachází galerie se stálými expozicemi sbírek Jihomoravského muzea. Navštívit ji můžete od úterý o soboty mezi 9. a 17. hodinou.

Milovníky techniky nadchne určitě Muzeum motorismu s exponáty automobilů, motocyklů, jízdních kol i dětských kočárků, vyrobených do 50. let minulého století. Muzeum je otevřeno o víkendech od 9 do 17 hodin.
Muzeum motorismu ve Znojmě

Muzeum motorismu ve Znojmě

Muzeum motorismu ve Znojmě je otevřeno teprve od roku 2008. Vystaveno je zde asi 40 kusů automobilů, dále pak motocykly, jízdní kola, benzínové pumpy, litinové rozcestníky z 30. let 20. století a řidičské průkazy. Prohlídka je možná i s průvodcem a trvá cca 30 minut.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Dům umění ve Znojmě - Slavíkovský palác

Dům umění ve Znojmě - Slavíkovský palác

Jeden z nejkrásnějších renesančních paláců v centru Znojma pochází z poloviny 16. století. Galerijním účelům slouží Slavíkovský palác od poloviny 20. století. Jeho expozice představují skutečné poklady ze sbírek gotického a barokního sochařství a malířství.

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Výrazná znojemská dominanta zasvěcena patronu kupců a hojnosti, vás štědře odmění nejen svou krásou, ale i půvabným výhledem na Znojemskou přehradu.

Radniční věž ve Znojmě

Radniční věž ve Znojmě

Radniční věž ve Znojmě je považována za symbol tohoto města. Byla postavena v letech 1447 - 1448 stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic. Její výška činí 79,5 m a z ochozu lze dohlédnout na město i okolí.

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.