Úvod > Aktuality > Muzeum města Brna uzavřelo hrad Špilberk a vilu Tugendhat
Muzeum města Brna uzavřelo hrad Špilberk a vilu Tugendhat
"> "> "> ">

Muzeum města Brna uzavřelo hrad Špilberk a vilu Tugendhat

Vydáno 14. března 2020 Památky
Z důvodu vyhlášení nouzového stavu v České republice kvůli šíření koronaviru a onemocnění COVID-19 je od 12. března hrad Špilberk pro veřejnost uzavřen, stejný osud postihl i světoznámou vilu Tugendhat. Plánované výstavy se přesunou na jiné termíny dle našich časových a prostorových možností a aktuální situace ohledně šíření koronaviru.
Hrad ŠpilberkOd 12. 3. uzavřelo pro veřejnost Muzeum města Brna hrad Špilberk (i s celým areálem) i vilu Tugendhat, včetně zahrady. Kvůli opatření se přesunou plánované výstavy na jiné termíny dle časových a prostorových možností muzeua, a samozřejmě dle aktuální situace ohledně šíření koronaviru.

Výstava „Arina Dähnick: The Mies Project“ ve vile Tugendhat měla trvat od 11. 3. do 3. 5. a vzhledem k plánu výstav nebude možné ji posunout či prodloužit. Výstava „Obnovená brněnská synagoga ve fotografiích Libora Teplého“ na hradě Špilberku měla trvat od 12. 3. do 24. 4. Otevřena bude podle situace v jiném termínu. Výstava „Jiří Bielecki: Vznášet se a chvět v siločarách přitažlivosti“ na hradě Špilberku měla trvat od 19. 3. do 31. 5. Výstava bude otevřena podle situace v jiném termínu.
 
vila TugendhatSlavnostní otevření nové stálé expozice lapidária s názvem „Chrám kamene“ v opravených vodojemech na Špilberku plánované na 1. 4. a zahájení návštěvnického provozu plánované od 2. 4. se s ohledem na nouzový stav ruší. Lapidárium ve vodojemech Muzeum města Brna otevře v jiném termínu, jakmile to situace umožní.
 
Čas při uzavření obou památek muzeum efektivně využije. Na vile Tugendhat začnou např. sanitární práce, které za běžných okolností vyžadují pauzu v provozu. Na hradě Špilberku bude dokončeno stěhování restaurátorských dílen a pokladny kasemat, v plánu je také generální úklid ve stálých expozicích i v depozitářích.
Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.