Úvod > Aktuality > Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu
Památky

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

  • Vydáno14. září 2023
Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Hrad Špilberk vilu Tugendhat si za cíl své cesty v jihomoravské metropoli vybralo více návštěvníků než v předchozích letech. Do konce srpna navštívilo objekty Muzea města Brna 577 220 návštěvníků. Muzeum rozhodně nepolevuje a chystá nabitý program a novinky i na podzim a zimu.
 

Hrad Špilberk je otevřen denně


Hrad ŠpilberkBrněnský hrad Špilberk je dominantou města již 7 století, kdy ho nechal postavit král Přemysl Otakar II. Dnes je sídlem Muzea města Brna, pořádají se zde nejen výstavy, ale i různé kulturní akce během celého roku. Areál hradu je nyní otevřený denně 6:00 – 23:00 a Muzeum denně 9:00 – 18:00 hodin. 

Do konce srpna do areálu hradu Špilberku přišlo 503 657 návštěvníků, kdy Muzeum navštívilo 92 588 z nich. Ostatní zamířili na kulturní akce, kterých letos na hradě proběhlo 134, zhlédnout venkovní výstavy Galerie města Brna nebo se prostě jen projít a kochat se krásami hradu a výhledy na město Brno. V minulém roce k tomuto datu byla celková návštěvnost areálu hradu 439 223 a návštěvníků Muzea 91 642.
 

Středy v muzeu na hradě Špilberk

Na začátku září muzeum představilo nový projekt Středy v muzeu, který každou středu nabízí zajímavé aktivity pro širokou veřejnost. Od komentovaných prohlídek aktuálních výstav s jejich autory, přes doprovodné přednášky k výstavám s externími odborníky, až po speciální prohlídky a přednášky i mimo hradby Špilberku.
 

Špilberk žije

Na hradě Špilberk se chystá během září a října řada kulturních akcí, souhrnně jsou označeny jako Špilberk žije. Na co se můžete těšit? 15. a 16. září hudební akce Elektronická hudba – Exit v západní kurtině, na letní scéně je na 22. září nachystán koncert Futurum, 26. zaří vystoupí Dan Bárta & N.DRU.

Od 29. do 30. září můžete na hrad Špilberk vyrazit na Pivobraní. Na vinobraní pak na konci října, konkrétně od 20. do 21. října.
 

Výstavy na hradě Špilberk

Kromě klasických prohlídek hradu můžete na Špilberku navštívit několik výstav. Lesem je výstava, která chronologicky a tematicky představuje vývoj lesů a lidské činnosti spojené s lesem v okolí Brna a v kontextu jižní Moravy. Výstava má jednoduchý a jasný název, nicméně s sebou přináší komplexní poznání o tomto ekosystému.K vidění je až do června 2024.

Pro rodiny s dětmi a nejen pro ně je určena putovní výstava, kterou připravila Českomoravská myslivecká jednota. Letos slaví 100 let od svého založení. Na výstavě na hradě Špilberk najdete plno zajímavých informací ze všech oblastí myslivosti jako je kynologie, lovecká hudba, sokolnictví a dalších zájmové činnosti, které s myslivostí souvisí. Dotýká se milníků a významných osobností největší myslivecké organizace. Výstava je k vidění do konce roku.

A stejně tak můžete navštívit Poklady špilberské zbrojnice, kde uvidíte to, co bylo oku veřejnosti dosud skryto, jako například zbraně a zbroje středověku, příběh Brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru nebo raritní a zdobné zbraně spolu s připomínkou prací brněnských puškařů.

Od 5. října bude možné zhlédnout výstavu Druhá tvář Brna, která se věnuje nejvýznamnějšími německým malířům narozenými v osmdesátých letech 19. století, kteří se narodili v Brně nebo v něm od dětství vyrůstali.

Na hradě Špilberk je navíc zdarma v exteriéru k vidění výstava Sochy na hradě I, která volně navazuje na loňskou výběrovou retrospektivu – Jan Hendrych 85.
 

Desítky tisíc lidí navštívily zahrady vil Tugendhat a Löw Beer

Vysoký zájem návštěvníků hlásí i vila Tugendhatvila Tugendhat. Konkrétně jich sem zavítalo do konce srpna 73 563, z toho 38 590 prošlo některý z prohlídkových okruhů, které vila nabízí. Zbytek návštěvníků přilákala letošní novinka, a to zpřístupnění zdarma a propojení zahrad vily Tugendhat a vily Löw Beer, ale také 25 nejrůznějších kulturních a společenských akcí, které se v zahradě vily odehrávaly.
Sochy na hradě – výstava děl Jana Hendrycha a absolventů jeho ateliéru na Špilberku

15.5.
31.3.
Sochy na hradě – výstava děl Jana Hendrycha a absolventů jeho ateliéru na Špilberku

Aktuální výstava JAN HENDRYCH A ABSOLVENTI JEHO ATELIÉRU volně navazuje na loňskou výběrovou retrospektivu – Jan Hendrych 85. Umělcovy sochy zasazuje do dialogu se sochařskými díly jeho devíti absolventů.

Poklady špilberské zbrojnice 2023

18.3.
31.12.
Poklady špilberské zbrojnice 2023

Špilberk, jako středověký hrad a později barokní pevnost, hostil ve svých zdech vždy nějakou vojenskou posádku, ať již v období středověku, za obléhání Brna Švédy, nebo za druhé světové války, kdy v jeho prostorách sídlila vojska německého Wehrmachtu.

Lesem – výstava na Špilberku

7.9.
30.6.
Lesem – výstava na Špilberku

Od 7. září 2023 do 30. června 2024 zavede poutavá výstava Lesem návštěvníky Muzea města Brna na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti.

Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Výstava na hradě Špilberk 100 let ČMMJ – Odhalte tajuplný svět myslivce

27.5.
31.12.
Výstava na hradě Špilberk 100 let ČMMJ – Odhalte tajuplný svět myslivce

Českomoravská myslivecká jednota slaví 100 let od svého založení. Při této příležitosti pořádá putovní výstavu, která je od 27.5. do 31.12.2023 přístupná veřejnosti v Brně na hradě Špilberku.

Otevřené zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer

1.11.
29.2.
Otevřené zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer

Poprvé za mnoho dlouhých desetiletí mají návštěvníci brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer možnost projít se po celé zahradě, která byla po 2. světové válce rozdělena na dva pozemky. Vstup do zahrad obou vil je zcela bezplatný.

Další aktuality

Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu

V podloubí u Staré radnice je jeden ze symbolů Brna, dřevěný okřídlený krokodýl neboli drak. Letos poprvé je oblečen do vánočního svetru. Prostor fontány u Janáčkova divadla je zaplněn kapříky, kteří jsou symbolem Brněnských Vánoc. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího jihomoravská metropole pro své obyvatele i turisty připravila.
Jihomoravský kraj | Památky

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Novinkou letošního roku je pódium s kulturním programem. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do 8. ledna 2023.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky