Úvod > Aktuality > Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Vydáno 14. srpna 2019 Památky
Památné obléhání Brna Švédy v roce 1645 se letos dočká třídenní oslavy. Od 15. do 17. srpna 2019 město zajistí ozbrojenci a opět se rozhoří náboženská válka o svobodu vyznání, Brno, volný přístup k dobytí Vídně a vládu nad celou Moravou. Kromě hradeb, tunelů, podhradí a místy dokonce vnitřního města se boj povede i na kazatelnách nebo věžích chrámů. Vojenský tábor proti dvacetinásobné přesile švédského vojska bude postaven na Dominikánském náměstí. Tam doplníte síly dobovou krmí a mokem, budou se tančit moderní renesanční i retro středověké tance a veselí nastane při tónech stylových souborů. Vítězství zpečetí barokní ohňostroj.

Den města BrnaFestival Den města Brna začne paradoxně "posledním výstřelem" ve čtvrtek 15. srpna na Petrově – v den, kdy před 374 lety utichla válečná vřava. Společnost 1645 připravila slavnostní zahájení, jež podtrhnou zvony a fanfáry z věží. Následovat bude série komentovaných prohlídek pořádaných Biskupstvím brněnským a TIC Brno. Prohlédnete si petrovské zvony, které dle legendy ukončily vyčerpávající obléhání, navštívíte pátera Martina Středu v jeho skleněné hrobce a dozvíte se, jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil. Den zakončí bohoslužba u obrazu Panny Marie Svatotomské, Palladia města Brna.

den města brna_foto michal růžičkapátek 16. srpna začne atmosféra houstnout. Na Dominikánském náměstí vznikne vojenské ležení, kde budou šermíři pilovat své válečné umění a posilnění nejen k boji tam najdou také návštěvníci. Bojovou morálku všem pozdvihnou historické hudební a taneční soubory. Útlocitnější či po vědomostech dychtiví diváci mohou pokračovat v čerpání informací při dalších komentovaných prohlídkách a tentokrát se dostane i na nejmenší práčata. V Labyrintu pod Zelným trhem si budete moci odlít pověstnou černou kouli pro Torstensona, protože žádná jiná na něj prý neplatila.

Den Brna foto_Michal Růžička TIC BRNOV sobotu 17. srpna už půjde vyloženě do tuhého! Městem projde historický průvod, který položí věnce u hrobky Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba, načež se na svazích Špilberku strhne válečná vřava. Pokud se město ubrání, uštědří tak Torstensonovi jedinou porážku v jeho kariéře a donutí ho k rezignaci. Zabrání Švédům v postupu na Vídeň, čímž ji pravděpodobně zachrání. Části protestantského vojska se následně sice podaří ještě vyplenit levý pražský břeh a ukrást obrovskou válečnou kořist, to však už na vývoj Třicetileté války nebude mít žádný vliv a ta tak konečně dospěje k vyhlíženému konci. Jestli vás obranné jednotky budou moci postrádat, doporučujeme program zpátky na Dominikánském náměstí. Vedle obvyklých barokních kratochvil a delikates tam najdete další šermíře, žongléry, kejklíře, kata a slavné vítězství zde na samý závěr oslaví i barokní ohňostroj.   

Festival se bude odehrávat na Špilberku, Dominikánském náměstí, Petrově, v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie, v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně a komentované prohlídky a průvod povedou po celém městě.

Den Brna 2020

Den Brna 2020

Městská slavnost je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně - Zábrdovicích

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně - Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba, jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Prohlídky Brna s průvodcem

Prohlídky Brna s průvodcem

Historické centrum města Brna si můžete projít s průvodcem. Dvouhodinové pěší prohlídky probíhají denně v 10, 14, 16 hodin od Grandhotelu Brno.

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Další aktuality