Úvod > Aktuality > Den Brna se letos bude slavit tři dny
Den Brna se letos bude slavit tři dny
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Den Brna se letos bude slavit tři dny

  • Vydáno10. srpna 2022
Památné obléhání Brna Švédy v roce 1645 se letos dočká třídenní oslavy. Od 12. do 14. srpna 2022 město zajistí ozbrojenci a opět se rozhoří náboženská válka o svobodu vyznání, Brno, volný přístup k dobytí Vídně a vládu nad celou Moravou. V letošním roce se bude opět konat tradiční historická bitva, diváci se mohou těšit i na historický průvod v centru města, ve kterých nebudou chybět vojáci a koně. Další oblíbená akce se odehraje v Brněnském podzemí: Labyrint pod Zelným trhem nabídne prohlídky s názvem Černá koule pro generála Torstensona. Nově se akce rozšíří i na hrad Špilberk.

Den města BrnaNa památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ní připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona. Tomu prvnímu se budou tradičně klást věnce k jeho hrobce, druhého připomene oblíbená akce v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem Černá koule pro generála Torstensona.

V sobotu se můžete kromě kladení věnců těšit na průvod městem s vojáky nebo na bitvu na Kraví hoře, která začíná v 16:40 hodin. Na programu jsou i sokolníci, turnaj a historická módní přehlídka. Od 11:00 do 23:00 máte také každou celou hodinu možnost získat speciální černou kuličku z brněnského orloje. V neděli se v katedrále sv. Petra a Pavla odehraje pontifikální bohoslužba a v Zahradách pod Petrovem koncert.
 

Páteční Černá koule generála Torstensona

Černá koule pro TorstensonaSpeciální komentované prohlídky s názvem Černá koule pro Torstensona se odehrají v Labyrintu pod Zelným trhem v pátek 12. srpna od 18:00 do 20:30 hodin. Podle staré pověsti byla černá koule tím jediným, co dokázalo zabít velitele švédských vojsk generála Torstensona. Vše musí proběhnout za té nejvhodnější konstelace hvězd a s užitím nejmodernějších poznatků z oblasti alchymie, magie a tajných věd. Časy prohlídek s příchutí černé magie probíhají v čase: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 a 20:30 hod. Prohlídky budou probíhat každých 30 minut, vstupné stojí 200 Kč, pro děti a seniory 100 Kč.
 

Víkendový program s průvodem i bitvou

Den brna_foto Michal RůžičkaSobota bude patřit historii a vojenství, den vyvrcholí historickou bitvou. Dopoledne projde městem vojenský průvod, zakončený položením připomínkového věnce na hrob městského velitele obrany Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba. Průvod vyjde z Denisových sadů v 10:20 hodin, do kostela dorazí okolo 11. hodiny.

Odpoledne jsou diváci zváni na Kraví horu, která bude od 13:30 hodin až do večera centrem vojensko-historického programu. Po celý den zde bude stát dobový vojenský tábor, v němž zažijete autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci.

den města brnaProgram doplní jízdní sokolníci z období třicetileté války, atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, dobová módní přehlídka, koncerty středověké hudby, historizujícího folku i propojení hudební tradice s moderním uměním v podání rockové skupiny Clamortis. Největším lákadlem je pak rekonstrukce bitvy o Brno, která se po roční pauze bude moci znovu konat. Botevní vřava se rozhoří v 16:05 hodin a diváci budou moci sledovat obléhání Brna Švédy.

Novinkou letošního ročníku bude víkendový program na hradě Špilberku. Dopřát si zde bude možné příjemný letní den s tradičním řemeslným trhem a koncerty středověké hudby. V sobotu zhlédnete divadelní hru o bájném hrdinovi Robinu Hoodovi nebo si poslechnete milostné barokní árie za doprovodu cembala od vokálního tria Drei Engel. Po celý den budou probíhat výtvarné dílny pro děti a navíc hrad nabídne zdarma vstup do dvou  expozic a na rozhlednu. Sobotu uzavře ve 21:30 tichý barokní ohňostroj.


Nedělní bohoslužba i komentovaná prohlídka

den města brnaV neděli 14. srpna bude od 9:00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla slavena pontifikátní bohoslužba a poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna. Hlavním celebrantem je biskup Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle. Navštívit můžete taky komentovanou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů), která se bude konat ve 14:00 hodin. Od 17:00 hodin je na programu koncert v zahradách pod Petrovem.  V zahradách pod Petrovem si rodiny s dětmi od 11:00 užijí pohádku Bajaja Divadla Víti Marčíka, světové speciality ochutnáte v restauraci L'Eau Vive.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura