Úvod > Aktuality > Den Brna se letos bude slavit tři dny
Památky

Den Brna se letos bude slavit tři dny

  • Vydáno10. srpna 2022
Památné obléhání Brna Švédy v roce 1645 se letos dočká třídenní oslavy. Od 12. do 14. srpna 2022 město zajistí ozbrojenci a opět se rozhoří náboženská válka o svobodu vyznání, Brno, volný přístup k dobytí Vídně a vládu nad celou Moravou. V letošním roce se bude opět konat tradiční historická bitva, diváci se mohou těšit i na historický průvod v centru města, ve kterých nebudou chybět vojáci a koně. Další oblíbená akce se odehraje v Brněnském podzemí: Labyrint pod Zelným trhem nabídne prohlídky s názvem Černá koule pro generála Torstensona. Nově se akce rozšíří i na hrad Špilberk.

Den města BrnaNa památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ní připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona. Tomu prvnímu se budou tradičně klást věnce k jeho hrobce, druhého připomene oblíbená akce v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem Černá koule pro generála Torstensona.

V sobotu se můžete kromě kladení věnců těšit na průvod městem s vojáky nebo na bitvu na Kraví hoře, která začíná v 16:40 hodin. Na programu jsou i sokolníci, turnaj a historická módní přehlídka. Od 11:00 do 23:00 máte také každou celou hodinu možnost získat speciální černou kuličku z brněnského orloje. V neděli se v katedrále sv. Petra a Pavla odehraje pontifikální bohoslužba a v Zahradách pod Petrovem koncert.
 

Páteční Černá koule generála Torstensona

Černá koule pro TorstensonaSpeciální komentované prohlídky s názvem Černá koule pro Torstensona se odehrají v Labyrintu pod Zelným trhem v pátek 12. srpna od 18:00 do 20:30 hodin. Podle staré pověsti byla černá koule tím jediným, co dokázalo zabít velitele švédských vojsk generála Torstensona. Vše musí proběhnout za té nejvhodnější konstelace hvězd a s užitím nejmodernějších poznatků z oblasti alchymie, magie a tajných věd. Časy prohlídek s příchutí černé magie probíhají v čase: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 a 20:30 hod. Prohlídky budou probíhat každých 30 minut, vstupné stojí 200 Kč, pro děti a seniory 100 Kč.
 

Víkendový program s průvodem i bitvou

Den brna_foto Michal RůžičkaSobota bude patřit historii a vojenství, den vyvrcholí historickou bitvou. Dopoledne projde městem vojenský průvod, zakončený položením připomínkového věnce na hrob městského velitele obrany Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba. Průvod vyjde z Denisových sadů v 10:20 hodin, do kostela dorazí okolo 11. hodiny.

Odpoledne jsou diváci zváni na Kraví horu, která bude od 13:30 hodin až do večera centrem vojensko-historického programu. Po celý den zde bude stát dobový vojenský tábor, v němž zažijete autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci.

den města brnaProgram doplní jízdní sokolníci z období třicetileté války, atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, dobová módní přehlídka, koncerty středověké hudby, historizujícího folku i propojení hudební tradice s moderním uměním v podání rockové skupiny Clamortis. Největším lákadlem je pak rekonstrukce bitvy o Brno, která se po roční pauze bude moci znovu konat. Botevní vřava se rozhoří v 16:05 hodin a diváci budou moci sledovat obléhání Brna Švédy.

Novinkou letošního ročníku bude víkendový program na hradě Špilberku. Dopřát si zde bude možné příjemný letní den s tradičním řemeslným trhem a koncerty středověké hudby. V sobotu zhlédnete divadelní hru o bájném hrdinovi Robinu Hoodovi nebo si poslechnete milostné barokní árie za doprovodu cembala od vokálního tria Drei Engel. Po celý den budou probíhat výtvarné dílny pro děti a navíc hrad nabídne zdarma vstup do dvou  expozic a na rozhlednu. Sobotu uzavře ve 21:30 tichý barokní ohňostroj.


Nedělní bohoslužba i komentovaná prohlídka

den města brnaV neděli 14. srpna bude od 9:00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla slavena pontifikátní bohoslužba a poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna. Hlavním celebrantem je biskup Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle. Navštívit můžete taky komentovanou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů), která se bude konat ve 14:00 hodin. Od 17:00 hodin je na programu koncert v zahradách pod Petrovem.  V zahradách pod Petrovem si rodiny s dětmi od 11:00 užijí pohádku Bajaja Divadla Víti Marčíka, světové speciality ochutnáte v restauraci L'Eau Vive.

Den Brna 2024

16. 8.18. 8.
Den Brna 2024

Na památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ni připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda