Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Archeologie je věda studující minulé lidské společnosti prostřednictvím nálezů jejich ostatků a výtvorů. Nejedná se ale o žádnou nudu, nýbrž o dobrodružnou práci v terénu, kterou si nyní můžete vyzkoušet i vy. Navštivte například známý archeopark v Pavlově, prohlédněte si jedinečné paleolitické sídliště a naučte se něco nového o životě našich předků v době lovců mamutů. Tajemství archeologie vám odhalí také magická opidia a hradiště nebo Menhiry a další kamenné megalitické stavby, které představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Kudy z nudy vás vezme na výlet za poznáním. Vyberte si jedno z námi aktuálně doporučovaných míst.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety

Plánujete rodinný výlet spojený s hrou na staré Římany? Vydejte se do Pasohlávek, rekreačního střediska na břehu Novomlýnských nádrží. Čeká tu na vás nejenom největší kemp v České republice, aquapark Aqualand Moravia, spousty restaurací a cyklostezek, ale hlavně Brána do Římské říše a místa, kde před téměř 2000 lety tábořili slavní římští legionáři císaře Marca Aurelia.
Jihomoravský kraj | Památky

Mamuti: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
Jihomoravský kraj | Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Slovanské hradiště v Mikulčicích

Velkomoravské hradiště u Mikulčic je magické místo. Leží v krajině jako utkané ze snů, uprostřed luk a lužních lesů v blízkosti řeky Moravy, obklopené obřími listnatými stromy a staletými alejemi s dalekými průhledy. Je to krajina ideální pro cyklistický výlet, kde se můžete dokonale vyhnout autům a užít si řadu neobvyklých zážitků a setkání. Na výlet ke starým Slovanům zve portál Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.
Jihomoravský kraj | Památky

V Archeoparku Pavlov pohlédnete do Tváře minulosti

Archeopark Pavlov zahájil začátkem dubna novou návštěvnickou sezónu jedinečnou výstavou. Milovníky pravěké historie díky ní seznámí s vědeckou metodou rekonstrukce podoby člověka, která přivádí k životu dávno zapomenuté tváře minulosti. Jak vypadali lidé, kteří žili před tisíci lety objevíte v expozici Tvář minulosti, která je dostupná do 28. května 2023.
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: Starou Prahu znáte, znáte i Staré Brno?

Co mají společného vodojemy na Žlutém kopci, Starobrněnský klášter, pivovar Starobrno nebo hala Rondo? Leží v části města Brna, nazývané Staré Brno. Právě tady kolem říčního brodu na Svratce, u frekventované obchodní stezky a pod dohledem „brnného“ hradu knížete Břetislava, se začal kolem roku 1000 odvíjet příběh dnešní jihomoravské metropole.
Jihomoravský kraj | Památky

Odneste si domů Věstonickou venuši z Moravského zemského muzea

Odnést si domů Věstonickou venuši... sci-fi nebo krádež století? Od 1. listopadu 2022 reálná možnost. Moravské zemské muzeum totiž dává do prodeje emisi prvních 50 kusů naprosto věrných kopií originálu. A další budou postupně následovat. Až do 26. února 2023 je v muzeu přístupná výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla.
Jihomoravský kraj | Památky

Konec léta nabídne v Archeoparku Pavlov origiální zážitky s pravěkými technologiemi

Archeopark Pavlov se pro návštěvníky přichystal již 5. ročník Workshopů pravěkých technologií! Všem návštěvníkům tak opět bude umožněno pocítit pravěk na „vlastní“ kůži. Ve třech termínech se promění louka u archeoparku v pravěké dílny, kde hostující lektoři ze všech koutů republiky představí návštěvníkům prastaré technologie, které člověk využíval již v období lovců mamutů.
Jihomoravský kraj | Památky

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: 10 tipů na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!
Jihomoravský kraj | Památky

Na Pohansku se přeneste do doby Velké Moravy a zahrajete si novou šifrovačku!

Archeoskanzen Pohansko je muzeum v přírodě, znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Nachází v místech, kde bylo v průběhu 9. až 11. století v souvislosti se vznikem Velké Moravy, vybudováno jedno z největších středověkých hradišť ve střední Evropě. Expozice můžete navštívit až do konce října denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodin. Kolem archeoskanzenu prochází naučná stezka Pohansko, nedaleko můžete navštívit i empírový zámeček Pohansko, nebo se vydat do Lednicko-Valtického areálu.
Jihomoravský kraj | Památky

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Národ, který se nedokáže poučit ze svojí historie, je odsouzen k zániku. Tak to alespoň tvrdili už staří Římané a všichni víme, jak to s nimi dopadlo. Protože se chceme jejich osudu vyhnout, máme k dispozici bezpočet muzeí a expozicí, které jsou věnovány historii a archeologii. Navíc máme tu výhodu, že na našem území se toho dělo za posledních pár tisíc let opravdu hodně – někdy možná až trochu moc – a tak mají badatelé co zkoumat a objevovat.
Jihomoravský kraj | Památky