Úvod > Aktuality > Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka
Památky

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

  • Vydáno5. března 2020
Pojďme si 170. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky, připomenout jinak – a pro portál Kudy z nudy stylově. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají?

Za Masarykem kolem Hodonína a Čejkovic

Masarykovo mládí bylo spojené s jižní Moravou: narodil se 7. března 1850 v Hodoníně, kde jeho rodiče pracovali na panském statku: otec Josef jako kočí, matka Terezie jako kuchařka. Rodině se nevedlo špatně, ale kvůli otcovu povolání se Masarykovi občas museli stěhovat. Tomáš tak chodil do škol nejenom v Hodoníně, ale také v Čejkovicích a v Čejči, v letech 1861 až 1863 navštěvoval reálku v Hustopečích a nakonec gymnázium v Brně.

Rodný dům TGM v Hodoníně už dávno neexistuje, zato v barokním zámečku můžete navštívit Masarykovo muzeum, kde je našemu prvnímu prezidentovi věnovaná speciální expozice. Masarykův domeček se dochoval v Čejkovicích; v expozici se například dozvíte, že už ve školních letech Tomáš cítil s pronásledovanými a slabšími a proč se raději než s čejkovickými dětmi kamarádil s „nepřáteli“ z nedalekého Potvorova aneb Poddvorova.
 

Masarykova stezka v Hustopečích

Místa spojená s životem rodiny Masarykových a studenta zdejší reálky mapuje naučná stezka Masaryk a Hustopeče. Přibližně dva kilometry dlouhé putování začíná v Hustopečích u kina poblíž autobusového nádraží. Projdete se historickým centrem i kolem bývalé piaristické reálky, kde nyní působí střední odborná škola a střední odborné učiliště. Poznáte místa, kde stával rodný dům Masarykovy maminky Terezie, zastavíte se také u domu, v němž po smrti své ženy žil tatínek Josef, a nakonec u Společenského domu, kde mladší Tomášův bratr Ludvík provozoval tiskárnu. Posledním zastavením je městský hřbitov, kde odpočívá řada předků a příbuzných TGM včetně jeho rodičů. Víte, že z jejich hrobu byla v roce 1937 po Masarykově smrti vyzvednuta symbolická hrst hlíny, která pak byla uložena do Masarykova hrobu v Lánech?

Abyste zbatečně nebloudili, v hustopečském informačním centru si můžete vyzvednout brožuru s mapkou. Nechybí v ní ani rodinný recept maminky Masarykové na makovou bábovku!
 

Letní byty rodiny Masarykových

Po sňatku s Američankou Charlottou Garrigue se Masarykovi usadili ve Vídni, ale když v roce 1882 přišla nabídka na místo mimořádného profesora na pražské univerzitě, rodina se přestěhovala do Prahy. Tady vystřídali několik bytů: žili na Smíchově v dnešní Holečkově ulici, na několika místech na Královských Vinohradech, na Malé Straně i na Hradčanech. Na léto rodiny jezdívala mimo Prahu. Jezdívali například na Moravu k rodičům TGM do Hrušovan a Hustopečí, do Potštejna, který si oblíbili i jiní Masarykovi kolegové z univerzity, do Řevnic u Prahy a také na Slovensko do Bystričky, malebné vesničky poblíž Martina.
 

Prezidentská letní sídla

Poté, co se stal T. G. Masaryk prezidentem, začal se pro něho v roce 1919 upravovat byt na Pražském hradě. Kromě toho, že měl k dispozici vládní sídla v Topolčiankách na Slovensku a v jihomoravských Židlochovicích, pečlivě se vybíralo také nové letní sídlo. Nakonec volba padla na zámek Lány se zámeckým parkem, oborou a přilehlými polnostmi a lesy. Rodina si Lány velmi oblíbila a prezident tu trávil víc času než na Pražském hradě. Tam pobýval jen pár dní v týdnu, veškerou potřebnou státnickou činnost včetně audiencí vykonával převážně v Lánech. Prezidenta Masaryka v Lánech dnes připomíná muzeum a jezdecká socha. Částečně přístupná je zámecká zahrada se skleníkem i obora, kam TGM jezdil na svém oblíbeném koni Hektorovi. Na místním hřbitově se pak můžete zastavit u Masarykova hrobu.
 

Malá vzpomínka na Karlovy Vary

Tomáš Garrigue Masaryk měl Karlovy Vary velmi rád, pravidelně se sem vracel a měl i svá oblíbená místa. Bydlel v hotelu Imperial a například výletní kavárnu a restauraci Svatý Linhart prý navštívil při každé své návštěvě, tedy osmkrát. Od roku 2007 je na Masarykově třídě instalovaná bronzová socha TGM.
 
 
Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov je místem posledního odpočinku prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka a členů jeho rodiny.

Masarykova jezdecká socha v Lánech

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.

Pražsko – lánská koněspřežní dráha

Pražsko – lánská koněspřežní dráha

Jednalo se o druhou úzkorozchodnou koněspřežní železnici na evropské pevnině. Trať měla vést z Prahy až do Plzně, ale skončila po 62 kilometrech v lese u Brejle. Dráha sloužila původně k transportu dřeva z Křivoklátska, později byla dopravní tepnou zásobující Prahu kladenským černým uhlím.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Kyjov – srdce Slovácka

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Autovláčkem po Východní Moravě – vyhlídkové jízdy v Luhačovicích, Olomouci a Hodoníně

Autovláčkem po Východní Moravě – vyhlídkové jízdy v Luhačovicích, Olomouci a Hodoníně

Projeďte se moravským autovláčkem ve městech Luhačovice, Olomouc a Hodonín. Chystáte-li se navštívit některé z moravských měst, nenechte si ujít krásnou projížďku pro získání nezapomenutelného zážitku.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 7 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři (13. stol.). V roce 1673 byl opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel. Záhy byl znovu postaven, ale opět vyhořel při vpádu Uhrů.

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého červeného kříže. V roce 2022 zde byla otevřena nová expozice.

Další aktuality

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem na krásná místa: moderní architektura zasazená uprostřed vinic, kde najdete kvalitní víno

Milujete víno a patříte i k příznivcům moderní architektury? Pak se vám budou hodit naše tipy na místa, kde se lahodná vína jižní Moravy snoubí s moderním designem. Mnohá vinařství se mohou pochlubit stylovými a ryze současnými budovami návštěvnických center či degustačních prostor přímo uprostřed vinic. Vydejte se za originální architekturou a kvalitními víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete o víkendu možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika