Úvod > Aktuality > Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka
Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Vydáno 5. března 2020
Pojďme si 170. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky, připomenout jinak – a pro portál Kudy z nudy stylově. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají?

Za Masarykem kolem Hodonína a Čejkovic

Masarykovo mládí bylo spojené s jižní Moravou: narodil se 7. března 1850 v Hodoníně, kde jeho rodiče pracovali na panském statku: otec Josef jako kočí, matka Terezie jako kuchařka. Rodině se nevedlo špatně, ale kvůli otcovu povolání se Masarykovi občas museli stěhovat. Tomáš tak chodil do škol nejenom v Hodoníně, ale také v Čejkovicích a v Čejči, v letech 1861 až 1863 navštěvoval reálku v Hustopečích a nakonec gymnázium v Brně.

Rodný dům TGM v Hodoníně už dávno neexistuje, zato v barokním zámečku můžete navštívit Masarykovo muzeum, kde je našemu prvnímu prezidentovi věnovaná speciální expozice. Masarykův domeček se dochoval v Čejkovicích; v expozici se například dozvíte, že už ve školních letech Tomáš cítil s pronásledovanými a slabšími a proč se raději než s čejkovickými dětmi kamarádil s „nepřáteli“ z nedalekého Potvorova aneb Poddvorova.
 

Masarykova stezka v Hustopečích

Místa spojená s životem rodiny Masarykových a studenta zdejší reálky mapuje naučná stezka Masaryk a Hustopeče. Přibližně dva kilometry dlouhé putování začíná v Hustopečích u kina poblíž autobusového nádraží. Projdete se historickým centrem i kolem bývalé piaristické reálky, kde nyní působí střední odborná škola a střední odborné učiliště. Poznáte místa, kde stával rodný dům Masarykovy maminky Terezie, zastavíte se také u domu, v němž po smrti své ženy žil tatínek Josef, a nakonec u Společenského domu, kde mladší Tomášův bratr Ludvík provozoval tiskárnu. Posledním zastavením je městský hřbitov, kde odpočívá řada předků a příbuzných TGM včetně jeho rodičů. Víte, že z jejich hrobu byla v roce 1937 po Masarykově smrti vyzvednuta symbolická hrst hlíny, která pak byla uložena do Masarykova hrobu v Lánech?

Abyste zbatečně nebloudili, v hustopečském informačním centru si můžete vyzvednout brožuru s mapkou. Nechybí v ní ani rodinný recept maminky Masarykové na makovou bábovku!
 

Letní byty rodiny Masarykových

Po sňatku s Američankou Charlottou Garrigue se Masarykovi usadili ve Vídni, ale když v roce 1882 přišla nabídka na místo mimořádného profesora na pražské univerzitě, rodina se přestěhovala do Prahy. Tady vystřídali několik bytů: žili na Smíchově v dnešní Holečkově ulici, na několika místech na Královských Vinohradech, na Malé Straně i na Hradčanech. Na léto rodiny jezdívala mimo Prahu. Jezdívali například na Moravu k rodičům TGM do Hrušovan a Hustopečí, do Potštejna, který si oblíbili i jiní Masarykovi kolegové z univerzity, do Řevnic u Prahy a také na Slovensko do Bystričky, malebné vesničky poblíž Martina.
 

Prezidentská letní sídla

Poté, co se stal T. G. Masaryk prezidentem, začal se pro něho v roce 1919 upravovat byt na Pražském hradě. Kromě toho, že měl k dispozici vládní sídla v Topolčiankách na Slovensku a v jihomoravských Židlochovicích, pečlivě se vybíralo také nové letní sídlo. Nakonec volba padla na zámek Lány se zámeckým parkem, oborou a přilehlými polnostmi a lesy. Rodina si Lány velmi oblíbila a prezident tu trávil víc času než na Pražském hradě. Tam pobýval jen pár dní v týdnu, veškerou potřebnou státnickou činnost včetně audiencí vykonával převážně v Lánech. Prezidenta Masaryka v Lánech dnes připomíná muzeum a jezdecká socha. Částečně přístupná je zámecká zahrada se skleníkem i obora, kam TGM jezdil na svém oblíbeném koni Hektorovi. Na místním hřbitově se pak můžete zastavit u Masarykova hrobu.
 

Malá vzpomínka na Karlovy Vary

Tomáš Garrigue Masaryk měl Karlovy Vary velmi rád, pravidelně se sem vracel a měl i svá oblíbená místa. Bydlel v hotelu Imperial a například výletní kavárnu a restauraci Svatý Linhart prý navštívil při každé své návštěvě, tedy osmkrát. Od roku 2007 je na Masarykově třídě instalovaná bronzová socha TGM.
 
 
Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov je místem posledního odpočinku prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka a členů jeho rodiny.

Masarykova jezdecká socha v Lánech

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.

Pražsko – lánská koněspřežní dráha

Pražsko – lánská koněspřežní dráha

Jednalo se o druhou úzkorozchodnou koněspřežní železnici na evropské pevnině. Trať měla vést z Prahy až do Plzně, ale skončila po 62 kilometrech v lese u Brejle. Dráha sloužila původně k transportu dřeva z Křivoklátska, později byla dopravní tepnou zásobující Prahu kladenským černým uhlím.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto zde byla vytvořena stálá expozice jemu věnovaná na území jeho rodiště. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, protože byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodonín...

Kyjov – srdce Slovácka

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Autovláčkem po Východní Moravě – vyhlídkové jízdy v Luhačovicích, Olomouci a Hodoníně

Autovláčkem po Východní Moravě – vyhlídkové jízdy v Luhačovicích, Olomouci a Hodoníně

Projeďte se moravským autovláčkem ve městech Luhačovice, Olomouc a Hodonín. Chystáte-li se navštívit některé z moravských měst, nenechte si ujít krásnou projížďku pro získání nezapomenutelného zážitku.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 6 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři (13. stol.). V roce 1673 byl opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel. Záhy byl znovu postaven, ale opět vyhořel při vpádu Uhrů.

Pamětní síň dr. Alice Masarykové v Lánech

Pamětní síň dr. Alice Masarykové v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého Červeného kříže. V současné době probíhá rekonstrukce Pamětní síně, expozice je dočasně uzavřena.