Úvod > Aktuality > Památky ve správě NPÚ zahajují návštěvnickou sezonu 2024
Památky

Památky ve správě NPÚ zahajují návštěvnickou sezonu 2024

  • Vydáno15. března 2024
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) zahajují letos hlavní návštěvnickou sezonu ve znamení Velikonoc. Od 28. března 2024 budou otevřeny téměř všechny hrady a zámky a jejich obvyklé prohlídkové trasy. Rok 2024 je věnovaný rodu Habsburků, představí ho 14. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů. Vrcholem sezony bude Hradozámecká noc, která se odehraje 31. srpna. Na řadě památek připravují novinky, podívejte se s portálem Kudy z nudy na co se letos můžete těšit.

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště

Velikonoce na hradech a zámcích 

Stovka veřejnosti zpřístupněných památek se otevře na Zelený čtvrtek a v každodenním provozu zůstane po celé velikonoční svátky. Od 2. dubna památky přejdou na pravidelnou otevírací dobu. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky velikonočně vyzdobenými interiéry, čeká je doprovodný program o velikonočních zvycích, tvůrčí dílničky pro děti, jarmarky a na mnoha památkách také pečení tradičních pokrmů a ochutnávání.  

Například hrad Karlštejn bude velikonočně ozdoben na své hlavní trase již od 19. března do 7. dubna. Už od 16. března můžete navštívit na valtickém zámku Velikonoční zámecký okruh. Nazdoben bude i hrad Bouzov, kde se navíc můžete od 29. března do 1. dubna těšit na tvořivé dílničky na nádvoří. Během velikonočních prohlídek hradu Šternberk bude výklad průvodců rozšířen a seznámí návštěvníky nejen s historií hradu Šternberk, ale rovněž s historií Velikonoc. 

Na hradě Bítov můžete zažít Hraběčí Velikonoce od 28. března do 1. dubna. O víkendu tu navíc budou připravovat velikonoční pokrmy staročeské kuchyně. V provozu uvidíte kachlový sporák i krbové ohniště. Některé pokrmy bude možné ochutnat.

Na Křivoklátě pro změnu chystají Knížecí Velikonoce. A dokonce celý měsíc, od 28. března do 28. dubna 2024, potrvají Knížecí Velikonoce na zámku v Hradci nad Moravicí. Čeká vás netradiční prohlídka jarně vyzdobených interiérů s velikonoční atmosférou.

Velkolepě se na Velikonoce chystají v Hluboké nad Vltavou. Těšit se můžete na oblíbenou stezku s obřími kraslicemi. Opět budou připraveny vycházkové okruhy a doprovodná hra.

V Jindřichově Hradci můžete na Velikonoce zajít na prohlídku zámku a při ni hledat zatoulaná vajíčka. V sobotu jsou všichni návštěvníci zváni do Černé kuchyně, kde bude jindřichohradecká Bílá paní rozdávat sladkou kaši.

Velikonoce 2024


Vstupné do hradů a zámku

Část hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu zvyšuje vstupné, nicméně slevy pro děti, mládež, seniory a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jsou zachované. U poloviny památek NPÚ se vstupné pro dospělé na základních okruzích zvýšilo o 20 korun, u 15 objektů o 40 korun a pouze u tří objektů zaplatí dospělí za základní návštěvnický okruh o 60 korun víc. Čtvrtina nemusela zdražovat. 
 

Nové prohlídkové trasy

Hrady a zámky nazahálí a pro turistickou sezonu 2024 si připravují nové prohlídkové trasy. Některé si budete moci projít již na jaře, na další si musíte ještě počkat. 

Na zámku Lysice skončila obnova zahrady a celková rekonstrukce všech částí zahradnictví včetně jedinečné technické památky – fíkovny s posuvnou střechou. Prohlídka zámecké zahrady s unikátní sloupovou kolonádou s krytou pergolou, založené v období renesance, bude volná nebo komentovaná s průvodcem. Poprvé se návštěvníci do zahrad podívají na Zelený čtvrtek 28. března. Až do 7. dubna si pak můžete na prvním prohlídkovém okruhu tradiční výstavu aranžmá z jarních květin doplněnou o repliky historických kostýmů.

Obnovenou barokní lékárnu včetně dobových herbářů a původního vybavení, například lisu na rostliny nebo laboratorních vah a dalších zajímavostí, si můžete od začátku letošní sezony prohlédnout v klášteře Zlatá Koruna. Lékárna původně patřila jezuitskému řádu v Jihlavě. Pro klášter ji vykoupilo ministerstvo kultury od soukromého majitele za 3,8 milionu korun.

Každým rokem je vidět pokrok na zámku Uherčice, který byl v zuboženém stavu. Letos představí od konce dubna obnovené zámecké interiéry 1. patra východního křídla. Jejich dochovaná umělecká výzdoba patří k nejhodnotnějším prvkům celého areálu.

Nová trasa Šumavská klenotnice na hradě Velhartice zavede návštěvníky do dosud nepřístupných prostor sklepení tzv. Huertova zámeckého křídla. Přenese je do doby konce husitských válek a nástupu Jiřího z Poděbrad na královský trůn, do doby, kdy byly na hradu ukryty korunovační klenoty.

Rekonstrukcí nadále prochází zámek Litomyšl, nicméně prohlídkové okurhy jsou zachovány a navíc od června přibudou další. Těšit se můžete na prohlídkovou trasu Novinky po rekonstrukci a expozici Proč je zámek UNESCO. Od července můžete navštívit i historickou kuchyni a zámeckou věž. 

Kompletní obnovou, včetně restaurování interiérů, nástěnných maleb, mechanismu tzv. kouzelného stolečku a grotty, prošel Letohrádek Bellaria na hradu a zámku Český Krumlov a od září ho představí nová návštěvnická trasa.

Novinkou letošní sezony je také překlad vybraných prohlídkových okruhů na zámcích Hrádek u NechanicSlatiňany do českého znakového jazyka. Pokladní zámku jsou vybaveni dorozumívacími kartami, návštěvníci si budou moci průvodcovský text pomocí QR kódu stáhnout do svých mobilů či tabletů a absolvovat tak klasickou prohlídku zámku. 

Hradozámecká noc 2024
Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Zámek Lysice

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Knížecí Velikonoce na zámku Hradec nad Moravicí

28. 3.28. 4.
Knížecí Velikonoce na zámku Hradec nad Moravicí

Mimořádné prohlídky.

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.

Velikonoce na Hluboké

29. 3.28. 4.
Velikonoce na Hluboké

Velikonoce na Hluboké jsou různorodé, těšit se můžete na jarmark, na stezku obřích kraslic či na běh.

Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

29. 3.28. 4.
Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

Vydejte se na Velikonoční stezku za obřími kraslicemi do Hluboké nad Vltavou. Stezka bude přístupná až do poloviny května. Stezka za obřími kraslicemi povede i zámeckým parkem.

Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

31. 8.
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

15. ročník Hradozámecké noci se opět bude loučit s prázdninami. Připravuje se opět bohatý doprovodný program pro děti a dospělé po celé České republice. Opět budou připravena kulturní představení, ohnivé show, netradiční prohlídkové okruhy a dokonce i adrenalinové zážitky.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky