Úvod > Aktuality > Objevte šumavskou přírodu na sněžnicích
Novým fenoménem na Šumave jsou výlety na bežkách
Zimní sporty

Objevte šumavskou přírodu na sněžnicích

 • Vydáno16. února 2021
Láká vás procházka zimní přírodou na sněžnicích? Správa NP a CHKO Šumava pořádá každoročně pro zájemce o tyto výlety speciální výpravy. Letos se sice z důvodu koronavirové infekce nemohou hromadné akce pořádat, na procházku šumavskou přírodou však můžete vyrazit na sněžnicích sami. A kam se na nich vydat? To vám poradí Kudy z nudy.
sněžniceTuristy láká na Šumavu nový fenomén, výlety na sněžnicích. Ty v minulých letech pořádala správa Národního parku Šumava. Letos se však ze zjevných důvodů nekonají, což ovšem není důvod k tomu, abychom se na zimní výlet nevypravili sami.

Jednou z variant, kam vyrazit, je cesta k Cikánské slati. Okruh o délce přes 7 km vychází z Modravy a je určen spíše pro fyzicky zdatnější turisty a dobrodruhy, zároveň je to možnost užít si divoké Šumavy plnou náručí.

SněžniceDalší oblíbenou sněžnicovou trasou, kam se nedostanou ani příznivci běhu na lyžích, je výšlap z Kvildy na Políčka. Můžete využít naučnou stezku Nelesní krajina. Po cestě se také nabízí krásný výhled z kvildských políček na úbočí Orla (49.0226078N, 13.5974122E) na nejbližší panorama Vysoký Stolec, Stolové Hory, Stráže a Černé hory, tak z vyšších míst luk i dál k Plechému.

Zkušnějším chodcům na sněžnicích doporučujeme zimní dobrodružství na Medvědí stezce! Skalní útvary pod sněhovou peřinou, to je zkrátka nezapomenutný zážitek. Vyrazit na náročnou túru můžete od vlakové zastávky Černý Kříž směrem k Medvědímu kamenu. V polovině trasy se občerstvíte na Jelení a budete pokračovat k Jelenímu jezírku a na vrchol hory Perník. Na vlak nasednete v Ovesné.

krávaPěkný je i výlet na sněžnicích do romantického koutu Šumavy na Lipensku, v okolí Svatého Tomáše a Vítkova Hrádku. Sněžnice si můžete zapůjčit ve Sportovní půjčovně Lipno centrum ve Frymburku. Je-li dostatečně tlustý led na Lipenské přehradě, můžete se po něm vydat na Frýdavu. Pokud ne, dojeďte na výchozí místo autem. Z Frýdavy vystoupáte po žluté a zelené značce na Vítkův Hrádek. Zpět k sestupu do Frýdavy využijte neudržovanou Tomášskou cestu.

TIP, kam s dětmi: chystáte se na sněžnicový výlet s menšími dětmi? Pak je vezměte na Horskou Kvildu k farmě Highland. Délka trasy je 1,2 km jedním směrem. Cesta vede kolem farmy Highland a končí na kraji lesa ve směru na Filipovu Huť u kapličky. Nenáročná procházka vhodná i pro malé děti vede okolo ohrad s chovem koní a skotského náhorního skotu s celoročním výběhem. Užijete si pěkné výhledy do údolí Hamerského potoka a na Horskou Kvildu z nezvyklého úhlu.


Tipy na zimní udržované trasy pro pěší turisty

Národní park Šumava také udržuje v zimě několik cest pro pěší turisty, které mohou využívat samozřejmě i chodci na sněžnicích. A o jaké trasy se jedná?
 
 • sněžniceu Prášil Nová Hůrka – Hůrka – Vysoké Lávky 
 • Prášily – Frantův most 
 • Rechle – Rokyta (podél plavebního kanálu, zelená značka)
 • Rokyta – Tříjezerní slať (žlutá značka) – Rybárna (neznačeno) - Modrava (červená značka) 
 • Tříjezerní slať – Javoří Pila (žlutá a modrá značka) 
 • Část cesty podél plavebního kanálu od parkoviště Mossau k rozvodně ZČE (zelená značka) 
 • Cesta z Javoří Pily přes Zelenou Horu, Novou Studnici na Velký Bor - pěšky tak lze dojít z Rokyty přes Tříjezerní slať a Javoří Pilu až na Velký Bor
 • sněžniceModrava – rozcestí Modravský potok (Novobřeznická cesta) 
 • Borová Lada/Svinná Lada – Nové Hutě 
 • Borová LadaKnížecí Pláně 
 • KvildaBučina 
 • Stožec – Pěkná – Nová Pec 
 • Černý KřížJelení Vrchy 
 • Stožec – státní hranice  
 • Nové Údolí – Rosenauerova nádržka  
 • StožecSchwarzenberský kanál 
 • Vltavská cesta (Nová Pec – Pěkná, neznačeno – pouze cyklotrasa) 
 • sněžniceJelenovršská cesta (Nová PecJelení Vrchy, neznačeno – pouze cyklotrasa a obecní komunikace) 
 • Schwarzenberský kanál (Raškov – Rossbach) (zelená a modrá značka) 
 • Rossbach – Jelenovrššká cesta (žlutá značka)  
 • Hučina (Jelení Vrchy – Černý Kříž) (neznačeno – pouze cyklotrasa) 
 • Idina cesta ( Jelení Vrchy – Ovesná) (žlutá TZT, dále neznačeno – pouze cyklotrasa) 
 • Schwarzenberský kanál (Klápa – Josefův Důl) (modrá značka)
Farma Highland na Horské Kvildě

Farma Highland na Horské Kvildě

Farma Highland na Horské Kvildě se zaměřujeme na ekologický chov skotského náhorního skotu a šumavky. Nabízí prodej samotných krav či hovězího masa z vlastních zdrojů . Dále jsou v nabídce mladí plemení býčci i jalovice.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Naučná stezka Nelesní krajina

Naučná stezka Nelesní krajina

Trasa naučné stezky Nelesní krajina vede okolím obce Kvilda na území NP Šumava asi 18 km jihozápadně od Vimperka a seznamuje návštěvníky s vývojem a vznikem bezlesí v okolí Kvildy, s vývojem a tvorbou krajiny, s hospodařením a lidskou činností v krajině v historických souvislostech.

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Další aktuality

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
Plzeňský kraj | Letní sporty

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 23. března a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
Plzeňský kraj | Zážitky