Úvod > Aktuality > Kam na šumavský výlet se sněžnicemi? Třeba na Cikánskou slať
Příroda

Kam na šumavský výlet se sněžnicemi? Třeba na Cikánskou slať

  • Vydáno19. února 2023
Patříte k milovníkům pohybu na sněžnicích? Pokud se navíc rádi touláte šumavskou přírodou, můžete vyrazit k jedné z nejcennějších lokalit NP Šumava i v zimním období. Z Modravy vede pro turisty na sněžnicích cesta na Březník přes Cikánskou slať a kolem Trampusova křížku.
sněžniceSněžnice se stávají na Šumavě stále oblíbenější. Své speciální okruhy ale chodci na sněžnicích většinou nemají, takže jsou nuceni chodit podél upravených běžeckých stop nebo po nich. Výjimku tvoří okolí Modravy, kde milovníci pohybu na sněžnicích speciální trasu najdou a navíc o délce přesahující 7 km na Cikánskou slať s poměrně příkrým stoupáním. Je tedy určena spíše pro fyzicky zdatnější turisty a dobrodruhy, zároveň je to možnost užít si divoké Šumavy plnou náručí.

sněžniceTrasy na sněžnicích si užijí všichni ti, kteří touží po hlubokém poznání a pocítění síly a krásy šumavské přírody. Mohou se tak nerušeně procházet mimo rušné běžkařské okruhy. Trasa není nijak upravovaná, její absolvování se doporučuje výhradně za příznivého počasí. Přesnou předpověď počasí, mapu i sněžnice a hole na půjčení najdou turisté v informačním centru Modravy (otevřeno zde mají denně od 8:30 do 12:30 a od 13:00 do 16:30 hodin).

Obec Modrava upravuje i další trasy pro pěší, a to z Modravy na Modravský most směrem na Březník a oblíbenou trasu Modrava – Rybárna. Lesní správa Srní protahuje cestu mezi Rybárnou a Rokytou. Na tyto trasy se mohou vydat návštěvníci Šumavy bez sněžnic i s nimi.
 

Komentované vycházky se Správou NP Šumava na sněžnicích

sněžniceNárodní park Šumava nabízí během zimní sezóny (do března) návštěvníkům komentované vycházky na sněžnicích. Trasy si můžete vybrat v okolí Kvildy, Stožce, Svinných Lad a Kašperských Hor. Informační střediska pořádají výlety tohoto druhu každý týden v úterý. Vycházky jsou zdarma, ale je na ně nutná registrace předem, a to na webu Národního park Šumava. Výletní trasy jsou maximálně sedm kilometrů dlouhé a nebývají náročné. Trasa výletu se mění podle výkonnostního složení skupiny a také podle sněhových podmínek. Jestliže nemáte vlastní sněžnice, můžete si je za 100 Kč vypůjčit na informačních střediscích Správy NP Šumava.

Nejbližší vycházky se konají 21. 2., 28. 2. a 7. 3. 2023 kolem Kvildy (vycházku zajišťuje IS Správy NP Šumava – Kvilda, tel. 388 435 544).
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Další aktuality

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Zážitky

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.
Plzeňský kraj | Kultura

Unikátní Plzeňské historické podzemí je opět přístupné a zve k návštěvě

Únorové dny s nevyzpytatelným počasím zatím k procházkám přírodou moc nelákají, tak co se radši projít pod zemí? Plzeňské historické podzemí je po lednové technické odstávce od února opět otevřené každý den od 10 do 18 hodin. Procházka tajemným labyrintem chodeb začíná… v lednici. Opravdu! A během hodinové prohlídky čekají ještě další překvapení, skrytá zákoutí, autentické nálezy a neobyčejná místa. Poutavou a zábavnou formou se dozvíte mnohé o vzniku a využití podzemí a také o životě ve středověku.
Plzeňský kraj | Památky

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
Plzeňský kraj | Kultura

Vydejte se o jarních prázdninách na hrad Kašperk a užijte si jedinečné zimní prohlídky

Hrad Kašperk pokračuje ve své tradici otevírání se návštěvníkům v netradičních termínech mimo hlavní turistickou sezonu, tentokrát to bude o jarních prázdninách. Na hrad Kašperk se můžete vydat pěšky, na kole, na běžkách i na sáňkách, záležet bude na počasí. Po celou dobu jarních prázdnin od 1. 2. do 28. 3. 2024 bude hrad otevřen pro skupiny od 5 osob.
Plzeňský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Náhorní planiny, zrádné slatě, starobylé lesy, ledovcová jezera a malebné výhledy – to vše tvoří svéráznou krajinu Národního parku Šumava. Ten je nejlákavějším cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Poznejte nejkrásnější místa na Šumavě, o kterých poutavě psal Karel Klostermann ve svých románech a povídkách, či Adalbert Stifter, básník Šumavy. Jedno z nejstarších pohoří střední Evropy bylo díky své jedinečnosti roku 1963 prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1991 národním parkem.
Plzeňský kraj | Příroda

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 26. až 28. ledna 2024 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Plzně, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Západočeská metropole je totiž plná překvapení a malebných koutů!
Plzeňský kraj | Zážitky