!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Horská Kvilda

Horská Kvilda

Šumavská horská obec na Hamerském potoce s typickými dřevěnými roubenými domy, rozesetými po okolních stráních, leží jen pár kilometrů od Kvildy. Z oblíbeného výletního místa se do všech stran rozbíhají cyklotrasy a turistické stezky, které se v zimě mění v udržované lyžařské trasy.

Horská Kvilda a její jméno

Podobně jako sousední Kvildě, nejvýše položené obci v Česku, daly i Horské Kvildě jméno šumavské pláně, německy zvané gefilde. Rozkládají se v nadmořské výšce 1000 až 1100 m, mají mírně zvlněný povrch a je na nich spousta rašelinišť. Právě tady, na trase solné Zlaté stezky a v srdci dnešního národního parku Šumava, kdysi vznikly dvě obce, které zkomolením německého názvu převzaly označení zdejší krajiny, Kvilda (Aussergefield) a Horská Kvilda (Innergefield). K místním tradičním řemeslům patřila těžba dřeva a rašeliny, hamernictví a sklářství.

 

Klostermannův románový hrdina

Na Horské Kvildě stával slavný Polaufův hostinec, dnešní hotel Rankl, v němž začíná děj Klostermannova románu V ráji šumavském. Najdete tu dřevěnou sochu jednoho z hrdiny tohoto románu Rankl-Seppa, pověstného šumavského obra a siláka. Oficiálně se jmenoval Josef Klostermann (1819–1888) a pocházel z dnes již neexistující samoty Ranklov u Zlaté Studny, jeho hrob najdete na hřbitově ve Stachách.
 

Nejstudenější místa v Česku

Díky značeným trasám se z Horské Kvildy můžete snadno vypravit třeba malebným údolím Hamerského potokaAntýglu a dál do Povydří anebo k Jezerní slati s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží. Kousek od ní objevíte návštěvnické centrum Kvilda s naučným okruhem, jehož součástí je rysí výběh. Trasy, které míří na východ od Horské Kvildy, vedou na paseku Zlatá studna, v jejímž okolí ráda trénovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, jen o pár kilometrů dál pak leží Zadov a Churáňovrozhlednou na skokanském můstku. Jezerní slať a Horská Kvilda jsou místa, kde bývají extrémní mrazy a pod nulu tu teploty často klesají i během léta.

Aktuality z města

16. únor 2021 12:00

Objevte šumavskou přírodu na sněžnicích

Horská Kvilda
Láká vás procházka zimní přírodou na sněžnicích? Správa NP a CHKO Šumava pořádá každoročně pro zájemce o tyto výlety speciální výpravy. Letos se sice z důvodu koronavirové infekce nemohou hromadné akce pořádat, na procházku šumavskou přírodou však můžete vyrazit na sněžnicích sami. A kam se na nich vydat? To vám poradí Kudy z nudy.

Ubytování a restaurace