Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Horská Kvilda

Horská Kvilda

Šumavská horská obec na Hamerském potoce s typickými dřevěnými roubenými domy, rozesetými po okolních stráních, leží jen pár kilometrů od Kvildy. Z oblíbeného výletního místa se do všech stran rozbíhají cyklotrasy a turistické stezky, které se v zimě mění v udržované lyžařské trasy.

Horská Kvilda a její jméno

Podobně jako sousední Kvildě, nejvýše položené obci v Česku, daly i Horské Kvildě jméno šumavské pláně, německy zvané gefilde. Rozkládají se v nadmořské výšce 1000 až 1100 m, mají mírně zvlněný povrch a je na nich spousta rašelinišť. Právě tady, na trase solné Zlaté stezky a v srdci dnešního národního parku Šumava, kdysi vznikly dvě obce, které zkomolením německého názvu převzaly označení zdejší krajiny, Kvilda (Aussergefield) a Horská Kvilda (Innergefield). K místním tradičním řemeslům patřila těžba dřeva a rašeliny, hamernictví a sklářství.
 

Klostermannův románový hrdina

Na Horské Kvildě stával slavný Polaufův hostinec, dnešní hotel Rankl, v němž začíná děj Klostermannova románu V ráji šumavském. Najdete tu dřevěnou sochu jednoho z hrdiny tohoto románu Rankl-Seppa, pověstného šumavského obra a siláka. Oficiálně se jmenoval Josef Klostermann (1819–1888) a pocházel z dnes již neexistující samoty Ranklov u Zlaté Studny, jeho hrob najdete na hřbitově ve Stachách.
 

Nejstudenější místa v Česku

Díky značeným trasám se z Horské Kvildy můžete snadno vypravit třeba malebným údolím Hamerského potokaAntýglu a dál do Povydří anebo k Jezerní slati s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží. Kousek od ní objevíte návštěvnické centrum Kvilda s naučným okruhem, jehož součástí je rysí výběh. Trasy, které míří na východ od Horské Kvildy, vedou na paseku Zlatá studna, v jejímž okolí ráda trénovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, jen o pár kilometrů dál pak leží Zadov a Churáňovrozhlednou na skokanském můstku. Jezerní slať a Horská Kvilda jsou místa, kde bývají extrémní mrazy a pod nulu tu teploty často klesají i během léta.
Celý popis

Aktuality z města

Udělejte si procházku šumavskými hvozdy, které podle průzkumu přibývají
10. duben 2019 16:00

Udělejte si procházku šumavskými hvozdy, které podle průzkumu přibývají

Horská Kvilda
Šumavským lesům se v posledních desetiletí daří dobře. Počet stromů v šumavském národním parku se za posledních 23 let zvýšil o 1,2 milionu. Data vycházejí z výzkumu, jehož výsledky park letos představil. Podle něj každý rok na hektar lesa odumře, případně se vytěží sedm stromů a osm nových jich vyroste. Udělejte si procházku šumavskými lesy a zaposlouchejte se do šumění větví a zpěvu ptáků. V dnešních tipech najdete naučné stezky, lesní chodníčky, výstup na rozhlednu Boubín a další nápady, jak si užít krásný den v šumavské přírodě.

Ubytování a restaurace