Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Šumavsko > Borová Lada

Borová Lada

Šumavská obec leží uprostřed šumavských plání podél toku Teplé Vltavy. Vyhlášené bývaly zdejší Anenské poutě, dnešní výletníci se sem jezdí hlavně na pěší a cyklistické toulky Šumavou spojené se zastávkou na Chalupské slati a prohlídkou sovích voliér, které tu zřídil Národní park Šumava.

Borová Lada: obec obklopená slatěmi

Jméno Borová Lada nese obec až od roku 1948, předtím se místu říkalo Jagerhauser, Lovecké domky, Na Myslivnách nebo Bříza. Lada jsou místní slatě s typickým a unikátním živočišným a rostlinným biotopem, které se staly jednou z dominant údolí Teplé Vltavy. Mají poetické názvy, kromě Borových lad jsou tu lada Hrabická, Pravětínská, Černá či Švajglova. Nejznámější je Chalupská slať, rašeliniště s jezírkem a plovoucími ostrůvky, které je největší svého druhu v Čechách. Z místní části Svinná Lada k němu vede naučná stezka.
 

Návrat svatoanenských poutí

Za obcí směrem na Horní Vltavici stávala kaplička sv. Anny s křížovou cestou, místo kde se konávaly tradiční svatoanenské poutě. Podobně jako řada dalších památek na Šumavě kaple zanikla za komunistického režimu, zbořena byla roku 1956. Kapli i s křížovou cestou se podařilo obnovit; v roce 2006 byla slavnostně vysvěcena Msgr. Karlem Fořtem, který tu v roce 1949 sloužil poslední mši.
 

Soví voliéry, rybí líheň a výlet krajem zaniklých vesnic

Sovy mají řadu mimořádných vlastností, například noční vidění nebo neslyšný let. Protože ale jejich způsob života téměř neumožňuje jejich pozorování ve volné přírodě, vzniklo u Borových Lad unikátní návštěvnické centrum Bubo bubo se sovími voliérami. Prohlédnout si můžete také zdejší pstruhovou líheň, vyrazit na procházku po naučné stezce Les anebo se rozhlédnout po okolí z Alpské vyhlídky. Na výlet se můžete vydat i do míst, kam se dlouhá desetiletí nesmělo, třeba k zaniklé obci Knížecí Pláně.
Celý popis

Aktuality z města

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě
16. květen 2019 7:30

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Borová Lada
Na Borových Ladech na Šumavě můžete od května opět navštívit největší voliéru sov u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek.

Ubytování a restaurace

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Borová Lada, Jižní Čechy
Hofman Apartmány Šumava

Hofman Apartmány Šumava

Borová Lada, Jižní Čechy