Frymburk
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Frymburk

Malebné jihočeské městečko Frymburk leží v podhůří Šumavy na břehu vodní nádrže Lipno. Díky krásné přírodě a rozsáhlé síti turistických tras a cyklostezek, čistému jezeru a spoustě penzionů, hotelů, restaurací a wellness služeb sem lidé jezdí celý rok.

Co musíte vidět ve Frymburku

Frymburské náměstí není v centru městečka, ale leží poněkud nesymetricky na poloostrově. Část města totiž zatopila přehrada Lipno, zbytek si můžete prohlédnout z vodní hladiny při okružní plavbě výletní lodí. Zdaleka viditelnou dominantou je kostel sv. Bartoloměje s novogotickou věží, poblíž stojí pomník spisovatele Adalberta Stiftera, na náměstí můžete navštívit také místní muzeum. Hezká vyhlídka na Lipno i Šumavu se otvírá z kopce Marta s kaplí na vrcholu, k níž vede křížová cesta.
 

Trpaslík z frymburského náměstí

Nedaleko pomníku Adalberta Stiftera v parku stojí kamenná soška trpaslíka, jedna z nejstarších u nás. Jejím autorem byl frymburský učitel Arnošt Kundlatsch. Malý skřítek prý hlídá celý park a napomíná příliš hlučné návštěvníky, zejména pozdě v noci, když se vrací domů z hospod. Kdysi někoho dopálil natolik, že mu urazil hlavu a hodil ji do lipenské přehrady. Frymburští potápěči však nakonec hlavičku našli, a tak je skřítek opět kompletní a dál poctivě plní svou roli pozorného hlídače.
 

Kolem Lipna na kole i pěšky

Frymburkem vede populární Jezerní stezka pro cyklisty a in-line bruslaře, lemující severní břeh přehrady. Kousek od kostela sv. Bartoloměje najdete přístaviště, odkud jezdí přívoz na protější břeh do Frýdavy. Odtud můžete snadno vyjet či vyjít do osady Svatý Tomáš s kostelem a wellness hotelem, jen o pár desítek metrů dál pak stojí hrádek Vítkův kámen s fantastickým výhledem na celé Lipno, Šumavu či Novohradské hory a za příznivého počasí až na Alpy.

Aktuality z města

8. srpen 2021 12:00

Léto na rybách: kde si nejlépe užít rybaření na Lipně

Frymburk
Během roku na Lipenské jezero za rybařením zavítají tisíce rekreačních i sportovních rybářů. Vody Lipna jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb – kapry, sumce, štiky, candáty, líny a okouny. Díky tomu, že Lipno nebylo nikdy vypuštěno, je možné zde nachytat kapitální úlovky. Rybařit na Lipně je s výjimkami možné po celý rok, pouze lov dravých ryb je vymezen na období od 16. června do 31. prosince.

Ubytování a restaurace