Úvod > Aktuality > Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách
Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách

  • Vydáno20. ledna 2022
Na zimní prohlídky nelákají jen hrady a zámky, ale také jiná místa. Navštivte s portálem Kudy z nudy třeba legendární sklářskou huť v Sázavě, romantické krasové podzemí, důl Bohumír anebo džungli, která nikdy nespí. Co se skrývá za poněkud tajemným názvem?

Džungle, která nespí

tropický skleníkBotanická zahrada hlavního města Prahy v Troji nejenže nabízí až do konce února bezplatnou prohlídku venkovních expozic, ale také noční prohlídky skleníku Fata Morgana pojemenované Džungle, která nespí. Ponořte se do temné džungle plné tropických rostlin, jíž se nese kuňkání tropických žab! Tropický skleník Fata Morgana, moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem zapuštěná do skalnatého svahu nad pražskou zoologickou zahradou byl v době svého vzniku skutečným zjevením. Expozice s rozlohou přibližně 1 750 metrů čtverečních je zajímavá sama o sobě, a což teprve v noci – protože, ruku na srdce, komu se povede navštívit tropický deštný prales v noci? Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte.

fata morgana můstekdo 26. března 2022 se přijďte projít Džunglí, která nespí. Atmosféru setmělého skleníku dokresluje tajemné osvětlení, navíc potmě intenzivněji voní některé druhy rostlin a interiér rozeznívá kuňkání drobných tropických žabek. Pro akci platí vstupné 250 Kč pro dospělé a 150 Kč pro děti a studenty, děti do pěti let mají vstup zdarma. Otevřeno je během lednových pátků a únorových pátků a sobot od 18 do 21 hodin, v březnu pak vždy v pátek a sobotu od 19 hodin. Prohlídky je nutné rezervovat předem, na webových stránkách Botanické zahrady najdete přehledný formulář.
 

Zimní prohlídky jeskyní

jeskyněDo Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9:00 do 15:00 hodin. Každou středu se můžete vydat do podzemí jeskyní Na Pomezí u Jeseníku. V Moravském krasu je otevřena jeskyně Výpustek, denně mimo pondělí v 10:00, 12:00, 14:00. Na zimní prohlídky zvou Sloupsko-šošůvské jeskyně a Punkevní jeskyně, které mají v zimě od úterý do neděle od 8:40 do 14:00 hodin. Od pondělí do pátku jsou otevřeny také Mladečské jeskyně poblíž Litovle. Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10:00 a 13:00 hodin.
 

Zimní prohlídka sklářské hutě František

huť františekSklářskou huť František, kterou v roce 1882 postavil Josef Kavalír ve sklářské osadě Na Kácku u Sázavy, stála u zrodu tradic zdejšího sklářství. Na rozdíl od starší hutě Josefových rodičů se navíc dochovala v téměř nezměněné podobě a dnes slouží jako Centrum sklářského umění. Najdete tu zážitkovou interaktivní expozici skla a galerii děl, která vznikla při Mezinárodních sklářských sympoziích v Novém Boru, pořádají se tu krátkodobé výstavy a centrum rovněž nabízí sklářské kurzy pro veřejnost, workshopy a další akce se vztahem k české sklářské tradici. Podívat se sem můžete i v zimě, a to od úterý do neděle od 10 do 16 hodin, základní vstupné stojí 120/80 Kč. Prohlédnete si sklářské dílny s pecemi, malírnou, brusírnou a rytebnou.
 

Zimní prohlídky podzemí dolu Bohumír

důl bohumírLetos poprvé se nabízí možnost navštívit Důl Bohumír i v zimě. Naleznete jej za hřebenem Jestřebích hor nedaleko obce Jívka na Broumovsku. Nahlédnout do dolu i v zimním čase je možné díky povolení CHKO Broumovsko. Netopýři v dole stále zimují, avšak ne na prohlídkové trase. Do dolu Bohumír se dá jít kdykoli po předchozí rezervaci. Minimální počet zájemců o prohlídku jsou 4 osoby. Zájemci sestoupí dolů s přilbou a rozsvícenou čelovkou. Prohlídka trvá asi hodinu, během ní uvidíte dochovaný betonový portál, staré dobývky, průzkumné díry, prostor bývalé strojovny a také hornické nářadí, které se zde našlo. Na několika místech je i dobře vidět rudná žíla.
 

Večerní výšlapy k Stezce v oblacích

Stezka v oblacíchCo si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině. A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Během výšlapu máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční sněhem pokryté krajině.
 

Návštěva u Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

antonín dvořákAreál Památníku Antonína Dvořáka je nově otevřen celoročně. Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Expozice přibližuje osobnosti původních majitelů, hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny (roz. Čermákové), významné pražské herečky. Další a podstatně rozsáhlejší část, věnovaná Antonínu Dvořákovi, podává informace o životě, díle i pobytu skladatele ve Vysoké. Ve zcela novém architektonickém a výtvarném pojetí je připomenut význam místa a okolní krajiny pro Dvořákovu tvorbu a inspiraci. Makety scén z premiér vybraných oper a kostýmy hlavních postav opery Rusalka tvoří závěrečnou část stálé výstavy.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.