Úvod > Aktuality > Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách
Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách
"> "> "> "> ">

Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách

Vydáno 21. ledna 2020 Zážitky
Na zimní prohlídky nelákají jen hrady a zámky, ale také jiná místa. Navštivte s portálem Kudy z nudy třeba legendární sklářskou huť v Sázavě, přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně nebo džungli, která nikdy nespí. Co se skrývá za poněkud tajemným názvem?

Džungle, která nespí

tropický skleníkBotanická zahrada hlavního města PrahyTroji nejenže nabízí až do konce února bezplatnou prohlídku venkovních expozic, ale také noční prohlídky skleníku Fata Morgana. Ponořte se do temné džungle plné tropických rostlin, jíž se nese kuňkání tropických žab!

Tropický skleník Fata Morgana, moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem zapuštěná do skalnatého svahu nad pražskou zoologickou zahradou byl v době svého vzniku skutečným zjevením. Expozice s rozlohou přibližně 1 750 metrů čtverečních je zajímavá sama o sobě, a což teprve v noci – protože, ruku na srdce, komu se povede navštívit tropický deštný prales v noci? Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte.

fata morgana můstekdo 28. března se přijďte projít Džunglí, která nespí. Atmosféru setmělého skleníku dokresluje tajemné osvětlení, navíc potmě intenzivněji voní některé druhy rostlin a interiér rozeznívá kuňkání drobných tropických žabek. Pro akci platí vstupné 200 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti a studenty, děti do pěti let mají vstup zdarma. Otevřeno je během lednových pátků a únorových pátků a sobot od 18 do 21 hodin, v březnu pak vždy v pátek a sobotu od 19 hodin.

Prohlídky je nutné rezervovat předem, na webových stránkách Botanické zahrady najdete přehledný formulář.
 

Zimní prohlídky jeskyní

jeskyněDo Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9:00 do 15:00 hodin. Každou středu se můžete vydat do podzemí jeskyní Na Pomezí u Jeseníku. V Moravském krasu je otevřena jeskyně Výpustek, denně mimo pondělí v 10:00, 12:00, 14:00. Na zimní prohlídky zvou Sloupsko-šošůvské jeskyně a Punkevní jeskyně, které mají v zimě od úterý do neděle od 8:40 do 14:00 hodin.

Od pondělí do pátku jsou otevřeny také Mladečské jeskyně poblíž Litovle. Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10:00 a 13:00 hodin.
 

Zimní prohlídka sklářské hutě František

Sklářskou huť František, kterou v roce 1882 postavil Josef Kavalír ve sklářské osadě Na Kácku u Sázavy, stála u zrodu tradic zdejšího sklářství. Na rozdíl od starší hutě Josefových rodičů se navíc dochovala v téměř nezměněné podobě a dnes slouží jako Centrum sklářského umění. Najdete tu zážitkovou interaktivní expozici skla a galerii děl, která vznikla při Mezinárodních sklářských sympoziích v Novém Boru, pořádají se tu krátkodobé výstavy a centrum rovněž nabízí sklářské kurzy pro veřejnost, workshopy a další akce se vztahem k české sklářské tradici. Podívat se sem můžete i v zimě, a to od úterý do neděle od 10 do 16 hodin, základní vstupné stojí 120/60 Kč. Prohlédnete si sklářské dílny s pecemi, malírnou, brusírnou a rytebnou.
 

Pěšky do elektrárny a na běžkách k horní nádrži

Dostat se na prohlídku obřích interiérů přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně není žádná věda, a to dokonce ani v zimě. Nejlepší samozřejmě je rezervovat si prohlídku předem, ale pokud jste pověstní klikaři, stačí přijet do lyžařského areálu Kouty a zjistit přímo na místě, zda náhodou nejsou volná místa – a pokud ano, sláva, můžete vyrazit přibližně na dvouhodinovou prohlídku. Začínají vždy v celou hodinu, vstupné i s dopravou stojí 205/160 Kč (online, na místě 230/185 Kč) a k dolní nádrži a do elektrárny se společně jezdí od lyžařského areálu autobusem, soukromá auta do úzkého údolí vjíždět nesmí.

V zimě se kvůli sněhu samozřejmě nejezdí k horní nádrži, ale stejně jako v létě na kole se k ní v zimě dostanete na běžkách. Z areálu Kouty (588 m) na Medvědí horu do nadmořské výšky 1 095 m se svezete sedačkovou lanovkou, která jezdí od 9 do 17 hodin v půlhodinových intervalech. Od horní stanice lanovky vede k nádrži několik tras; běžecké stopy lemují například 4,5 km dlouhou asfaltovou silničku, po níž v létě vyváží návštěvníky od lanovky k horní nádrži kyvadlový miniautobus, ale dá se jít také po kratší trase červené turistické značky. Mezi běžkaři je legendární zejména okruh Stadion, který lemuje horní nádrž Dlouhých Strání. Při pohledu z ptačí perspektivy se to možná nezdá, ale skutečně měří téměř tři kilometry.
 

Večerní výšlapy k Stezce v oblacích

Stezka v oblacíchCo si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích.
 
Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině. A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Během výšlapu máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční sněhem pokryté krajině.
Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2020

2.10.
Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2020

Chcete si poslechnout poutavý výklad historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.? Pak přijďte na komentovanou prohlídku Novoměstské radnice. Během prohlídky návštěvníci nahlédnou i do prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné a vystoupí i na věž.

Zimní prohlídky Svaté Hory

1.11.
30.4.
Zimní prohlídky Svaté Hory

Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Je to raně barokní perla Čech, hlavní poutní místo Pražské arcidiecéze, častý cíl turistů nejen českých, ale mnoha zahraničních.

Huť František v Sázavě - centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě - centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Skiareál Kouty nad Desnou - největší lyžařské středisko na Moravě

Skiareál Kouty nad Desnou - největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek.

Další aktuality

26.9.
2020
Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
22.9.
2020
#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
14.9.
2020
#světovéČesko a Dlouhé Stráně, přehrada na vrcholcích hor

#světovéČesko a Dlouhé Stráně, přehrada na vrcholcích hor

Střední Morava a Jeseníky | Památky
11.9.
2020
Oslavte Dny evropského dědictví 2020 na moravském hradě Šternberk

Oslavte Dny evropského dědictví 2020 na moravském hradě Šternberk

Střední Morava a Jeseníky | Památky