Úvod > Aktuality > Děti mohou i letos zdarma do Národní galerie v Praze
Kultura

Děti mohou i letos zdarma do Národní galerie v Praze

  • Vydáno3. října 2021
Národní galerie v Praze i letos nabízí volný vstup pro děti a mládež do 15 let. Neomezený přístup do všech výstav a stálých expozic platí pro děti jak ve školním roce tak i během prázdnin. Mladí návštěvníci, stejně jako mladé umění, jsou pro Národní galerii i nadále jednou z priorit.
Šternberský palácDlouhodobým cílem Národní galerie v Praze je zpřístupnit výtvarné umění v maximální možné míře veřejnosti. I letos se to ve spolupráci s Komerční bankou podařilo. Iniciátoři chtějí dosáhnout toho, aby se sledování výtvarného umění stalo pro mladou generaci samozřejmou součástí jejich kulturního života.
 
Kromě volného vstupu dětí do 15 let do všech výstav a sbírkových expozic pořádá Národní galerie řadu vzdělávacích programů pro rodiny s dětmi. Objevte s dětmi ateliéry, herny i víkendové dílny. Široká nabídka vzdělávacích programů ke sbírkovým expozicím nebo k výstavám je připravena i pro školní skupiny.
 

Děti mohou bezplatně navštívit všechny stálé expozice

impresionisté ngAnežský klášter – v autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění v Čechách a střední Evropě.
 
Schwarzenberský palác – expozice starých mistrů od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Šternberský palác – ve Šternberském paláci naleznete expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

veletržní palácVeletržní palác – stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění. V Paláci Kinských je otevřeno Kafkovo knihkupectví a vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod. V Salmovském paláci se konají příležitostné výstavy.

Několikrát do roka je možné navštívit NGP bezplatně v rámci Dnů volného vstupu. První nastanou v sobotu 18. května, kdy budou některé výstavy a expozice otevřené v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií, festivalu Máme otevřeno i festivalu Open House Praha. Volný vstup do expozic Veletržního paláce i právě otevřených výstav Žádný pocit netrvá věčněFiloména Borecká: Dech tichých myšlenek můžete využít i ve čtvrtek 21. 3. v rámci akce Opening jaro 2024.
 

Za jednu cenu do všech expozic pro dospělé návštěvníky

Národní galerieNárodní galerie se rozhodla vyjít vstříc i dospělým milovníkům umění. Za jednu cenu 680 Kč mohou během deseti dnů navštívit všechny sbírkové expozice starého, moderního i současného umění NGP. Další možností je třídenní vstupenka za 540 Kč (350 Kč) do všech výstav a expozic ve Veletržním paláci.

Další možností je vstoupit do Klubu přátel NGP. Jedná se o členský program, jehož cílem je vybudovat silnou komunitu milovníků umění a všech příznivců Národní galerie Praha k podpoře NGP a práce s naším kulturním dědictvím, současně tak vytvářet prostor k setkávání a případnou diskusi. Členství stojí 1150 Kč na rok a člen klubu získá neomezený vstup do stálých expozic a na krátkodobé výstavy NGP. Nechybí ani e-mailové pozvánky na vybrané vernisáže a akce Klubu přátel NGP.
Dny volného vstupu do Národní galerie v Praze

18. 5.19. 5.
Dny volného vstupu do Národní galerie v Praze

Při příležitosti některých významných dnů či akcí v roce 2024 nabízí Národní galerie v Praze vstup zdarma do vybraných sbírkových expozic, výstav nebo na konkrétní programy.

Prague Art Week 2024

5. 9.8. 9.
Prague Art Week 2024

Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění ve dnech 5. – 8. září 2024.

Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

1. 1.31. 12.
Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti a mládež do 15 let.

Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

1. 1.31. 12.
Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

Národní galerie se rozhodla vyjít vstříc dospělým milovníkům umění. Zakoupit lze desetidenní vstupenku do všech sbírkových expozic či třídenní vstupenku do Veletržního paláce.

Festival Máme otevřeno

17. 5.19. 5.
Festival Máme otevřeno

1 čtvrť, 3 dny, desítky kulturních míst – 14. ročník komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Praze 7 se uskuteční od 17. do 19. května 2024.

Open House Praha 2024

13. 5.19. 5.
Open House Praha 2024

Festival otevřených budov je dnes již tradičním architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města a užít si neopakovatelnou atmosféru pospolitosti a nadšení z poznávání míst.

Zažít město jinak – sousedské slavnosti v Praze

21. 9.
Zažít město jinak – sousedské slavnosti v Praze

Fenomén Zažít město jinak je čím dál populárnější a lidé chtějí využívat své ulice nejen k parkování nebo přesunům, ale také ke společenskému životu. V roce 2024 ožijí různá místa v Praze akcí Zažít město jinak v sobotu 21. září.

Filomena Borecká ⁠–⁠ Dech tichých myšlenek

22. 3.8. 9.
Filomena Borecká ⁠–⁠ Dech tichých myšlenek

Pro Národní galerii vytvoří umělkyně Filomena Borecká dílo in-situ, velkoformátovou abstraktní kresbu zachycující „vnitřní krajinu“ nesenou dechem. Umožní tak divákům se ocitnout přímo uprostřed aktu stvoření. Výstava potrvá od 22. 3. do 8. 9. 2024.

Den architektury 2024 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

27. 9.3. 10.
Den architektury 2024 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

Den architektury – stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. 14. ročník se uskuteční s podtitulem Proces proměny.

Mezinárodní den muzeí a galerií v Praze

18. 5.
Mezinárodní den muzeí a galerií v Praze

V sobotu 18. května oslavíme letošní Mezinárodní den muzeí. Muzea a galerie v Praze otevřou své výstavy a expozice zdarma, či za snížené vstupné.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika