Úvod > Kalendář akcí > Grand Opening 2020
Grand Opening 2020
"> "> "> ">
5.3.
+ Přidat foto

Grand Opening 2020

Kdy 5. březen 2020 19:00 - 22:00 Výstavy
NGP vás srdečně zve na slavnostní zahájení nové výstavní sezóny! Národní galerie Praha startuje letošní výstavní sezónu se jmény Gebauer, Kolíbal, Poe. Slavnostní zahájení hned čtyř výstav proběhne 5. března ve Veletržním paláci. Od 6. března se otevřou veřejnosti.
Retrospektivní výstava s prostým názvem Kurt Gebauer nyní představí jeho dílo zatím nejucelenějším souborem jeho prací. Autor již šest desítek let kultivuje a obhospodařuje veřejný prostor, často i na úkor svého vlastního postavení. Jeho těžko zařaditelné pojetí živé figurace mátlo nejen politické cenzory předlistopadového režimu, ale i uměleckou scénu. Pečlivé studie prožívané skutečnosti lidského těla, jednou oslavy radostného života a přírody, jindy bryskní obžaloby společenské absurdity, groteskní, ironické i poeticky smutné, jej řadí mezi velké postavy českého 20. století.

Praha otevře výstavu Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal. Ta byla pod názvem Bývalé Nejisté Tušené prvně představena v rámci Českého a Slovenského pavilonu na 58. ročníku mezinárodního bienále v Benátkách v květnu 2019. V roce 1925, kdy se Stanislav Kolíbal narodil, začala stavba Veletržního paláce v Praze a zároveň i československého pavilonu v Benátkách. Jak název současné výstavy napovídá, nejedná se o reprízu, ale spíše o přehodnocení jejích ozvěn z enigmatického italského města v české metropoli. Instalace v interiéru Veletržního paláce opisujícím velikost benátského pavilonu, byla původně koncipovaná v reakci na architekturu budovy včetně nového díla inspirovaného jeho fasádou. Malou dvoranu oživí jasné nástěnné kresby, jež motivicky vycházejí z rozměrů budovy, zatímco jedna z Kolíbalových konstruktivistických soch z 90. let ve formě modelu jeho Stavby zdůrazňuje umělcovo důležité propojení malby, kresby, sochy a architektury.

Výstava Sen ve snu. Edgar Allan Poe a umění v českých zemích, umístěná ve 4. patře Veletržního paláce se věnuje reflexím tvorby amerického spisovatele, básníka a teoretika Edgara Allana Poea (1809–1849) ve výtvarném umění v českých zemích, stejně jako obecnějšímu fenoménu hrůzy a strachu. Poe vyvolává dodnes živý zájem, jeho povídky a básně stále inspirují nejen literáty, ale i výtvarníky, filmaře a hudebníky. Hlavní zásluhu na tom jistě nese překladatel jeho díla do francouzštiny básník Charles Baudelaire, jeho básněmi a povídkami byl inspirován malíř František Kupka a mnoho dalších. Ze současných umělců jmenujme například malíře a grafika Františka Štorma.

Výstava Nebourat! Podoby brutalismu v Praze představí především originální plánovou dokumentaci, kde se mnohdy stavby vyjímají dokonce radikálněji, než je tomu u realizací, doplněnou o koláže, fotografie, originálními fragmenty již neexistujících budov a uměleckými plastikami, dobovým nábytkem (designem), případně dostupnými původními, existujícími modely. Východiskem je originální dokumentace ze Sbírky architektury NGP, doplněná o vybrané zapůjčené exponáty (mobiliář...) z Prahy a okolí.


Zahajující výstavní projekty

  • Kurt Gebauer 6. 3. – 2. 8. 2020 | Veletržní palác – 1. patro (kurátor: Michal Novotný)
  • NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze 6. 3. – 6. 9. 2020 | Veletržní palác – 3. patro (kurátorka: Helena Doudová)
  • Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích 6. 3. – 30. 8. 2020 | Veletržní palác – 4. patro (kurátorka: Veronika Hulíková)
  • Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal 6. 3. – 19. 7. 2020 | Veletržní palác – Malá dvorana (kurátorka: Julia Bailey)
  • Manet v černobílé 6. 3. 2020 – 7. 6. 2020 | Veletržní palác – grafický kabinet, 4. patro (kurátorka: Petra Kolářová)
  • Odilon Redon – À Edgar Poe 6. 3. 2020 – 7. 6. 2020 | Veletržní palác – grafický kabinet, 4. patro (kurátorka: Zuzana Novotná)
  • Nejbližší výstavou bude Rembrandt: Portrét člověka, která se pro veřejnost otevře v paláci Kinských na Staroměstském náměstí 17. dubna 2020.
     
Prodloužená otevírací doba ve všech budovách NGP – středy 10.00–20.00.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 3. 2020

Ubytování a restaurace v okolí