!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie
Kultura

Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem podle návrhu Františka Pávíčka (Pawitschka). V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. V říjnu 2017 NG expozici uzavřela a postupně ji přesune jinam.
Národní galerie v Praze v roce 2017 expozici Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci uzavřela. Díla se v nejbližších letech stanou součástí nových sbírkových expozice ve Veletržním paláci, které budou představovat česká díla 19., 20. a 21. století v mezinárodním kontextu.

Klasicistní trojkřídlý palác s čestným dvorem postavil začátkem 19. století F. Pawitschek pro pražského arcibiskupa Viléma Florentina knížete Salma na místě menších domů hradních úředníků; od roku 1811 náležel Schwarzenberkům, kteří jej spojili se sousedním Schwarzenberským palácem. Pamětní deska zde připomíná sochaře J. Landu, který v domě žil.

Palác měl mít původně funkci luxusního bytového domu, ale brzy po své dostavbě se jeho vlastníky stali zámožní Schwarzenberkové. Dnes nese tato stavba název po svém prvním majiteli Salmovský palác, ale říká se jí také Malý Schwarzenberský palác díky sousedství a historické vazbě na vedlejší známější stavbu.
 
V minulosti byla v Salmovském paláci umístěna stálá výstava sbírková expozice Umění 19. století od klasicismu k romantismu (která předtím bývala v prostorách kláštera sv. Jiří na Pražském hradě).
 

Centrum současného umění

Nové Centrum současného umění v Salmovském paláci se otevřelo roku 2018. Součástí příprav na otevření nového centra současného umění je také úprava zahrady paláce a proměna vstupní haly mezi paláci Salmovským a Schwarzenberským, z nějž se stane nový výstavní prostor. V zahradě Salmovského paláce vznikne sochařský park podobně jako v zahradě Anežského kláštera.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020