ÚvodAktualityMaratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína
Letní sporty

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Poslechněte si audio verzi článku
Jednou z legendárních atletických disciplín je maraton: běh na vzdálenost 42,195 km, druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, proč se běhá právě na takovou vzdálenost, odkdy je na programu olympijských her a jaké jsou maratonské rekordy a zajímavosti?
Hned na začátku se musíme vypravit do Řecka, do městečka Marathón. Místo, jehož název v překladu z řečtiny znamená fenyklové pole, leží na východním pobřeží poloostrova Attika a dnes tu žije asi třicet tisíc obyvatel. V září 490 před naším letopočtem došlo kousek od Marathónu k bitvě, v níž Řekové porazili početně silnější Peršany. Podle legendy pak vyslali jednoho z vojáků, aby zprávu o výsledku bitvy donesl do Athén – a právě jeho běh se stal vzorem pro novodobé atlety.
 

Maratonský běh po stopách legendy

Na rozdíl od dnešních účastníků maratonských běhů prý voják svůj běh nepřežil. V cíli své cesty prý vykřikl „Radujte se! Zvítězili jsme!“ a vyčerpáním zemřel.Jenže možná to tak vůbec nebylo: podle řeckého historika Hérodotose neběžel posel po bitvě do Athén, ale už před bitvou zamířil do Sparty s prosbou o vojenskou pomoc. Protože ale v dalších staletích dávaly různé prameny běžci různá jména a měnily se i trasy a uběhnutá délka, zdá se, že hodně zapracovala fantazie a příběhy o běhu z Marathónu můžeme bez větších výčitek zařadit mezi řecké báje a pověsti.

Žijí ale dodnes: z maratonského běhu se stala druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her (za vůbec nejtěžší je považovaný závod v chůzi na padesát kilometrů) a jeden z nejtěžších testů kondice a morálky. Nezapadla ani legenda o brutálním běhu do Sparty: od roku 1983 se každoročně v září koná Spartathlon, 246 km dlouhý závod z Athén do Sparty.
 

Novodobé olympijské hry a řecký listonoš

V 19. století pověst o maratonském běžci uchvátila každého, kdo cestoval do Řecka. Platilo to i pro francouzského filologa Michela Bréala, který o návštěvě řeckých památek vyprávěl svému příteli – a tím nebyl nikdo jiný než baron Pierre de Coubertin (1863–1937), francouzský pedagog, historik a zakladatel moderních olympijských her. I když maratonský běh nepatřil do programu starověkých olympiád a jeho historie je plná otazníků, objevil se v programu prvních novodobých olympijských her v Aténách 1896. A jak první maratonský závod dopadl? Běžel se zhruba po původní trati z Marathonu do Atén 10. dubna 1896 a s časem 2:58:50 zvítězil řecký listonoš Spyridon Luis.Naopak vzkřísit závod těžkooděnců se nepodařilo – to je odpověď na otázky různých vtipálků, kteří se ptají, zda voják od Marathónu běžel nalehko nebo ve zbroji. Dodejme, že starořecká „plná polní“ vážila i přes 30 kilogramů a dokonale by tak vysvětlovala smrt vyčerpáním.
 

Jak je vlastně dlouhý maraton?

Ano, psali jsme to už v úvodu: běhá se vzdálenost 42,195 kilometrů. Jenže původní běh osamělého vojáka podle historiků měřil jen 38 kilometrů, a závod z řeckého Marathonu do Athén během první novodobé olympiády měl 40 kilometrů. Zdá se, že za prodloužení běhu na současnou délku 42,195 km můžeme poděkovat britské královské rodině. Na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 totiž trať začínala i končila u Windsdorského zámku a pořadatelé protáhli cíl až pod královský balkon, aby královská rodina mohla sportovcům zamávat. Při dalších olympiádách se trasa jednou zkrátila a jednou mírně prodloužila, až nakonec byla jako oficiální délka uznaná právě trať s délkou 42,195 kilometrů.


 

Co možná nevíte o maratonu?

  • Vítěz prvního maratonského běhu z první novodobé olympiády Spyridon Luis běžel maraton jen dvakrát v životě: poprvé při kvalifikaci, podruhé pak vítězný závod. To stačilo k tomu, aby se stal národním hrdinou. Dostal celou řadu cen: osobní gratulace a povoz s oslíkem pro jeho živnost od krále Jiřího I., stříbrný pohár od iniciátora závodu Michela Bréala, zlaté hodinky, doživotní penzi nebo rovněž doživotní obsluhu u holiče zdarma. Až do konce života žil s rodinou a pěti dětmi v Marousi a dál pracoval jako rolník a listonoš.
  • Jediný běžec planety, který vyhrál závod na 5 km, 10 km a maraton během jedněch olympijských her (Helsinki 1952) byl Emil Zátopek, a to během pouhých osmi dnů. Světový rekord na 10 km poprvé zaběhl v roce 1949 v Ostravě a ve stejném roce jej i překonal. Tím odstartoval svou neuvěřitelnou kariéru.
  • Ženy běžely na olympijských hrách poprvé maraton v roce 1984 v Los Angeles.
  • Stejně jako se měnila trať, vyvíjely se i rekordy na trati. Poslední roky provázejí debaty, zda běžci někdy prolomí dvouhodinovou hranici u mužů a dvě hodiny deset minut u žen. Nové technologie, které se uplatňují při výrobě běžecké obuvi i oblečení, neuvěřitelné výkony i nejnovější tréninkové postupy naznačují, že se to povede. Možná tomu pomůže i vhodná trať.
  • Na světě se každoročně pořádá přes 500 maratonů. K nejznámějším patří maraton v Bostonu, založený již v roce 1897, New Yorku, Chicagu, Londýně či Berlíně. Nejstarším evropským maratonem a druhým nejstarším na světě (po Bostonském maratonu) je Mezinárodní maraton míru v Košicích na Slovensku, který se poprvé konal již v roce 1924.
7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Běh dobré vůle Nadace Olgy Havlové

10. 9.
Běh dobré vůle Nadace Olgy Havlové

Charitativní závod v oboře Hvězda v Praze, dlouhý 10 km, 5 km pro ženy, štafeta, firemní štafeta a běh ambasád. Součástí rovněž juniorský závod a závody pro děti.

Eiffelova věž u jezera Most

26. 7.11. 8.
Eiffelova věž u jezera Most

Eiffelova věž, symbol Paříže a letošních olympijských her, vyroste během nich u jezer Most. Vyrobena bude z unikátního materiálu – recyklovaného odpadu oPET, vyloveného z oceánu.

Olfincar hradecký půlmaraton a maraton Hradec Králové 2024

6. 10.
Olfincar hradecký půlmaraton a maraton Hradec Králové 2024

Závod v běhu na 21 a 42 km pro širokou veřejnost se startem a cílem v historickém centru města Hradec Králové. Opravdová výzva pro opravdové běžce. Běžíme historickým centrem a městskými lesy.

Mezinárodní maraton Emila Zátopka

26. 10.
Mezinárodní maraton Emila Zátopka

V Ostravě startuje zbrusu nový maraton – na jediném certifikovaném okruhu, s mezinárodní účastní i televizním přenosem. Nese jméno legendárního běžce Emila Zátopka, který byl mimo jiné vyhlášen českým olympionikem století.

Zátopkův zlatý týden 2024

20. 7.27. 7.
Zátopkův zlatý týden 2024

Zátopkův zlatý týden je série běžeckých závodů, které oslavují tři zlaté medaile, jež Emil Zátopek vyhrál na Letních olympijských hrách 1952 v Helsinkách v běhu na 10 000 m, 5 000 m a v maratonu. 17. ročník se koná v Plzni od 20. do 27.7.2024

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Kalendář 2024: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Kalendář 2024: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

Běh rodným krajem Emila Zátopka

21. 9.
Běh rodným krajem Emila Zátopka

V sobotu 21. září 2024 startuje již 22. ročník „Běhu rodným krajem Emila Zátopka“- memoriálu olympijského vítěze. Koná se pravidelně nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. 9. 1922.

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, světový šampionát v snowboardcrossu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

Trail Running Cup – běžecký seriál

3. 8.
Trail Running Cup – běžecký seriál

Tradiční trailový běžecký pohár s historií již od roku 2011. V seriálu trailových běžeckých závodů Trail Running Cup si každý najde svoji trať. Vzdálenosti 7 až 50 kilometrů a nezapomínáme ani na tratě pro nejmenší.

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci se v roce 2024 rozhodně nebudou nudit. Světovou sportovní událostí číslo jedna budou v roce 2024 olympijské hry, které na přelomu července a srpna přivítá Paříž. Jedničkou v Česku bude Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se uskuteční od 10. do 24. května 2024 v Praze a Ostravě. Můžeme se těšit na spoustu dalších mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2024!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější náměstí a co na nich zažít

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější náměstí a co na nich zažít

Vybrali jsme pro vás čtrnáct krásných náměstí, v každém kraji jedno. Co mají společného? Jsou výjimečná, zajímavá a plná života. Jsou pevně spojená s životem místních obyvatel, odehrávají se na nich trhy, festivaly, koncerty, sportovní akce, městské slavnosti i demonstrace. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy pestrou podívanou, spoustu zážitků i krásné léto plné hudby, trhů a dalších akcí na náměstích.

Olympijský festival u jezera Most

26. 7.11. 8.
Olympijský festival u jezera Most

Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna 2024 a ve stejném termínu se odehraje také Olympijský festival u jezera Most. Na festivalu zájemci mohou vyzkoušet 52 sportů.

Jezero Most Letní sporty

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Výročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka

Výročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka

Odhalení sochy Emila Zátopka v centru města Kopřivnice, společenský večer s koncertem kapely Mirai, Běh rodným krajem Emila Zátopka a také zahradní slavnost s promítáním filmu Zátopek u Zátopkova rodného domu: to je jen malý výčet akcí, jimiž si Kopřivnice v září 2022 připomene nedožité 100. narozeniny slavného rodáka a sportovní legendy, Emila Zátopka.

Další aktuality

30 tipů na koupaliště, kde si užijete jízdu na tobogánu a skluzavkách

Chcete si užít pořádnou vodní zábavu? Pak jsou naše dnešní tipy pro vás jako stvořené. Zavedou vás totiž do aquaparků a na koupaliště s nejdelšími tobogány u nás nebo skluzavkami s adrenalinovým názvem Kamikadze. Věděli jste například, že nejdelší tobogan ČR najdete v Aquapalace Praha (250 m), prvenství mezi moravskými tobogany patří Aqualandu Moravia (242 m) a třetí příčka náleží přírodním koupališti Michal (196 m)? Míst, kde se ve vodě vyřádíte je však mnohem víc!
19. červenec 2024 10:00
Letní sporty

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
18. červenec 2024 8:52
Letní sporty

Rozmarné léto v Česku: letní výlety na nejkrásnější retroplovárny ve stylu Vančurovy novely

Letní počasí s horkými dny láká k vodě, ale kam se za ní vypravit? Pojďme se s portálem Kudy z nudy podívat na pár opravdu zvláštních míst ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky. A pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné léto na retro plovárnách!
16. červenec 2024 10:00
Letní sporty

50 tipů, kde si užít letošní cyklobusy a cyklovlaky

Projeďte se na kole tam, kde to máte rádi! Cestu tam či zpět za vás obstarají cyklobusy nebo cyklovlaky. Kam se vydáte – na Šumavu, do Českého ráje, Krkonoš nebo třeba do Brd?
14. červenec 2024 9:06
Letní sporty

Oslavte neděli koupáním v řekách

Evropský den koupání v řekách připadá vždy na druhou červencovou neděli, letos tedy na 14. 7. 2024. Mezinárodní den koupání v řekách má za cíl upozornit na výhody koupání v přírodě, ale také přivést občany k zájmu o řeky a jejich okolí a k zamyšlení, co a jak by šlo zlepšit. Užijte si skvělou letní neděli, počasí k tomu bude příznivé – podle meteorologů má polojasno s teplotami okolo 25 až 28°C.
13. červenec 2024 17:00
Letní sporty

Na kole po nových cyklostezkách a trailech: letní bikerské novinky 2024

Letní prázdniny jsou skvělou příležitostí pro cyklistiku a cykloturistiku. Pokud i vy patříte mezi nadšené cyklisty, určitě se vám budou hodit tipy na nové úseky cyklostezek a cyklotras, které si můžete letos nově projet. Objevte nové možnosti, kde si zajezdit! Výhodou bude určitě i to, že se zatím nejedná o masově známá místa přeplněná ostatními cyklisty.
9. červenec 2024 16:00
Letní sporty

10 tipů na přírodní skryté koupání aneb ve stínu i na výsluní

Letní dny je nejlepší strávit u vody, to je jasná věc. Na Kudy z nudy vám poradíme kam se vydat, když vás nelákají aquaparky a koupaliště plná atrakcí. Místo nich vás pozveme do zatopených pískoven a lomů, kam se dlouhá léta nesmělo, na málo známé malé pláže, a nabídneme vám skutečné přírodní skvosty.
9. červenec 2024 13:06
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

I při jednodenním výletu do hor se dá zažít ledacos, ale co vyzkoušet nejzajímavější hřebenovky v Česku? Připravte se na to, že vám dají zabrat, ale když se na túry dobře připravíte, určitě je zvládnete. Vydejte se s Kudy z nudy po nejkrásnějších turistických trasách na hřebeny hor!
9. červenec 2024 10:29
Letní sporty