Úvod > Aktuality > Co přinese rok 2020: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly
Co přinese rok 2020: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Co přinese rok 2020: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

  • Vydáno7. ledna 2020
Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Čeká nás mimo jiné výročí 600 let od bitvy na Vítkově, 500 let od zahájení ražby jáchymovských tolarů, 400 let do Bílé hory, 200 leté výročí od narození Boženy Němcové a Josefa Mánesa, 190 let od narození císaře Františka Josefa I. či 160 let narození Alfonse Muchy. Letos si také připomeneme 100 let od návratu Československé legie z Ruska a 75 let od konce druhé světové války. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí. Portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, ale už nyní jsme pro vás připravili malou ochutnávku.

Leden – umění z ledu, psí spřežení i džungle

Ledové sochy PustevnyJako již tradičně se první tři lednové týdny roku 2020 na Pustevnách stanou centrem festivalu Ledových soch. Ledové umění si můžete prohlédnout od 11. do 26. 1. Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Tropický svět vás láká od 10. 1. do 28. 3.

Pokud si naopak libujete ve sněhu a máte rádi běžky, nenechte si ujít lyžařský maraton pro všechny Jilemnická 50. Jede se tradičně 25. a 26. 1. v Jilemnici v areálu Hraběnka a v případě nedostatku sněhu v Roudnici. Kdo radši sportovcům fandí, nesmí si nechat ujít Světový pohár v běhu na lyžích a Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě. Špičky české i zahraniční bílé stopy se předvedou ve skvělé kondici 18. a 19. 1. 2020.
 
Šediváčkův longPardubice se na jeden týden opět po roce stanou hlavním městem smíchu! Východočeské divadlo Pardubice bude totiž od 20. do 27. 1. hostit již XX. ročník Grand Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru. Jeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 21. – 25. 1. v Orlických horách. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z České republiky, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor.
 

Únor – Jizerská 50, pašeráci a masopustní maškary

Jizerská 50Ledové záclony, krápníky, jazyky a nejroztodivnější zamrzlé útvary uvidí účastníci každoročně oblíbeného pochodu Brtnické ledopády, který se letos půjde 31. 1. – 2. 2.

Svátkem všech sportovců je Jizerská 50, která letos proběhne 7. až 9. 2.Bedřichově. Závodníci mohou vybírat z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Hlavní závod na 50 km se pojede v neděli 10. února od 9 hodin.

Masopust VortováTradiční masopustní veselí předvedou maškary z Hamrů na Hlinecku už 8. února. V sobotu 22. února zve milovníky folkloru veselá chasa z Hlinecka na Masopustní průvod Vortová 2020. Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO.

Přijďte se vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé Krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku. Na tu vás zvou lyžníci a pašeráci z Rokytnice nad Jizerou o Pašeráckým vejkendu 14. a 15. 2.

Již 49. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti zejména. Přijeďte si užít nádherný víkend 15. a 16. 2.
 

Březen – Matějská, jarní rostliny, mandloně a bižuterie

Matějská pouťBřezen láká na tradiční Matějskou pouť, která v areálu Výstaviště Praha potrvá po celý březen až do 14. 4. 2020. Pobavíte se na centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

V pátek 20. 3. také začíná Mezinárodní trienále skla a bižuteriev Jablonci nad Nisou. Během celého roku se v Jablonci představí umělci pracující se sklem i nejnovější trendy skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky.

MandloněMezi velmi oblíbené výstavy patří Předjaří na Pražském hradě, která nedočkavě vyhlíží jaro. Návštěvníkům udělají od 28. 2. do 8. 3. radost přirychlené cibuloviny, z nichž počtem budou vynikat nejrůznější druhy tulipánů. Od 6. do 22. 3. se můžete vydat za krásou orchidejí do Botanické zahrady hlavního města Prahy.
 
Jedním z prvních rozkvetlých stromů je na jaře mandloň. Přijeďte se podívat do Hustopečí, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Slavnosti mandloní a vína letos bude 28. a 29. 3.
 

Duben, čas Velikonoc

Velikonoce na ValašskuV dubnu se můžeme těšit na Velikonoce. Mezi populární kratochvíle patří Velikonoční trhy v Praze, které letos budou probíhat od 28. 3. do 19. 4. Jak vypadaly tradiční Velikonoce a jarní lidové zvyky, uvidíte 11. – 13. 4.rožnovském skanzenu v pořadu Velikonoce na Valašsku anebo v průběhu celého měsíce od 14. do 30. 4. ve skanzenu v Přerově nad Labem.
 
ŘípKoncem měsíce, 18. a 19. 4., oživí centrum hanácké metropole Tvarůžkový festival Olomouc, už čtvrtý ročník festivalu na počest typické hanácké speciality – Olomouckým tvarůžkům, které se vyrábějí v Lošticích už více než šest set let.

Tři dny plné hudby, zábavy, doplněné o stovky stánků s krásným výhledem na Ústecký kraj a České středohoří, možností letu letadlem, to je Řipská pouť. Ta letošní se bude konat od 24. do 26. 4.
 

Květen – jaro ve znamení hudby, folkloru i muzeí

Slavnosti SvobodyBěhem května vás uvítají ve skleníku Fata Morgana Tropičtí motýli, kteří se zde od 9. 4. do 24. 5. budou líhnout z kukel. Hrnčířské trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Letošní trhy se uskuteční 2. a 3. 5. (podzimní pak 12. a 13. 9.). Jarní trhy proběhnou v sobotu od 8 do 18 a v neděli od 9 do 17 hodin.

Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to na Slavnostech svobody od 1. do 6. 5. Letošní oslavy se očekávají pravdu velkolepé, neboť uplyne rovných 75 let od konce 2. světové války.

Svatojánské NavalisMezi 7. květnem a 4. červnem 2020 se uskuteční 75. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V Praze se setkají největší osobnosti klasické hudby – opravdové legendy i mladé talenty.
 
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. 5. Barokní slavnosti na Vltavě mají každoročně pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

Jízda králůAutomobilová slavnost Legendy představí ve dnech 29. – 31. 5. v celém areálu Výstaviště Praha v pražských Holešovicích v rámci svého 7. ročníku přes jeden tisíc exponátů. Letos už 55. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se půjde v sobotu 16. 5.

Oblíbenou akce je Festivalu muzejních nocí 2020, která bude letos probíhat ve dnech 15. 5. až 13. 6. 2020! Starobylá lidová slavnost, Jízda králů, odehrávající se na Svatodušní neděli ve Vlčnově, má tradici delší než 200 let. Letos se ve Vlčnově odehraje 29. až 30. 5.
 

Červen – ohňostroje, kostely i tanky

Muzejní nocVelkou červnovou událostí je Noc kostelů, která se bude letos konat 5. a 6. 6. a také každoročně hojně navštěvovaná Pražská muzejní noc. Večer a noc z 13. na 14. 6. nabídne 50 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí.

Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku – Smetanova Litomyšl. Letos již 61. ročník proběhne od 11. 6. do 6. 7. Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis nad hladinou Brněnské přehrady oslní návštěvníky od konce května až do 21. 6.
 
Letos už 31. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě Bahna 2020 v Zadních Bahnech u Strašic se bude konat 20. 6. O víkendu 20. a 21. 6. se při Královském stříbření opět otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města.
 

Červenec – léto s filmy, borůvkami a dobrou muzikou

Během jednoho červencového týdne jsou Karlovy Vary pohlceny festivalovou atmosférou. Všude jsou spousty lidí, probíhají koncerty, party, ceremoniály, tiskové konference a samozřejmě projekce filmů. Řeč je o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, který letos proběhne od 3. do 11. 7.

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoroční připomínkou této události je rekonstrukce bitvy, která se letos uskuteční 3. a 4. 7. Zároveň se budou konat slavnostní přehlídky ve městě, koncerty historických muzik a interaktivní odborné předváděcí akce s účinkujícími v historických uniformách a kostýmech.

BorůvkyJak nejlépe chutnají jihočeské borůvky, zjistíte 11. a 12. 7. na Borůvkobraní v Borovanech. Nebude chybět borůvkový a řemeslný jarmark, soutěž v pojídání knedlíků, prodej sazenic zahradních borůvek, borůvkový souboj kuchařů a mnoho dalšího. Malované štíty stavení holašovické návsi se od 24. do 26. 7. stanou již dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí na 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců.
 
Jeden z největších letních festivalů na území České republiky – Colours of Ostrava 2019 se uskuteční ve dnech 15. až 18. 7. a už je potvrzena první hvězdná kapela. Jedná se o skupinu Twenty One Pilots z USA.
 

Srpen – rychlost kol, síla kovářů a krása hradů

Akce CihelnaVojensko-historické prezentace a ukázky, oživená historie, vojenská historie a vojenská technika, to je akce Cihelna, pro fandy historie vojenství. Letos proběhne ve dnech 21. až 22. 8. 2020 v Králíkách a okolí. I v letošním roce se pojede Barum Czech Rally Zlín, a to od 28. do 30. 8. Těšit se můžete na kvalitní podívanou a nabitou startovní listinu s řadou předních jezdců z evropského šampionátu.
 
země živitelkaMezinárodní agrosalon Země živitelka se bude konat od 27. 8. do 1. 9. jako vždy v Českých Budějovicích. Jedná se o největší akce svého druhu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku. Už 38. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston pohostí již tradičně 28. až 30. 8. hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.
 
Poslední srpnovou sobotu láká fandy vojenské techniky na Tankový den Lešany. Velkou bojovou ukázku připravil Vojenský historický ústav společně s Kluby vojenské historie. Večer z 29. na 30. 8. bude patřit Hradozámecké noci.
 

Září plné piva a vína

ChmelDočesná, oslava dočesání chmele, opět oživí od 4. do 5. 9. město Žatec. K ochutnání zde bude mnoho produktů od více jak 30 pivovarů z Čech, Moravy, Německa a opět také Japonska.
 
Mezi největší podzimní hudební události patří Dvořákova Praha, která se koná od 4. do 20. 9. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.
 
vínoZáří je také tradičním časem vinobraní. K největším vinařským akcím se řadí Pálavské vinobraní (11. – 13. 9.), Znojemské historické vinobraní (11. – 13. 9.), vinobraní v Mělníku (18. – 20. 9.) či Velkopavlovické vinobraní (18. – 19. 9.).
 
Na konci měsíce 26. a 27. 9. si nenechte ujít Husí slavnosti v Boskovicích. Slavnosti připomínají někdejší proslulost boskovických husí, ceněných zejména na vídeňských trzích.
 

Říjen ve znamení koní, světla a burčáku

Velká PardubickáJiž 130. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se poběží v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 11. 10. 2020. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě.
 
Ulice a veřejná prostranství české metropole, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů od 15. do 18. 10. promění díky Signal festivalu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.
 
Máte rádi burčák? Pak si do kalendáře poznamenejte datum 10. října, to se totiž koná Burčákový pochod Milotice. Jedná se o putování osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic, s možností pokračovat v pochodu směrem Dubňany a dále do Mutěnic.
 

Listopad – oslava Martina, Sametové revoluce a bitvy u Slavkova

Svatomartinské vínoS listopadem už mnozí z nás netrpělivě vyhlížejí Martina na bílém koni a s ním i pečené husy a mladé víno. Každoročně se velká oslava tohoto světce chystá v Českém Krumlově v rámci akce Festival vína Český Krumlov. Nebudou však chybět ani Svatomartinské hody v Kutné Hoře nebo Žehnání svatomartinských vín v Uherském hradišti.

Ani letos nás neminou oslavy Sametové revoluce, a  konat se bude i satirický pochod PrahouSametové posvícení“.
Bitva u SlavkovaOsmý ročník Noci divadel proběhne opět třetí listopadovou sobotu, která v roce 2020 připadne na 21. 11. Letos se bude jednat už o osmý ročník této oblíbené akce, která nabízí nejrůznější workshopy, prohlídky zákulisí s herci nebo performance v součinosti s diváky.
 
Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově od 27. až 29. 11. a na slavkovském bojišti. Hlavní bitevní ukázka bitvy u Slavkova se bude konat v sobotu 28. listopadu 2020.
 

Prosinec, doba vánoční

Vínoce v PrazeV prosinci nastává příjemné období adventu a Vánoc. Tu pravou vánoční atmosféru si můžete užít na vánočních trzích. K nejpopulárnějším patří Vánoční trhy Praha, které byly již několikrát zařazeny zahraničními průvodci do TOP 5 nejkrásnějších vánočních trhů na světě.
 
Kouzelnou atmosféru mají i rozlehlé trhy v Brně, které dokáží zpříjemnit Brněnské Vánoce. Trhy zaměřené na kulturu a zábavu naleznete na náměstí Svobody, na Dominikánském náměstí pak vládne komornější atmosféra s gastronomickými pochoutkami.
 
Nádherné trhy se každoročně připravují také v Olomouci. Olomoucké vánoční trhy nabízejí jako jediné v České republice originální kvalitu pravého Norimberského vína a punče. Součástí trhů je také nejen dětmi oblíbené kluziště. Prozatím ještě nejsou letošní termíny vánočních trhů známy, v průběhu roku je budeme aktualizovat.
Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos po roční pauze opět projde Prahou. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Noc divadel 2022

19.11.
Noc divadel 2022

10. ročník Noci divadel se uskuteční třetí listopadovou sobotu.

Lyžařský závod Jizerská 50

10.2.
12.2.
Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 56. ročník. ČEZ Datum konání bylo opět stanoveno na druhý víkend v únoru, akce se bude konat konkrétně 10.-12. 2. 2023.

Velká pardubická 2022

9.10.
Velká pardubická 2022

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2022 nás čeká již 132. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

1.12.
4.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Signal festival 2022

13.10.
16.10.
Signal festival 2022

Desátý ročník Signal Festivalu je Signal X. Návštěvníky čeká velká galerijní zóna, živá vystoupení, přednášky, workshopy, nové lokace, nové spolupráce. Samozřejmě nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Královské stříbření Kutné Hory 2023

24.6.
25.6.
Královské stříbření Kutné Hory 2023

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory bylo pro rok 2022 zrušeno a uskuteční se opět až v roce 2023.