Úvod > Aktuality > Co přinese rok 2023: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly
Zážitky

Co přinese rok 2023: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

  • Vydáno9. ledna 2023
Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, světový šampionát v snowboardcrossu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Leden – umění z ledu, psí spřežení i džungle

Ledové sochy PustevnyJako již tradičně se první tři lednové týdny roku 2023 na Pustevnách stanou centrem festivalu Ledových soch. Ledové umění si můžete prohlédnout od 14. 1. do 5. 2. Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Tropický svět vás láká od ledna do března vždy v pátek a sobotu večer od 18:00 hodin. Pokud si naopak libujete ve sněhu a máte rádi běžky, nenechte si ujít lyžařský maraton pro všechny Jilemnická 50. Jede se tradičně 28. a 29. 1. v Jilemnici v areálu Hraběnka a v případě nedostatku sněhu v Roudnici. Kdo radši sportovcům fandí, nesmí si nechat ujít Světový pohár žen v alpském lyžování ve Špindlerově Mlýně. Špičky české i zahraniční bílé stopy se předvedou ve skvělé kondici 28. a 29. 1. 2023.
 
Šediváčkův long Jeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 21. – 25. 1. v Orlických horách. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z České republiky, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor. Úspěchy u diváků sklízí každoročně také soutěž Skiinterkriterium Říčky v Orlických Horách. Jde o největší a nejvýznamnější mezinárodní závod žactva v disciplínách slalom a obří slalom, kterého se účastní okolo 200 závodníků prakticky z celého světa. Letošní ročník se pojede od 20. do 21. 1.
 

Únor – Jizerská 50, pašeráci a masopustní maškary

Jizerská 50Musher se psím spřežením a lyžař - tak vypadá tým v závodě s přiléhavým názvem Ledová jízda. Účastníci této sportovní akce, která se koná 4. až 6. 2., před sebou mají téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů. Svátkem všech sportovců je Jizerská 50, která letos proběhne 9. až 12. 2.Bedřichově. Závodníci mohou vybírat z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 či 17 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Hlavní závod na 50 km se pojede v neděli 12. února od 8:30 hodin.

Masopust VortováTradiční masopustní veselí předvedou maškary z Hamrů na Hlinecku už 4. února. V sobotu 18. února zve milovníky folkloru veselá chasa z Hlinecka na Masopustní průvod Vortová 2023. Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Přijďte se vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé Krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku. Na tu vás zvou lyžníci a pašeráci z Rokytnice nad Jizerou o Pašeráckým vejkendu 17. a 18. 2. Již 52. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti zejména. Přijeďte si užít nádhernou sobotu 18. 2.
 

Březen – mistrovství ve snowboardcrossu či mandloně

MandloněZačátkem března se poběží asi nejnáročnější závod v běhu na lyžích pro amatéry u nás, kterým je Krkonošská 70. Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Závod startuje 4. 3. 2023. Profesionální závodníky uvidíte 11. – 13. 3. na Dolní Moravě, kde bude probíhat Mistrovství ČR ve snowboardcrossu. Jedním z prvních rozkvetlých stromů je na jaře mandloň. Přijeďte se podívat do Hustopečí, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Slavnosti mandloní a vína letos bude 24. a 26. 3. Pardubice se na jeden týden opět po roce stanou hlavním městem smíchu! Východočeské divadlo Pardubice bude totiž od 27. 3. do 3. 4. hostit již XXI. ročník Grand Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru.
 

Duben – čas Velikonoc

Velikonoce na ValašskuV dubnu se můžeme těšit na Velikonoce. Jak vypadaly tradiční Velikonoce a jarní lidové zvyky, uvidíte například 1. a 2. 4. v Zubrnicích, od 6. do 9. 4. ve Vysokém Chlumci nebo 8. – 10. 4.rožnovském skanzenu v pořadu Velikonoce na Valašsku. Speciální pořad věnovaný Bílé sobotě se chystá 8. 4. v Kouřimi. Že k nám konečně zavítalo jaro připomene i květinová výstava na třeboňském zámku 17. – 16. 4. Amarylis. V polovině měsíce, 15. a 16. 4., to v centru Olomouce Tvarůžkovým festivalem, už šestý ročník se v hanácké metropoli koná na počest typické hanácké speciality – Olomouckých tvarůžků, které se vyrábějí v Lošticích už více než šest set let. Tři dny plné hudby, zábavy, doplněné o stovky stánků s krásným výhledem na Ústecký kraj a České středohoří, možností letu letadlem, to je Řipská pouť. Ta letošní se bude konat od 21. do 23. 4. 2023.
 

Květen – jaro ve znamení hudby, folkloru i muzeí

Slavnosti SvobodyHrnčířské trhy v Berouně se konají třikrát do roka, na jaře, v létě a na podzim. První letošní trhy se uskuteční 13. a 14. 5. Jarní trhy proběhnou v sobotu od 8 do 18 a v neděli od 9 do 17 hodin. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to na Slavnostech svobody od 5. do 8. 5. Program Slavností svobody je rozdělený do několika částí. Jedná se o pravidelně se opakující akce, např. konvoj vojenských historických vozidel, vzpomínková setkání u památníků II. světové války nebo beseda s veterány.

Svatojánské NavalisMezi 12. květnem a 2. červnem 2023 se uskuteční 78. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V Praze se setkají největší osobnosti klasické hudby – opravdové legendy i mladé talenty. Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. 5. Barokní slavnosti na Vltavě mají každoročně pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

Jízda králůAutomobilová slavnost Legendy představí ve dnech 27. a 28. 5. v celém areálu Výstaviště Praha v pražských Holešovicích v rámci svého 8. ročníku přes jeden tisíc exponátů. Letos už 56. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se půjde v sobotu 20. 5.  Oblíbenou akce je Festivalu muzejních nocí 2023, která bude letos probíhat ve dnech 19. 5. až 16. 6. 2023! Starobylá lidová slavnost, Jízda králů, odehrávající se na Svatodušní neděli ve Vlčnově, má tradici delší než 200 let. Letos se ve Vlčnově odehraje 27. a 28. 5.
 

Červen – ohňostroje, kostely i bužuterie

LitomyšlVelkou červnovou událostí je Noc kostelů, která se bude letos konat 2. 6. Zváni jsou všichni, kteří jsou zvědaví, touží nahlédnout do „zákulisí“ nebo se zajímají o život jednotlivých farností a komunit. Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku – Smetanova Litomyšl. Letos již 65. ročník proběhne od 15. 6. do 2. 7. Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis nad hladinou Brněnské přehrady oslní návštěvníky od 10.6. až do 22. 7. V pátek 16. 6. také začíná Mezinárodní trienále skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Během celého roku se v Jablonci představí umělci pracující se sklem i nejnovější trendy skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky. O víkendu 24. a 25. 6. se při Královském stříbření opět otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města.
 

Červenec – léto s filmy, borůvkami a dobrou muzikou

Během jednoho červencového týdne jsou Karlovy Vary pohlceny festivalovou atmosférou. Všude jsou spousty lidí, probíhají koncerty, party, ceremoniály, tiskové konference a samozřejmě projekce filmů. Řeč je o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, který letos proběhne od 30. 6. do 8. 7. Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoroční připomínkou této události je rekonstrukce bitvy, která se letos uskuteční 30. 6. až 3. 7. Zároveň se budou konat slavnostní přehlídky ve městě, koncerty historických muzik a interaktivní odborné předváděcí akce s účinkujícími v historických uniformách a kostýmech.

BorůvkyJak nejlépe chutnají jihočeské borůvky, zjistíte 8. a 9. 7. na Borůvkobraní v Borovanech. Nebude chybět borůvkový a řemeslný jarmark, soutěž v pojídání knedlíků, prodej sazenic zahradních borůvek, borůvkový souboj kuchařů a mnoho dalšího. Malované štíty stavení holašovické návsi se od 21. do 23. 7. stanou již dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí na 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců. Jeden z největších letních festivalů na území České republiky – Colours of Ostrava 2023 se uskuteční ve dnech 19. až 22. 7. a už je potvrzena první hvězdná kapela. Jedná se o skupinu OneRepublic z USA.
 

Srpen – rychlost kol, síla kovářů a krása hradů

Akce CihelnaVojensko-historické prezentace a ukázky, oživená historie, vojenská historie a vojenská technika, to je akce Cihelna, pro fandy historie vojenství. Letos proběhne ve dnech 18. až 19. 8. 2023 v Králíkách a okolí. I v letošním roce se pojede Barum Czech Rally Zlín, a to od 18. do 20. 8. Těšit se můžete na kvalitní podívanou a nabitou startovní listinu s řadou předních jezdců z evropského šampionátu. Velkou událostí bude 10. až 13. 8. Slovácký rok v Kyjově 2023 – nejstarší národopisný festival v České republice, který se koná jednou za 4 roky! V tradičním programovém schématu nechybí symbolické zahájení slavností stavěním máje na kyjovském náměstí, klenotnicový pořad, přehlídka krojů, komponované programy tanečních souborů, pěveckých sborů i muzik a také celovečerní pořad zaměřený na zvykosloví. Chloubou českého folkloru jsou na opačné straně republiky Chodské slavnosti, které letos proběhnou 11. až 13. 8.
 
země živitelkaMezinárodní agrosalon Země živitelka se bude konat od 24. 8. do 29. 98. jako vždy v Českých Budějovicích. Jedná se o největší akce svého druhu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku. Už 41. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston pohostí již tradičně 25. až 27. 8. hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází. Večer z 25. na 26. 8. bude patřit Hradozámecké noci, která v netradičním čase otevře brány mnohých hradů a zámků.
 

Září plné piva a vína

ChmelDočesná, oslava dočesání chmele, opět oživí od 1. do 2. 9. město Žatec. K ochutnání zde bude mnoho produktů od více jak 30 pivovarů z Čech, Moravy, Německa a opět také Japonska. Jak se zpracovávala za dávných časů úroda vám ukáže národopisný program Dožínky v Zubrnicích. Koná se 9. 9. Ve dnech 9. a 10. 9. se konají další Hrnčířské trhy v Berouně. Mezi největší podzimní hudební události patří Dvořákova Praha, která se koná od 7. do 25. 9. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.
 
vínoZáří je také tradičním časem vinobraní. K největším vinařským akcím se řadí Pálavské vinobraní (8. – 10. 9.), Znojemské historické vinobraní (8. – 10. 9.), vinobraní v Mělníku (15. – 17. 9.) či Velkopavlovické vinobraní (15. – 16. 9.). Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora proběhne  23. a 24. 9. v podhradí hradu Karlštejna. Užijte si i vy Karlštejnské vinobraní!

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Letos se konají 16. a 17. 9. Milovníci umění si nesmí nechat ujít Festival barokních umění v Českém Krumlově 2023. Fandové sportu, která voní benzínem se zase mohou těšit 14. a 15. 9. na Oldtimer Bohemia Rally v Mladé Boleslavi nebo na tradiční motocyklových plochodrážních závodů Zlatá přilba dne 24.9.
 

Říjen ve znamení koní, světla a posvícení

Velká PardubickáJiž 133. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se poběží v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 8. 10. 2023. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. Ulice a veřejná prostranství české metropole, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů od 12. do 15. 10. promění díky Signal festivalu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy. Pro milovníky folkloru máme pozvání 7. 10. na Bramborovou sobotu do Hlinska na Veselý kopec, na Svatohavelské posvícení 15. 10. do Kouřimi a 14. až 15. 10. na Podzim na vesnici do Zubrnic.
 

Listopad – oslava Martina i Sametové revoluce

svatomartinský mikulovS listopadem už mnozí z nás netrpělivě vyhlížejí Martina na bílém koni a s ním i pečené husy a mladé víno. Velmi oblíbenou akcí je Svatomartinský Mikulov, který proběhne od 10. do 19. 11., kde jinde, než v Mikulově. Svatomartinský průvod se 11. 11. bude konat v Želivi, víno poteče proudem na Festivalu vína – sv. Martin na Hovoransku ve dnech 11. a 12. 11. V sobotu 11. 11. jste také zvání na Bzenecké svatomartinské slavnosti. Během svátku 17. 11. se budou v centru Prahy opět konat tradiční sváteční akce. Jednou z nich je i pouliční happening Korzo Národní. Program se zde ponese ve znamení výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat.
 

Prosinec, doba vánoční

Vínoce v PrazeV prosinci nastává příjemné období adventu a Vánoc. Tu pravou vánoční atmosféru si můžete užít na vánočních trzích. K nejpopulárnějším patří Vánoční trhy Praha, které byly již několikrát zařazeny zahraničními průvodci do TOP 5 nejkrásnějších vánočních trhů na světě. Kouzelnou atmosféru mají i rozlehlé trhy v Brně, které dokáží zpříjemnit Brněnské Vánoce. Trhy zaměřené na kulturu a zábavu naleznete na náměstí Svobody, na Dominikánském náměstí pak vládne komornější atmosféra s gastronomickými pochoutkami. Nádherné trhy se každoročně připravují také v Olomouci. Olomoucké vánoční trhy nabízejí jako jediné v České republice originální kvalitu pravého Norimberského vína a punče. Součástí trhů je také nejen dětmi oblíbené kluziště. Prozatím ještě nejsou letošní termíny vánočních trhů známy, v průběhu roku je budeme aktualizovat. Jistotou v pravidelných vánočních akcích jsou Medvědí Vánoce v Českém Krumlově, které připadají každoročně na Štědrý den, tedy 24. 12.
50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Osvětlený dům v Libišanech, Advent s vůní perníku v Pardubicích, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24.12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

22.8.
27.8.
Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023

16.6.
7.4.
Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo další ročník Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Trendy, design, umění, udržitelná produkce, to jsou hlavní témata čtyř výstav a doprovodných programů.

Sportovní kalendář 2023: lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní kalendář 2023: lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci se v roce 2023 rozhodně nebudou nudit. Můžeme se těšit na spoustu mezinárodních šampionátů i dalších skvělých soutěží. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2023!

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zajímavé výstavy i závody na lyžích

Kdekdo by si myslel, že po smršti adventních trhů a koncertů, vánočních akcí, předsilvestrovských i silvestrovských výstupů a dalších akcí koncem roku se dostaví nudný studený leden. Kdepak, na portálu Kudy z nudy to žije dál: přece byste si nenechali ujít nové ledové sochy, bláznivé zimní závody, nápadité výstavy anebo třeba Ptačí hodinku?

Lyžařský závod Jizerská 50

8.2.
11.2.
Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 57. ročník. Nový ročník, starý ceník a opět 4 denní program plný závodů a doprovodných akcí od čtvrtka 8. do neděle 11. února 2024.

Zlatá tretra Ostrava 2024

28.5.
Zlatá tretra Ostrava 2024

63. ročník jedné z nejprestižnějších a nejpopulárnějších akcí českého sportu Zlatá tretra Ostrava se bude konat letos konat na konci května. Akce je součástí seriálu World Athletics Continental Tour Gold.

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Stejná situace se sice opakuje každých sedm let, přesto je to pokaždé velmi zásadní otázka: kolik bude příští rok volných dní? Kolik prodloužených víkendů nás čeká a kdy budou Velikonoce? Rok 2024 v tomhle ohledu vychází velmi dobře – svátky prodlouží hned čtyři letošní víkendy! Naplánujte si volno a pak si ho užijte do poslední minuty.

Slavnosti svobody 2024 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

3.5.
6.5.
Slavnosti svobody 2024 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 3. do 6. května. Těšit se můžete na bohatý vojensko-historický a kulturní program. Připomeňte si události spojené s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou.

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2023

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2023

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta do Kyjova nebo Strážnice. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

21.9.
Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně – sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas!

Zlín Film Festival 2024

30.5.
5.6.
Zlín Film Festival 2024

Na začátek června se do Zlína chystá 64. ročník filmového festivalu, který je jednou z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě. Každoročně jej navštěvuje více než 120 tisíc diváků.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2024

28.6.
6.7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2024

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

Smetanova Litomyšl 2024

7.6.
7.7.
Smetanova Litomyšl 2024

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany.

Pražské jaro 2024

12.5.
3.6.
Pražské jaro 2024

Pražské jaro nabídne desítky koncertů. Na zahajovacím koncertu zazní Smetanova Má vlast, erbovní dílo festivalu. V roce 2024 se uskuteční již 79. ročník.

Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

17.7.
20.7.
Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

Další aktuality

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Osvětlený dům v Libišanech, Advent s vůní perníku v Pardubicích, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2023

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2023. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.
Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky

Kam do keramické dílny? Máme pro vás tipy na zábavné tvoření a kurzy keramiky

Zažíváte pocity štěstí, když vám pod rukama vzniká něco krásného a zároveň užitečného? Pak se naučte pracovat s keramickou hlínou. Nahlédněte pod ruce umělcům a profesionálním keramikům, kteří se s vámi na kurzech rádi podělí o své znalosti a zkušenosti. Připomínkou vaší šikovnosti vám budou vlastnoručně vyrobené misky a hrnečky v kuchyni či na poličce. Podívejte s portálem Kudy z nudy na tipy na keramické dílny.
Zážitky