Úvod > Aktuality > Co přinese rok 2020: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2020: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Vydáno 7. ledna 2020 Zážitky
Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Čeká nás mimo jiné výročí 600 let od bitvy na Vítkově, 500 let od zahájení ražby jáchymovských tolarů, 400 let do Bílé hory, 200 leté výročí od narození Boženy Němcové a Josefa Mánesa, 190 let od narození císaře Františka Josefa I. či 160 let narození Alfonse Muchy. Letos si také připomeneme 100 let od návratu Československé legie z Ruska a 75 let od konce druhé světové války. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí. Portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, ale už nyní jsme pro vás připravili malou ochutnávku.

Leden - umění z ledu, psí spřežení i džungle

Ledové sochy PustevnyJako již tradičně se první tři lednové týdny roku 2020 na Pustevnách stanou centrem festivalu Ledových soch. Ledové umění si můžete prohlédnout od 11. do 26. 1. Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Tropický svět vás láká od 10. 1. do 28. 3.

Pokud si naopak libujete ve sněhu a máte rádi běžky, nenechte si ujít lyžařský maraton pro všechny Jilemnická 50. Jede se tradičně 25. a 26. 1. v Jilemnici v areálu Hraběnka a v případě nedostatku sněhu v Roudnici. Kdo radši sportovcům fandí, nesmí si nechat ujít Světový pohár v běhu na lyžích a Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě. Špičky české i zahraniční bílé stopy se předvedou ve skvělé kondici 18. a 19. 1. 2020.
 
Šediváčkův longPardubice se na jeden týden opět po roce stanou hlavním městem smíchu! Východočeské divadlo Pardubice bude totiž od 20. do 27. 1. hostit již XX. ročník Grand Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru. Jeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 21. - 25. 1. v Orlických horách. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z České republiky, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor.
 

Únor - Jizerská 50, pašeráci a masopustní maškary

Jizerská 50Ledové záclony, krápníky, jazyky a nejroztodivnější zamrzlé útvary uvidí účastníci každoročně oblíbeného pochodu Brtnické ledopády, který se letos půjde 31. 1. - 2. 2.

Svátkem všech sportovců je Jizerská 50, která letos proběhne 7. až 9. 2.Bedřichově. Závodníci mohou vybírat z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Hlavní závod na 50 km se pojede v neděli 10. února od 9 hodin.

Masopust VortováTradiční masopustní veselí předvedou maškary z Hamrů na Hlinecku už 8. února. V sobotu 22. února zve milovníky folkloru veselá chasa z Hlinecka na Masopustní průvod Vortová 2020. Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO.

Přijďte se vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé Krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku. Na tu vás zvou lyžníci a pašeráci z Rokytnice nad Jizerou o Pašeráckým vejkendu 14. a 15. 2.

Již 49. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti zejména. Přijeďte si užít nádherný víkend 15. a 16. 2.
 

Březen - Matějská, jarní rostliny, mandloně a bižuterie

Matějská pouťBřezen láká na tradiční Matějskou pouť, která v areálu Výstaviště Praha potrvá po celý březen až do 14. 4. 2020. Pobavíte se na centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

V pátek 20. 3. také začíná Mezinárodní trienále skla a bižuteriev Jablonci nad Nisou. Během celého roku se v Jablonci představí umělci pracující se sklem i nejnovější trendy skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky.

MandloněMezi velmi oblíbené výstavy patří Předjaří na Pražském hradě, která nedočkavě vyhlíží jaro. Návštěvníkům udělají od 28. 2. do 8. 3. radost přirychlené cibuloviny, z nichž počtem budou vynikat nejrůznější druhy tulipánů. Od 6. do 22. 3. se můžete vydat za krásou orchidejí do Botanické zahrady hlavního města Prahy.
 
Jedním z prvních rozkvetlých stromů je na jaře mandloň. Přijeďte se podívat do Hustopečí, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Slavnosti mandloní a vína letos bude 28. a 29. 3.
 

Duben, čas Velikonoc

Velikonoce na ValašskuV dubnu se můžeme těšit na Velikonoce. Mezi populární kratochvíle patří Velikonoční trhy v Praze, které letos budou probíhat od 28. 3. do 19. 4. Jak vypadaly tradiční Velikonoce a jarní lidové zvyky, uvidíte 11. – 13. 4.rožnovském skanzenu v pořadu Velikonoce na Valašsku anebo v průběhu celého měsíce od 14. do 30. 4. ve skanzenu v Přerově nad Labem.
 
ŘípKoncem měsíce, 18. a 19. 4., oživí centrum hanácké metropole Tvarůžkový festival Olomouc, už čtvrtý ročník festivalu na počest typické hanácké speciality – Olomouckým tvarůžkům, které se vyrábějí v Lošticích už více než šest set let.

Tři dny plné hudby, zábavy, doplněné o stovky stánků s krásným výhledem na Ústecký kraj a České středohoří, možností letu letadlem, to je Řipská pouť. Ta letošní se bude konat od 24. do 26. 4.
 

Květen - jaro ve znamení hudby, folkloru i muzeí

Slavnosti SvobodyBěhem května vás uvítají ve skleníku Fata Morgana Tropičtí motýli, kteří se zde od 9. 4. do 24. 5. budou líhnout z kukel. Hrnčířské trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Letošní trhy se uskuteční 2. a 3. 5. (podzimní pak 12. a 13. 9.). Jarní trhy proběhnou v sobotu od 8 do 18 a v neděli od 9 do 17 hodin.

Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to na Slavnostech svobody od 1. do 6. 5. Letošní oslavy se očekávají pravdu velkolepé, neboť uplyne rovných 75 let od konce 2. světové války.

Svatojánské NavalisMezi 7. květnem a 4. červnem 2020 se uskuteční 75. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V Praze se setkají největší osobnosti klasické hudby – opravdové legendy i mladé talenty.
 
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. 5. Barokní slavnosti na Vltavě mají každoročně pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

Jízda králůAutomobilová slavnost Legendy představí ve dnech 29. - 31. 5. v celém areálu Výstaviště Praha v pražských Holešovicích v rámci svého 7. ročníku přes jeden tisíc exponátů. Letos už 55. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se půjde v sobotu 16. 5.

Oblíbenou akce je Festivalu muzejních nocí 2020, která bude letos probíhat ve dnech 15. 5. až 13. 6. 2020! Starobylá lidová slavnost, Jízda králů, odehrávající se na Svatodušní neděli ve Vlčnově, má tradici delší než 200 let. Letos se ve Vlčnově odehraje 29. až 30. 5.
 

Červen - ohňostroje, kostely i tanky

Muzejní nocVelkou červnovou událostí je Noc kostelů, která se bude letos konat 5. a 6. 6. a také každoročně hojně navštěvovaná Pražská muzejní noc. Večer a noc z 13. na 14. 6. nabídne 50 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí.

Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku - Smetanova Litomyšl. Letos již 61. ročník proběhne od 11. 6. do 6. 7. Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis nad hladinou Brněnské přehrady oslní návštěvníky od konce května až do 21. 6.
 
Letos už 31. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě Bahna 2020 v Zadních Bahnech u Strašic se bude konat 20. 6. O víkendu 20. a 21. 6. se při Královském stříbření opět otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města.
 

Červenec - léto s filmy, borůvkami a dobrou muzikou

Během jednoho červencového týdne jsou Karlovy Vary pohlceny festivalovou atmosférou. Všude jsou spousty lidí, probíhají koncerty, party, ceremoniály, tiskové konference a samozřejmě projekce filmů. Řeč je o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, který letos proběhne od 3. do 11. 7.

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoroční připomínkou této události je rekonstrukce bitvy, která se letos uskuteční 3. a 4. 7. Zároveň se budou konat slavnostní přehlídky ve městě, koncerty historických muzik a interaktivní odborné předváděcí akce s účinkujícími v historických uniformách a kostýmech.

BorůvkyJak nejlépe chutnají jihočeské borůvky, zjistíte 11. a 12. 7. na Borůvkobraní v Borovanech. Nebude chybět borůvkový a řemeslný jarmark, soutěž v pojídání knedlíků, prodej sazenic zahradních borůvek, borůvkový souboj kuchařů a mnoho dalšího. Malované štíty stavení holašovické návsi se od 24. do 26. 7. stanou již dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí na 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců.
 
Jeden z největších letních festivalů na území České republiky - Colours of Ostrava 2019 se uskuteční ve dnech 15. až 18. 7. a už je potvrzena první hvězdná kapela. Jedná se o skupinu Twenty One Pilots z USA.
 

Srpen - rychlost kol, síla kovářů a krása hradů

Akce CihelnaVojensko-historické prezentace a ukázky, oživená historie, vojenská historie a vojenská technika, to je akce Cihelna, pro fandy historie vojenství. Letos proběhne ve dnech 21. až 22. 8. 2020 v Králíkách a okolí. I v letošním roce se pojede Barum Czech Rally Zlín, a to od 28. do 30. 8. Těšit se můžete na kvalitní podívanou a nabitou startovní listinu s řadou předních jezdců z evropského šampionátu.
 
země živitelkaMezinárodní agrosalon Země živitelka se bude konat od 27. 8. do 1. 9. jako vždy v Českých Budějovicích. Jedná se o největší akce svého druhu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku. Už 38. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston pohostí již tradičně 28. až 30. 8. hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.
 
Poslední srpnovou sobotu láká fandy vojenské techniky na Tankový den Lešany. Velkou bojovou ukázku připravil Vojenský historický ústav společně s Kluby vojenské historie. Večer z 29. na 30. 8. bude patřit Hradozámecké noci.
 

Září plné piva a vína

ChmelDočesná, oslava dočesání chmele, opět oživí od 4. do 5. 9. město Žatec. K ochutnání zde bude mnoho produktů od více jak 30 pivovarů z Čech, Moravy, Německa a opět také Japonska.
 
Mezi největší podzimní hudební události patří Dvořákova Praha, která se koná od 4. do 20. 9. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.
 
vínoZáří je také tradičním časem vinobraní. K největším vinařským akcím se řadí Pálavské vinobraní (11. – 13. 9.), Znojemské historické vinobraní (11. – 13. 9.), vinobraní v Mělníku (18. – 20. 9.) či Velkopavlovické vinobraní (18. - 19. 9.).
 
Na konci měsíce 26. a 27. 9. si nenechte ujít Husí slavnosti v Boskovicích. Slavnosti připomínají někdejší proslulost boskovických husí, ceněných zejména na vídeňských trzích.
 

Říjen ve znamení koní, světla a burčáku

Velká PardubickáJiž 130. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se poběží v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 11. 10. 2020. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě.
 
Ulice a veřejná prostranství české metropole, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů od 15. do 18. 10. promění díky Signal festivalu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.
 
Máte rádi burčák? Pak si do kalendáře poznamenejte datum 10. října, to se totiž koná Burčákový pochod Milotice. Jedná se o putování osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic, s možností pokračovat v pochodu směrem Dubňany a dále do Mutěnic.
 

Listopad - oslava Martina, Sametové revoluce a bitvy u Slavkova

Svatomartinské vínoS listopadem už mnozí z nás netrpělivě vyhlížejí Martina na bílém koni a s ním i pečené husy a mladé víno. Každoročně se velká oslava tohoto světce chystá v Českém Krumlově v rámci akce Festival vína Český Krumlov. Nebudou však chybět ani Svatomartinské hody v Kutné Hoře nebo Žehnání svatomartinských vín v Uherském hradišti.

Ani letos nás neminou oslavy Sametové revoluce, a  konat se bude i satirický pochod PrahouSametové posvícení“.
Bitva u SlavkovaOsmý ročník Noci divadel proběhne opět třetí listopadovou sobotu, která v roce 2020 připadne na 21. 11. Letos se bude jednat už o osmý ročník této oblíbené akce, která nabízí nejrůznější workshopy, prohlídky zákulisí s herci nebo performance v součinosti s diváky.
 
Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově od 27. až 29. 11. a na slavkovském bojišti. Hlavní bitevní ukázka bitvy u Slavkova se bude konat v sobotu 28. listopadu 2020.
 

Prosinec, doba vánoční

Vínoce v PrazeV prosinci nastává příjemné období adventu a Vánoc. Tu pravou vánoční atmosféru si můžete užít na vánočních trzích. K nejpopulárnějším patří Vánoční trhy Praha, které byly již několikrát zařazeny zahraničními průvodci do TOP 5 nejkrásnějších vánočních trhů na světě.
 
Kouzelnou atmosféru mají i rozlehlé trhy v Brně, které dokáží zpříjemnit Brněnské Vánoce. Trhy zaměřené na kulturu a zábavu naleznete na náměstí Svobody, na Dominikánském náměstí pak vládne komornější atmosféra s gastronomickými pochoutkami.
 
Nádherné trhy se každoročně připravují také v Olomouci. Olomoucké vánoční trhy nabízejí jako jediné v České republice originální kvalitu pravého Norimberského vína a punče. Součástí trhů je také nejen dětmi oblíbené kluziště. Prozatím ještě nejsou letošní termíny vánočních trhů známy, v průběhu roku je budeme aktualizovat.
Smetanova Litomyšl 2020

2.7.
12.7.
Smetanova Litomyšl 2020

V důsledku restriktivních opatření proti šíření koronavirové nákazy je nucena řada pořadatelů rušit letošní kulturní akce. To se však netýká Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

Legendy 2020 - motoristická slavnost v Praze: zrušeno

29.5.
31.5.
Legendy 2020 - motoristická slavnost v Praze: zrušeno

7. ročník motoristické slavnosti, 1.000 snů na jednom místě - největší motoristická výstava v České republice. Automobilová slavnost Legendy 2020 se koná na Výstavišti v Holešovicích.

Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Noc divadel 2020

21.11.
Noc divadel 2020

Třetí listopadová sobota bude již poosmé patřit Noci divadel, která právě otevírá registraci pro soubory a divadla, letos s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost.

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

11.11.
Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

Ve středu 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.

Svatomartinské hody Kutná Hora 2020

14.11.
Svatomartinské hody Kutná Hora 2020

Tradiční akce slibuje husí speciality, koláče a další občerstvení a pokrmy z místních restaurací.

Festival vína Český Krumlov

1.11.
30.11.
Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Burčákový pochod v Miloticích

10.10.
Burčákový pochod v Miloticích

Putování osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic, s možností pokračovat v pochodu směrem Dubňany a dále do Mutěnic. 44. pokračování již velmi tradiční a hojně navštěvovaná akce, dříve pořádaná Klubem českých turistů vždy druhou sobotu v říjnu. Začátek je v 8:00.

Velkopavlovické vinobraní 2020

18.9.
19.9.
Velkopavlovické vinobraní 2020

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Karlštejnské vinobraní 2020

26.9.
27.9.
Karlštejnské vinobraní 2020

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2020

19.9.
Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2020

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně - sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas!

Barum Czech Rally Zlín 2020

28.8.
30.8.
Barum Czech Rally Zlín 2020

45. ročník populární automobilové soutěže, která je součástí FIA Mistrovství Evropy a Mistrovství České republiky. Víkend plný akce, rychlosti a zábavy, okořeněný účastí nejrychlejších pilotů a především nočním ostrým průjezdem centrem města Zlína.

Dvořákova Praha 2020

4.9.
20.9.
Dvořákova Praha 2020

14. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 4. a 20. zářím 2020 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Colours of Ostrava 2021 - multižánrový hudební festival

14.7.
17.7.
Colours of Ostrava 2021 - multižánrový hudební festival

19. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava se koná 14. - 17. července 2021, kdy opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

Velká pardubická 2020

11.10.
Velká pardubická 2020

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2020 nás čeká již 130. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Grand Prix České republiky Brno – mistrovství světa silničních motocyklů 2020

7.8.
8.8.
Grand Prix České republiky Brno – mistrovství světa silničních motocyklů 2020

Brněnský podnik mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu je nejprestižnější motoristickou akcí v České republice.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2020 - zrušeno

28.8.
30.8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2020 - zrušeno

39. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů - Ignis Brunensis 2020

20.8.
23.8.
Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů - Ignis Brunensis 2020

Ignis Brunensis chystá program v centru Brna na závěr srpna. Ročník bude 2020 bez soutěžních ohňostrojů, ovšem diváci tak úplně nepřijdou o oblíbené ohňostroje na Brněnské přehradě.

Zlín Film Festival 2020

4.9.
10.9.
Zlín Film Festival 2020

60. ročník zlínského filmového festivalu, který je jednou z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě. Každoročně jej navštěvuje více než 120 tisíc diváků. Festival se uskuteční od 4. do 10. září 2020.

Znojemské vinobraní 2020 - velkolepá historická slavnost

11.9.
13.9.
Znojemské vinobraní 2020 - velkolepá historická slavnost

Znojemské historické vinobraní, které se letos uskuteční ve dnech 11. – 13. září 2020 přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Pálavské vinobraní 2020

11.9.
13.9.
Pálavské vinobraní 2020

72. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 11. do 13. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Zlatá tretra Ostrava 2020

8.9.
Zlatá tretra Ostrava 2020

Zlatá tretra je každoroční atletický mítink, který se již od roku 1961 koná na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Všechny hvězdy, včetně špičky české atletiky, přijíždí do Ostravy vždy ve výborné formě. Mezinárodní atletický závod v Ostravě tak přinese skvělou sportovní podívanou.

Husí slavnosti v Boskovicích 2020

26.9.
27.9.
Husí slavnosti v Boskovicích 2020

Nenechte si ujít v pořadí 17. ročník Husích slavností v Boskovicích. Boskovické restaurace budou po celý víkend vedle své obvyklé nabídky podávat i jídla z husí, případně kachniček, husí pečínka bude dostupná i přímo na místě konání v Zámeckém skleníku, který se promění v obří restauraci.

Borůvkobraní v Borovanech 2020

11.7.
12.7.
Borůvkobraní v Borovanech 2020

Další ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kterému patří vždy druhý červencový víkend.

Cihelna 2020 v Králíkách

21.8.
22.8.
Cihelna 2020 v Králíkách

23. ročník akce Cihelna proběhne ve dnech 21. až 22. srpna 2020 v Králíkách a okolí. Cihelna 2020 - jedna z největších akcí věnovaná tematu obrany státu kdysi i dnes. Vojensko-historické prezentace a ukázky, oživená historie, vojenská historie a vojenská technika z minulého století i ze současnosti.

Pražská muzejní noc 2020

10.10.
11.10.
Pražská muzejní noc 2020

Unikátní akce je tradičně jednou z nejnavštěvovanějších v Praze a přináší možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře. Každoročně ji navštíví desítky tisíc lidí. Muzejní noc představuje kulturní fenomén, který má svou tradici ve městech po celé Evropě.

Tankový den v Lešanech 2020

29.8.
Tankový den v Lešanech 2020

29. srpen - Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany; tematický program s dynamickými ukázkami. 18. ročník.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2020 - bitva pod Santonem

27.11.
29.11.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2020 - bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově a na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů.

Žatecká Dočesná 2020 - největších slavnosti chmele a piva v EU

4.9.
5.9.
Žatecká Dočesná 2020 - největších slavnosti chmele a piva v EU

V Žatci se uskuteční již 63. ročník akce Dočesná. Jak již z názvu vyplývá, jedná se o oslavu dočesání chmele. K ochutnání zde bude mnoho produktů od více jak 50 pivovarů z Čech, Moravy, Německa a opět také z Japonska.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

2.7.
10.7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

Slavnosti svobody 2021 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození

6.5.
9.5.
Slavnosti svobody 2021 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození

Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni. 76. výročí osvobození Plzně americkou armádou a konec 2. světové války.

Selské slavnosti Holašovice 2020

24.7.
26.7.
Selské slavnosti Holašovice 2020

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou již po 23. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí na 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců.

Signal festival 2020

15.10.
18.10.
Signal festival 2020

Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.

Země živitelka 2021 v Českých Budějovicích

26.8.
31.8.
Země živitelka 2021 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Jízda králů Vlčnov 2020 - zrušeno

29.5.
31.5.
Jízda králů Vlčnov 2020 - zrušeno

Národopisná slavnost s lidovým zvykem jízdy králů. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji. Doprovází ho družina chlapců na ozdobených koních a dvě pážata, pobočníci s tasenými šavlemi. Průvod objížděl celou vesnici.

Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest 2020

18.9.
25.9.
Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest 2020

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest už po sedmadvacáté přinese to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Představí více než 150 filmů v šestnácti sekcích a po pražské části vyrazí opět do kin po celé České republice.

Královské stříbření Kutné Hory 2020

20.6.
21.6.
Královské stříbření Kutné Hory 2020

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Přivítejte krále spolu s hrdými Horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci.

Mělnické vinobraní 2020

18.9.
20.9.
Mělnické vinobraní 2020

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Pražské jaro 2020

7.5.
4.6.
Pražské jaro 2020

Pražské jaro 2020 bude již 75. ročníkem našeho mezinárodního hudebního festivalu, ovšem s alternativním programem. Pražské jaro se v době koronavirové pandemie rozhodlo najít alternativní podobu, aby i v této obtížné situaci hudba přinášela naději.

Pochod Praha - Prčice 2021

15.5.
Pochod Praha - Prčice 2021

55. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice. Jindy poklidné náměstí v malebném jihočeském městečku se 15. května opět promění k nepoznání, zaplaví jej stánky s občerstvením, cílová páska, výdejna Horalek a především tisíce turistů.