!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kalendář maratonů, půlmaratonů a běžeckých závodů v roce 2020
Kalendář maratonů, půlmaratonů a běžeckých závodů v roce 2020
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Kalendář maratonů, půlmaratonů a běžeckých závodů v roce 2020

Vydáno 8. března 2020
Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!

Březen: starty seriálů RunTour i RunCzech

Letošní kalendář otvírá první díl rodinného běžeckého seriálu RunTour, určeného pro rodiny s dětmi, začátečníky a hobíky. Premiérový ostrý start zažijete v sobotu 14. března v Českých Budějovicích přímo v historickém centru města. O týden později v sobotu 21. března se v Brně koná již 75. běh parkem Lužánky, nejstarší běh na jižní Moravě navazující na sokolskou tradici z roku 1946; hlavní závod pro muže měří 7 775 metrů, závod žen 6 220 metrů. Další sobota 28. března bude patřit úvodu do série RunCzech: poběží se Sportisimo 1/2Maraton Praha 2020, jednadvacet kilometrů srdcem historické Prahy. Ve stejný den si můžete zaběhat na trati brněnského Automotodromu při závodu Masaryk Run; nejdelší trať měří přes 10 km.
 

Duben: přes safari a skrz lesy do Lednice

Dubnový kalendář zahajuje několik neobyčejných závodů. V sobotu 4. dubna například odstartuje další ročník SafariběhuSafari Parku ve Dvoře Králové – a letos svým během na 10, 5 nebo 2 km podpoříte záchranu největších antilop světa, antilop Derbyho. Ve stejný den si můžete užít závod Proběhni se, který upozorňuje na prevenci srdečních onemocnění a odstartuje v areálu IKEM, anebo první závod série NightRun, tentokrát v Ostravě. Běhat se bude i na Kuksu: v sobotu 4. dubna odstartuje z nádvoří Hospitálu Kuks třetí ročník krosového maratonu malebným Podkrkonoším, a to na tratích 5 a 10 km, 1/2 maraton, maraton a ultramaraton, přichystaná je i desetikilometrová trasa pro běžce se psy.

sobotu 18. dubna se rozběhne sezona Běhej lesy 2020: první závod se tradičně běží v Lednicko-valtickém areálu se startem přímo ze zámecké zahrady v Lednici. Stejný den se koná RunTour běh v Ústí nad Labem, jehož trasa vede kolem řeky až pod hrad Střekov.

Nabitý program přinese další sobota 25. dubna. Na Českolipsku se poběží Brnišťský půlmaraton, Hradec Králové prožije svůj Night Run a z Trutnova až na vrcholek Černé horyKrkonoších se proběhnou účastníci štafety/maratonu NaHoruRun.

V pátek a sobotu 24. a 25. dubna začne také letošní série Horská výzva: běžci vůbec poprvé zamíří na Vysočinu do Nového Města na Moravě. Závod bude zahájen ve Vysočina Areně, známé konáním světových závodů v běžeckém lyžování, biatlonu či MTB.

neděli 26. dubna odstartuje ještě seriál Ohřecká Osmička s trasami v délkách od 5 do 8 kilometrů pro rekreační běžce či chodce s nordic walking holemi, kterou letos připravila Destinační agentura Dolní Poohří. První z osmi sportovně-turistických akcí provede účastníky méně známými místy kolem Klášterce nad Ohří. Hlavní výhoda? U těchto závodů se nemusíte hlásit předem, stačí přijít na start a registrovat se přímo na místě.
 

Květen: barvy, zábava a běhy podél Labe a Vltavy

Také letos vás čekají závody, při kterých není hlavním motivem rychlost, ale především zábava a barevná show – série běhů Barvám neutečeš startuje v sobotu 2. květnaOlomouci. První květnový víkend mají v kalendáři už dávno označený také ti, kteří si chtějí zaběhat na Volkswagen Maratonu Praha 2020, nejprestižnějším maratonu ve střední Evropě se startem i cílem na Staroměstském náměstí.

Následující prodloužený víkend nabídne dva dvoudenní štafetové závody pro týmy, a to 360 kilometrů dlouhý Vltava Run 2020 podél Vltavy ze Šumavy až do Prahy a 380 kilometrů dlouhý Run Labe Run 2020 podél Labe ze Špindlerova Mlýna až k děčínskému zámku. V sobotu 9. května se také poběží RunTour Brno kolem Brněnské přehrady.

Následující sobota 16. května přinese nejenom zbrusu nový festival běhu Mamut Run, ale také Night Run Brno nebo závod Barvám neutečeš Praha. Jedinečnou příležitost podívat se do běžně nepřístupného lomu Velká Amerika nabídne závod Běhej lesy Karlštejn, účastníci Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary 2020 se zase mohou těšit na malebnou trasu přes kolonády, lázeňské parky a údolím řeky Teplé. Neděle 17. května pak bude patřit další části Ohřecké osmičky a také závodu Fun&Run 2020: další ročník charitativního běhu proti homofobii a stigmatizaci lidí s HIV se letos koná ve Žlutých lázníchPraze.

pátek a v sobotu 22. a 23. května čekají na všechny nadšené běžce Beskydy a druhý závod série Horská výzva. Poběží se v Trojanovicích a na běžce čekají obvyklé tři běžecké trasy, long (62,4 km), half (43,4 km) a short (13,5 km). V sobotu 23. května zažije svůj NightRun Liberec.

Ani poslední květnovou sobotu se nezastavíte: 30. května se poběží Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2020 a v Ústí nad Labem budou běžci utíkat ve víru barev.  
 

Červen: proběhněte se Vysočinou a Slavkovským lesem

Nejtrailovější závod celého seriálu Běhej lesy je Běhej lesy Vysočina, jehož čas přijde v sobotu 6. června a zavede vás do okolí skal Dráteniček, na hráz Milovského rybníka a k Devíti skalám, nejvyššímu vrcholu Žďárských vrchů. Zapomenout nesmíme ani na sérii Barvám neutečeš: další závody se poběží v sobotu 6. června ve Strakonicích a 13. června v Plzni.

sobotu 13. června přijde rovněž řada na Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2020 a v úterý 16. června Yellow Ribbon Run 2020, osvětový a charitativní běh upozorňující na obtížnou integraci lidí s trestní minulostí. Tentokrát se poběží v Aktivním lesoparku Řepy a nově budou mít vlastní běh také děti. Středa 17. června pak bude dnem T-Mobile Olympijského běhu, kdy na různých místech v České republice vyběhne téměř sto tisíc běžců na pětikilometrové či desetikilometrové tratě.

Přímo pod slavnou Bolt TowerOstravě odstartuje v sobotu 20. června RunTour Ostrava. Nenechte si ujít ani závod O2 Pražská štafeta 4x5 ve Stromovce; zaběhnout si ji můžete kdykoliv od 23. do 25. června.
Poslední červnový víkend vás zavede zase do lesů a do hor. Je tu další Horská výzva, tentokrát v Krušných horách v okolí Božího Daru, kde se bude běhat v pátek a v sobotu 26. a 27. června. V sobotu 27. června pak od loveckého zámečku Kladská startuje další závod Běhej lesy Slavkovský les.

Připomeňme také další závody Ohřecké osmičky, která zamíří v neděli 7. června na Lounsko a 21. června na Podbořansko.
 

Červenec: do lesů Šumavy a Brd

Ani o prázdninách si od běhání neodpočinete. Vydejte se třeba v sobotu 11. července do Mariánských Lázní, kde se poběží SpaRun, anebo o týden později s pátým závodem seriálu Běhej lesy do Brd. Ohřecká osmička tentokrát pozve běžce v neděli 12. července na Týnecko a v neděli 19. července na Džbánsko.
pátek a v sobotu 17. a 18. července se odehraje další závod série Horská výzva, tentokrát na Šumavě v okolí Železné Rudy.
 

Srpen: na start lanovkou, do Jizerek a na Ralsko

Žádní jiný závod nenabídne to, co Běhej lesy Bílásobotu 1. srpna: po startu vás čeká jízda lanovkou na vrchol sjezdovky a teprve tam vyběhnete na trať. Proběhnete se po hraničním hřebenu Beskyd, kde se vám na jedné straně otevřou výhledy na Lysou horu a masiv Smrku a na druhé straně se představí ve své kráse slovenská část Moravskoslezských Beskyd, na obzoru zahlédnete dokonce Malou Fatru či Roháče.

Před půlnocí v pátek 7. srpna na Červenohorském sedle odstartuje předposlední bodovaná zastávka Horské výzvy: Jeseníky.

Následující sobota 15. srpna přiláká davy běžců na závod RunTour Olomouc, ve stejný den večer se pak poběží poslední díl „barevných běhů“ Barvám neutečeš Pardubice a Night Run Most. Od pátku 14. do neděle 16. srpna se také poběží Circle, běžecký týmový závod na Českolipsku, a Ohřecká osmička vás 23. srpna pozve na Žatecko.

Konec prázdnin můžete prožít v Jizerských horách: závod Běhej lesy Jizerská přiláká v sobotu 29. srpna všechny, kdo si chtějí proběhnout slavná místa legendární Jizerské 50 „po vlastních packách“. Dostanete se na ikonická místa, která v zimě projíždějí elitní běžkaři i hobíci, a uvidíte, jak vypadá Hřebínek, Smědava, Jizerka či Olivetská hora bez sněhu.

Od 28. do 30. srpna se poběží Kilpi Beskydská sedmička aneb B7, extrémní horský závod jednotlivců a Mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic.

Koho spíš než rychlost a výkon lákají zážitky, ten si v sobotu 29. srpna může užít Neon Run v Praze: trasa totiž vede spoustou neonových barevných zón, součástí startovního balíčku je neonová světelná tyč a v cíli se bude konat after party.
 

Září: Krkonoše, Boletice a vzpomínka na Emila Zátopka

sobotu 5. září odstartuje Birell Běh na 10 kilometrů: jediný pražský závod série RunCzech startující v podvečer umožní začít při běhu úžasnou atmosféru nočního města. Kdo dokáže sestavit tým šesti až deseti běžců, ten může vyrazit na štafetový běh Hory Bory, který se poběží o víkendu 5. a 6. září z Beskyd na Pálavu.

Do finiše jde Horská výzva: v pátek a v sobotu 11. a 12. září se odehraje poslední bodovaná zastávka Horská výzva: Krkonoše v Peci pod Sněžkou. V sobotu 12. září si užijete také Night Run Praha 2020 nebo Běh kolem Světa, nejpopulárnější sportovní akci na Třeboňsku: jedině tady cesta kolem Světa měří necelých dvanáct kilometrů. Závodit se bude také na Šumavě, kde sérii Běhej lesy zakončí noční závod Běhej lesy Boletice a slavnostní vyhlášení ročníku 2020. Startuje se od rybníku Olšina, který díky své nadmořské výšce 731 metrů patří k nejvýše položeným rybníkům v Čechách. V neděli 13. září končí Ohřecká osmička, která tentokrát vyláká běžce na Kadaňsko.

Kam se vypravit v sobotu 19. září? Třeba do Ústí nad Labem na Mattoni 1/2Maraton, jehož trasa vede přes tovární areály a zajímavými industriálními kulisami, anebo do Rožnova pod Radhoštěm. Tam totiž v sobotu 19. září startuje již 18. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka, memoriálu slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století. Závod se koná pravidelně nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. září 1922.

Posledními závody v září pak jsou RunTour Karlovy Varysobotu 26. září a o den později v neděli 27. září Škoda Fit půlmaraton Plzeň, závod v běhu na 21,097 km se startem a cílem v centru města.
 

Říjen: bonus Horské výzvy a Zombie Run

sobotu 3. října se poběží Night Run České Budějovice, v neděli 4. října pak přijde čas pro Mattoni Liberec Nature Run na 12 km. Další zastávka městských závodů RunCzech tentokrát vyvede běžce do přírody kolem přehrady, žulovým lomem a přes kopečky Jizerek. Stejný termín má Hradecký půlmaraton a maraton v Hradci Králové, závod v běhu na 21 a 42 km pro širokou veřejnost se startem a cílem v historickém centru města.

Seriál horských běhů a trekingu Horská výzva sice skončil v Krkonoších, ale vítězové budou i letos vyhlášeni na bonusovém běhu na Pálavě. Závod Horská výzva: Pálava se odehraje v sobotu 10. října. Ve stejný den se koná běžecký závod kolem jihočeského rybníka Hejtman a běžecký závod Vokolo PrigluBrně.

sobotu 17. října se v pražském parku Ladronka sejdou více než čtyři tisíce běžců, aby závodem RunTour Praha společně oslavili běžeckou sezónu a zakusili velkolepé finále celé série. Ve stejný den proběhne Night Run Olomouc a se sezonou se budou mnozí běžci loučit ve Velkých Karlovicích, kde se bude konat závod Běhej Valachy, závěrečný díl Valachy Tour 2020.

sobotu 24. října se na pražském Vítkově chystá tradiční Zombie Night Run, další ročník zážitkového běhu se strašidelnými zónami.
 

Listopad: běh po trase Velké pardubické

Některé běžce bude čekat ještě poslední závod série RunTour, závod v Pardubicích, kde se v sobotu 7. listopadu závodníci proběhnou na dostihovém závodišti Velké Pardubické a společně pokoří Velký Taxisův příkop, Irskou lavici nebo vodní příkop.
 
Barvám Neutečeš Praha

15.5.
Barvám Neutečeš Praha

Den, kdy se staneš součástí akce plné barev, skvělé nálady, přátelství, rodinné pohody a nezapomenutelných zážitků.

Barvám Neutečeš Ústí nad Labem

29.5.
Barvám Neutečeš Ústí nad Labem

Fenomenální barevná show - to je Barvám Neutečeš! 7. ročník je tu!

Barvám Neutečeš Strakonice

5.6.
Barvám Neutečeš Strakonice

Den, kdy se staneš součástí akce plné barev, skvělé nálady, přátelství, rodinné pohody a nezapomenutelných zážitků.

Barvám Neutečeš Plzeň

12.6.
Barvám Neutečeš Plzeň

Zažij nejbarevnější běh svého života.

Barvám Neutečeš Pardubice

14.8.
Barvám Neutečeš Pardubice

Den, kdy se staneš součástí akce plné barev, skvělé nálady, přátelství, rodinné pohody a nezapomenutelných zážitků.

Barvám Neutečeš Olomouc

8.5.
Barvám Neutečeš Olomouc

Fenomenální barevná show - to je Barvám Neutečeš!

Běh Chotěšovem 2021

24.4.
Běh Chotěšovem 2021

OSPV Chotěšov, z.s. vás zve na další ročník akce "Běh Chotěšovem".

Hory Bory z Beskyd na Pálavu

4.9.
5.9.
Hory Bory z Beskyd na Pálavu

Vydejte se na běžecký štafetový závod na 330 km.

Mamut Run

17.4.
Mamut Run

Odstartujte první ročník největšího běžeckého dne v brněnském regionu.

Volkswagen Maraton Praha 2021

1.5.
2.5.
Volkswagen Maraton Praha 2021

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa. Start i cíl je na proslulém Staroměstském náměstí, trať vede srdcem metropole, podél Vltavy i různými pražskými čtvrtěmi. Na první maratonské metry za doprovodu Smetanovy Vltavy nezapomene snad žádný závodník a více než dvacet kapel podél trati vás doprovodí.

Dámská jízda na Božím Daru

28.3.
Dámská jízda na Božím Daru

Na trasu dlouhou 5 kilometrů mohou vyrazit všechny ženy, které baví běžky.

Circle - běžecký týmový závod

14.8.
16.8.
Circle - běžecký týmový závod

Obuj se do běhu na plný kecky, postav osmičlennej tým a společně zažijte něco, co tu ještě nebylo. Zbrusu novej štafetovej závod, kterej ti ukáže, že jenom o běhání to není. Popadni partu kamarádů a přijeďte do ralský pahorkatiny zažít společný víkendový dobrodružství. Termín bude upřesněn.

Hradecký půlmaraton a maraton Hradec Králové

3.10.
Hradecký půlmaraton a maraton Hradec Králové

Závod v běhu na 21 a 42 km pro širokou veřejnost se startem a cílem v historickém centru města Hradec Králové. Opravdová výzva pro opravdové běžce. Běžíme historickým centrem a městskými lesy.

Běh kolem Hejtmanu 2021

9.10.
Běh kolem Hejtmanu 2021

54. ročník běžeckého závodu kolem jihočeského rybníka Hejtman proběhne o druhém říjnovém víkendu. Absolutní vítěz závodu obdrží Pohár starosty.

Zkus maraton Kuks

10.4.
Zkus maraton Kuks

Trasa maratonu je vedena z nádvoří Hospitalu Kuks, po naučné stezce kolem Braunova betléma, kde uvidíte to nejlepší z českého baroka, do skal vytesanou galerii soch M. B. Brauna.

Běžecký závod Proběhni se

15.5.
Běžecký závod Proběhni se

Běžecký závod pro širokou veřejnost Proběhni.se upozorňuje na prevenci srdečních onemocnění. Proběhni.se pro České srdce – tak zní motto běžeckého závodu, který odstartuje 15. května v areálu IKEM a svou trasu povede převážně Kunratickým lesem.

Jaroměřský kros 2021

18.4.
25.4.
Jaroměřský kros 2021

Desátý ročník populárního běžeckého závodu v přespolním běhu na atraktivních členitých tratích v areálu vojenské pevnosti Jaroměř - Josefov. Závod je určen pro nejširší veřejnost. Hlavní tratě 10 km pro muže a 5 km pro ženy a veterány.

Night Run 2021 - České Budějovice

2.10.
Night Run 2021 - České Budějovice

Běžecký závod, který se uskuteční v centru Českých Budějovic a v jeho okolí.

Night Run 2021 - Hradec Králové

24.4.
Night Run 2021 - Hradec Králové

Rozsvitíme během celé město! NN Night Run Hradec Králové je tradiční sportovní běžeckou událostí v Hradci Králové.

Night Run 2021 - Liberec

22.5.
Night Run 2021 - Liberec

Běžecký závod, který se uskuteční ve sportovním areálu Vesec a v jeho okolí.

Night Run 2021 - Olomouc

16.10.
Night Run 2021 - Olomouc

NN NIGHT RUN OLOMOUC je tradiční sportovní běžeckou událostí v Olomouci. Běžecký závod na 10 km a na 5 km, který se uskuteční v centru Olomouce a v jeho okolí.

NN Night Run Praha 2021

18.9.
NN Night Run Praha 2021

Běžecký zážitkový běh v centru Prahy na Letné.

RunTour Brno

8.5.
RunTour Brno

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

RunTour České Budějovice

10.4.
RunTour České Budějovice

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

RunTour Karlovy Vary

21.8.
RunTour Karlovy Vary

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

RunTour Olomouc

22.5.
RunTour Olomouc

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

RunTour Ostrava

19.6.
RunTour Ostrava

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

RunTour Pardubice

16.10.
RunTour Pardubice

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

RunTour Praha

17.7.
RunTour Praha

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

RunTour Ústí nad Labem

11.9.
RunTour Ústí nad Labem

Již po desáté vyběhne v roce 2021 více než 20 tisíc běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem PVZP RunTour na unikátní tratě v osmi krajských městech po celé České republice.

Vltava Run 2021

15.5.
16.5.
Vltava Run 2021

Vltava Run je dvoudenní štafetový závod dvanáctičlenných týmů podél toku Vltavy. Běžci startují kousek od jejího pramene a cílem probíhají na louce za branickým mostem na Praze 4.