Úvod > Aktuality > Loutky a slavné české loutkářství: deset míst, kde se s nimi seznámíte
Loutky a slavné české loutkářství: deset míst, kde se s nimi seznámíte
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Loutky a slavné české loutkářství: deset míst, kde se s nimi seznámíte

  • Vydáno25. září 2020
České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, zapsán byl roku 2016. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.

Nejstarší a největší: Muzeum loutek v Chrudimi

koutky chrudimKdyž se v Chrudimi zeptáte na Mydlářovský dům, nepošlou vás do obydlí slavného kata Mydláře, ale do nádherného renesančního domu s arkádovou lodžií, bohatou sochařskou výzdobou a pitoreskní vyhlídkovou věžičkou. Kdysi si jej nechal postavit chrudimský měšťan Matěj Mydlář, profesí mýdlař a svíčkař, dnes v jeho interiérech sídlí Muzeum loutkářských kultur. Prohlédnete si tu nejrůznější loutková divadla, dekorace a české i zahraniční loutky rozmanitých velikostí i typů, v herně s loutkami si sami vyzkoušíte, jak se divadlo hraje.

LuminoMuzeum kromě toho pořádá výstavy: ta letošní se jmenuje Ultrafialové retro. Jedná se o luminiscenční divadlo, vynález českého výtvarníka a režiséra Františka Tvrdka, od jehož narození uplynulo v lednu 2020 sto let. Výstava představuje 12 znamení zvěrokruhu a součástí výstavy je i luminoherna na půdě Mydlářovského domu, kde si návštěvníci pomocí magnetických prvků budou moci dotvořit svůj podmořský svět. Výstavu je možné navštívit až do 9. ledna 2022.
 

Národní muzeum a Muzeum loutek v Prachaticích

Muzeum loutek v PrachaticíchLoutkářství se věnuje dokonce i Národní muzeum, které v Prachaticích zřídilo Muzeum české loutky a cirkusu. Do vábivého světa loutkářství a lesku manéží nahlédnete přímo na hlavním náměstí v jednom z historických renesančních domů. Část věnovaná loutkám mapuje historii od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k dnešním profesionálním scénám.

V cirkusové části objevíte vedle kouzelnických a cirkusových pomůcek také dobovou putovní atrakci, nad kterou na poutích žasli naši pradědečkové a prababičky: panoptikum s voskovými hlavami a mořskou pannou. Loutky, cirkusové rekvizity pro žonglování i klaunské výstupy a kouzelnickou literaturu nabízí muzejní obchod, v herně navíc můžete s muzejními loutkami sehrát vlastní představení. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, zavřeno bývá jen o Vánocích a na Nový rok.
 

Plzeň: loutkářská metropole s muzeem

Ve světě se Plzeň neproslavila jen pivem a strojírenstvím, ale také loutkářstvím. Letos si připomínáme 125 let od narození a 60 let od úmrtí Josefa Skupy (1892–1957), „otce“ nesmrtelné komické dvojice Spejbla a Hurvínka, a také 130 let od narození řezbáře Gustava Noska (1887–1974), který tajně, jako překvapení pro Skupu, vyřezal prvního Spejblíka či Spejblátko – jméno se ale dochovalo jen ve vzpomínkách, dnes tuhle loutku znáte jako Hurvínka. Navíc před 108 lety se v Plzni narodil další geniální tvůrce loutek Jiří Trnka (1912–1969), jehož filmy a ilustrace dobyly svět.

Se všemi pány a jejich díly se seznámíte v Muzeu loutek na hlavním plzeňském náměstí. Expozice je interaktivní, například v Loutkomatech si sami pustíte krátká představení. Uvidíte tu také loutky z inscenací plzeňského Divadla Alfa, nechybí ani malá muzejní kavárna s dětským koutkem a sál, kde si můžete s loutkami pohrát a vyzkoušet si různé techniky vodění. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí.
 

Kde čekají další loutkové zážitky?

  • Několik stovek historických loutek a dalších exponátů, naaranžovaných do tematických celků inspirovaných pověstmi z města a okolí, mechanický model pouti anebo podkroví s příbytkem loutkáře, jehož věci střeží obr, to všechno uvidíte při prohlídce Muzea loutek a pohádkového domu v Českém Krumlově. Nechybí ani loutkové divadlo, v němž si můžete sami hrát. Také tady je otevřeno celoročně a denně.
  • Chcete se s dětmi nebo vnoučaty vypravit do loutkového divadla? Pak vyzkoušejte třeba Divadlo Říše loutek v Praze na Starém Městě, Divadlo Spejbla a HurvínkaPraze-Dejvicích, Divadlo loutekOstravě, Divadlo DrakHradci Králové anebo Divadlo RadostBrně. A přijďte dostatečně dlouho před začátkem představení, protože na většině míst objevíte malá loutková muzea!
  • Loutky PlzeňHravým turistům doporučujeme geocachingový průvodce městem Plzní: Paměť loutky. Cache Paměť loutky - příběh města Plzně mapuje slavné okamžiky z historie města Plzně od založení až po současnost a představuje autentická místa, která byla přímo dějištěm těchto důležitých událostí. Vypravěčem se staly loutky, které ve svém loutkovém životě vyprávěly už tisíce různých příběhů, ale nyní je jim Plzeň jevištěm a příběh Plzně dramatem.
České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Největší sbírku loutek vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Naleznete zde asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Je zde i největší loutkářská knihovna a sbírka předmětů s loutkářskou tematikou v počtu 45 500 položek ze 70 zemí světa.

Divadlo Buchty a loutky

Divadlo Buchty a loutky

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU v roce 1991 v chebské ubytovně. Do jeho repertoáru spadají představení nejen pro děti, ale id dospělé.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul nově otevíraných expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Paměť loutky: příběh města Plzně – geocachingový průvodce městem

Paměť loutky: příběh města Plzně – geocachingový průvodce městem

Dobrodružné geocachingové putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci a s pokladem na konci cesty připravilo Muzeum loutek v Plzni ve spolupráci s plzeňskou geokomunitou.