!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Krkonoše zvou do bílé náruče běžkaře a sáňkaře
Krkonoše zvou do bílé náruče běžkaře a sáňkaře
"> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Krkonoše zvou do bílé náruče běžkaře a sáňkaře

Vydáno 9. ledna 2021
Mrazivé dny s pořádnou sněhovou nadílkou přinesly do Krkonoš skvěle upravené tratě pro běžecké lyžování, o víkendu jsou v provozu také některé lanovky, které přepravují běžkaře a skialpinisty. Na některých místech vznikly i menší dráhy pro vyznavače jízdy na sáňkách a bobech. Upravené stopy najdete okolo Harrachova, Rokytnice, Horních Míseček, na Benecku a v okolí Malé Úpy.
Malá Úpa běžkyNa Malou Úpu se vysypala sněhová peřina, a protože otevření skiareálů a ubytování je v nedohlednu, tak ve skiareálu upravují alespoň běžecké tratě. Vydat se můžete na tratě z Pomezních Bud na Rennerovky, okolo Kraví hory, na Dlouhý hřeben a letos poprvé i do Lvího dolu! Ski areál Malá Úpa dodává: "Namazané běžky a úsměv na tváři - i tak může vypadat plán na prima den na sněhu! Lyžáky nějakou dobu nenazujeme, ale zimu si užít můžeme! Běžky, sáňky nebo jen sněhové toulky přírodou. Buďte na sebe opatrní!".

černohorský expresSkiResort Černá hora - Pec upravuje na vrcholu Černé hory další porci běžkařských tras a pod Sokolskou boudou vznikl díky ochotným správcům areálu nakloněný plácek pro sáňkaře a bobisty. Jakmile to podmínky umožní, upraví i sáňkařskou trasu okolo Černé hory. Kabinková lanovka Černohorský Expres z Janských Lázní na Černou horu je v provozu denně od 8:30 do 16 hodin. Lanovka sveze všechny, kteří budou mít chuť vyrazit do přírody na pěší procházku, nebo na běžky. Výdejní okénko Fordbaru na Černé hoře je otevřené ve dnech provozu lanovky. Lanovka Zahrádky Express v Peci pod Sněžkou je mimo provoz.

běžky špindl mísečkySkiareál Špindlerův Mlýn nabízí od 8. do 10. ledna jízdu lanovkou na Medvědín, a to vždy od 9:00 do 16:00 hodin. Sveze vám běžky, sáňky i skialpy. Nezapomeňte prosím, že sjezdovka zůstává i nadále uzavřena pro veřejnost a probíhají na ní přípravné práce. I nadále je po dobu vládních omezení zpoplatněno parkování na parkovištích P2 Hromovka a P3 Medvědín, celodenní parkování stojí 200 Kč. Na Horních Mísečkách jsou připraveny běžecké stopy v aktuální délce 7 km. Občerstvovací výdejová okénka provozuje restaurace Medvědín 1235 m a Bistro Medvědín (8.-10. ledna); Chata Stopa a Food truck Stadion (9.-10. ledna).

Běžky RokytniceTaké Skiareál Rokytnice nad Jizerou se těší na vaši návštěvu! Vyrazit do hor na výlet s běžkami či na sněžnicích můžete zdejšími lanovkami. O víkendu 9. a 10. ledna budou v provozu lanové dráhy Horní domky a Lysá hora v režimu přepravy pěších cestujících. Provozní doba 9:00 – 15:00 hod. Interval provozu 30 minut.
Převoz běžeckých a skialpinistických lyží bude možný pouze za předpokladu převozu sportovního vybavení „v ruce“. Cestující budou v případě rozporu s podmínkami přepravy vyzváni obsluhou k vyzutí lyží. Ski areál žádá všechny cestující o dodržování nařízení ochrany zdraví použitím zakrývacích prvků dýchacích cest a dodržování rozestupů na nástupištích lanových drah. V prostoru budovy lanové dráhy je přístupné sociální zařízení při dodržením všech hygienických pravidel.

skiareál harrachovHarrachov upravuje množství běžkařských tras. Ve středu dostala Kladovka stopu pro klasiku a trasy vedou přes Dvoračky až před Rezek. Protože stále padá další sněhová nadílka, vyjely rolby i v pátek. Využít můžete trasu kolem Mumlavy na Krakonošovu snídani, cestu Terex k celnici, Kládovou cestu na Ručičky nebo Krakonošovu cestu z Rýžoviště na Dvoračky. A je tu ještě jedna dobrá zpráva! Po téměř 3 letech opět ožil můstek K90 v Harrachově. Jako první prověřila perfektně připravený můstek před kompletní reprezentantací ČR Štěpánka Ptáčková. Skokanům a kombiňákům přejeme, aby jim tréninky v Harrachově přinesly formu, jak tomu vždy v historii bylo.

Aktuální seznam všech běžeckých stop naleznete na bilestopy.cz.
Skokanské můstky v Harrachově

Skokanské můstky v Harrachově

Lyžařské skokanské můstky se staly nedílnou součástí Harrachova. Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory. Malé dětské můstky jsou na Hřebínku-Kaml, střední můstky za hotelem Skicentrum a velké můstky najdete vedle Lanové dráhy Delta.

Lysá hora v Krkonoších

Lysá hora v Krkonoších

Lysá hora (1344 m.n.m.) se nachází zhruba 4 km severovýchodně od zimního střediska Rokytnice nad Jizerou. Z Rokytnice míří k vrcholu sedačková lanovka. Ve výše 1310 m je položena její horní stanice. Lanovka je součástí ski areálu Rokytnice nad Jizerou a v provozu je v zimním období.

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Krkonoše na běžkách: Z Pece na Janovy boudy aneb dlouhý sjezd z hřebenů hor

Krkonoše na běžkách: Z Pece na Janovy boudy aneb dlouhý sjezd z hřebenů hor

Pohodlná trasa s nezapomenutelnými sjezdy a výhledy měří 10 km. Vede od stanice lanové dráhy Růžohorky na Portášky, Velké Úpy a po modré zpět do Pece pod Sněžkou.

Černá hora v Krkonoších - zábava v létě i v zimě

Černá hora v Krkonoších - zábava v létě i v zimě

Černá hora s nadmořskou výškou 1299 metrů leží ve východních Krkonoších, nachází se 3,5 km severozápadně nad lázeňským městečkem Janské Lázně. Kousek od vrcholu se nachází Černohorské rašeliniště, které je velmi turisticky vyhledávané. V zimě je oblast hojně využívána lyžaři, v létě turisty.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách - z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách - z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Krkonoše na běžkách - okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách - okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Krkonoše na běžkách - turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Krkonoše na běžkách - turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Trasa Buď fit v délce 20 kilometrů začíná v Jilemnici, na místě zvaném U buněk, v areálu Hraběnka, ale je také možnost napojit se na více místech a lze jí projíždět v libovolném směru. Na lyže se mohou po této trase vydat děti, senioři i zdatní sportovci.

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu, která byla vystavěna v roce 1996 je ojedinělá tím, že jako jediná v ČR vede do I. zóny KRNAP. Její konečná stanice v nadmořské výšce 1.315 m je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V letním období je tato lanová dráha mimo provoz.

Černohorský Express - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Krkonošská magistrála - krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála - krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Krkonoše na běžkách - okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Krkonoše na běžkách - okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky - Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.

Krkonoše na běžkách - ze Špindlu na Luční boudu

Krkonoše na běžkách - ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Černohorská sáňkařská cesta

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m.

Lanová dráha Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou

Lanová dráha Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou

Díky lanové dráze Horní Domky je možné přiblížení turistů a cyklistů k hlavním krkonošským turistickým trasám a cyklotrasám. Lanová dráha Horní Domky (A1) vede z rohu parkoviště Rokytka k chatě Lovčenka v Horních Domkách.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Běžecké tratě v Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem se nacházejí ve výšce více než 1 000 metrů nad mořem, takže sníh je zde zaručen i v letech, kdy je sněhová nadílka slabší. Do stopy lákají desítky kilometrů kvalitně upravených běžeckých tratí.

Další aktuality

21.1.
2021
V Jilemnici opět stojí obří sněhový Krakonoš

V Jilemnici opět stojí obří sněhový Krakonoš

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
20.1.
2021
#světovéČesko a přehrada Les Království: stavba jako z pohádky

#světovéČesko a přehrada Les Království: stavba jako z pohádky

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
18.1.
2021
Vydejte se na běžky do okolí Trutnova

Vydejte se na běžky do okolí Trutnova

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty