Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben
Zimní sporty

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!
Naše trasa o délce 25 km začíná u Hříběcích Bud, kam se dostanete z obce Strážné – Jezerní domky, kde se nachází parkoviště. Výlet vede po široké upravené trase (v létě asfaltové silnici) s cyklo označením K1B k bývalé Kotelské Boudě, pod Tetřeví vrch a na Rejdiště. Tady lze trasu zkrátit sjezdem k Tetřevím Boudám, anebo si výlet prodloužit podél Rašelinového potoka a okolo studánky Stříbrného potoka k Cihlářské Boudě a posléze Hrnčířským Boudám, kde určitě nepohrdnete možností odpočinku a občerstvení.
 
Po červené se dostanete k rozcestí Pod Lesní Boudou (k Lesní se nedojede) a stále po K1B se pokračuje Nad Tetřeví Boudy (k boudám se opět nezajíždí), zde je možné se na trasu napojit v případě, že jste vynechali Hrnčířské Boudy a pro odpočinek zvolili bližší „Tetřevky“.

Nahoupaná cesta po vrstevnici vás povede okolo dvou nádherných vyhlídkových míst. Budete pod hřebenem Liščí hory na trase Krkonošské magistrály. Kousek pod Lahrovými boudami se označení mění na K1A, které vás dovede zpět na Hříběcí Boudy. Středně náročná trasa vede po široké pěkně upravované cestě.
 

Body trasy

Hříběcí Boudy – Kotelské Domky – Kotelská Bouda – Zlatý Mlýn – Tetřeví vrch – Rejdiště – Hrnčířské Boudy – Pod Lesní Boudou (napojení na Kronošskou magistrálu) – Černý potok – Nad Tetřevími Boudami – vyhlídka pod Liščí horou – vyhlídka pod Dvorskou boudou – rozcestí pod Lahrovými boudami (odbočení z Krkonošské magistrály) po K 1A, K 18 ke Hříběcím Boudám (25 km)
 

Další možné výlety ze Strážného

Obec Strážné je ideální výchozím bodem i pro další hřebenové túry, třeba až na nejvyšší vrchol České Republiky – Sněžku. Upravované běžecké stopy v délce 40,7 km jsou napojeny na Krkonošskou lyžařskou cestu (magistrálu). 

Dvorský masakr přes Liščí horu
Jednou z variant této trasy pro náročné lyžaře, kteří se nebojí ostrých kopců vede přes Dvorskou boudu a Chalupu Na Rozcestí, přes Liščí horu k Lesní boudě a pak se napojuje na dříve popisovanou trasu u Tetřevích bud. Po napojení na druhou trasu více stoupá a i sjezd z Liščí hory je náročnější.
 
Krátká trasa "Po lyžařské" za krásnými výhledy
Z Jezerních Domků vyrazte po zelené turistické značce, kudy zároveň vede i krkonošská cyklotrasa K18 a zelená lyžařská trasa, které se hlavně držte. Zpočátku vystoupáte přes Hříběcí boudy, kde můžete obdivovat tradiční Krkonošské boudy. Cesta nadále stoupá po široké upravené lyžařské cestě nad Husími boudami po úbočí Světlého vrchu. Zde se napojíte na červenou lyžařskou magistrálu. Po široké cestě vystoupáte až pod Zadní Rennerovky do cca 1 150 metrů nad mořem. Už cestou můžete obdivovat krásné výhledy na Černou horu, Žalý a celé Podkrkonoší. Po výstupu k Zinneckrově strouze už vás čeká jen pár houpáků a pak už jen mírný sjezd k Tetřevím boudám, kde se obě trasy spojují.

Ledová jízda – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha 2023

29. ročník závodu psích spřežení, výjimečný závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Moja Reč – Dobrý chlapci 4

Zveme Tě na show Moja Reč Dobrí chlapci 4 tour. Moja Reč je slovenské hip-hopové duo, které tvoří rapeři s uměleckými jmény Supa a Delik, oba dva původem z Handlovej. Jejich dvorním producentem je Jozef Engerer.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Tři Sestry & Synové výčepu – Pec pod Sněžkou

Zveme vás na tradiční vysokohorský večírek v Peci pod Sněžkou, neochudíme vás o něj ani letos!
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Gaia Mesiah – Pec pod Sněžkou

Zveme vás na koncert divoké kapely Gaia Mesiah, která opět zavítá do Pece pod Sněžkou!
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Alaskan Dogs – jízdy se psím spřežením v Peci pod Sněžkou

Máte rádi psy, zimní krajinu a netradiční pohled na Krkonoše? Pokud ano, vyzkoušejte jízdu se psím spřežením na vrcholky našich nejvyšších hor. Alaskan Dogs nabízí mnoho programů se zkušeným musherem a jeho psy – od projížděk pro děti po putování horami pro dva či celou rodinu.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Sedačková lanovka Pec pod Sněžkou – Hnědý vrch

Čtyřsedačková lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch zajišťuje celoroční provoz. Bez námahy se tak dostanete do vrcholových partií Krkonoš.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Tetřívčí hravá naučná stezka u Pece pod Sněžkou

Na Tetřívčí hravou naučnou stezku natrefíte na Hnědém vrchu nad Pecí pod Sněžkou. Je určena pro malé děti a věnuje se plachému ptákovi – tetřívkovi obecnému. Měří necelý kilometr, takže ji hravě zvládnou i malé děti.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou

Nad Pecí pod Sněžkou na Trutnovsku můžete vyrazit na rozhlednu na Hnědém vrchu, která funguje od začátku prázdnin 2009. Výstup na Hnědý vrch si můžete zpříjemnit jízdou na lanové dráze, která končí vedle rozhledny.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hrnčířské boudy v Krkonoších

V centrálních Krkonoších leží osada tvořená skupinou horských bud, která nese název Hrnčířské Boudy. Leží na území Krkonošského národního parku nad Černým Dolem a Pecí pod Sněžkou.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Chata Mír na Hrnčířských Boudách

Chata Mír, která se nachází ve výšce 1080 metrů nad mořem, je ideálním výchozím bodem v létě pro horskou turistiku, na výlety do zajímavých míst Krkonoš, nebo na vyjížďky na horských kolech po značených cyklistických trasách.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Horský penzion Náchodská bouda v Krkonoších

V samém srdci Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 1.100 m.n.m. se nachází horský penzion Náchodská Bouda.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Horská chata Hájenka v Krkonoších

V oblasti Hrnčířských boud, nedaleko od horní stanice lyžařského vleku Zahrádky, v nadmořské výšce 1034 metrů nad mořem, leží horská chata Hájenka.
Černý Důl, Královéhradecký kraj