ÚvodCo chcete dělat?Zimní sportyZapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben
Zimní sporty

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!
Naše trasa o délce 25 km začíná u Hříběcích Bud, kam se dostanete z obce Strážné – Jezerní domky, kde se nachází parkoviště. Výlet vede po široké upravené trase (v létě asfaltové silnici) s cyklo označením K1B k bývalé Kotelské Boudě, pod Tetřeví vrch a na Rejdiště. Tady lze trasu zkrátit sjezdem k Tetřevím Boudám, anebo si výlet prodloužit podél Rašelinového potoka a okolo studánky Stříbrného potoka k Cihlářské Boudě a posléze Hrnčířským Boudám, kde určitě nepohrdnete možností odpočinku a občerstvení.
 
Po červené se dostanete k rozcestí Pod Lesní Boudou (k Lesní se nedojede) a stále po K1B se pokračuje Nad Tetřeví Boudy (k boudám se opět nezajíždí), zde je možné se na trasu napojit v případě, že jste vynechali Hrnčířské Boudy a pro odpočinek zvolili bližší „Tetřevky“.

Nahoupaná cesta po vrstevnici vás povede okolo dvou nádherných vyhlídkových míst. Budete pod hřebenem Liščí hory na trase Krkonošské magistrály. Kousek pod Lahrovými boudami se označení mění na K1A, které vás dovede zpět na Hříběcí Boudy. Středně náročná trasa vede po široké pěkně upravované cestě.
 

Body trasy

Hříběcí Boudy – Kotelské Domky – Kotelská Bouda – Zlatý Mlýn – Tetřeví vrch – Rejdiště – Hrnčířské Boudy – Pod Lesní Boudou (napojení na Kronošskou magistrálu) – Černý potok – Nad Tetřevími Boudami – vyhlídka pod Liščí horou – vyhlídka pod Dvorskou boudou – rozcestí pod Lahrovými boudami (odbočení z Krkonošské magistrály) po K 1A, K 18 ke Hříběcím Boudám (25 km)
 

Další možné výlety ze Strážného

Obec Strážné je ideální výchozím bodem i pro další hřebenové túry, třeba až na nejvyšší vrchol České Republiky – Sněžku. Upravované běžecké stopy v délce 40,7 km jsou napojeny na Krkonošskou lyžařskou cestu (magistrálu). 

Dvorský masakr přes Liščí horu
Jednou z variant této trasy pro náročné lyžaře, kteří se nebojí ostrých kopců vede přes Dvorskou boudu a Chalupu Na Rozcestí, přes Liščí horu k Lesní boudě a pak se napojuje na dříve popisovanou trasu u Tetřevích bud. Po napojení na druhou trasu více stoupá a i sjezd z Liščí hory je náročnější.
 
Krátká trasa "Po lyžařské" za krásnými výhledy
Z Jezerních Domků vyrazte po zelené turistické značce, kudy zároveň vede i krkonošská cyklotrasa K18 a zelená lyžařská trasa, které se hlavně držte. Zpočátku vystoupáte přes Hříběcí boudy, kde můžete obdivovat tradiční Krkonošské boudy. Cesta nadále stoupá po široké upravené lyžařské cestě nad Husími boudami po úbočí Světlého vrchu. Zde se napojíte na červenou lyžařskou magistrálu. Po široké cestě vystoupáte až pod Zadní Rennerovky do cca 1 150 metrů nad mořem. Už cestou můžete obdivovat krásné výhledy na Černou horu, Žalý a celé Podkrkonoší. Po výstupu k Zinneckrově strouze už vás čeká jen pár houpáků a pak už jen mírný sjezd k Tetřevím boudám, kde se obě trasy spojují.

Aktuality

Svatovavřinecká pouť na Sněžku 2024

Tradiční pochod na Sněžku na svátek Svatého Vavřince, spojený se mší svatou na vrcholu naší nejvyšší hory.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Krakonošův guláš 2024

Zvítězit může jen jeden! Zveme vás na již kultovní 18. ročník akce Krakonošův guláš do Pece pod Sněžkou.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

SkialpujFest a Noc tuleních pásů v Peci pod Sněžkou

Každý třetí lednový týden se horské středisko Pec pod Sněžkou promění v centrum skialpinismu. Festival Skialpujfest je určen úplně pro každého, a tak nezáleží na tom, jestli s tímto sportem teprve začínáte, nebo už jste zkušení skialpinisté.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Krkonošský festival minipivovarů 2024

Pivní poklady Krkonoš a podkrkonoší na na náměstí ve Velké Úpě, tam musí být každý milovník piva a dobrého jídla. Neváhejte a přijďte s rodinou a přáteli strávit příjemný den plný piva, dobrého jídla a skvělé zábavy.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Krkonošská pivní stezka 2024

Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Dětský den se zvířátky

Tenhle den, s malou zoo si v Krkonoších rozhodně užijete. Lama, poníci, pejsci i velbloud – co víc si přát na dětský den? Navíc na dětský den, který pohodlně stihnete, protože se na Černé hoře v Krkonoších koná až 8. června.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Den malých záchranářů

Dozvíte se co všechno musí umět hasič a jaké nástrahy číhají na horského záchranáře v Krkonoších. Bez čeho se ve výletním batohu nikdo neobejde nebo jak zavolám první pomoc na horách, při požáru nebo při úrazu.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Výletní sezónka 2024

Do Krkonoš klidně každý den! S naše výLETNÍ sezónkou ušetříte nemalé peníze a vyplatí vám už při třetí návštěvě!
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Lávky v Krkonošském národním parku od studentů ČVUT

V Krkonoších bylo v roce 2019 nainstalováno pět lávek, které pro nejvyšší české hory navrhli a vlastními silami postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze v rámci spolupráce školy a Správy Krkonošského národního parku. V roce 2024 přibude dalších šest.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Alaskan Dogs – jízdy se psím spřežením v Peci pod Sněžkou

Máte rádi psy, zimní krajinu a netradiční pohled na Krkonoše? Pokud ano, vyzkoušejte jízdu se psím spřežením na vrcholky našich nejvyšších hor. Alaskan Dogs nabízí mnoho programů se zkušeným musherem a jeho psy – od projížděk pro děti po putování horami pro dva či celou rodinu.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Sedačková lanovka Pec pod Sněžkou – Hnědý vrch

Čtyřsedačková lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch zajišťuje celoroční provoz. Bez námahy se tak dostanete do vrcholových partií Krkonoš.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Tetřívčí hravá naučná stezka u Pece pod Sněžkou

Na Tetřívčí hravou naučnou stezku natrefíte na Hnědém vrchu nad Pecí pod Sněžkou. Je určena pro malé děti a věnuje se plachému ptákovi – tetřívkovi obecnému. Měří necelý kilometr, takže ji hravě zvládnou i malé děti.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou – dočasně uzavřeno

Nad Pecí pod Sněžkou na Trutnovsku můžete vyrazit na rozhlednu na Hnědém vrchu, která funguje od začátku prázdnin 2009. Výstup na Hnědý vrch si můžete zpříjemnit jízdou na lanové dráze, která končí vedle rozhledny.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Hubertova vyhlídka v Peci pod Sněžkou

Na severní straně Černohorského rašeliniště vás dřevěný chodník dovede k upravenému vyhlídkovému místu nazvaného dle Sv. Huberta.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hrnčířské boudy v Krkonoších

V centrálních Krkonoších leží osada tvořená skupinou horských bud, která nese název Hrnčířské Boudy. Leží na území Krkonošského národního parku nad Černým Dolem a Pecí pod Sněžkou.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Chata Mír na Hrnčířských Boudách

Chata Mír, která se nachází ve výšce 1080 metrů nad mořem, je ideálním výchozím bodem v létě pro horskou turistiku, na výlety do zajímavých míst Krkonoš, nebo na vyjížďky na horských kolech po značených cyklistických trasách.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Horský penzion Náchodská bouda v Krkonoších

V samém srdci Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 1.100 m.n.m. se nachází horský penzion Náchodská Bouda.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Horská chata Hájenka v Krkonoších

V oblasti Hrnčířských boud, nedaleko od horní stanice lyžařského vleku Zahrádky, v nadmořské výšce 1034 metrů nad mořem, leží horská chata Hájenka.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Horské apartmány Cihlářka v Krkonoších

V nadmořské výšce cca 1000 m.n.m., v sedle vrcholových partií Krkonoš mezi Černým Dolem a Pecí pod Sněžkou, najdete horské apartmány Cihlářka.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Bouda Helena v Černém Dole

V Krkonoších můžete zavítat do Boudy Helena, kde se nachází jak restaurace, tak hotel.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Hotel Pražská bouda v Černém Dole

Vyhledávaný hotel Pražská bouda naleznete na hřebenu hor, kousek od sjezdovky Mulda a celého Lyžařského areálu Skipec.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Hotel Kolínská bouda v Krkonoších

Hotel je umístěn v klidném prostředí Krkonošského národního parku a je tak v létě vhodným výchozím bodem pro turistické nebo cyklistické výpravy, v zimě zas skvělé místo na běžkařské výlety.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj