Úvod > Aktuality > Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO
Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO
"> "> ">
Památky

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

Vydáno 29. března 2018
V Kadani začala sezona farmářských trhů a vše se chystá také na novou turistickou sezonu. Výlet si můžete naplánovat třeba tak, abyste v červnu oslavili narozeniny Maxipsa Fíka, ale můžete přijet klidně hned na jaře: alespoň zjistíte, co je nového v klášteře, který usiluje o zápis mezi památky UNESCO.
Kromě kláštera, Katovy uličky, hradu a dalších lákadel by se každý návštěvník Kadaně měl projít po hradbách kolem historického centra. Část je přístupná už nyní, zbytek opevnění se postupně opravuje. Ve městě s tak otevírají nová krásná místa pro odpočinek a historická zákoutí, která byla dlouho uzavřená a nepřístupná.
 

Klášter za hradbami

Kadaň obkroužilo opevnění během 13. a 14. století poté, co byla prohlášena královským městem. Hradby mívaly dva až tři pásy, další okruh opevňoval město i s předměstím. Většina byla zbourána během 19. století, když se město rozrůstalo. Dochovaný pás hradeb kolem historického jádra vede od hradu kolem Žateckého barbakánu až k pozdně gotické Minoritské baště s expozicí Militaria, zaměřenou na vojenskou minulost města. Hradební okruh Kadaň plánuje otevřít na jaře 2019, chystá se i stavba malé kolonády.

O něco mladší památkou než hradby je pozdně středověký poutní františkánský klášter s kostelem Čtrnácti svatých Pomocníků. Jeden z jeho prvních donátorů, Jan Hasištejnský z Lobkowicz, pojal stavbu jako odraz svých dojmů ze svatých míst v Jeruzalémě. Klášter najdete západně od historického centra na břehu Ohře pod Svatým kopečkem, sídlí v něm umělecká škola a Městské muzeum. V klášterní zahradě je k vidění vinohrad, tyčová chmelnice a výběhy hospodářských zvířat, část je upravená jako relaxační park. Každoročně se tu koná řada akcí, například Svatováclavské vinobraní, Kadaňské pivní slavnosti nebo Party ve Františkánu.

V centru Kadaně klášter připomíná kamenná kašna se čtvercovým půdorysem na hlavním Mírovém náměstí. Říká se jí Šlikovský rybník a lemuje ji balustráda s barokními vázami, jejíž jednotlivé díly pocházejí z klášterní zámecké zahrady.
 

Kat, Maxipes Fík a slavný hodinář

K největším raritám Kadaně patří Katova ulička, spojující Staré Město se Špitálským předměstím, která vznikla už na počátku 14. století při budování hradeb. Je 51 metrů dlouhá, v nejužším místě 66,1 cm široká a podle agentury Dobrý den v Pelhřimově jde o nejužší ulici v Česku.

Další kuriozitou je nábřeží a sochy Maxipsa Fíka. Autor příběhů o přerostlém mluvicím psovi, spisovatel a scénárista Rudolf Čechura, totiž pocházel z blízkého Ahníkova. Ten už dnes neexistuje, musel ustoupit těžbě uhlí, ale Kadaň si alespoň takto autora a jeho dílo připomíná. Narozeniny Maxipsa Fíka, akce určená především pro děti, se letos budou slavit v sobotu 2. června.

Na nábřeží přímo pod hradem objevíte další zajímavost: kovovou repliku původního hodinového stroje staroměstského orloje v Praze. Připomíná hodináře Mikuláše z Kadaně, který pražský orloj roku 1410 zhotovil.
 

Pár zajímavostí nakonec

Alžbětinský klášter v Kadani

Alžbětinský klášter v Kadani

Klášter Alžbětinek s přilehlým kostelem Svaté Rodiny je barokní stavba nedaleko centra města.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Tzv. "Katova ulička" vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Městské opevnění v Kadani

Městské opevnění v Kadani

Městské opevnění v Kadani patřilo k nejmohutnějším v Českém království. Počátky jeho budování jsou datovány do druhé poloviny 13. století. Přestože v první polovině 19. století docházelo k rozsáhlým asanacím, velká část původní středověké fortifikace se přesto dochovala.

Replika orloje v Kadani

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Další aktuality

14.9.
2021
Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika
12.9.
2021
Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Severozápadní Čechy | Letní sporty
11.9.
2021
#světovéČesko a Šluknovsko: téměř neznámé České Nizozemí

#světovéČesko a Šluknovsko: téměř neznámé České Nizozemí

Severozápadní Čechy | Příroda