Úvod > Co chcete dělat? > Minoritská bašta v Kadani – Muzeum středověkého válečnictví a dělostřelectva
Kultura

Minoritská bašta v Kadani – Muzeum středověkého válečnictví a dělostřelectva

Minoritská bašta (označovaná též jako Středověká bašta) byla hlavní ze tří obranných bašt střežících severovýchodní nároží městského opevnění v Kadani. Od roku 2013 se zde nachází expozice Městského muzea v Kadani s názvem Militaria.
Mohutná pozdně gotická bašta vznikla s rozvojem dělostřelby po husitských válkách. Bašta je součástí druhého, tzv. parkánového hradebního pásu, v dnešní  Městské památkové rezervace v Kadani

Minoritská bašta prošla rozsáhlou rekonstrukcí během devadesátých let 20. století, kdy získala také novou střechu. Po rekonstrukci sloužila jako restaurace, poté došlo k adaptaci na muzejní využití.

Od roku 2013 se v prostorách Minoritské bašty nachází expozice Městského muzea v Kadani názvem Militaria. Ta je věnována vojenským a válečným dějinám města od dob raného středověku až po druhou světovou válku.

Součástí interaktivní expozice jsou mimo jiné i repliky zbraní a zbroje. V expozici se nachází také maketa bunkru tzv. řopíku, které byly stavěny v průběhu třicátých let 20. století také v okolí Kadaně. V patře bašty je výstavní prostor pro krátkodobé výstavy.
10.9.
11.9.
Dny EHD v Kadani 2022

Dny EHD v Kadani 2022

Kadaň, Ústecký kraj
26.11.
Advent v Kadani 2022

Advent v Kadani 2022

Kadaň, Ústecký kraj
27.8.
Císařský den v Kadani 2022

Císařský den v Kadani 2022

Kadaň, Ústecký kraj
31.10.
Stezka odvahy katovou uličkou

Stezka odvahy katovou uličkou

Kadaň, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí