Úvod > Co chcete dělat? > Replika orloje v Kadani
Památky

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Nečekejte ale funkční model s odbíjením hodin a plejádou apoštolů a ostatních postav – velký hodinový stroj je nefunkční, a to hlavně z bezpečnostních důvodů. Ze zadní strany i z boku je orloj otevřený, takže každý uvidí, jak stroj zevnitř přesně vypadá.

Autorem díla je umělecký kovář a restaurátor Karel Meloun z Klášterce nad Ohří, který svou replikou připomíná autora pražského orloje, královského hodináře Mikuláše z Kadaně.

Na orloji lze vidět i některé původní prvky, které kdysi bylo možné nalézt i na pražském originálu, ale které v průběhu dějin nahradily jiné mechanismy, například systém pohonu, který v Kadani odpovídá době Mikuláše z Kadaně. V Praze jej ale později vyměnili za jiný stroj, a tak kadaňská replika mimo jiné zachycuje technické řešení orloje zhruba ze 14. a 15. století.

Mistr Mikuláš z Kadaně

Do šedesátých let 20. století se jako autor pražského orloje mylně uváděl mistr Hanuš, který byl podle pověsti po dokončení práce oslepen, ve skutečnosti však orloj roku 1490 pouze upravil.

Z opisu tehdejších listin ale historici zjistili, že autorem je právě královský hodinář Mikuláš. Narodil se v Kadani kolem roku 1350, není ale jasné ani to, ve kterém domě žil. V době, kdy pracoval pro krále Václava IV., již bydlel v Praze. Při konstrukci staroměstského orloje mu pomáhal profesor pražské univerzity Jan Šindel, který vypočítal a sestrojil vědecký projekt. Za sestrojení orloje dostal Mikuláš dům v Praze a finanční odměnu.

10.9.
11.9.
Dny EHD v Kadani 2022

Dny EHD v Kadani 2022

Kadaň, Ústecký kraj
27.8.
Císařský den v Kadani 2022

Císařský den v Kadani 2022

Kadaň, Ústecký kraj
26.11.
Advent v Kadani 2022

Advent v Kadani 2022

Kadaň, Ústecký kraj
31.10.
Stezka odvahy katovou uličkou

Stezka odvahy katovou uličkou

Kadaň, Ústecký kraj