Úvod > Co chcete dělat? > Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani
Památky

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani

Radnice, fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Její budova, bývalá trojlodní tržnice, je situována na roh náměstí a jedné z hlavních ulic. Upoutá na ní hlavně unikátní věž.
Pro potřeby radnice královského města Kadaň byla upravena po požáru roku 1362. V přízemí se dochoval gotický klenutý prostor využívaný dnes jako galerie Josefa Lieslera. Obě fasády radniční budovy, do náměstí i do ulice, mají barokní podobu z 18. století s pozdějšími doplňky.

Dominantou radnice je bezesporu 53,7 metrů vysoká (gotická) věž. Její hlavní část vznikla před rokem 1402, kdy se poprvé zmiňuje arkýřová kaple zdobící dodnes první věžní patro. Na počátku 16. století věž upravil a dostavěl Petr Hündt. Z této stavební fáze pocházejí kamenné artefakty, ochoz a cihelná helmice opatřená na hranách terakotovými kraby. Stavitel umístil na věžní ochoz svůj originálně pojednaný autogram – sochu psa.

Tato unikátní věž byla v roce 1996 kompletně opravena. Náročnou rekonstrukcí prošel zejména krov, který byl zasažen dřevomorkou. Oprava se týkala také fasády. Na věž je také možné, po zakoupení vstupneky v Galerii Josefa Lieslera, vystoupit.