Úvod > Aktuality > Rybníky, hutě, lázně, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?
Rybníky, hutě, lázně, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?
"> "> "> "> ">
Památky

Rybníky, hutě, lázně, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?

  • Vydáno18. června 2021
Čtrnáct českých památek už na seznamu UNESCO je, bezmála dvě desítky dalších míst o zápis usilují. Možná vás překvapí, že v UNESCO ještě nejsou, a určitě byste dokázali soupisku doplnit o další kandidáty. Prozatím se o prestižní titul uchází třeba vysílač Ještěd, pevnost Terezín nebo hrad Karlštejn.
Touha „být v UNESCO“ je pochopitelná: ačkoli značka jako taková žádné peníze nepřináší, na prohlídky 14 českých míst každý rok přijíždí statisíce turistů. Mnozí z nich se na památky UNESCO soustředí a aktivně je vyhledávají – své o tom ví ve vile Tugendhat podobně jako v Třebíči, kde zájem o židovskou čtvrť a baziliku sv. Prokopa ve srovnání s dobou před zápisem a po něm mnohonásobně vzrostl.
 

Žhaví kandidáti

Ačkoli jsou jistě krásná, větší šanci než historická centra evropských měst či sakrální stavby mají uchazeči, kteří nabízejí něco navíc, případně společná nominace několika míst ve více zemích. Právě na to sází třeboňská rybniční soustava, síť staletých rybníků kolem jihočeské Třeboně s prosperujícím chovem ryb. Najdete tu řadu památek po renesančních mistrech rybníkářích a v Evropě navíc jen těžko najde konkurenci – a právě na to by UNESCO mohlo slyšet.

Celkem solidní pozici mají i slavné lázně Evropy, společná nominace lázeňských měst v několika zemích Evropy, kde se za Česko o titul ucházejí Františkovy LázněKarlovy Vary, Mariánské Lázně a Lázně Luhačovice, a pak památky Velké Moravy. Tady by se zápis týkal slovanského hradiště v Mikulčicích a kostela sv. Margity Antiochijské u Kopčan. Kdyby kolem hradiště v Mikulčicích nerostly stromy, zahlédli byste jej v rovinách za řekou Moravou. Původně románský, později goticky upravený kostelík vznikl pravděpodobně již v 9. století a je jediným zachovaným velkomoravským kostelem na světě. O společný zápis by se jednalo i u staveb slovinského architekta Jože Plečnika: za Česko se o nominaci uchází kostel Nejsvětějšího Srdce PáněPraze.
 

Další uchazeči

Bez šance nejsou ani průmyslové areály, oslňující už zdálky svou velikostí. Patrně tušíte, že řeč je o Dolních VítkovicíchOstravě, impozantním komplexu se zakonzervovanými uhelnými doly, koksovnami, vysokými pecemi a kompletní dochovanou technologií výroby železa a oceli. Ani takových památek zatím v UNESCO není mnoho.

Originalita, tradice a silný příběh – tedy to, co by mohlo být pro experty z UNESCO zajímavé – provázejí i další místa, například Žatec a jeho památky pěstování a zpracování chmele, které změnily architekturu celého města. Zápis mezi památky UNESCO by si jistě zasloužila i ruční papírna ve Velkých Losinách, založená na sklonku 16. století na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína, horský hotel a vysílač Ještěd či pevnostní město Terezín.

Seznam uchazečů ale pokračuje dál: Češi by na seznamu UNESCO rádi viděli jak nádherné renesanční domy ve Slavonicích, tak barokní sochy v Betlémě u Kuksu či lázně Luhačovice. Anebo skalní města Českého ráje, tedy Prachovské skály, Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály se skalním hradem Drábské světničky, údolí Plakánek, Suché skály, Klokočské skály i Drábovnu. Seznam uchazečů pak završuje Stará čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči  anebo perla gotické architektury, hrad Karlštejn.
 

Šance pro Křišťálové údolí

  • Zájem o zápis do seznamu UNESCO má i projekt Křišťálové údolí. Na mapách jej nenajdete, ale táhne se severem Čech od úpatí Lužických hor po Krkonoše, krajinou sklářských hutí s tradicí řemeslného i kulturního dědictví. Objevíte tu nejenom sklárny, které nabízejí komentované prohlídky a kurzy, ale i sklářská muzea a galerie, nemluvě o zajímavých akcích.
  • Hlavním iniciátorem vzniku Křišťálového údolí je společnost Preciosa v Kamenickém Šenově, kterou znáte jako výrobce lustrů. Historie skláren sahá až do roku 1724 a jde o jeden z nejstarších sklářských provozů ve střední Evropě, kde dodnes využívají výrobní postupy starých manufaktur s vysokým podílem ruční práce.
Města lázeňského trojúhelníku míří na Seznam UNESCO, zapsány by mohly být letos v létě

Města lázeňského trojúhelníku míří na Seznam UNESCO, zapsány by mohly být letos v létě

Jedenáct předních lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, se výrazně přiblížilo získání titulu světového dědictví UNESCO. V dokumentu, který byl zveřejněn 4. června 2021, poradní organizace ICOMOS doporučila mezinárodní sériovou nominaci Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe k zápisu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví. Toto doporučení je důležitým podkladem pro jednání Výboru pro světové dědictví, který na svém 44. zasedání ve dnech 16. až 31. července 2021 bude rozhodovat právě i o této nominaci. Pokud by rozhodnutí Výboru bylo v souladu s doporučením ICOMOS, lze oficiální potvrzení zápisu Slavných lázní Evropy na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO očekávat koncem července 2021.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

V Kadani začala sezona farmářských trhů a vše se chystá také na novou turistickou sezonu. Výlet si můžete naplánovat třeba tak, abyste v červnu oslavili narozeniny Maxipsa Fíka, ale můžete přijet klidně hned na jaře: alespoň zjistíte, co je nového v klášteře, který usiluje o zápis mezi památky UNESCO.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Čistírna, jenž byla uvedena do provozu v roce 1907 bude od letoška usilovat o zápis na seznam UNESCO. Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k podání žádosti, bude se však jednat o proces dlouhý několik let.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Geopark Egeria usiluje o zápis do seznamu UNESCO

Geopark Egeria usiluje o zápis do seznamu UNESCO

Druhým českým národním geoparkem se v loňském roce stal Geopark Egeria. Navazuje na geopark na bavorské straně hranice a zahrnuje vzácné geologické památky na Karlovarsku. Najdete v něm např. Svatošovské skály, rezervaci Soos, důl Jeroným nebo Karlovarské vřídlo. Geopark Egeria bude usilovat o zařazení na seznam UNESCO. V geoparku Egeria se nachází např. tzv. oherský prolom, příkopová propadlina, která je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu.