Úvod > Aktuality > Hrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa
Hrad Karlštejn
Památky

Hrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

  • Vydáno11. září 2023
Již brzy může Česká republika získat další zápis na seznamu památek UNESCO, právě nyní se o zapsání Žatce a chmelařské krajiny rozhoduje na zasedání v saúdskoarabském Rijádu. Dalších zájemců o toto prestižní označení má Česko několik, jsou na takzvaném indikativním seznamu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, která místa by se ráda ocitla na mezi památkami UNESCO.
Touha „být v UNESCO“ je pochopitelná: ačkoli značka jako taková žádné peníze nepřináší, na prohlídky 16 českých míst každý rok přijíždí statisíce turistů. Mnozí z nich se na památky UNESCO soustředí a aktivně je vyhledávají – své o tom ví ve vile Tugendhat podobně jako v Třebíči, kde zájem o židovskou čtvrť a baziliku sv. Prokopa ve srovnání s dobou před zápisem a po něm mnohonásobně vzrostl.
 

Žhaví kandidáti

Podle ministerstva kultury se sice nedá říci, která kandidatura na seznamu UNESCO je nejblíže cíli. Obecně lze usuzovat, že ačkoli jsou jistě krásná, větší šanci než historická centra evropských měst či sakrální stavby mají uchazeči, kteří nabízejí něco navíc. 

Právě na to sází třeboňská rybniční soustava, síť staletých rybníků kolem jihočeské Třeboně s prosperujícím chovem ryb. Najdete tu řadu památek po renesančních mistrech rybníkářích a v Evropě navíc jen těžko najde konkurenci – a právě na to by UNESCO mohlo slyšet.

Celkem solidní pozici mají i památky Velké Moravy. Tady by se zápis týkal slovanského hradiště v Mikulčicích a kostela sv. Margity Antiochijské u Kopčan na Slovensku. Kdyby kolem hradiště v Mikulčicích nerostly stromy, zahlédli byste jej v rovinách za řekou Moravou. Původně románský, později goticky upravený kostelík vznikl pravděpodobně již v 9. století a je jediným zachovaným velkomoravským kostelem na světě.

O společný zápis se jedná u i staveb slovinského architekta Jože Plečnika: za Česko se o nominaci uchází kostel Nejsvětějšího Srdce PáněPraze na Vinohradech.
 

Další uchazeči o zápis 

Bez šance nejsou ani průmyslové areály, oslňující už zdálky svou velikostí. Patrně tušíte, že řeč je o Dolních VítkovicíchOstravě, impozantním komplexu se zakonzervovanými uhelnými doly, koksovnami, vysokými pecemi a kompletní dochovanou technologií výroby železa a oceli. Ani takových památek zatím v UNESCO není mnoho.

Zápis na seznam světového dědictví UNESCO by si jistě zasloužila i ruční papírna ve Velkých Losinách, založená na sklonku 16. století na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína, horský hotel a vysílač Ještěd či pevnostní město Terezín.

Seznam uchazečů ale pokračuje dál: Češi by na seznamu UNESCO rádi viděli jak nádherné renesanční domy ve Slavonicích, tak barokní sochy v Betlémě u Kuksu či lázně Luhačovice. Anebo skalní města Českého ráje, tedy Prachovské skály, Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály se skalním hradem Drábské světničky, údolí Plakánek, Suché skály, Klokočské skály i Drábovnu. Řádu uchazečů na indikativním seznamu pak završuje Stará čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči  anebo perla gotické architektury, hrad Karlštejn.
 

Další zájemci o UNESCO

Ač na indikativním seznamu nejsou, o zápisu svých památek na seznam UNESCO, hovoří i další města a instituce. Zájem v roce 2016 oznámil projekt Křišťálové údolí. Na mapách jej nenajdete, ale táhne se severem Čech od úpatí Lužických hor po Krkonoše, krajinou sklářských hutí s tradicí řemeslného i kulturního dědictví. Objevíte tu nejenom sklárny, které nabízejí komentované prohlídky a kurzy, ale i sklářská muzea a galerie, nemluvě o zajímavých akcích.

Hlavním iniciátorem vzniku Křišťálového údolí je společnost Preciosa v Kamenickém Šenově, kterou znáte jako výrobce lustrů. Historie skláren sahá až do roku 1724 a jde o jeden z nejstarších sklářských provozů ve střední Evropě, kde dodnes využívají výrobní postupy starých manufaktur s vysokým podílem ruční práce.

S myšlenkou dostat se na indikativní seznam pracují i v Kadani. Rádi by navrhli klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.
 

Kde již slavili úspěch? Lázeňská města kandidovala do UNESCO společně

V posledních letech se rozmohla společná nominace několika míst ve více zemích. Naposledy takovou nomici v zápis proměnil v roce 2021 takzvaný lázeňský trojúhelník v Západních Čechách

O zapsání společně usilovaly Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgické město Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, rakouské město Baden u Vídně a City of Bath z Anglie. Spojuje je to, že se rozvíjela v letech 1700 až 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů.
 

Jizerskohorské bučiny – první přírodní lokalita na Seznamu UNESCO

Ve stejném roce byly ještě jako první tuzemská přírodní lokalita zapsány Jizerskohorské bučiny. Oblast nabízí řadu skalních vyhlídek i největší vodopád Jizerských hor.

Česko má i osm zápisů mezi světovým nehmotným dědictvím UNESCO, naposledy přibyla v prosinci 2023 tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I zde se jedná o společný zápis z více zemí, s Českou republikou nominaci připravovaly Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

V Kadani začala sezona farmářských trhů a vše se chystá také na novou turistickou sezonu. Výlet si můžete naplánovat třeba tak, abyste v červnu oslavili narozeniny Maxipsa Fíka, ale můžete přijet klidně hned na jaře: alespoň zjistíte, co je nového v klášteře, který usiluje o zápis mezi památky UNESCO.

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Čistírna, jenž byla uvedena do provozu v roce 1907 bude od letoška usilovat o zápis na seznam UNESCO. Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k podání žádosti, bude se však jednat o proces dlouhý několik let.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV., kam prý neměly přístup ženy, aby tu panovníka nic nerušilo ve státnických či teologických úvahách, bylo založeno jako sejf pro korunovační klenoty, svaté ostatky a státní písemnosti.

Městská památková rezervace Slavonice

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky