!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rybníky, staré doly, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?
Rybníky, staré doly, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?
">
Památky

Rybníky, staré doly, sklo a skály: která místa usilují o titul památky UNESCO?

Vydáno 11. listopadu 2017
Dvanáct českých památek už na seznamu UNESCO je, bezmála dvě desítky dalších míst o zápis usilují. Možná vás překvapí, že v UNESCO ještě nejsou, a určitě byste dokázali soupisku doplnit o další kandidáty. Prozatím se o prestižní titul uchází třeba vysílač Ještěd, pevnost Terezín nebo hrad Karlštejn.
Touha „být v UNESCO“ je pochopitelná: ačkoli značka jako taková žádné peníze nepřináší, na prohlídky dvanácti českých míst každý rok přijíždí statisíce turistů. Mnozí z nich se na památky UNESCO soustředí a aktivně je vyhledávají – své o tom ví ve vile Tugendhat podobně jako v Třebíči, kde zájem o židovskou čtvrť a baziliku sv. Prokopa ve srovnání s dobou před zápisem a po něm mnohonásobně vzrostl.
 

Žhaví kandidáti

Ačkoli jsou jistě krásná, větší šanci než historická centra evropských měst či sakrální stavby mají uchazeči, kteří nabízejí něco navíc, případně společná nominace několika míst ve více zemích. Právě na to sází hornická kulturní krajina Erzgebirge / Krušnohoří. Jde o společnou snahu Česka a Německa chránit hornické památky; na saské straně jde o pět set objektů, na české o třiadvacet, včetně Jáchymova, Krupky či těžebních krajin kolem Abertam, Horní Blatné, Božího Daru a Měděnce.

Podobně vysoké šance má třeboňská rybniční soustava, síť staletých rybníků kolem jihočeské Třeboně s prosperujícím chovem ryb. Najdete tu řadu památek po renesančních mistrech rybníkářích a v Evropě navíc jen těžko najde konkurenci – a právě na to by UNESCO mohlo slyšet.

Celkem solidní pozici mají i slavné lázně Evropy, společná nominace lázeňských měst v několika zemích Evropy, kde se za Česko o titul ucházejí Františkovy LázněKarlovy Vary, Mariánské Lázně a Lázně Luhačovice, a pak památky Velké Moravy. Tady by se zápis týkal slovanského hradiště v Mikulčicích a kostela sv. Margity Antiochijské u Kopčan. Kdyby kolem hradiště v Mikulčicích nerostly stromy, zahlédli byste jej v rovinách za řekou Moravou. Původně románský, později goticky upravený kostelík vznikl pravděpodobně již v 9. století a je jediným zachovaným velkomoravským kostelem na světě. O společný zápis by se jednalo i u staveb slovinského architekta Jože Plečnika: za Česko se o nominaci uchází kostel Nejsvětějšího Srdce PáněPraze.
 

Další uchazeči

Bez šance nejsou ani průmyslové areály, oslňující už zdálky svou velikostí. Patrně tušíte, že řeč je o Dolních VítkovicíchOstravě, impozantním komplexu se zakonzervovanými uhelnými doly, koksovnami, vysokými pecemi a kompletní dochovanou technologií výroby železa a oceli. Ani takových památek zatím v UNESCO není mnoho.

Originalita, tradice a silný příběh – tedy to, co by mohlo být pro experty z UNESCO zajímavé – provázejí i další místa, například Žatec a jeho památky pěstování a zpracování chmele, které změnily architekturu celého města. Zápis mezi památky UNESCO by si jistě zasloužila i ruční papírna ve Velkých Losinách, založená na sklonku 16. století na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína, horský hotel a vysílač Ještěd či pevnostní město Terezín.

Seznam uchazečů ale pokračuje dál: Češi by na seznamu UNESCO rádi viděli jak nádherné renesanční domy ve Slavonicích, tak barokní sochy v Betlémě u Kuksu či kulturní krajinu kolem hřebčína v Kladrubech nad Labem. Anebo skalní města Českého ráje, tedy Prachovské skály, Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály se skalním hradem Drábské světničky, údolí Plakánek, Suché skály, Klokočské skály i Drábovnu. Seznam uchazečů pak završuje perla gotické architektury, hrad Karlštejn.
 

Šance pro Křišťálové údolí a vánoční ozdoby?

  • Zájem o zápis do seznamu UNESCO má i projekt Křišťálové údolí. Na mapách je nenajdete, ale táhne se severem Čech od úpatí Lužických hor po Krkonoše, krajinou sklářských hutí s tradicí řemeslného i kulturního dědictví. Objevíte tu nejenom sklárny, které nabízejí komentované prohlídky a kurzy, ale i sklářská muzea a galerie, nemluvě o zajímavých akcích.
  • Hlavním iniciátorem vzniku Křišťálového údolí je společnost Preciosa v Kamenickém Šenově, kterou znáte jako výrobce lustrů. Historie skláren sahá až do roku 1724 a jde o jeden z nejstarších sklářských provozů ve střední Evropě, kde dodnes využívají výrobní postupy starých manufaktur s vysokým podílem ruční práce.
  • UNESCO nejsou jen památky, ale i nehmotné kulturní dědictví lidstva. Do jeho seznamu by se díky jedinečnému zpracování skla ráda dostala oblast osmi vesnic kolem Poniklé v Krkonoších. Původními postupy, které se i po stovkách let téměř nezměnily, se tu dodnes ze skleněných foukaných perliček vyrábějí tradiční vánoční ozdoby. Výrobu zastřešuje firma Rautis, za žádostí stojí Muzeum Českého ráje v Turnově.
Česko-bavorský geopark Egeria - vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria - vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt - Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Královské město Žatec - město, kde je pivo doma

Královské město Žatec - město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Ruční papírna Velké Losiny - Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny - Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Areál Dolní Vítkovice - unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice - unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Další aktuality

7.4.
2021
Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na severozápadě Čech

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na severozápadě Čech

Severozápadní Čechy | Ubytování
12.3.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta v Ústí nad Labem

10 tipů na nejkrásnější fotomísta v Ústí nad Labem

Severozápadní Čechy | Zážitky
23.2.
2021
Dycky Most! aneb objevte místa z oblíbeného seriálu

Dycky Most! aneb objevte místa z oblíbeného seriálu

Severozápadní Čechy | Životní styl