ÚvodAktualityHrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa
Hrad Karlštejn
Památky

Hrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

  • 11. září 2023
Již brzy může Česká republika získat další zápis na seznamu památek UNESCO, právě nyní se o zapsání Žatce a chmelařské krajiny rozhoduje na zasedání v saúdskoarabském Rijádu. Dalších zájemců o toto prestižní označení má Česko několik, jsou na takzvaném indikativním seznamu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, která místa by se ráda ocitla na mezi památkami UNESCO.
Touha „být v UNESCO“ je pochopitelná: ačkoli značka jako taková žádné peníze nepřináší, na prohlídky 16 českých míst každý rok přijíždí statisíce turistů. Mnozí z nich se na památky UNESCO soustředí a aktivně je vyhledávají – své o tom ví ve vile Tugendhat podobně jako v Třebíči, kde zájem o židovskou čtvrť a baziliku sv. Prokopa ve srovnání s dobou před zápisem a po něm mnohonásobně vzrostl.
 

Žhaví kandidáti

Podle ministerstva kultury se sice nedá říci, která kandidatura na seznamu UNESCO je nejblíže cíli. Obecně lze usuzovat, že ačkoli jsou jistě krásná, větší šanci než historická centra evropských měst či sakrální stavby mají uchazeči, kteří nabízejí něco navíc. 

Právě na to sází třeboňská rybniční soustava, síť staletých rybníků kolem jihočeské Třeboně s prosperujícím chovem ryb. Najdete tu řadu památek po renesančních mistrech rybníkářích a v Evropě navíc jen těžko najde konkurenci – a právě na to by UNESCO mohlo slyšet.

Celkem solidní pozici mají i památky Velké Moravy. Tady by se zápis týkal slovanského hradiště v Mikulčicích a kostela sv. Margity Antiochijské u Kopčan na Slovensku. Kdyby kolem hradiště v Mikulčicích nerostly stromy, zahlédli byste jej v rovinách za řekou Moravou. Původně románský, později goticky upravený kostelík vznikl pravděpodobně již v 9. století a je jediným zachovaným velkomoravským kostelem na světě.

O společný zápis se jedná u i staveb slovinského architekta Jože Plečnika: za Česko se o nominaci uchází kostel Nejsvětějšího Srdce PáněPraze na Vinohradech.
 

Další uchazeči o zápis 

Bez šance nejsou ani průmyslové areály, oslňující už zdálky svou velikostí. Patrně tušíte, že řeč je o Dolních VítkovicíchOstravě, impozantním komplexu se zakonzervovanými uhelnými doly, koksovnami, vysokými pecemi a kompletní dochovanou technologií výroby železa a oceli. Ani takových památek zatím v UNESCO není mnoho.

Zápis na seznam světového dědictví UNESCO by si jistě zasloužila i ruční papírna ve Velkých Losinách, založená na sklonku 16. století na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína, horský hotel a vysílač Ještěd či pevnostní město Terezín.

Seznam uchazečů ale pokračuje dál: Češi by na seznamu UNESCO rádi viděli jak nádherné renesanční domy ve Slavonicích, tak barokní sochy v Betlémě u Kuksu či lázně Luhačovice. Anebo skalní města Českého ráje, tedy Prachovské skály, Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály se skalním hradem Drábské světničky, údolí Plakánek, Suché skály, Klokočské skály i Drábovnu. Řádu uchazečů na indikativním seznamu pak završuje Stará čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči  anebo perla gotické architektury, hrad Karlštejn.
 

Další zájemci o UNESCO

Ač na indikativním seznamu nejsou, o zápisu svých památek na seznam UNESCO, hovoří i další města a instituce. Zájem v roce 2016 oznámil projekt Křišťálové údolí. Na mapách jej nenajdete, ale táhne se severem Čech od úpatí Lužických hor po Krkonoše, krajinou sklářských hutí s tradicí řemeslného i kulturního dědictví. Objevíte tu nejenom sklárny, které nabízejí komentované prohlídky a kurzy, ale i sklářská muzea a galerie, nemluvě o zajímavých akcích.

Hlavním iniciátorem vzniku Křišťálového údolí je společnost Preciosa v Kamenickém Šenově, kterou znáte jako výrobce lustrů. Historie skláren sahá až do roku 1724 a jde o jeden z nejstarších sklářských provozů ve střední Evropě, kde dodnes využívají výrobní postupy starých manufaktur s vysokým podílem ruční práce.

S myšlenkou dostat se na indikativní seznam pracují i v Kadani. Rádi by navrhli klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.
 

Kde již slavili úspěch? Lázeňská města kandidovala do UNESCO společně

V posledních letech se rozmohla společná nominace několika míst ve více zemích. Naposledy takovou nomici v zápis proměnil v roce 2021 takzvaný lázeňský trojúhelník v Západních Čechách

O zapsání společně usilovaly Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgické město Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, rakouské město Baden u Vídně a City of Bath z Anglie. Spojuje je to, že se rozvíjela v letech 1700 až 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů.
 

Jizerskohorské bučiny – první přírodní lokalita na Seznamu UNESCO

Ve stejném roce byly ještě jako první tuzemská přírodní lokalita zapsány Jizerskohorské bučiny. Oblast nabízí řadu skalních vyhlídek i největší vodopád Jizerských hor.

Česko má i osm zápisů mezi světovým nehmotným dědictvím UNESCO, naposledy přibyla v prosinci 2023 tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I zde se jedná o společný zápis z více zemí, s Českou republikou nominaci připravovaly Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně Kultura

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

V Kadani začala sezona farmářských trhů a vše se chystá také na novou turistickou sezonu. Výlet si můžete naplánovat třeba tak, abyste v červnu oslavili narozeniny Maxipsa Fíka, ale můžete přijet klidně hned na jaře: alespoň zjistíte, co je nového v klášteře, který usiluje o zápis mezi památky UNESCO.

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Čistírna, jenž byla uvedena do provozu v roce 1907 bude od letoška usilovat o zápis na seznam UNESCO. Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k podání žádosti, bude se však jednat o proces dlouhý několik let.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV., kam prý neměly přístup ženy, aby tu panovníka nic nerušilo ve státnických či teologických úvahách, bylo založeno jako sejf pro korunovační klenoty, svaté ostatky a státní písemnosti.

Městská památková rezervace Slavonice Památky

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Další aktuality

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
17. červenec 2024 12:55
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
16. červenec 2024 12:49
Památky

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
14. červenec 2024 9:31
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
14. červenec 2024 9:09
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2024 a potrvá až do poloviny září 2024.
12. červenec 2024 6:00
Památky

Tradice: dříve klášter, dnes… aneb nový život starých památek

Co spojuje města Český Krumlov, Broumov, Hostinné, Plasy, Žďár nad Sázavou a spousty dalších? Jeden z tisíců výnosů a rozhodnutí císaře Josefa II., kdy jediným podpisem zrušil stovky klášterů a řeholních domů. S následky jeho rozhodnutí se města potýkají dodnes: mniši odešli už před stovkami let, ale impozantní a rozsáhlé areály stojí dál. Které prošly nejvýraznější proměnou?
11. červenec 2024 9:07
Památky

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!
9. červenec 2024 12:02
Památky

Chcete poznat, jak a kde se žilo ve středověku? Poznejte naše strážní hrady!

Vypravte se na výlet na hrady a tvrze, které ve středověku strážily území podél zemských stezek a poblíž zemských bran. Mohutné hradby, obranné věže a hluboké příkopy – dosud působivé zbytky kdysi majestátních gotických hradů se dodnes tyčí nad českými i moravskými městy a vesnicemi. Navštivte hrady, které strážily hranice anebo obchodní stezky či jiné cesty skrz tehdejší neproniknutelné hvozdy Českého království.
7. červenec 2024 10:49
Památky