Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy
Památky

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Poslechněte si audio verzi článku
Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!

Trailer Jeden život

One Life (Jeden život) je britský životopisný film o britském humanitárním pracovníkovi Nicholasi Wintonovi. Hlavní role ve filmu ztvárnili Anthony Hopkins a Johnny Flynn. Film sleduje Wintona, který se ohlíží za svou minulostí, kdy pomáhal skupinám židovských dětí v Němci okupovaném Československu, aby se mohly ukrýt a uprchnout v letech 1938-39, těsně před začátkem druhé světové války. Ve vedlejších rolích se dále objevují Lena Olin, Romola Garai, Alex Sharp, Jonathan Pryce a Helena Bonham Carter.
Prvním ze slavných filmů o zachráncích byl Schindlerův seznam z roku 1993. Jeho ústřední postavou je Oskar Schindler (ve filmu ho ztvárnil Liam Neeson), který za druhé světové války zachránil 1 200 Židů. Schindlerův seznam získal řadu ocenění a řadí se k nejdůležitějším filmům o holocaustu, jaké byly dosud natočeny. I když po třiceti letech víme, že nejde o historicky věrný dokument, kdo z nás předtím věděl například to, že se Oskar Schindler narodil ve Svitavách a že svou továrnu za války přestěhoval z polského Krakova do moravského Brněnce?
 

Oskar Schindler, Krakov, Brněnec a film Schindlerův seznam

Historie zná Oskara Schindlera jako německého obchodníka, který před smrtí v koncentračních nebo vyhlazovacích táborech nacistů zachránil 1 200 Židů. Jeho příběh poprvé odvyprávěl film Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga. Film získal sedm Oscarů, z toho jednoho za režii. Víte, že Spielberg je potomek ukrajinských Židů a honorář za film odmítl, protože by to pro něj byly krvavé peníze? Honorář věnoval nadaci Shoah, shromažďující svědectví těch, kteří holocaust přežili.

Příběh o nepředstavitelných hrůzách, které nacisté spáchali na Židech, měl být autentický, a tak Spielberg řadu scén natočil právě v Krakově. Několik míst známých z filmu najdete ve čtvrti Kaziměř, objeví se v něm i kostel Nanebevzetí Panny Marie na hlavním krakovském náměstí a skutečná továrna na smaltované zboží Oskara Schindlera na ulici Lipowa v krakovské čtvrti Podgórze. Továrnu si můžete prohlédnout i zevnitř, expozice Historického muzea mapuje období okupace Krakova v letech 1939–1945.



Ačkoli se Spielberg snažil o historickou přesnost, leccos bylo kvůli umělecké licenci jinak. Jak, to se dozvíte například v Městském muzeu ve Svitavách, kde je kontroverzní osobností svitavského rodáka věnovaná stálá expozice nazvaná Hledání hvězdy Davidovy. V budoucnosti se plánuje vznik muzea holocaustubývalé Schindlerově továrněBrněnci.
 

Nicholas Winton a film Jeden život

Jedním z nejočekávanějších filmů roku 2024 byl snímek Jeden život, příběh sira Nicholase Wintona. Příběh muže, který před začátkem druhé světové války zachránil stovky převážně židovských dětí z nacisty okupovaného Československa, vychází z knihy Wintonovy dcery Barbary. Staršího Wintona hraje Anthony Hopkins, mladšího Johnny Flynn. Film se natáčel na řadě míst včetně České republiky. Vlaky se stovkami zachráněných dětí odjížděly z Hlavního nádraží v Praze, což dodnes připomíná Wintonova bronzová socha. Jak vzpomíná režisér James Hawes, v jedné chvíli musel natáčení přerušit. Na sousední nástupiště totiž přijel vlak s uprchlíky z Ukrajiny. „Byly tam matky a děti, vystupovaly z vagonu... Křik a zmatek. A my jsme stáli u repliky Wintonova vlaku,“ vzpomíná režisér příběhu o tichém hrdinství a o neschopnosti lidstva poučit se ze svých chyb.
 

Nicholas Winton podruhé: film Všichni moji blízcí

Příběh o tom, jak devětadvacetiletý bankovní makléř Nicholas Winton v letech 1938 a 1939 zorganizoval převoz 669 převážně židovských dětí z Československa a později z protektorátu do Británie, byl neznámý až do konce 80. let. Zatímco snímek Jeden život se zaměřuje přímo na Nicholase Wintona, už koncem 90. let se objevil český film na stejné téma. Jmenuje se Všichni moji blízcí, podle scénáře Jiřího Hubače ho natočil režisér Matej Mináč a řadí se mezi filmové zážitky devadesátých let. Premiéru měl v roce 1999, hlavní role si zahráli Libuše Šafránková a Josef Abrhám.
 

Neznámý příběh Antonína Kaliny z Třebíče

Jeden ze zachránců byl ještě skromnější než Nicholas Winton. Jmenoval se Antonín Kalina, pocházel z Třebíče a za druhé světové války zachránil před jistou smrtí nejméně 900 chlapců, vězněných v koncentračním táboře Buchenwald. Po válce o své záchranné akci veřejně nikdy nehovořil, a byly to právě jeho „děti“, které statečný čin jako první zveřejnily.



Příběh Antonína Kaliny na zfilmování zatím čeká; podívat se můžete „pouze“ na filmový dokument scenáristy Stanislava Motla a režiséra Pavla Dražana Děti Antonína Kaliny, který měl premiéru na festivalu židovské kultury Šamajim v Třebíči v roce 2016.

Kalinu, který při záchraně dětí coby politický vězeň vědomě riskoval život, v Třebíči připomíná pamětní deska v bývalé židovské čtvrti a Pamětní síň vedle Zadní synagogy.
Schindlerova pletárna – více než 170 let tradice pletařské výroby

Schindlerova pletárna – více než 170 let tradice pletařské výroby

Obnovena Schindlerova pletárna v Krásné Lípě. Řemeslná dílna, která v době svého vzniku (1854) zásobovala punčochami celé Rakousko – Uhersko, nyní vrací zašlý lesk nový majitel Martin Veselík.

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie vlastní největší soubor praček a dalších nástrojů a strojů v ČR, které dokumentují historii praní prádla.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.

Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích

Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích

Podejte si ruce se světovými osobnostmi a dotkněte se děl, na jejichž designu se samy podílely! Zavítejte do muzea křišťálových otisků dlaní světových osobností z řad hrdinů, hvězd, umělců, sportovců a dalších. Osahat si otisky dlaní českých i světových osobností můžete v Litoměřicích.

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2024

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2024

Chodíte rádi do kina? V seriálu Česko ve filmu vám na Kudy z nudy poradíme, které filmy byste letos neměli v kinech minout. Podívejte se na nejočekávanější filmy roku 2024, a to od domácích i světových filmových režisérů.

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Coudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy

Coudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy

Aristokratický rod Coudenhove pochází z Nizozemí, kde se o něm první zmínky objevují ve 13. století. Do Čech přišli první členové rodiny v době napoleonských válek, k nejznámějším pak patřil Richard Coudenhove-Kalergi (1894–1972), zakladatel myšlenky Panevropy a jeden z duchovních otců dnešní Evropské unie.

Po židovských stopách na Třebíčsku

Po židovských stopách na Třebíčsku

Život židovských obyvatel na území Vysočiny dokládají dodnes dochované památky. Vydejte se po jejich stopách na Třebíčsko. Navštívite unikátní židovské město, které je zapsáno na seznam UNESCO, poznáte život hrdiny Antonína Kaliny a objevíte synagogu v Polici u Jemnice.

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Miese van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.

Gustav Mahler – světově proslulý česko-rakouský hudební skladatel a dirigent

Gustav Mahler – světově proslulý česko-rakouský hudební skladatel a dirigent

Gustav Mahler (7. července 1860, Kaliště – 18. května 1911, Vídeň) je považován za jednoho z nejproslulejších skladatelů symfonické hudby. Více než sto let po jeho smrti jsou Mahlerovy skladby živou součástí světového koncertního repertoáru a patří nejenom k nejčastěji hraným a nahrávaným, ale zároveň oblíbeným mezi posluchači.

Alej svobody sira Wintona pod Řípem

Alej svobody sira Wintona pod Řípem

V Račiněvsi se rozhodli pro obnovení staré polní cesty, která bude sloužit jako relaxační zóna. Podél cesty je nově vysázena alej o 91 stromech a 65 keřích. Tato alej je pojmenována po siru Nicholasi Wintonovi.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Pátrání po zachránci – zážitková trasa v Třebíči

Pátrání po zachránci – zážitková trasa v Třebíči

Znáte mobilní hru Skryté příběhy? Vydejte se za příběhy velkých osobností i malých postav českých dějin… už na vás čekají a potřebují vaši pomoc. Tentokrát je to Antonín Kalina z Třebíče.

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte emotivní sousoší sira Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie.

Hlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice

Hlavní nádraží Praha – největší osobní železniční nádraží v České republice

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

Svitavy

Svitavy

Svitavy jako první v Česku získaly ocenění za regeneraci městského jádra – a až spatříte náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás, renesančním domem U mouřenínů a kováním zdobenou fontánu symbolizující koloběh života, nebudete se tomu divit. Bonusem navíc je muzeum, galerie či letní aquapark.

Antonín Kalina – zachránce dětí a Spravedlivý mezi národy

Antonín Kalina – zachránce dětí a Spravedlivý mezi národy

Antonín Kalina (17. února 1902, Třebíč – 26. listopadu 1990, Praha) byl za druhé světové války z politických důvodů vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Podařilo se mu zachránit více než 900 převážně židovských dětí, za což v roce 2012 in memoriam získal titul Spravedlivý mezi národy.

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

S Prahou a Českou republikou je spojený jeden z nejdojemnějších příběhů o záchraně židovských dětí za druhé světové války. Mladý Angličan Nicholas Winton (19. května 1909, Hampstead, Londýn – 1. července 2015, Slough, Spojené království Velké Británie a Irska) v roce 1939 z okupovaného Československa zachránil 669 dětí. Dodnes se mluví o Wintonových vlacích a Wintonových dětech.

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Ve Svitavách, městě na Českomoravském pomezí, vedle sebe dlouhá staletí žili Češi, Němci a Židé. Možná právě z jejich poklidného soužití vzešla motivace Oskara Schindlera (28. dubna 1908 Svitavy – 9. října 1974 Hildesheim, Německo) k záchraně dělníků ze své továrny před jistou smrtí v koncentračních táborech na území okupovaného Polska.

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Ilustrátor, spisovatel, malíř, grafik a autor animovaných filmů: tím vším je Petr Sís (* 11. května 1949 Brno). Je držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy Ceny Hanse Christiana Andersena (2012), ceny Duhový nosorožec za nejkrásněji ilustrovanou knížku pro děti (1987), Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů.

Za Oskarem Schindlerem na kole

Za Oskarem Schindlerem na kole

Cyklistický výlet vás provede malebnou zvlněnou krajinou Českomoravského pomezí. Po prohlídce Moravské Třebové, kde navštívíte renesanční zámek nebo netradiční Muzeum egyptské princezny, zamíříte do Svitav, rodiště kontroverzního zachránce více než tisícovky lidských životů Oskara Schindlera.

Židovská čtvrť Třebíč a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Židovská čtvrť Třebíč a bazilika sv. Prokopa – památka UNESCO

Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči jsou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsány od roku 2003. Hned po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně na Seznam zapsány.

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Nacistické podzemní továrny a okupace českých zemí: 15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie

Vznik protektorátu znamenal zánik Československé republiky jako samostatného demokratického státu a nastolení totalitního systému. Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se do míst spojených s nejtemnějším obdobím české historie.

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Antonín Kalina byl třebíčský rodák, obuvnický dělník a prvorepublikový komunista, ale hlavně byl zachránce nejméně 900 chlapců, kteří byli za druhé světové války vězněni v koncentračním táboře Buchenwald.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky