ÚvodČeská nejOsobnostNicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa
Osobnost

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

S Prahou a Českou republikou je spojený jeden z nejdojemnějších příběhů o záchraně židovských dětí za druhé světové války. Mladý Angličan Nicholas Winton (19. května 1909, Hampstead, Londýn – 1. července 2015, Slough, Spojené království Velké Británie a Irska) v roce 1939 z okupovaného Československa zachránil 669 dětí. Dodnes se mluví o Wintonových vlacích a Wintonových dětech.
Rodiče Nicholase Wintona byli Židé, jmenovali se Werterheimerovi a dva roky před jeho narozením emigrovali z Německa do Británie. V nové vlasti si změnili příjmení a přestoupili ke křesťanství.

Na sklonku roku 1938 Nicholasi Wintonovi zavolal jeho přítel Martin Blake, člen Britského výboru pro uprchlíky z Československa. V té době byl v Praze a Wintona požádal o pomoc s organizací převozu dětí z českých židovských rodin do Británie. Oba mladí muži zápasili s časem i byrokracií: kromě německého povolení k průjezdu a britského povolení ke vstupu do země muselo každé dítě mít padesátilibrovou kauci a předem vybranou pěstounskou rodinu.

Celkem se od března do srpna 1939 podařilo vypravit osm vlaků. Devátý vlak, vůbec největší, který měl 3. září 1939 vyvézt 251 dětí, bohužel už neodjel: 1. září vypukla druhá světová válka. Většina dětí, které tímto vlakem měly jet, později zahynula v nacistických vyhlazovacích táborech. Jejich osud Winton považoval za jednu z největších tragédií svého života.

Winton za války vstoupil do řad britského letectva RAF, po válce se vrátil k práci v bance, oženil se a založil rodinu. O záchraně dětí z Prahy niky nemluvil. V roce 1988 jeho manželka Grete našla při úklidu půdy kufr plný dokumentů. Předala jej historičce Elizabeth Maxwellové a ta ve studiu BBC zorganizovala dojemné Wintonovo setkání s částí zachráněných dětí.

Média dala Wintonovi přezdívku Britský Schindler, ale on všechny zásluhy odmítal s tím, že dělal jen to, co bylo potřeba. Za své činy byl povýšen do šlechtického stavu, získal Řád britského impéria a další ocenění, mimo jiné i Řád Tomáše Garrigua Masaryka a Řád bílého lva. Opakovaně byl navržen na Nobelovu cenu míru. Příběh ztvárnil režisér Matej Mináč ve filmu Všichni moji blízcí (1999) a v několika dokumentárních filmech.

Sir Nicholas Winton se do Česka opakovaně vracel a setkával se se zachráněnými dětmi. Wintonovy vlaky a zachráněné děti připomíná sousoší Wintona se dvěma malými dětmi a kufrem od Flor Kentové na prvním nástupišti Hlavního nádraží v Praze. Připomínkou rodičů Wintonových dětí, kteří většinou za války zahynuli, je památník Rozloučení v podchodu Hlavního nádraží. Skleněná deska je vsazená v replice dveří z osobního vagónu III. třídy řady Ca, které děti v roce 1939 odvážely, a jsou na ní otisky dětských a dospělých rukou. Odlitky byly vytvořeny podle rukou Mileny Grenfell-Bainesové a Zuzany Marešové, které patří k Wintonovým dětem, a jejich pravnoučat.
Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží Památky

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte emotivní sousoší sira Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie.

Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend a o státních svátcích z Prahy do Blatné po trase Praha hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice –– Blatná a zpět.
Praha 1, Praha

Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.
Praha 2, Praha

Turistický vlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

Turistický vlak Český ráj vyráží o sobotách a nedělích a ve svátky na trasu: Praha hl. n. – Nymburk-město – Jičín – Kopidlno – Turnov a zpět. Ve vlaku je možná úschova během přepravy, převoz kol do vyčerpání kapacity.
Praha 1, Praha

Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu od konce března do konce října.
Praha 2, Praha

Kralovický rychlík

Kralovický rychlík je nejrychlejším železničním spojením Prahy se západním Rakovnickem a se severním Plzeňskem. Rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Rakovník do Kralovic a zpět, a to vybrané dny.
Praha, Praha

Brdský motoráček

Brdský motoráček jezdí z Prahy po trati přes Vrané nad Vltavou a Mníšek pod Brdy do Dobříše a zpět. Vlak jede každou sobotu od konce března konce října.
Praha, Praha

Komentovaná prohlídka Jeruzalémské synagogy

Trochu bokem od židovského města se nachází secesní Jeruzalémská synagogu, kterou si budeme moci prohlédnout.
Praha 1, Praha

Vize Kafkova stínu

Výstava v Jeruzalémské synagoze k 100. výročí úmrtí Franze Kafky přináší reflexi jeho díla prostřednictvím tvorby jedenácti vybraných českých fotografů a výtvarníků.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte emotivní sousoší sira Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie.
Praha 2, Praha

Buďte řiditelem hotelu – pronájem obytného auta

Poznejte jiný způsob jízdy. Pronajměte si obytný vůz pro 2 – 4 osoby a poznávejte krásy Česka. Ráno vstanete do probouzející se přírody, klidně radostí uděláte pár kotoulů v chladné rose, zažijete noční oblohu mimo civilizaci.
Praha 1, Praha

Půjčovna tříkolek

Pro řidiče osobních aut je možné cestovat za krásami Česka i na motorce (tedy stačí běžný ŘP sk.B). Tříkolka CAN-AM se pocitům motorky blíží. Vysoký standard pohodlí, klidná jízda, extravagance, pocity a emoce.
Praha 1, Praha

Fantova budova na Hlavním nádraží v Praze

Výpravní budova od architekta Josefa Fanty je dominantou největšího osobního nádraží v České republice a vznikla v letech 1901-1909. K odbavování cestujících sloužila do otevření nové podzemní haly v roce 1977. Od roku 2012 probíhá postupná rekonstrukce, v objektu se konají komentované prohlídky.
Praha 2, Praha

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.
Praha 2, Praha

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.
Praha 1, Praha

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla

Prostor mezi Národním divadlem a Novou scénou Národního divadla v Praze se od roku 2016 jmenuje náměstí Václava Havla. Náměstí oživuje instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě 160 cm velkého žulového srdce.
Praha, Praha

Mural Seifertova

Žižkovský mural z projektu Umění pro město se nachází pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.
Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace

Foyer Café na Hlavním nádraží

Secesní prostory ve Fantově budově na Hlavním nádraží v Praze se otevírají veřejnosti. V nově zrestaurovaném křídle budovy zahajuje provoz Foyer Café. Podnik láká na exkluzivní výběr z 50 druhů šampaňských a vín, vybrané kanapky i sendviče, čerstvé pečivo typu viennoiseries a rituál Čaj o Páté.
Praha, Praha

Adele Restaurant & Bar

Nově zrekonstruovaná restaurace nacházející se náměstí Republiky, v samém srdci stověžaté Prahy vás okouzlí vzdušným interiérem v příjemných barvách a nadchne pestrou nabídkou výborných pokrmů a nápojů.
Praha 1, Praha

Hotel King David Prague – speciální kosher služby

Hotel King David je nový 5* kosher lemehadrin hotel v centru Prahy poskytující komfortní ubytování v elegantních pokojích. Nachází se v samém centru Prahy v bezprostřední blízkosti historického centra, nákupní zóny i obchodní oblasti.
Praha 1, Praha

987 Design hotel Praha

V historické budově v úplném centru metropole se nachází 987 Design hotel Praha . V pěší vzdálenosti naleznete Staroměstské náměstí, Karlův most a Václavské náměstí i nákupní možnosti Pařížské ulice, či Na Příkopě. Domácí mazlíčci jsou vítáni v celém objektu včetně pokojů.
Praha 1, Praha

The Cloud One Prague

V pražské Hybernské ulici se nachází čtyřhvězdičkový hotel The Cloud One Prague německého řetězce The Cloud One Hotels. Nabízí pohodlné ubytování, skvělou polohu v centru Prahy a střešní terasu s výhledem na město.
Praha 1, Praha

Hotel NH Collection Prague Carlo IV

Pětihvězdičkový hotel NH Collection Prague Carlo IV sídlí v nádherném neorenesančním paláci na Senovážném náměstí, doslova pár kroků od samého centra Prahy.
Praha 1, Praha

MeetMe23 – víc než jen ho(?)tel

MeetMe23, to je originální designové ubytování v srdci Prahy, odkud můžete pěšky vyrážet za krásami Starého Města i objevovat čtvrtě, kde to opravdu žije.
Praha 1, Praha

The Monkey Bar Prague

Originální The Monkey Bar Prague nabízí kombinaci butikového šarmu a městského vkusu. V laissez-faire atmosféře si užijete luxusní koktejly, víkendový brunch, obědy během týdne i vytříbené jídelní menu.
Praha 1, Praha