Úvod > Co chcete dělat? > Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci
Památky

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.
Továrna v Brněnci na Svitavsku, kterou proslavil oscarový film Stevena Spielberga Schindlerův seznam, se v příštích letech změní na památník s názvem Archa. Jeho výstavbu bude spolufinancovat i režisérova nadace, ale hlavně rodina Löw-Beerů, která továrnu vlastnila před válkou.

Hodnota souboru budov bývalé Löw-Beerovy textilní továrny tkví v hmotném svědectví koncentračního tábora Gross-Rosen-Brünlitz ze 40. let 20. století, jejichž hlavním nositelem jsou budovy kolem shromažďovacího prostoru se vstupní branou.
 

Tábor Gross Rosen

Nynější objekty jsou již pouhým zlomkem rozsáhlého areálu bývalé textilní továrny v Brněnci. Nejhodnotnějšími budovami, které mají nejpřímější historickou spojitost s pobočkou koncentračního tábora Gross Rosen v Brněnci (nacházel se v severní části areálu ve 40. letech 20. století) jsou tři dochované objekty: budova čp. 23 (laboratoře), budova č. e. 5 (posukovaná přádelna), sklad chemikálií, domek čp. 29 (sklad, kancelář) a vstupní brána. Budovy obklopují ze tří stran prostor shromaždiště tábora.

V továrně na munici pracovali hlavně polští Židé. Většina z nich pocházela z krakowského ghetta. To, že dostali v Brněnci práci, jim zachránilo život. Vyhnuli se tak transportům smrti do Osvětimi.
 

Plánované muzeum holocaustu

V roce 2019 se areál dostal do držení nového majitele, Švýcara Daniela Löw-Beer, vnuka posledního židovského ředitele fabriky, který před nacisty prchnul v roce 1938. V plánu má zde vybudovat muzeum holocaustu, které se bude věnovat i osudu lidí zachráněných Oskarem Schindlerem. Prioritou je nyní úklid areálu, záchrana zdí a likvidace náletových dřevin. První část areálu by se měla návštěvníkům zpřístupnit v roce 2022.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 9. 2021

Ubytování a restaurace v okolí