Úvod > Co chcete dělat? > Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží
Památky

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte emotivní sousoší sira Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie.
Sir Nicholas George Winton byl britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie. Vlaků bylo vypraveno celkem osm. Příbuzní dětí, kteří zůstali v Československu, až na výjimky, válku nepřežili.
 
Sousoší představuje skupinu skládající se ze tří postav, které jsou vymodelované podle skutečných osob – sira Nicholase Wintona, vnučky jednoho ze zachráněných dětí a chlapce, podobajícího se tříletému Hansimu, jenž přijel posledním vlakem do Anglie, bohužel však po několika dnech zemřel.
 
Autorkou sousoší je soudobá sochařka Flor Kent, původem z Venezuely, která dnes žije v Londýně. Umělkyně se již nějaký čas zajímá o akce, které probíhaly na záchranu židovských dětí před 2. světovou válkou a vytvořila za tu dobu již řadu děl s podobnou tématikou.
 
Wintonovo sousoší bylo v Praze odhaleno 1. září 2009, a to při odjezdu historického Wintonova vlaku z Prahy do Londýna. Vlak jel stejnou cestou jako ten, kterým odjížděly před sedmdesáti lety děti z předválečného Československa, rovněž vezl také některé z tehdy zachráněných.

Provozovatel

Praha hlavní nádraží

Wilsonova 8
Nástupiště na první koleji
120 00 Praha 2
Tel.:
+420 840 112 113
Email:
info@cd.cz
WWW:
www.cd.cz
GPS:
50,083692 14,437364
 
Region:
Praha
Město:
Praha 2
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny