Úvod > Aktuality > České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky
Životní styl

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

Poslechněte si audio verzi článku
Kůže nevoněla jen dávným ševcovskými mistrům, neodolatelně vábí i mladé. Třeba Václav Staněk založil značku ručně šitých bot Vasky už v osmnácti letech a po pěti letech ukazuje, že řemeslo je umění, kterým se navíc dá uživit a navíc že je sexy. A není v tom sám: lidí, kteří se pustili do výroby kožených bot, designových tenisek, kožených batohů a dalších doplňků, je na českém trhu celá řada. A jejich výrobky a příběhy mají šmrnc!
Koho překvapí, že Václav Staněk je ze Zlína? Náhoda není ani to, že zlínskou prodejnu Vasky najdete v budově, kterou v roce 1927 postavil jako první obchodní dům ve městě Tomáš Baťa, Staňkův velký vzor. Odmalička ho zajímaly všechny knížky a informace o slavném zakladateli obuvnického impéria, až nakonec vykročil v jeho stopách.

Připomeňme výzvu na HitHitu s podtitulkem Vasky – Podpořte vznik ručně vyráběných tenisek ze Zlína. „Chtěli jste české tenisky a my se více než rok věnovali jejich vývoji,“ lákal tehdy přispěvatele Staněk. „Výsledkem jsou ručně vyráběné Vasky z pravé kůže. První krok jsme zvládli. Ten další můžeme udělat jedině společně s vámi. Buďte u toho a pojďte s námi nastartovat výrobu tenisek.“ Z plánovaných 450 tisíc se nakonec podařilo získat 5 490 378 korun. Plán se tak podařilo splnit na 1 220%, a s podobným nasazením dnes uhání vpřed i Vasky.
 

Vasky: tradiční, ručně vyrobené boty ze Zlína

Pravda, nejde tak docela o tenisky: nejznámější boty značky Vasky jsou zvláštní kombinací farmářek a bot do města, s výraznou podrážkou, z kvalitní kůže a ručním prošíváním. Staněk si je navrhuje sám, a dlouho platilo, že kdo si je objednal, nedostal je hned: každá bota se totiž vyráběla na míru. Sedí ale jako ulité a někteří z těch, kteří si Vasky koupili, už nechtějí chodit v ničem jiném.

Vasky se prodávají se hlavně přes internet, ale Staněk už otevřel pět kamenných obchodů, od Zlína přes Ostravu a Brno až po Prahu. Prodejna v ulici Na Příkopě se otvírala v prosinci 2020 a kromě bestsellerů v ni najdete i nové střihy tenisek, pantofle, kožené doplňky a designové oblečení z merina. Navíc obchod má velký sklad, takže můžete nakupovat na místě a nečekat, než se boty vyrobí.

Příběh mladého obuvníka, který se snaží oživit zlínské obuvnické tradice a zakládá si na ruční výrobě, regionálních materiálech a perfektních střizích, budí pozornost; Václav Staněk tak získal například titul EY Začínající podnikatel roku a časopis Forbes ho zařadit do výběru 30 pod 30.
 

Footshop: tenisky, o které se losuje

Když bylo Peterovi Hajdučkovi jedenáct, utratil všechny svoje úspory za tenisky Osiris D3. Tehdy se věnoval skateboardingu a graffiti a tyto tenisky byly něčím, co spojovalo a ztělesňovalo jeho soudobé vášně. Před deseti lety propojil skateboarding s online marketingem a dalšími zájmy, a tak vznikl Footshop, kultovní značka především pro mladé zákazníky. Sortiment dnes tvoří široká paleta tenisek i oblečení, které firma prodává do celého světa a postupně buduje pobočky v cizině. A jak je to s losováním?

Footshop se stal součástí rodiny adidas Consortium a kromě řady světových značek tak nabízí i tenisky z limitovaných edicí. O ty je takový zájem, že je Footshop prodává formou losování. Když se přihlásí méně zájemců, můžete mít štěstí, existují ale i kousky, o které má zájem více než třicet tisíc lidí. Tak tomu bývá třeba u limitovaných edicí Nike – a rok 2021 jich nabídne celou řadu, v úžasných barvách i tvarech.
 

Kave: boty z kávy

České tenisky vyrobené ze zbytkových materiálů, s minimální ekologickou stopou a v tak limitovaných kolekcích, že každý model je naprostý originál, každý pár má své unikátní pořadové číslo a každá bota má svou jedinečnou barevnou kombinaci: to je značka Kave. V roce 2015 ji založila designérka Eva Klabalová, která se designu obuvi věnuje již od patnácti let. Během studia pracovala v jedné ze společností působících v areálu Baťových továren ve Zlíně. Později při práci pro velké značky z Evropy i Ameriky si uvědomila, jaká je propast mezi nesmyslnými globálními pohyby zboží a zapomenutými lokálními možnostmi produkce a rozhodla se to změnit. Vrátila se do Čech, do Zlína, kde se narodila, a do továrny, ve které pracovala jako brigádník už za studií. Tentokrát už ne jako pracovník, ale jako kreativní ředitelka značky Kave. A ukazuje, že obuvnické řemeslo jde dělat jinak: lépe a s maximální snahou o udržitelnost a ohleduplnost k planetě.

Kave tenisky se vyrábějí z odpadních a zbytkových materiálů na baťovských strojích z první poloviny minulého století s pomocí pouze existujícího vybavení. Některé tenisky v sobě mají kus těch, co už dosloužily – například recyklací bot brazilské značky Melissa, které jsou známé tím, že voní. Voní i poté, co se rozemelou a výsledný materiál se společně s kaučukem použije k výrobě podešví tenisek Kave. Zajímavým produktem jsou i veganské boty s certifikátem PETA nebo boty, do jejichž podešví se přidává kávová sedlina: vážně, v každém páru tenisek je jedno espresso.
 

Bohempia: od džín k teniskám

V roce 2015 vykročily do světa první tenisky značky Bohempia, kterou založil textilní inženýr Tomáš Rohal po letech zkoumání možného využití a výhod technického konopí. Jde o skvělou plodinu, která spotřebuje méně vody a hnojiv než například bavlna. Nemusí se dovážet, dá se totiž ekologicky pěstovat i u nás. Ale hlavně textilní přírodní vlákno, které se hlavně v minulosti používalo k výrobě celé řady produktů, je k výrobě bot a textilu přímo stvořené: má dobrou prodyšnost, skvěle odvádí vlhkost a je antimikrobiální, v létě chladí a v zimě hřeje.

Protože podle legendy byly první levisky vyrobené právě z konopí, Tomáš chtěl začít konopnými džínami, ale z těch nakonec sešlo: ze stejné látky čistě náhodou vznikly zkušební vzorky klasických plátěných tenisek. Ty fungovaly hned od začátku skvěle a zákazníci si je oblíbili.

Dnes už zdaleka najde jen o tenisky: firma vyrábí desítky různých typů obuvi, oblečení a doplňků, do kterých se oblékají a obouvají lidé po celém světě. Cílem Bohempie je ekologická a sociální udržitelnost v módě, kterou nosíme, hlavní filozofií pak rozšířit téměř zapomenuté konopí zpět do našich životů. Konopí pochází z EU, většina činností od předení přízí přes tkaní a pletení látek až po jejich barvení a výrobu komponentů probíhá v Česku, v rodinných továrnách a ve Zlíně (koho to ještě překvapuje?), boty se vyrábějí v Rumunsku. Finální produkty se ale navrhují a testují v Praze, kde má firma své studio.
 

Botasky a prestižky

Sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku značky Botas aneb botasky zná kdekdo: jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. Jejich domovem je východočeská Skuteč a v posledních letech je proslavila modelová řada Botas 66 výrazných barev. Postupně vznikly zhruba dvě stovky různých barevných vzorů, často vyráběných jen v malých sériích, dokonce včetně speciálů pro děti nebo vegany.

Podobný úspěch zaznamenaly v posledních letech prestižky aneb boty značky Prestige. Renesanci kultovní obuvi, kterou nosili už naši rodiče i prarodiče, odstartoval návrhář Jan Černý. Pro firmu Moleda, která licenci na boty značky Prestige odkoupila od Svitu, ještě při studiu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně navrhl speciální edici: „jeho“ prestižky měly jiné kombinace barev i jinak lisované podrážky, pohrál si i s tkaničkami a dalšími detaily.
 

Tomáš Baťa a Baťovka: bota, kterou všechno začalo

Podobně jako Václav Staněk i Tomáš Baťa udělal první podnikatelské krůčky v šestnácti letech. Staněk založil vlastní firmu o dva roky později, Baťa v devatenácti. Bota, která odstartovala zrod baťovského impéria, se nazývala baťovka a začala se vyrábět v roce 1897. Jak vypadala? Špička, podešev i detaily byly z kůže, ale převážnou část tvořila bavlněná tkanina, odolnější a zároveň lehčí než kůže. Baťovky díky tomu vážily polovinu toho, co běžné boty. Byly vkusné a pohodlné, daly se nosit od jara do podzimu, a protože stály čtvrtinu běžné ceny, nabízely eleganci i těm, kteří měli hlouběji do kapsy. Nevyráběly se ručně, ale strojově, a staly se tak symbolem masové výroby bot i moderního obuvnického průmyslu. Z dobových fotografií je vidět, že si je oblíbil i sám Baťa, vy si je můžete prohlédnout v Obuvnickém muzeu ve Zlíně.
Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Světové obuvnické impérium má původ v moravském městě Zlíně, kde se počátkem 20. století pustila jedna ševcovská rodina do šití plstěných papučí. Zakladatel Tomáš Baťa se záhy stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale i reklamy, marketingu a péči o zaměstnance.

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

Architekt, který postavil Zlín: znáte stavby Františka Lýdie Gahury?

Architekt, který postavil Zlín: znáte stavby Františka Lýdie Gahury?

Podobnou úlohu jako Jože Plečnik pro prvorepublikovou Prahu a Josef Gočár pro Hradec Králové sehrál František Lýdie Gahura pro Zlín. Muž, který zažil město v době, kdy společnost Baťa byla na vrcholu prosperity a výrazně se podepsal na jeho podobě.

Baťův mrakodrap včetně oblíbené terasy je opět přístupný

Baťův mrakodrap včetně oblíbené terasy je opět přístupný

Po dlouhé rekonstrukci, která trvala půldruhého roku, se milovníkům architektury otevřel Baťův mrakodrap ve Zlíně. Nabízí rekonstruované expozice ve 2. a 8. etáži, Baťova výtahu a zcela nově je možné projít celou vyhlídkovou terasu v šestnáctém patře. Mezi další novinky patří i bronzový model Zlína 40. letech minulého století anebo busta Jana Antonína Bati v životní velikosti. Krásný výhled z terasy umocňují nově instalované dalekohledy v americkém retro stylu.

Obchodní dům Baťa v Praze

Obchodní dům Baťa v Praze

Baťa Flagship Store na Václavském náměstí je nejstarším a největším obchodním domem společnosti Baťa. Historie domu sahá až do roku 1928, kdy započala stavba budovy.

Další aktuality

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda

Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje

Poznejte unikátní památky Zlínského kraje, které jsou zapsány na seznamu národních kulturních památek. Kromě zámků a církevních památek je na něm i Valašské muzeum v přírodě a několik fojtství. V každé roční době jsou krásné Pustevny, za návštěvu ale stojí i nedávno zrekonstruovaný Památník Ploština nebo barokní hřbitov ve Střílkách.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si rodinnou zábavu za jakéhokoli počasí v Dětském světě na výstavišti v Kroměříži

Nebaví vás jen sedět doma a chcete mít zážitky, na které jen tak nezapomenete? Vyrazte do Dětského světa v Kroměříži plného atrakcí. Bavit se zde budou malí i velcí. Vychutnejte si návštěvu unikátního zábavního parku, který vám nabízí zábavu pro celou rodinu, a to za jakéhokoliv počasí.
Zlínský kraj | Zážitky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Jarní prázdniny 2024: tipy pro týden 19. – 25. února

Třetí týden jarních prázdnin v období od 19. až 25. února 2024 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.
Zlínský kraj | Zážitky

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 3. 2. 2024 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a folklorního souboru Beskyd ze Zubří. Rožnovský soubor Javořina představí Hru o svaté Dorotě. Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy
Zlínský kraj | Zážitky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.
Zlínský kraj | Památky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 3. února 2024. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika