Úvod > Aktuality > Sbírku historické obuvi si prohlédnete v Baťově institutu
Sbírku historické obuvi si prohlédnete v Batove institutu
"> Sbírku historické obuvi si prohlédnete v Batove institutu "> V expozici jsou zaclenena 3 velká témata, jež se v minulosti svých expozic dockala: Obuv a produkce firmy Bata, Film a Cestovatelství
Kultura

Sbírku historické obuvi si prohlédnete v Baťově institutu

  • Vydáno30. dubna 2013
Sbírka Obuvnického muzea ve Zlíně, která byla od října minulého roku uzavřena, se přestěhovala do nových prostor budovy 14|15 Baťova institutu. Exponáty se nyní nacházejí ve 3. podlaží a jsou součástí nové stálé expozice Muzea jihovýchodní Moravy Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost. Návštěvníkům se expozice představí první májový den.
Muzeum obuvi ve ZlíněMuzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně otevře 1. května novou stálou expozici s názvem Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost, která je svým rozsahem i propracovaností ojedinělou nejen v České republice, ale též v celé Evropě. Výstava překvapí návštěvníky novými exponáty, které se muzeu podařilo získat, ale i prací restaurátorů, kteří všechny vystavené skvosty ošetřili a opravili.

V expozici jsou začleněna 3 velká témata, jež se v minulosti svých expozic dočkala: Obuv a produkce firmy Baťa, Film a Cestovatelství. Z dalších nových témat baťovského systému jsou čtyři postavená na trojrozměrných předmětech: Ševcovská dílna, Výroba, Prodejny, Doprava. Samostatný celek vytváří témata věnovaná osobnostem a historii firmy, umístěná proti vstupu do expozice (T. Baťa, J. A. Baťa, Baťovci) spolu s úvodním filmem. Ostatní témata jsou pojata jako obrazový a textový materiál a soustředěna do tzv. „klidové zóny“. Ta je řešena ve stylu interiéru Společenského domu, jsou zde baťovské časopisy a publikace a materiály s doplňujícími informacemi k jednotlivým tématům.

Z nových cizokrajných exponátů určitě zaujme velmi vzácný exemplář orientální obuvi z jihovýchodní Asie. Je vyšívaný zlaceným dracounem, má mohutnou několikavrstevnou podešev a je to opravdový unikát. Patrně nejvzácnější je soubor textilních střevíčků z období čínského císařství, nechybí ani kolekce atamanských bot, kolekce afrických sandálů, velká sbírka obuvi z Indie, opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které sloužily v centrální Austrálii k rituálním obřadům.

Do Obuvnického muzea, které je nyní součástí stálé expozice Muzea jihovýchodní Moravy, přibude ještě dvanáct velkých skleněných válců o průměru 70 centimetrů. V nich bude umístěna baťovská produkce od jejich počátků až do konce 2. světové války.
Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

Další aktuality