Úvod > Aktuality > Baťův mrakodrap včetně oblíbené terasy je opět přístupný
Kultura

Baťův mrakodrap včetně oblíbené terasy je opět přístupný

  • Vydáno9. července 2019
Po dlouhé rekonstrukci, která trvala půldruhého roku, se milovníkům architektury otevřel Baťův mrakodrap ve Zlíně. Nabízí rekonstruované expozice ve 2. a 8. etáži, Baťova výtahu a zcela nově je možné projít celou vyhlídkovou terasu v šestnáctém patře. Mezi další novinky patří i bronzový model Zlína 40. letech minulého století anebo busta Jana Antonína Bati v životní velikosti. Krásný výhled z terasy umocňují nově instalované dalekohledy v americkém retro stylu.
JedenadvacítkaRekonstrukce Jedenadvacítky – Baťova mrakodrapu se týkala expozic ve 2. etáži, Baťova výtahu a 8. etáže. V expozici ve 2. etáži byla provedena celková rehabilitace interiéru a mobiliáře, stejně jako úprava fotografických a textových panelů. Novinkou je čtvyřminutový animovaný film o budově, Zlínu a osobnostech, které je vytvářely.

V 8. etáži došlo k obnově poškozených částí interiéru. Ten se podařilo upravit ve stylu 40. let minulého století, nově zde objevíte bustu Jana Antonína Bati od sochaře Radima Hankeho. Dílo doplnilo bustu jeho nevlastního bratra Tomáše Bati od Františka Lydie Gahury na opačném konci chodby. Obě jsou v životní velikosti.

ZlínProhlídková trasa po terase v 16. etáži nově vede po okruhu, a to díky zprůchodnění bývalé šatny vedle zasedací místnosti zastupitelstva, čímž se zpřístupnil i pohled do strojovny vozíku na údržbu fasády, tzv. kočky, která je atraktivní technickou zajímavostí. Vyhlídku na terase doplnilo několik dalekohledů. Zajímavostí je, že dalekohledy vypadají stejně jako na amerických mrakodrapech. Došlo k tomu v návaznosti na téma nové expozice Amerika ve Zlíně.

Hlavním exponátem a didaktickým prvkem terasy je však model města Zlína – výtvarné dílo z litého bronzu, které bude znázorňovat podobu města ve 40. letech minulého století, tedy ve vrcholném baťovském období. N délku měří pět a na šířku přes dva metry. Váží více než půl tuny a vznikal podle dobových leteckých map.


Jedenadvacítka a další Baťovy stopy ve Zlíně

Baťův institutSprávní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací. S výškou 77,5 metru byla budova v době svého vzniku nejvyšší ve střední Evropě.

Mimo legendárního mrakodrapu se po Baťových stopách můžete ve Zlíně vydat také do nově otevřeného Památníku Tomáše Bati, komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu. Modernizací nedávno prošla také expozice Obuvnického muzea s názvem Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost. Najdete jej v budově 14|15 Baťova institutu, ve 14. budově továrního areálu. Stálá výstava vám přiblíží historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po druhé světové válce.

Zlín Baťovy domkyJak vypadalo soukromé sídlo průmyslníka se vám poodkryje u Baťově vily, na Gahurově ulici. Svou vilu nechal Baťa vystavět v roce 1909 a jejím dokončením v roce 1911 pověřil architekta Jana Kotěru. Vila však bohužel není individuálním turistům přístupná. Naopak Baťův Obchodní dům na Náměstí Práce k návštěvě přímo vybízí. Nedávná rekonstrukce mu navrátila původní vzhled a uvnitř nalezente spoustu obchodů a obchůdků či příjemných kavárniček. Poslední zastávkou zlínského putování by mohly být Baťovy domky, slavná dělnická kolonie, kterou nechal podnikatel vystavět pro své dělníky pracujících v Baťových závodech. Tak vzniklačtvrť Letná, dílo architekta Jana Kotěry.
21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Baťova vila ve Zlíně

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Baťovy domky ve Zlíně

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit vždy ve středu, pátek, víkendy a státní svátky.

Další aktuality

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10:00 do 17:00 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce.
Zlínský kraj | Památky

S pololetním vysvědčením přijďte zdarma do Zoo Zlín

Dárek pro všechny děti školou povinné připravila k příležitosti pololetního vysvědčení Zoo Zlín. Všichni školáci, kteří dorazí s vysvědčením do zoo od pátku 3. do neděle 5. února, budou mít vstup zdarma. V Zátoce rejnoků panuje „letních“ 27 stupňů, při krmení a hlazení rejnoků rádi odložíte teplé oblečení. Na nevlídné zimní počasí se rychle zapomene i v tropické hale Yucatan, v pavilonu slonů a žiraf.
Zlínský kraj | Příroda

Noční stopa Valachy se pojede již tuto sobotu: Velké Karlovice hlásí skvělé podmínky

Ideální podmínky čekají v sobotu 4. února 2023 na účastníky běžkařského závodu Noční stopa Valachy ve Velkých Karlovicích. V noci na úterý připadlo 10 centimetrů čerstvého sněhu a nadílka má pokračovat i v dalších dnech. Oblíbenou akci s jedinečnou atmosférou pro dospělé i děti u hotelu Galik v Resortu Valachy navíc doprovodí testování skialpů s hobby závodem.
Zlínský kraj | Zimní sporty

Poznejte legendární obchodní domy: historie nakupování a unikátní architektura

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o novém seriálu Zlatá labuť z produkce Novy, který navazuje na film Otakara Vávry z roku 1943 Šťastnou cestu, který byl natáčený právě v kulisách obchodního domu Bílá labuť. Nový historický seriál Zlatá labuť bude vyprávět osudy lidí spjatých se stejnojmenným obchodním domem, ve své době nejmodernějším chrámem nákupu a luxusu v centru Prahy.
Zlínský kraj | Zážitky