Úvod > Aktuality > Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!
Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

  • Vydáno16. září 2022
V pořadí už posedmnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 17. a 18. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Vinice svaté KláryVinice sv. Kláry patří rozhodně ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji jak předurčují k produkci kvalitních hroznů, tak také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už tento víkend 17. a 18. 9. 2022, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo. Zaposloucháte se se sklenkou v ruce do rytmu funku nebo jazzu. Jelikož v současné době probíhá rekonstrukce historického viničního domku, vinobraní se bude odehrávat v části vinice a zejména pak v areálu expozice Ornamentální zahrady a v okolí Vinotéky sv. Kláry, která se zde dočasně nachází. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 9:00 do 19:00 hodin, vstupné stojí 250 Kč.

VínoNávštěvníci se kromě nabídky bílých a růžových vín ročníku 2021 a červených vín ročníků 2017 a 2018 mohou těšit na bílý burčák z odrůdy Müller Thurgau a červený burčák z odrůdy Modrý Portugal z místní vinice. Kromě odrůdových vín bude možné ochutnat i zdejší cuvée a také novinku letošního roku – vlastní šumivá vína, která v Troji připravili z Rulandského modrého a Modrého Portugala. Tento sortiment doplní produkty dalších českých a moravských vinařů, jako je například Vinařství Konečný, Víno Maděryč, Vinařství Hrozínek, Víno Kutná Hora, Vinařství Pavel Chorouš, Mikrosvín Mikulov a další.
 

Šumivá novinka, zábava a zpěv

vinobraní TrojaPři vinařských oslavách nemůže kromě vína chybět ani dobré jídlo a bohatý hudební program. Se sklenkou v ruce se návštěvníci v sobotu mohou zaposlouchat do rytmu funku v podání Funk Corporation, zazpívat si s českou písničkářkou Lucií Redlovou nebo relaxovat při poslechu poetické hudby kapely Vnitrublok. V neděli se o zábavu postará nekonvenční vokální sextet OffBeat Orchestra, kapela Bítoff nebo netradiční, trochu punková dechovka Šoulet. Příchozí pobaví i harmonikářka Lucie Doušová, mohou si nakoupit a přispět na dobrou věc v Hvězdném bazaru nebo zabavit děti při poučných Vínohrátkách organizovaných vzdělávacím oddělením botanické zahrady. Celkovou atmosféru doladí mediální partner vinobraní – Rádio Blaník.

Víno bíléDo nabídky vín z Vinice sv. Kláry přibyla v letošním roce šumivá vína, která byla vyrobena ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice klasickou metodou kvašení v lahvi. Tato vína zrála v lahvi po dobu 15 měsíců. Šumivá vína z vlastní produkce botanické zahrady budou v nabídce vůbec poprvé. Jedná se o dva sekty z odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), a sice bílé víno z modrých hroznůBlanc de Noir, klasifikované jako brut nature, a také brut šumivé rosé. Tyto sekty doplňuje suché rosé z odrůdy Modrý Portugal. Šumivá vína byla vyrobena v limitovaném množství a cena lahve o obsahu 0,7 l je 590 Kč.
 

Jak na vinobraní?

sv. Klára Praha TrojaAby si milovníci vína mohli vinobraní skutečně užít, měli by na Vinici sv. Kláry dorazit pěšky, případně městskou hromadnou dopravou. Možnosti parkování na parkovišti u vstupu od sídliště Bohnice budou omezené. Nejsnazší a nejrychlejší cesta bude autobusem 112 z Nádraží Holešovice k pokladně botanické zahrady u autobusové zastávky Kovárna. Do centra dění se pak zájemci dostanou přes vinohrad. Další variantou je využití MHD do zastávky Na Pazderce a vstup od sídliště Bohnice. Všechny samoobslužné vstupy budou v době konání vinobraní uzavřené. Základní vstupné na akci je 250 Kč, děti zaplatí 150 Kč. V této ceně je zahrnut vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana, prohlídka vinohradu a expozice výroby vína s průvodcem a sklenička na víno či kelímek NickNack. Vstupenky na vinobraní lze zakoupit on-line na webu eshop.botanicka.cz. Návštěvníci, kteří si zakoupí elektronické vstupenky, se vyhnou frontám u pokladen botanické zahrady.
Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.