Úvod > Aktuality > Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!
Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

Vydáno 15. září 2021
V pořadí už pošestnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 18. a 19. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Vinice svaté KláryVinice sv. Kláry patří rozhodně ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji jak předurčují k produkci kvalitních hroznů, tak také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už tento víkend 18. a 19. 9. 2021, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo. Zaposloucháte se se sklenkou v ruce do rytmu funku nebo jazzu, a to jak na samotné vinice, kde se celý program bude odehrávat, tak relaxovat v rozkvetlé Ornamentální zahradě. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 10:00 do 18:00 hodin.

Na správné oslavě vinobraní se bezesporu musí nalévat i burčák. V trojské botanické zahradě můžete už tradičně ochutnat jak bílou, tak červenou variantu. I letos jej ve zdejším vinném sklepě vznikne 2000 litrů. Pro červenou variantu byl letos vybrán Modrý Portugal a pro bílou odrůdy Chrupka bílá a Müller Thurgau.
 

Jedinečný výhled i komentované prohlídky

Vinice sv. KláryPřijďte si o víkendu 18. a 19. září užít svátek vinice s kouzelným výhledem na panorama Prahy. Doprovodný program probíhá od 10:00 do 19:00 hodin nejen na vinici sv. Kláry, ale také v Ornamentální zahradě. Troju rozezní Dixie Band Funk Corporation anebo offbeat orchestra Brass Avenue. Od 11:30 do 12:00 bude probíhat aranžování dožinkového věnce.

Toužíte odhalit tajemství výroby zdejších vín? Nenechte si ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Prohlídky budou probíhat po oba dny v rámci ceny vstupu na vinobraní. Sraz zájemců je každou celou hodinu od 10:00 do 18:00 hodin u výdejny skleniček na vinici sv. Kláry. Počet účastníků v jedné skupině je maximálně 20 osob.
 

A na co se mohou těšit vaše chuťové pohárky?

VínoNávštěvníci se o víkendu 18. a 19. září mohou těšit na bílý burčák z odrůdy Muller Thurgau a červený burčák z odrůdy Modrý Portugal ze zdejší vinice. Dále budou v prodeji veškerá vína ročníku 2020 (bílá vína Muller Thurgau, Ryzlink rýnský, Tramín červený, Rulandské šedé, Botanica, klaret z Rulandského modrého a růžová vína odrůdy Modrý Portugal a Rulandské modré), Ryzlink rýnský a Rulandské šedé ročníku 2019, Rulandské modré ročník 2016 a vinné pálenky.

Víno bíléOslavy sklizně také nabídnou první možnost ochutnat novinku letošního roku bylinný vermut. Na jeho výrobě spolupracuje botanická zahrada s lihovarem Landcraft. Využity byly nejen hrozny a přebytky vinného moštu z minulého ročníku, ale také byliny pěstované ve venkovních expozicích trojské botanické zahrady. Vinný mošt byl ihned po sklizni dolihovaný vinnou pálenkou a společně s bylinnými extrakty uložen v dubovém sudu v lihovaru, kde zraje zhruba po dobu jednoho roku.

Program bude probíhat po oba víkendové dny od 10:00 do 18:00 hodin. Vstup na akci bude za cenu standardního vstupného do botanické zahrady, tedy buď 100 Kč za dospělou osobu pouze do venkovních expozic, nebo 150 Kč včetně vstupu do tropického skleníku Fata Morgana, k tomu zájemci zaplatí zálohu 50 Kč za skleničku na víno.
Trojské vinobraní sv. Kláry 2021

18.9.
19.9.
Trojské vinobraní sv. Kláry 2021

V letošním roce nepřijdou milovníci vína a fanoušci trojského vinohradu sv. Kláry zkrátka. Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje na víkend 18. a 19. září Oslavy sklizně na vinici sv. Kláry.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.