Úvod > Aktuality > Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!
Gurmánská turistika

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

  • Vydáno15. září 2023
V pořadí už poosmnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 16. a 17. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Vinice svaté KláryVinice sv. Kláry patří rozhodně ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji předurčují k produkci kvalitních hroznů a také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už tento víkend 16. a 17. 9. 2023, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo. Zaposloucháte se se sklenkou v ruce do rytmu funku nebo jazzu v příjemném prostředí kvetoucí Ornamentální zahrady a v jejím okolí. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 9:00 do 19:00 hodin, vstupné stojí 250 Kč.

VínoKromě nabídky vínVinice sv. Kláry ročníku 2022 nebo červeného vína odrůdy Rulandské modré ročníku 2019 se můžete těšit na bílý burčák z odrůdy Müller Thurgau a červený burčák z odrůdy Modrý Portugal z místní vinice. Připravena bude rovněž produkce předních vinařství z Čech, Moravy, ale i zahraničí. Ochutnáte například vína z mělnického Vinařství Bettina Lobkowitz, Vinařství Konečný, Víno Maděryč, Vinařství Hrozínek, Víno Kutná Hora, Vinařství Pavel Chorouš, Mikrosvín Mikulov nebo španělská vína z Tombalina a mnoho dalších.
 

Šumivá novinka, zábava a zpěv

vinobraní TrojaPři vinařských oslavách nemůže kromě vína chybět ani dobré jídlo a bohatý hudební program. Se sklenkou v ruce se v sobotu zaposloucháte do rytmu pop-jazzu v podání Meadow Avenue, písní potěší anglický písničkář a zpěvák Alasdair Bouch, nebo Milan Peroutka. V neděli se o zábavu postará Big Band ZŠ Biskupská, kapela Hitfakers, staré hity i nové pecky zahrají Funk Corporation. Jedinečné zpracování proslulých písní Zuzany Navarové zazní v podání Jazz Elements. Celkovou atmosféru doladí mediální partner vinobraní – Rádio Blaník. Slovem bude provázet moderátor Petr Slíva.

Víno bíléV sobotu i v neděli bude provázet vinobraní od 10 do 18 hodin další doprovodný program. K vyzkoušení budou workshopy výroby podzimních věnců nebo náhrdelníků a dalších druhů šperků z korkových špuntů. Připraveny budou vínohrátky pro malé i velké v režii metodiků Botanické zahrady Praha – Jak vypadá réva pod mikroskopem? Co říká réva na houby? A co se stane, když se vylisuje (ale ne do herbáře)? To vše se dozvíte v botanickém stánku. Pro děti budou na místě kolotoče, houpací mravenečník, dračí houpačka, kolo štěstí, i krmení šelem.
 

Jak na vinobraní?

sv. Klára Praha TrojaKdo si chce vinobraní skutečně užít, měl by na Vinici sv. Kláry dorazit pěšky, případně městskou hromadnou dopravou. Možnosti parkování na parkovišti u vstupu od sídliště Bohnice budou omezené. Nejsnazší a nejrychlejší cesta bude autobusem 112 z Nádraží Holešovice k pokladně botanické zahrady u autobusové zastávky Kovárna. Do centra dění se pak dostanete přes vinohrad. Další variantou je využití MHD do zastávky Na Pazderce a vstup od sídliště Bohnice. Všechny samoobslužné vstupy budou v době konání vinobraní uzavřené. Základní vstupné na akci je 250 Kč, děti zaplatí 150 Kč. V této ceně je zahrnut vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana, prohlídka vinohradu a expozice výroby vína s průvodcem a sklenička na víno či kelímek NickNack. Vstupenky na vinobraní lze zakoupit on-line na webu eshop.botanicka.cz. Návštěvníci, kteří si zakoupí elektronické vstupenky, se vyhnou frontám u pokladen botanické zahrady.
Vinice Salabka v Praze Troji

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness