Úvod > Aktuality > Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze a okolí
Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze a okolí
"> "> ">

Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze a okolí

Vydáno 11. září 2020 Památky
Dny evropského dědictví jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány všech nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. Již o tomto víkendu 12. a 13. září se můžete na taková místa vypravit. Většina budov je otevřena od 10 do 18 hodin. Některé památky se však otevřou o týden později, 19. září 2020.
Praha panoramaKteré památky budou o víkendu 12. a 13. září otevřeny? V hlavním městě můžete navštívit například Starý židovský hřbitov v Radlicích (U starého židovského hřbitova 2556) - v neděli 13.9. od 15:00 hodin se bude konat komentovaná prohlídka.

Praha 8 zve do kostela sv. Václava (Ústavní ulice, areál léčebny v Bohnicích), památka bude přístupná 12.9.2020 od 13 do 17 hod.

GrebovkaNovoměstská radnice na Karlově náměstí láká návštěvníky dokonce v celém průběhu konání EHD, tedy 12. až 20. 9. 2020 od 10:00 do 20:00 hodin. Ve stejném rozsahu bud ezájemcům přístupný kryt Folimanka (Pod Karlovem 2/1262), v současné době největší podzemní stavbou na území městské části Praha 2. Navštívit můžete také malebné Havlíčkovy sady čili park Grébovka anglického typu s vysoce hodnotným souborem stavebních objektů. Komentovaná prohlídka se koná 12. 9. od 15:00 hodin (Havlíčkovy sady 58). Přístupná bude i samotná Gröbeho vila, a to 12. 9. od 17:00 hodin.

Posledním tipem z Prahy na tento víkend je Branické divadlo (Divadlo BRAVO, Branická 63/411) na Praze 4, kde na vás 13. 9. od 13:00 do 17:00 čeká několik ukázek z tvorby Losers Cirque Company, beseda se zástupci městské části, pohádka pro děti, skvělá hudba a mnoho dalšího.
 

Kam vyrazit v okolí Prahy

Český ŠternberkTaké některé středočeské památky budou mít o víkendu 12. a 13. 9. otevřeno. Hrad Český Šternberk nabízí v neděli 13. 9. 2020 zájemcům speciální prohlídku "Každodenní život na hradě za první republiky" (12:30 – doporučujeme rezervaci), která přibližuje život, radosti a starosti rodiny Jiřího a Kunhuty Sternbergových v první polovině 20. století, a tím i dětství současného majitele hradu. Jinak bude hrad otevřen standardně, ovšem ti nejmladší (děti do 15 let) si ho mohou prohlédnout zdarma.

V neděli se také otevřou brány jindy nepřístupné tvrz Hradenín v okrese Kolín. Památka bude otevřená od 14:00 do 16:00 hodin a na přítomné bude čekat komentovaná prohlídka s výkladem historika umění. Zcela zdrama bude 13. 9. otveřen od 10:00 do 17:00 zámek Bělá pod Bezdězem. V patře západního křídla naleznete Muzeum Podbezdězí, které bude v rámci EHD rovněž otevřeno zdarma.

vodárenská věž kolínKdo se chce podívat na známé památky zdarma neměl by 12. a 13. 9. od 9:00 do 18:00 hodin minout Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, kdy bude památka přístupná za dobrovolné vstupné. Za pouhou 1 Kč bude 12. 9. od 10:00 do 17:00 hodin otevřené také Muzeum lidových staveb v Kouřimi, Muzeum Podblanicka Benešov a Zámek Růžkovy Lhotice a Muzeum Podblanicka - zámek Vlašim (oba dny od 9:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin).

Za dobrovolné vstupné bude otevřeno Vlastivědné muzeum ve Slaném (sobota od 9:00 do 16:00 hodin), Plzeňská brána v Berouně (oba dny 9:00 až 17:00), Podlipanské muzeum v Českém Brodě (7. 9. od 11:00 do 17:00 hodin) nebo vystoupejte zdarma na Vodárenskou věž v Kolíně (12. 9. od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00).
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Dny evropského dědictví 2020

12.9.
20.9.
Dny evropského dědictví 2020

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2020 od 12. do 20. září.

Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum Příbram založené v roce 1886 je největším hornickým muzeem v České republice. Nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách.

Neorenesanční Duslova vila v Berouně

Neorenesanční Duslova vila v Berouně

Pro průmyslníka a mecenáše Martina Dusla navrhl v roce 1890 významný pražský architekt Antonín Wiehl vilu v pseudorenesančním slohu.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Hydroelektrárna Nymburk

Hydroelektrárna Nymburk

Jez s elektrárnou v Nymburce je součástí soustavy vodních děl na Labi, kterých je jen na území středních Čech 16. Labe, které hrálo významnou roli v opevnění středověkého města Nymburka, se začalo regulovat roku 1914.

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum Hrnčiřství bylo založeno v roce 1935. Součástí je také Galerie, kde se konají krátkodobé výstavy. Nachází v budově renesančního panského domu, který v roce 1613 daroval Albrecht Smiřický obci.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Vlastivědné muzeum v Slaném

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné.

Věž Práchovna v Kolíně

Věž Práchovna v Kolíně

Práchovna je významnou dominantou kolínské části Zálabí.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Tvrz Hradenín u Plaňan na Kolínsku

Tvrz Hradenín u Plaňan na Kolínsku

Tvrz v Hradeníně je jednou z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky. Představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku.

Hrádek v Kutné Hoře - České muzeum stříbra

Hrádek v Kutné Hoře - České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy

Kostel sv. Vojtěcha je nejstarší budovou ve městě, byl vystavěn na místě dřevěného kostelíka v první polovině 13. století. Mimořádně zdařilý interiér tohoto kostela si vybral i Miloš Forman pro natáčení svého filmu Amadeus.

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora se nachází v berounském parku, v nadmořské výšce 290 m n.m. Vyhlídková plošina je ve výšce 11 m a poskytuje krásný výhled na město Beroun, panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy.

Kamenný dům v Kutné Hoře - Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

Kamenný dům v Kutné Hoře - Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Tylův dům - rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Tylův dům - rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Původně Dům u zlatého hřebene v Kutné Hoře je rodným domem Josefa Kajetána Tyla, kde najdete expozici věnovanou životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.

Gröbeho vila - letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila - letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé okresní záložny v Benešově. MUD se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře - GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře - GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Chrám svatého Bartoloměje - poznejte Kolín z nadhledu

Chrám svatého Bartoloměje - poznejte Kolín z nadhledu

Navštivte Kolín s dominantním gotickým chrámem sv. Bartoloměje, který nabízí široký rozhled na město z vyhlídkové věže.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "prubíř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Kostel sv. Jakuba v obci Jakub

Kostel sv. Jakuba v obci Jakub

V obci Jakub nedaleko Kutné Hory naleznete kostel sv. Jakuba. Stavba z konce 12. století je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami.

Nejen Broučci Arch. Zdeňka Podhůrského

4.9.
4.10.
Nejen Broučci Arch. Zdeňka Podhůrského

Výstava loutek k připomenutí výročí 100 let od narození Arch. Zdeňka Podhůrského, jednoho z našich největších loutkářů a výtvarníků, autora půvabných loutek k večerníčkům Broučci a dalších.

EHD – Dny evropského dědictví 2020 na Novoměstské radnici

12.9.
20.9.
EHD – Dny evropského dědictví 2020 na Novoměstské radnici

Během EHD NR nabízí slevu na výstup na věž, prohlídku několika výstav, a další zajímavý program. Téma letošního ročníku: Památky a vzdělávání.

Regionální muzeum v Kolíně - Dvořákovo muzeum pravěku

Regionální muzeum v Kolíně - Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

Loreta Kosmonosy

Loreta Kosmonosy

K architektonickým skvostům města Kosmonosy patří Loreta. Byla postavena v letech 1702-1708 podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě kostelíka svatého Martina. Areál Lorety je průběžně opravován a restaurován. O víkendech je zde zajištěn průvodce.

Dačického dům v Kutné Hoře

Dačického dům v Kutné Hoře

Nově otevřená interaktivní expozice! Rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova (1555 až 1626) je významný pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků.

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Zámek Vlašim - Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Zámek Vlašim - Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zámek Bělá pod Bezdězem

Bělský zámek naleznete kousek pod náměstím při nejvýchodnějším cípu ostrohu, na kterém stojí město Bělá pod Bezdězem. Zámek je jednou z mála ukázek raně barokní zámecké architektury v Čechách.

Muzeum Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem

Muzeum Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem

Muzeum v Bělé pod Bezdězem je umístěno v budově zámku. Expozice zahrnuje především prehistorii a historii regionu Podbezdězí. Stálá expozice Podbezdězí v proměnách času je umístěna v reprezentativních prostorách bělského zámku s unikátními dřevěnými kolorovanými stropy z počátku 17. století.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Regionální muzeum v Kolíně - Veigertovský dům

Regionální muzeum v Kolíně - Veigertovský dům

Na Karlově náměstí v Kolíně naleznete zrekonstruovaný Veigertovský dům, hlavní budovu Regionálního muzea. Uvnitř si prohlédnete stovky předmětů z jeho sbírek – umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Branické divadlo

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.

Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.

Regionální muzeum v Kolíně - Červinkovský dům

Regionální muzeum v Kolíně - Červinkovský dům

Dům v Brandlově ulici čp. 27 náleží k nejstarším zachovalým stavebním památkám na území Kolína. Jeho počátky sahají do třetí čtvrtiny 13. století, kdy vzniklo raně gotické obytné jádro.