Úvod > Aktuality > EHD 2022: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze
EHD 2022: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

EHD 2022: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

  • Vydáno16. září 2022
Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány všech nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. O tomto víkendu 17. a 18. září se můžete na taková místa vypravit v Praze. V hlavním městě budou totiž v sobotu a v neděli otevřeny nejrůznějších památky, a to i ty, kam se běžně nedostanete. Přehled těch nejzajímavějších vám přináší Kudy z nudy.
Praha panoramaKteré památky budou o víkendu 17. a 18. září v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny? V hlavním městě můžete navštívit například Hodžovu vilu na Smíchově (rezidence Lucemburského velvyslanectví v Zapově ulici) – ta se veřejnosti se otevírá jen výjimečně. Přístupná bude po oba dva dny od 11:00 do 17:00 hodin. Pro návštěvníky je připravena i výstava dřevěných soch významné lucemburské umělkyně Marie-Josée Kerschen. Čas komentované prohlídky (v délce cca 30 minut) si rezervujte e-mailem na adrese alena.veliskova@mae.etat.lu. Při vstupu je třeba předložit identifikační průkaz. Vila byla postavena v letech 1923–24 pro Milana Hodžu, význačného slovenského politika a novináře, který v letech 1935–1938 zastával post předsedy československé vlády.

podskalská celnice na VýtoniV sobotui v neděli 17. a 18. 9. bude zdarma přístupný Dům u Zlatého prstenu v Týnské ulici. V domě U Zlatého prstenu se nachází stálá expozice Praha Karla IV. – středověké město, která představuje metropoli a její proměnu za vlády Karla IV. a dalších Lucemburků. Další expozice Praha 1606 unikátním způsobem přibližuje život v rudolfínské Praze prostřednictvím rozpohybovaného Sadelerova prospektu. Zároveň se v domě konají krátkodobé výstavy a různé kulturní akce pro veřejnost. Otevřeno bude od 9:00 do 18:00 hodin.

Zcela zdarma se otevře Podskalská celnice na Výtoni také od 9:00 do 18:00 hodin. Vedle raně barokního původně farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána, je budova celnice posledním zachovaným zbytkem starobylé rybářské osady Podskalí. Zpřístupněna bude stálá expozice Zaniklé Podskalí a život na Vltavě.

Grabova vila Milovníci neobjevených památek by si měli udělet čas na návštěvu Grabovy vily v Praze 8, která není běžně přístupná. Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou. Do památky bude možné nahlédnout pouze v sobotu 17. 9. 2022 od 13:00 do 18:00 hodin. Prohlídky pouze s průvodcem začínají každou celou hodinu. Poslední začíná od 17:00 hod. Nedaleko odtud se otevře (také pouze v sobotu) zdarma také Kobyliská střelnice, a to od 8:00 do 18:00 hodin. Toho samého dne bude možné nahlédnout i do Libeňského zámku, a to od 13:00 do 18:00 hodin. Prohlídky pouze s průvodcem začínají každou celou hodinu (poslední v 17:00).
 

Malostranský hřbitov, pražské usedlosti a kaplička na vinici sv. Kláry

Malostranský hřbitovMezi raritní místa patří Malostranský hřbitov, který se otevře 17. 9. od 13:30 do 15:30 hodin a od 16:00 do 17:30 hodin. Zváni jste na komentovanou prohlídku od 13:30 a 16:00 hodin. Sraz s průvodcem je za hlavní bránou hřbitova u sochy biskupa Leopolda Leonharda Thuna-Hohensteina (hned pod schody). Prohlídka trvá hodinu. V případě nepřízně počasí (bouřky) se vycházky z důvodu bezpečnosti návštěvníků hřbitova ruší.

vinice kláryKromě těchto památek můžete v Praze v rámci EHD navštívit také Portheimku (zdarma 13. až 18.9.2022 od 13:00 do 17:45 hodin), Kapli sv. Kláry (17.9.2022 od 13:00 do 19:00 hodin, přístupná po zaplacení vstupného do botanicé zahrady za 250 Kč; v sobotu se tam bude konat vinobraní), Synagoga na Palmovce (17. 9. od 13:00 do 19:00 hodin), Panský statek Troja v ulici Pod Havránkou 7/10, a to pouze 17.9.2022 od 13:00, kdy proběhne komentovaná prohlídka, Viniční usedlost Salabka (17. 9. jen v 11:00 – komentovaná prohlídka). Přístupný bude také moderní kostel U Jákobova žebříku (U Školské zahrady, Kobylisy 1264/1), a to 17.9.2022 od 10:00 do 17:00 hodin. Během Dnů evropského dědictví je možné si prohlédnout bohoslužebný prostor kostela a za pěkného počasí též zahradu kolem objektu.
Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti jsou v letohrádku využívány pro veřejnost především reprezentační místnosti v prvním patře.

Zámek Libeň na Praze 8

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Kostel U Jákobova žebříku

Kostel U Jákobova žebříku

Na okraji lesoparku v Praze Kobylisích stojí sborový dům s kostelem U Jákobova žebříku. Ve své době velmi moderní stavba od švýcarského architekta Ernsta Gisela z roku 1971 je spjata s politickým a společenským uvolněním „Pražského jara“.

Grabova vila v Libni

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Podskalská celnice na Výtoni

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Kaple sv. Kláry v Tróji

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea hlavního města Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.