Úvod > Aktuality > EHD 2023: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze
Památky

EHD 2023: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

  • Vydáno5. září 2023
Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány těch nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. O víkendech 9. – 10. a 16. – 17. září se můžete na taková místa vypravit i v Praze. V hlavním městě budou otevřeny nejrůznějších památky, a to i ty, kam se běžně nedostanete. Přehled těch nejzajímavějších vám přináší Kudy z nudy.
Jaké památky budou v rámci Dnů evropského dědictví k navštívení? V neděli 10. 9. bude otevřena typická dominanta Libně, rokokový Libeňský zámek. Původně byl sídlem majitelů libeňského panství, později letním sídlem pražských primátorů. Dnes slouží Úřadu Městské části Praha 8 a je krásným místem pro svatbu. Komentované prohlídky budou probíhat každou půl hodinu od 12 do 18 hod. (poslední v 17:30). Hned za zámečkem bude 10. 9. od 10 do 18 hod. otevřen jinak nepřístupný Zámecký pivovar, založený pravděpodobně po roce 1545. Od té doby byl několikrát zničen a znovu postaven. Do dnešní doby se zachovala pouze hlavní budova, pozdně barokní stavba z 19. století. Třetí památkou v lokalitě je nově zrekonstruovaný Löwitův mlýn. Mlýn pravděpodobně pochází již ze 13. století, nejstarší dochovaná část je z přelomu 16. a 17. stol. Objekt je dnes v majetku městské části Praha 8. V létě 2023 zde vzniklo Kulturní centrum Velký mlýn s pobočkou Městské knihovny v Praze a kavárnou, do budoucna se počítá i s dalším kulturním využitím. Památka je přístupná v neděli 10. 9. od 10 do 18 hod.

Milovníci neobjevených památek by si měli udělet čas na návštěvu běžně nepřístupné Grabovy vily, jen kousek odtud, na Košince. Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou. Do památky bude možné nahlédnout pouze v neděli 10. 9. 2023 od 12:00 do 18:00 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají každou půl hodinu, poslední v 17:30 hod. A naposledny oblast Libně, 10. 9. od 13 do 19 hod je možné navštívit Libeňskou synagogu.

Na druhém břehu řeky, v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6, bude 10. 9. otevřena Vila LannaByla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Nově otevřená a zrestaurovaná věž s vyhlídkou nabízí úchvatný výhled. Umístěna je zde stálá expozice slavného grafika Oldřicha Kulhánka. Prohlídky od 10 do 18 hod. budou probíhat volně, bez průvodce. 9. a 10. září se také můžete od 10 do 18 hod. rozhlédnout z běžně nepřístupné vyhlídky klasicistního strážního domku u Hladové zdi na Petříně. Tamtéž bude 9. – 17. 9. otevřena zahrada Květnice

Sobota 16. 9. bude Dnem památek v Troji. Zahájení proběhne v 10 hod. u Staré školy (dnes Domov spokojeného stáří) ve vesnické památkové zóně, bývalé rybářské osadě RybářeOd 11 do 13 hodin bude zpřístupněn raně barokní zámek Troja. Od 11 hodin zde Martin Mádl povede komentovanou prohlídku na téma nástěnné malby zámku. Pouze na hodinu, od 11 do 12 bude 16. 9. přístupná Viniční usedlost Salabka, zřejmě nejstarší dochovaná usedlost v Troji, některé její stavební části pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Od 11 hod. proběhne komentovaná prohlídka usedlosti s vinicí. Od 13 do 17 hod. můžete nahlédnou i do jinak nepřístupné Kaple sv. Václava

podskalská celnice na VýtoniNěkteré své objekty otevírá v sobotu 16. 9. i Muzeum města Prahy. Od 10 do 18 hod. otevřen i Zámecký areál Ctěnice, kde se zároveň koná příjemná podzimní akce, Jablkobraní. Navštívit můžete Dům u Zlatého prstenu se stálou expozicí Praha Karla IV. – středověké město, která představuje metropoli a její proměnu za vlády Karla IV. a dalších Lucemburků.

Další expozice Praha 1606 unikátním způsobem přibližuje život v rudolfínské Praze prostřednictvím rozpohybovaného Sadelerova prospektu. Otevřeno bude od 9:00 do 20:00 hodin. K návštěvě láká 16. 9.Podskalská celnice na Výtoni od 9:00 do 18:00 hodin. Vedle raně barokního původně farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána, je budova celnice posledním zachovaným zbytkem starobylé rybářské osady Podskalí. Zpřístupněna bude stálá expozice Zaniklé Podskalí a život na Vltavě. V okolí Podskalské celnice se také ten samý den uskuteční akce Zažít Výtoň jinak.
Dny evropského dědictví 2024

7.9.
15.9.
Dny evropského dědictví 2024

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 7. do 15. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Kulturní centrum Velký mlýn

Kulturní centrum Velký mlýn

Barokní Velký mlýn v pražské Libni prošel po letech chátrání rekonstrukcí a našel svůj nový účel. Otevřena zde byla pobočka Městské knihovny v Praze a kavárna, do budoucna se počítá i s dalším kulturním využitím.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Kaple sv. Kláry v Troji

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Vinice Salabka v Praze Troji

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea hlavního města Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Podskalská celnice na Výtoni

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti je v letohrádku otevřena Galerie Porthemika.

Zámek Libeň na Praze 8

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Kostel U Jákobova žebříku

Kostel U Jákobova žebříku

Na okraji lesoparku v Praze Kobylisích stojí sborový dům s kostelem U Jákobova žebříku. Ve své době velmi moderní stavba od švýcarského architekta Ernsta Gisela z roku 1971 je spjata s politickým a společenským uvolněním „Pražského jara“.

Grabova vila v Libni

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness