!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vinné sklepy Valtice
Gurmánská turistika

Vinné sklepy Valtice

Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi. Základy tohoto vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu.

K velkému rozvoji vinařství došlo pak v 15. století, když Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě a v okolí Valtic a Mikulova jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína.

Rozvoj tohoto tzv. Vinařského Dominia si vyžádal výstavbu dvou unikátních sklepů.  Zámecký sklep A.D. 1430 s kapacitou téměř 500 tisíc litrů, se nachází v levém křídle zámku Valtice a patří mezi nejstarší vinné sklepy u nás. V roce 1640 byl pak vystavěn Křížový sklep, který se nachází v samotném středu vinařství a tvoří tak jeho srdce. Sklep pojme přes 1 milion litrů vína uloženého v dubových sudech i nerezových cisternách. 

Hospodaření na vinicích a jejich pečlivá ochrana probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou dle pravidel ekologického zemědělství. K posledním nejvýznamnějším úspěchům tohoto vinařství patří historicky první červený Šampion Salonu vín 2016 a také titul Vinařství roku 2014.

Vína je možné ochutnat jak v Zámeckém sklepě A.D. 1430 pod valtickým zámkem, kde je otevřena prohlídková a degustační expozice, tak je možné vína zakoupit ve vinotéce Vinařské stodoly a Vinařské pohotovosti v areálu vinařství.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí