!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vinné sklepy Valtice
Gurmánská turistika

Vinné sklepy Valtice

Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi. Základy tohoto vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu.

K velkému rozvoji vinařství došlo pak v 15. století, když Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě a v okolí Valtic a Mikulova jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína.

Rozvoj tohoto tzv. Vinařského Dominia si vyžádal výstavbu dvou unikátních sklepů.  Zámecký sklep A.D. 1430 s kapacitou téměř 500 tisíc litrů, se nachází v levém křídle zámku Valtice a patří mezi nejstarší vinné sklepy u nás. V roce 1640 byl pak vystavěn Křížový sklep, který se nachází v samotném středu vinařství a tvoří tak jeho srdce. Sklep pojme přes 1 milion litrů vína uloženého v dubových sudech i nerezových cisternách. 

Hospodaření na vinicích a jejich pečlivá ochrana probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou dle pravidel ekologického zemědělství. K posledním nejvýznamnějším úspěchům tohoto vinařství patří historicky první červený Šampion Salonu vín 2016 a také titul Vinařství roku 2014.

Vína je možné ochutnat jak v Zámeckém sklepě A.D. 1430 pod valtickým zámkem, kde je otevřena prohlídková a degustační expozice, tak je možné vína zakoupit ve vinotéce Vinařské stodoly a Vinařské pohotovosti v areálu vinařství.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 1. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Křížový sklep Valtice

Křížový sklep Valtice

Valtice, Jižní Morava
Hotel garni Klaret Valtice

Hotel garni Klaret Valtice

Valtice, Jižní Morava
Vinný sklep Hradební Valtice

Vinný sklep Hradební Valtice

Valtice, Jižní Morava